Stres Oyuncakları

Günlük yaşamın yorgunluğu, rutin koşuşturmacalar, okul ve iş yaşamının gerginliği kişilerin üzerinde ister istemez fiziksel ve psikolojik olarak etki yaratıyor. Bu etkilerin geneline verilen isim de stres oluyor. Günümüzde küçük çocuklardan yetişkin kişilere kadar birçok kişide stres ve etkileri ile karşılaşılıyor. Hayatta birçok durum ve olay stres oluşumuna sebep olabiliyor. Bunu tamamen engellemek ne yazık ki mümkün olmuyor. Ancak, bir nebze de olsa hafifletmeyi sağlayan çeşitli rahatlatıcı oyuncaklar bulunuyor. Genel olarak bilinen adıyla stres oyuncakları, aslında uzun yıllardır hayatımızda. Stres yayı, stres topu, rubik küpler, stres çarkı, masa oyunları ve pop it push bubble stres oyuncakları çeşitleri olarak sayılabilir. Renkli ve hamurumsu bir yapıda olan slime da stres oyuncağı olarak kullanılabiliyor. Yetişkin stres oyuncakları olarak da bilinen bu ürünler çocuklar tarafından da oldukça ilgi görüyor. Stres atmanın yanı sıra; zihin güçlendirmek, kasları geliştirmek, odaklanmayı artırmak ve pozitif olmayı desteklemek gibi faydaları da bulunuyor. Stres oyuncakları genel olarak, plastik, silikon ya da metal malzemeden üretiliyor. Hepsiburada.com’da ilginizi çeken oyuncakları tekli olarak alabileceğiniz gibi, stres oyuncakları seti alarak ihtiyacınız olduğunda farklı farklı kullanabilirsiniz. 

Stres Oyuncakları Çeşitleri

Farklı çeşitleri ile yediden yetmişe birçok kişi tarafından kullanılan stres oyuncakları, aynı zamanda zihin jimnastiği ve gelişimi için de öneriliyor. Oyun olarak da oynandığı için hem eğlenceli hem de faydalı ürünler denilebilir. Stres oyuncaklarını pop it stres oyuncağı, stres topu, rubik küp, stres çarkı, stres yayı ve slime olarak inceleyecek olursak;

 • Pop It Push Bubble Stres Oyuncağı

Son dönemlerde oldukça popüler olan pop it stres oyuncakları  birçok faydası ile hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından tercih ediliyor. Silikon malzemeden yapılan bu oyuncaklar renk renk ve çeşitli şekillerle üretiliyor. Genelde gökkuşağı renklerinde olan yuvarlak baloncuklu yapısı ile eski zamanların baloncuklu naylon patlatma hissini yaratıyor. Bu stres oyuncağının en belirgin özelliği ise çıkardığı ses ile kişilere rahatlık hissi vermesi. Bu yönüyle duyusal olarak da nitelendirilen pop-it oyuncaklar sakinleştirirken, matematiksel zekayı ve zihni de geliştiriyor. 

 • Rubik Küp

Rubik küp, zeka küpü ya da sabır küpü olarak da biliniyor. 6 yüzeyi olan ve renkli sıralardan oluşan hareketli bir küp denilebilir. Kişilerin odaklanabilmesini sağlayarak stres seviyesini de düşürdüğü biliniyor. Aynı zamanda; hızlı ve analitik düşünme, muhakeme yapabilme, mantık yürütme, el/göz/beyin koordinasyonu ve el çabukluğu kazanma gibi faydaları da bulunuyor. 

 • Stres Topu

Stres topları, en büyüğü 7 cm ebatlarında bulunan yumuşak bir oyuncak olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda “Baoding Topu” olarak da biliniyor. Bu toplar da yine rahatlamanın yanı sıra, kas gelişiminde oldukça etkili. Çeşitli renk ve baskılarla üretilen stres topu birçok amaçla kullanılabiliyor. Ayrıca en bilinen faydası ise, damarlardaki kan akışını hızlandırarak kalbe kan pompalanmasını destekliyor. Böylece kan dolaşımı sayesinde vücudun rahatlamasını sağlıyor.

 • Stres Yayı 

Stres oyuncaklarından bir diğeri de stres yayı. İsminden de anlaşılacağı üzere içerisinde bir tür yay bulunuyor. Özellikle 90’lı yıllarda çok sık kullanıldığı için günümüzde nostaljik oyuncaklar arasında sayılıyor. Belirli büyüklüklerde çeşitleri olan stres yayları da genellikle gökkuşağı renklerinden oluşuyor ancak tek renklerde de üretiliyor. Bir ucundan tutarak çektiğinizde ağırlık olan tarafa doğru birikiyor. Çoğunlukla, yuvarlak şekilli olarak bilinse de kalp, dikdörtgen ve yıldız gibi çeşitleri de bulunuyor. 

 • Stres Çarkı

İngilizce ismi Fidget Spin ya da Hand Spin olarak kullanılan stres çarkları da hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça popüler. Stres çarkı, ortasında merkezi bir alan bulunan ve içerisinde bilye bulunan 3’lü, 4’lü ve 5’li kanat seçenekleri bulunan bir tür aksesuar. Ortadaki merkezi alandan tutarak diğer parmaklarla da bir ucundan çevrilerek kullanılıyor. Stres çarkı çeşitleri, ışıltılı ve özel taşlardan da üretilebiliyor. 

