Dominolar

Dominolar

Uzun kış gecelerinde ve boş vakitlerde aile veya arkadaşlarla eğlenceli vakit geçirmek için oynanabilecek bir taş oyunu olan domino, bu amaçla yapılacak en doğru tercihlerden birisidir. Uygun bir stratejinin yanında bir miktar şans faktörü de içeren bu oyun, kısa sürede tamamlandığından dolayı, sıkılmadan tekrar tekrar oynanabilir. Bu eğlenceli anlar için tek ihtiyaç duyulan şey ise ahşap, plastik, ıstakalı, çantalı ve renkli gibi seçeneklerle yer bir domino setidir.

Domino Oyunu

Tarihi milattan sonra 3. yüzyıla dayanan domino oyunu ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır. Bu eğlenceli oyunun Avrupa’ya gelmesi ise yaklaşık olarak 18. yüzyılda olmuştur. Oynanması için en az 2 kişi gereken bu oyunda taşların dizilmesi ile ilgili doğru stratejinin takip uygulanması gerekir. Bu oyun oynanırken yere koyulan taşların takip edilmesi ve diğer oyuncuların ellerinde kalan taşların tahmin edilmesi gerektiği için, domino oyunu dikkat ve zeka gelişimini de olumlu etkiler. Bu sebeple domino oyunundan eğlenceli vakit geçirmenin yanında, dikkat eksikliği yaşayan kişilerin bu probleminin önlenmesinde de faydalanılabilir. Her ne kadar gerçek amacı dışında olsa da, domino taşlarının dik şekilde arka arkaya yerleştirilmesinin ardından baştaki taşın devrilerek tüm taşların yıkılması şeklinde oynanan oyun da son derece eğlenceli olup, özellikle küçük yaştaki çocukların ince kas ve dikkat gelişimlerinde oldukça etkilidir.

Domino Nedir?

Domino, toplam 28 adet taşla oynanan bir masa oyunudur. Bu oyunun, uzun kenarı kısa kenarının iki katı olan dikdörtgen biçimindeki taşları ayrıca domino, taş veya pul gibi isimlerle de anılır. Domino taşlarının bir yüzleri boş olup, diğer yüzleri ise uzun kenarların tam ortalarından bir çizgi ile ikiye bölünmüşlerdir. Domino taşlarının üzerindeki bu bölümlerde ise tavla zarında olduğu şekilde, nokta sayıları ile ifade edilmiş 1’den 6’ya kadar rakamlar bulunur. 1 ve 6 arasındaki sayıların tüm kombinasyonları yer alacak şekilde 21 adet taşın üzerindeki her iki bölmede de bu rakamlar yer alır. 6 adet taşın üzerinde ise sadece bir bölümde rakam bulunur. Ayaz adı verilen taşta ise herhangi bir rakam bulunmaz. Bu taşların belirli bir sistematiğe göre yere dizilmesi ile oynanan bu oyun herhangi bir oyuncunun elindeki tüm taşları kurallara uygun şekilde yere dizerek bitirmesi ile sona erer.

Domino Nasıl Oynanır?

Domino oyunu en az 2, en çok 4 kişi arasında oynanır. Oyunun başlangıcında tüm dominolar ters çevrilir, karıştırılır ve tüm oyuncular yerden yedişer tane taş alır. En yüksek değere sahip olan taşı çeken veya en yüksek çiftliye sahip olan oyuncu taşı yere açık şekilde koyarak dominoyu başlatır. İlk taşın yere koyulmasında sonra saat yönünde olacak şekilde sıra diğer oyuncuya geçer. Sırası gelen oyuncu, elindeki taşlardan yerdeki taşın üzerindeki sayılardan herhangi birini içeren taşı, taşlar uç uca ve aynı sayılar bitişik olacak şekilde yere koyar. İki tarafında da aynı sayı olan taşlar ise bu şekilde uzunlamasına değil de dik ve yerdeki taşı ortalayacak biçimde yerleştirilir. Çiftli taşların bu şekilde yerleşimi ile taş sırası üzerinde isteğe göre bu taşın her iki ucuna veya yine sırayı takip edecek şekilde ortasına da aynı sayıyı taşıyan taşlar dik şekilde yerleştirilebilir.

Oyuncunun elinde yere koyabileceği uygun bir taş olmaması durumunda ise uygun bir taş bulunana kadar yerdeki kapalı taşlardan çekilir, yerde taş yoksa sıra diğer oyuncuya geçer. Oyunda son taşını yere koyan oyuncu “Domino” diyerek oyunu sonlandırır. Oyunun bitmesiyle oyuncuların ellerinde kalan taşların sayıları toplanır. Bu şekilde her turda sayılar toplanır ve önceden belirlenen rakama ulaşıldığında oyun biter. Oyunu, en düşük puanı alan oyuncu kazanır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Domino Oyunu ve Taşları

161 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 161 ürün
DSACategoryId/60003054/2147483605/1201472/14003280