PSP / Vita Oyun

Sony markasının taşınabilir oyun konsolu ile oynanması için üretilen PSP oyunları, kullanıcılara birbirinden farklı maceralar yaşama olanağı tanır. Aksiyon, FPS, adventure, simülasyon, macera, spor, yarış, MMO, strateji gibi farklı türlerde olan PSP oyunları, farklı tarzlara ve beklentilere uygun çeşitleri ile öne çıkar. Dünyada ünlü arcade oyunlardan mangaların video oyun versiyonlarına kadar pek çok seçeneğe sahip olan bu oyunlar, bireysel ve çok oyunculu olarak iki türdür. Bireysel olarak oynanabilen single player PSP oyunları, farklı oynama modları sayesinde uzun süre keyifli zaman geçirme avantajı sağlar. Çok oyunculu - multiplayer/ PSP oyunları ise aynı anda maksimum 8 kişi ile oyun oynama ayrıcalığı sağlar. Çok oyunculu PSP oyunları için kablosuz ağ bağlantısı gerekir. Bağlantının kaliteli ve yüksek hızı desteklemesi ise oyunların daha akıcı oynanabilmesine yardımcı olur. Avuç içi oyun konsollarını tercih eden kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği bu özel oyunlar arasında Atari ile oynanan retro oyunlar da bulmak mümkündür. Ayrıca çocuklara ve yetişkinlere özel olarak tasarlanan PSP oyunları da vardır.

PSP Oyun Özellikleri

2004 yılının son çeyreğinde piyasaya sürülen PlayStation Portable adlı mini oyun konsolu, pek çok video oyunu avuç içine sığan bir bilgisayar aracılığı ile oynama avantajı sağlar. PSP ve PSP Vita olmak üzere iki çeşidi bulunan bu oyun konsolları, farklı özelliklere sahip olsalar da hemen hemen aynı oyunları oynamak için kullanılabilir. Kullanıcıların beğenisine sunulduğunda yoğun ilgi gören başarılı cihaz, günümüzde ise retro oyun tutkunları tarafından tercih edilir. PSP oyunları ise aksiyondan yarışa, puzzle’dan simülatöre çeşitli içeriklere sahiptir. Dolayısıyla hemen her oyunseverin keyifle oynayabileceği bir PSP oyunu bulmak mümkündür. Genç, genel ve yetişkin olarak kategorize edilen PSP oyunları farklı kullanıcı kitlesine uygun içerikleriyle dikkat çeker. Örneğin, Sponge Bob Truth or Square oyunu hem gençlere hem de genel kullanıcı kitlesine uygun iken korku ve şiddet öğeleri içeren Resistance Burning Skies sadece yetişkin kullanıcılara hitap eder. Öte yandan yetişkinlere için uygun olan PSP oyunlarının ambalajlarında genellikle “+18” ibaresi bulunur. benzer şekilde çocuklar ve gençler için üretilen Ben Ten Alien Force, Hannah Montana The Rock Out Show gibi oyunların ambalajlarında da uygun kullanıcı kitlesine ait bir uyarı bulmak mümkündür.

Kutulu ve kutusuz olarak satışa sunulan PSP oyunları, nostaljik bir oyun konsoluna ilişkin ürünler olduğu için daha çok 1990’lı yılların arcade oyunları ile 2000’li yılların video oyunlarından oluşur. Kullanıcılara kurgusal evrenlerde gerçekleşen sayısız macerayı mobil yaşama ayrıcalığı sağlayan bu oyunlar, klasik PS oyunlarına kıyasla oldukça küçük ambalajlarla gelir. Dolayısıyla PSP oyunları, taşıma ve muhafaza süreçlerinde kolaylık sağlar. Genellikle seriler halinde üretilen PSP oyunları arasında limited edition, collectors edition, ultimate edition gibi sınırlı sayıda olan ürünler de bulmak mümkündür. Bu nedenle retro tutkunları ve oyunseverler tarafından sık sık PSP oyun koleksiyonları yapılır. Aksiyon, macera, dövüş, yarış gibi aksiyonun dorukta olduğu oyunların yanı sıra zeka gelişimine katkı sağlayacak nitelikte olan strateji ve puzzle oyunlarını da içeren PSP oyunlarının büyük bir kısmı internet bağlantısı gerektirmeyen tek oyunculu oyunlardır. Ancak Xbox 360 PS gibi konsollarda da oynanabilen FIFA 13, FIFA 14, NFS, Injustice Gods Among Us gibi online oynanan oyunlar da vardır. Online oyunları dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan kullanıcılarla oynamak için internet bağlantısına sahip olmak gerekir. Herhangi bir kablosuz ağa kolaylıkla bağlanabilen PSP cihazları, kablo kullanımı gerektirmez.

PSP Oyun Çeşitleri

Tür, oyun süresi, oyun modları, desteklenen oyuncu sayısı, uygun yaş aralığı gibi özelliklere göre çok sayıda PSP oyun modeli vardır. Bunlar arasında çocuklara ve gençlere hitap eden eğitici ve öğretici nitelikte oyunlar da bulunur. Zeka, hafıza ve refleks gelişimine katkı sağlayan puzzle ve strateji oyunları sayesinde çocuk ve gençlerin boş zamanlarını daha verimli geçirmesi desteklenebilir. 16 yaş, 12 yaş, 7 yaş, 3 yaş ve üzeri şeklinde ibarelerle satışa sunulan bu tür PSP oyunları, genel kullanıcı kitlesine de uygundur. Aralarında aksiyon ve macera oyunlarının da bulunduğu söz konusu PSP oyunlarına verilebilecek en iyi örnekler, Ben Ten Alien Force, Phineas and Ferb, Harry Potter serisi, MineCraft, LEGO İndiana Jones, Little Big Planet olarak sıralanır. Genel kullanıcı kitlesine hitap eden PSP oyunları arasında dünyaca ünlü çizgi film, sinema filmi, anime, kitap ve manga gibi içerikleri konu alanlar da vardır. Örneğin, Harry Potter PSP oyunları serisi dahilinde her bir farklı kitaplardan esintiler taşıyan oyunlar bulunur. Yetişkinlere hitap eden PSP oyunları ise genellikle şiddet, cinsellik ve korku öğeleri içerir. Bu PSP oyunları arasında en yoğun ilgi görenleri Injustice Gods Among Us, Prince of Persia, Lord of Arcana, Undisputed, Tomb Raider, Need for Speed, Unit, Star Wars serisi olarak sıralamak mümkündür.

Çok sayıda yarış ve spor oyunu da içeren PSP oyun modelleri arasında klasik konsollar veya bilgisayarlar ile oynanabilen oyunlar da bulunur. Başka bir ifadeyle konsol veya bilgisayar oyunları mobil konsollar ile istenilen yerde oynayabilme olanağı tanıyan PSP oyunları da vardır. Bunlar arasında en dikkat çekici olanlardan biri Türkiye ve dünyada çok sayıda hayranı bulunan FIFA serisidir. Kullanıcıların kendi takımlarını oluşturup diledikleri rakibe karşı futbol oynayabileceği söz konusu FIFA serisinin en önemli özelliği çok oyunculu oynama modunu desteklemesidir. Bu mod sayesinde kullanıcılar oyun konsollarından online olarak farklı oyuncularla futbol karşılaşmaları gerçekleştirebilir. Ayrıca bu tür oyunlar, PlayStation Portable cihazının televizyon ekranına bağlanması ile de çok oyunculu olarak oynanabilir. Bunun için çözünürlüğü minimum FHD olan bir televizyon ve iki adet oyun kolu gerekir. Oyun kollarının da PSP ve PSP Vita modelleri desteklemesinde fayda vardır. Bu şekilde Mario Brothers’tan Need For Speed’e hemen her türlü PSP oyununu daha büyük bir ekrandan oynamak mümkündür. Bununla birlikte kayıp eşya bulma veya puzzle çözme gibi oyunları aile üyeleri veya arkadaşlarla birlikte oynayarak sosyal bir aktivite haline getirilebilir.

PSP Oyunları Nasıl Oynanır?

Tıpkı Xbox 360, PlayStation klasik, Nintendo Wii gibi büyük oyun konsollarının cep boyutu olan PSP, minimum 700 adet oyunun oynanabileceği bir cihazdır. Söz konusu konsollara kıyasla bütçe dostu olmasıyla öne çıkan PSP oyun konsolu fiyatları, PlayStation 4, PlayStation 5 fiyat seçenekleri gibi model bazında değişiklik gösterebilir. başka bir ifadeyle PSP ve PSP Vita arasında az da olsa fiyat farkı bulunur. Ancak her iki konsol da hemen her bütçeye hitap etmesiyle ne çıkar. Öte yandan PSP oyun fiyatları da diğer konsollar için üretilen oyunlara kıyasla oldukça uygun fiyatlıdır. Dolayısıyla oyunseverler için PSP oyun koleksiyonu yapmak bütçe dostu bir hobidir.

PSP cihazlarını kullanarak farklı şekillerde oyunlar oynamak mümkündür. Cihaz içinde çok sayıda oyun yüklü olarak teslim edilir. Ancak harici olarak geliştirilen PSP oyunları da cihaz üzerinden oynayabilir. Bunun için oyunun memory stick veya microSD karta kopyalanması ve oradan kurulum yapılması yeterlidir. PSP ve PSP Vita modelleri microSD kart kullanımı desteklediği için bu işlem oldukça kolaydır. PSP oyunlarının nasıl yapabileceğine ilişkin diğer detaylar ise şöyle sıralanabilir:

  • PSP oyunları avuç içi konsol aracılığı ile cihazın LCD ekranı üzerinden oynanabilir. Bu noktada kullanıcılar oyunu konsolun iki yanında yer alan tuşlarla kontrol edebilir ve oyun koluna ihtiyaç duyulmaz.
  • Çok oyunculu bazı oyunlarda her bir oyuncu sırayla oynadığı için konsolu elden ele dolaştırarak oyun oynamak mümkündür.
  • Konsola yüklenen oyunların kişiselleştirilmesi, oyun seviyesinin veya modunun seçilmesi için giriş ekranında yer alan menüden faydalanılır. Bu menüde yer alan ayarlar sayesinde oyunla ilgili görüntü ayarları dahi pek çok şey kişiselleştirilebilir.
  • PSP oyunları daha geniş bir ekran aracılığı ile oynamak için televizyonun arka panelinde yer alan USB soket kullanılır. Doğru bağlantı ise USB kablo aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu süreç kurulum gerektirmezken uyumlu oyun kollarına ihtiyaç duyulur.
  • Yolculukta, okulda, evde, sıra beklerken, parkta veya kafede mobil olarak konsol oyunları oynanmasını sağlayan PSP cihazı, Wi-Fi bağlantısı ile online oyunlara da erişim avantajı sağlar.
  • Kutulu ve kutusuz olarak satışa sunulan PSP oyunlarına online satış seçenekleri ile sahip olmak mümkündür. Kutusuz olarak satışa sunulan online PSP oyunları ise internet bağlantısı sayesinde cihaza kurularak hemen oynanabilir.
  • PSP cihazlarında kulaklık girişi bulunduğu için oyun oynarken yüksek kalitede ses aktarımı yapan kulaklıklar kullanılabilir. Bu sayede daha gerçekçi ve eğlenceli bir oyun atmosferi elde etmek mümkündür.

PSP Oyun Fiyatları

Çeşitli oyun firmaları tarafından üretilen ve farklı versiyonları ile sınırsız eğlence vadeden PSP oyunları, genel olarak bütçe dostu fiyatlarla satışa sunulur. PlayStation Portable oyun konsolunun nostaljik olması nedeniyle bazı PSP oyunlar oldukça uygun fiyatlı iken bazı nadir bulunan oyunlar ise daha farklı fiyatlara sahip olabilir. Genel olarak bakıldığında ise PSP oyunları fiyatları, marka, tür, PSP uyumluluğu, multiplayer desteği olup olmaması, oyun modu sayısı, grafikler, çözünürlük ve versiyon gibi etkenlere göre belirlenir. Dolayısyal FIFA 13 ve FIFA 14 PSP oyunları fiyat açısından birbirinden farklıdır. FPS oyunları ile puzzle oyunları arasında da fiyat farkı bulunur. Seri halinde kullanıcıların beğenisine sunulan, ünlü markalar tarafından üretilen ve iyi grafiklere sahip olan PSP oyunlarında da farklı bir fiyatlandırma uygulanır. Bununla birlikte bir seride yer alan tüm oyunlardan oluşan özel PSP paketleri ise özel fiyatlarla satışa sunulur. Ancak belli dönemlerde uygulanan indirim kampanyaları sayesinde istenilen PSP oyunlara çok daha uygun fiyatlarla sahip olmak mümkündür.

PSP oyun türleri bilgisayarda oynanabilir mi?

PSP için özel olarak üretilen oyunlar masaüstü veya taşınabilir bilgisayarlarda oynamaya uygun değildir. Dolayısıyla PSP oyunlarını oynayabilmek için PlayStation Portable adı mini oyun konsolunu edinmek gerekir.

PSP oyunları her PlayStation Portable cihazı ile uyumlu mu?

PlayStation Portable, klasik, Vita, E-1000, E-3000 gibi farklı modelleri olan avuç içi oyun konsollarıdır. Dolayısıyla bu cihazların her bir modeli için ayrı PSP oyunları üretilir. Ancak bu oyunlar arasında farklı PSP modelleri ile de oynanabilen çok sayıda oyun bulmak mümkündür.

PSP oyunları microSD kart kullanılmadan da yüklenebilir mi?

PlayStation Portable cihazlarına oyun yüklemek için oyunun memory stick veya microSD kart kullanılması gerekir. Dolayısıyla microSD kart bulunmuyor ise memory bellek üzerinden de yükleme yapmak mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

PSP Oyunları ve Fiyatları

242 ürün listeleniyor
Hobi ve Oyun Konsolları
Hobi ve Oyun Konsolları
Oyun & Oyun Konsolları
Oyun & Oyun Konsolları
PSP / Vita
PSP / Vita
PSP / Vita Oyun
PSP / Vita Oyun
Psp Vita Oyunları
Psp Vita Oyunları
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 242 ürün
DSACategoryId/60003054/2147483602/80226062/1204495