 • Slime

Su, su bazlı tutkal, polimer malzeme ve bir miktar gıda boyasıyla hazırlanabilen slime ele yapışmayan bir tür oyun hamuru çeşidi denilebilir. İsteğe bağlı içerisine sim de atılarak kullanılabiliyor. Slime da yine hem çocuklar hem de yetişkinler için bir eğlence malzemesi oluyor. Elde sıvı bir hamurun verdiği rahatlık hissi ile stres atmaya yardımcı oluyor. 

Stres Oyuncaklarının Özellikleri

Stres oyuncakları kullanan kişilere farklı faydalar sağlıyor. Ancak her bir stres oyuncağı çeşidinin de farklı özellikleri bulunduğu unutulmamalı. Genel olarak bu özelliklere bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Stres oyuncakları duygusal açıdan iyileşme ve başkalarıyla da oynama imkanı olduğu için sosyal paylaşımı güçlendirme özellikleri bulunuyor.
 • Yapımında toksik olmayan ve tatsız malzemeler kullanılıyor.
 • Stres oyuncakları boyut olarak küçük olduğu için her yere sığabilir ve kolaylıkla taşınabilir.
 • Rengarenk ve şekil olarak değişik formda oldukları için özellikle çocukların ilgisini çekici özelliği bulunuyor.
 • Eğlenceli, eğitici ve rahatlatıcı özellikleri ile oldukça faydalı aksesuarlar.

 

Stres Oyuncaklarının Faydaları Nelerdir?

Stres oyuncakları oyun ve eğlence amaçlı olarak kullanıldığı gibi, stresten uzaklaşmak için de tercih ediliyor. Yediden yetmişe farklı yaş grupları tarafından severek kullanılan stres oyuncaklarının hem fiziksel hem psikolojik birçok faydası olduğu biliniyor. Buna göre, stres oyuncaklarının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Stresi azaltarak, kötü duygu ve düşüncelerden uzaklaşmayı sağlıyor.
 • Sakinleştirici etkisiyle kişilerin rahatlamasında etkili oluyor.
 • Belli bölgelerdeki kasları güçlendiriyor.
 • Odaklanmayı sağlıyor.
 • Matematiksel zekayı kuvvetlendiriyor.
 • Zihinsel gelişimi ve güçlenmeyi destekliyor. 
 • Hızlı ve analitik düşünmeyi geliştiriyor.
 • Pozitif enerjiyi artırıyor.
 • Kişinin duygularını yönetebilmesini sağlıyor.
 • Yeni şeylerin üretiminde kolaylık sağlıyor.
 • Uyku problemlerinin azalmasına destek oluyor.
 • Kan basıncını düzenliyor ve kalbe giden kan akışını hızlandırıyor.

 

Kimler Stres Oyuncağı Kullanabilir?

Stres oyuncaklarının hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanıldığından bahsetmiştik. Ancak genel olarak bakacak olursak şu kişiler stres oyuncağı kullanabilir;

 • Yoğun tempoda çalışan kişiler
 • Sınav döneminde olan öğrenciler
 • Kan dolaşımı ve akışı ile ilgili sorun yaşayan kişiler
 • Çocuklar
 • Duygusal açıdan boşlukta olan kişiler
 • Ebeveyn&çocuk ilişkisini güçlendirmek isteyen kişiler 
 • Zihin jimnastiği yapmak isteyen kişiler

 

Stres Oyuncağı Fiyatları

Birçok çeşidi bulunan stres oyuncakları tek tek ya da set halinde satın alınabiliyor. Stres oyuncağı fiyatları da kullanılan malzemeye, büyüklüğüne, tekli ya da set halinde olmasına ve türüne göre farklılık gösteriyor. Hepsiburada.com’da stres oyuncaklarını ister tekli isterseniz paket halinde satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, birçok farklı marka tarafından ve çeşit çeşit üretilen stres oyuncaklarının özelliklerini ve fiyatlarını da karşılaştırabilirsiniz.

Stres Oyuncağı Yorumları

Bazen bir uzman tarafından önerilen bazen de kendiniz ihtiyaç duyarak stres oyuncağı satın alabilirsiniz. Ancak hangisini alacağınıza karar veremiyorsanız, daha önce kullanan kişilerin yorumları ile ve ürün içeriğini inceleyerek daha kolay karar verebilirsiniz. Stres oyuncakları genel olarak aynı amaca hizmet etse de farklı faydalar sağlayabiliyorlar. Eğer siz de karar veremiyorsanız, Hepsiburada.com’da ürün içeriğine girdiğinizde değerlendirmeler kısmından stres oyuncağı yorumları ve önerilerini inceleyerek fikir alabilirsiniz. Aynı zamanda, Hepsiburada uygulamasını cep telefonu veya tabletlerinize indirirek stres oyuncağı satın aldıktan sonra siz de yorum ve görüşlerinizi bırakabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Stres Oyuncakları

3175 ürün listeleniyor
Hobi ve Oyun Konsolları
Hobi ve Oyun Konsolları
Hobi & Eğlence
Hobi & Eğlence
Hobi
Hobi
Stres Oyuncakları
Stres Oyuncakları
Stres Çarkı
Stres Çarkı
Stres Küpü
Stres Küpü
Stres Topu
Stres Topu
Stres Oyuncağı
Stres Oyuncağı
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın