Ucuz Tunik Modelleri 2019

Tunik nedir, kullanıcılar tarafından merak edilen sorular arasında yer alır. Tunikler özellikle ölçülü giyimi tercih eden kadınlar için vazgeçilmez parçalar arasında yer alır. Kadın giyimde sıklıkla tercih edilen, pantolon ve eteklerle kullanılabilen ürünler arasında yer alan tunikler; renk ve model çeşitlilikleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Tunikleri, hemen her kullanıcının ihtiyacını ve beğenisi karşılayan model çeşitliliğine sahiptir. Günlük hayatta kullanımda sokak stiline uyum sağlayabilen basic parçaların yanında şık davetlerde kullanılabilecek ürünler de bulunur. Birbirinden farklı stillere hitap eden tunik modellerine Hepsiburada ile kolaylıkla ulaşarak şıklığınızı tamamlayabilirsiniz.

Tunik Modelleri

Tunikler, her mevsime uyum sağlayabilen; spor ve şık kombinlere tamamlayıcılık sağlayan parçalar olması sebebi ile kadın giyimde sıklıkla tercih edilir. Tunik modelleri, farklı stillere sahip farklı yaş gruplarındaki kadınlar için tamamlayıcı ve vazgeçilmez parçalar arasında yer alır. Günlük hayata kolaylıkla uygulanabilen tunikler, üretimde kullanılan kumaş ve detaylarla şık giyime ve ofis stiline de uyarlanabilir. Standart gömlek ve bluzlara oranla daha uzun boya sahip olan tunikler, farklı kalıplarda pantolonla kullanım için oldukça uygundur. Tunikler, hemen her kullanıcının tercihine, ihtiyacına ve tarzına cevap verebilecek çeşitliliğe sahiptir. Günlük giyimde rahat kullanıma olanak sağlayan salaş ve spor modellerin yanında; şık detayları ve klasik kalıplarıyla özel günlere eşlik eden modeller de tercih edilir.

Tunik modelleri, yaz ve kış için kullanıma uygun ürün çeşitliliğine sahiptir. Yazlık, kışlık tunikler üretiminde kullanılan kumaş cinsi sebebiyle çeşitli mevsimlere uyarlanabilir. Kışlık tunikler, kalın örgü kumaşların kullanımı ile üretilir. Kalın örgü kumaşlar ile üretilen kışlık tunikler, ürün detayları ile spor ya da şık kombinlerin parçası olmaya adaydır. Farklı boyutlarda tasarlanan örgü kışlık tunikler, jean kombinler ile tamamlandığında spor bir görünüm sağlar. Tunikler, üst giyimin önemli parçaları arasında yer alması sebebi ile başlı başına ağır bir görünüm kazandırır. Spor tasarımlara sahip tunikleri spor taytlarla ya da eteklerle kullanmak mümkündür. Tunik modelleri, geniş renk çeşitliliğine sahip olması sebebi ile de kullanıcılar tarafından beğeni kazanır. Beyaz, siyah, kırmızı, lila, mor tunik seçenekleri, çeşitli renklerde ve tarzlarda kombin edilebilir. Tuniklerin geniş renk çeşitliliğine sahip olması, duruma ve mekana göre kıyafet seçimi yapılmasını da olanaklı hale getirir.

Kadın tunik modelleri, kullanım kolaylığı ve konforu göz önünde bulundurularak tasarlanır. Önden düğmeli gömlek tasarımına sahip tunikler, şık ve kendine özgü bir yapıya sahiptir. Gömlek kullanımı seven kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Tunikler, etek ve pantolonlarla kombinlenebilecek, tek başına bir üst giyim ürünü olmanın yanında; hırka ve kazakların içinde kullanılabilecek tasarımlara da sahiptir. Kolsuz, yarım kollu tunik çeşitleri; yakası açık ya da boyu kısa olan kaza, bluz ve hırkalarla tercih edilebilir. Tamamlayıcı parça olarak kullanılan kolsuz ya da kısa kollu tunikler, kullanılan parçaların daha şık görülmesine olanak sağlar. Aynı zamanda tamamlayıcı özelliğe sahip olması sebebi ile birden çok parçanın birbiri ile kullanılmasına da olanak sağlar. Kullanıcıların tercihleri, ihtiyaçları ve kullanacakları alanlar doğrultusunda tunik seçimi yapmak mümkündür.

Tunik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı tarzlara ve kullanıcı gruplarına hitap eden, kullanışlı tasarımlara sahip olan tunik modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Tunikler, farklı mevsimlerde ve farklı parçalarla kullanılmak üzere tercih edilebilir. Bu sebeple tunik seçimi yaparken, tuniklerin kumaşına dikkat etmek gerekir. Soğuk kış günlerinde ceket, mont ve kabanların altında kullanılmak üzere tunik modelleri çeşitlendirilir. Pantolon, etek ve taytlarla kullanılabilecek tunikler, kış ayarına uyarlanabilir olması sebebi ile kalın kumaşlardan tercih edilmelidir. Kalın örgülü tunikler, standart kalıptaki kazaklara nazaran daha uzun ölçülere sahiptir. Kışlık tunik çeşitleri, kullanıcıların tercihlerine göre farklı boyut ve renklerde sunulur. Bej, su yeşili, renkli, fuşya, indigo tunik seçeneklerini, kış aylarında jean ve eteklerle kombinleyebilirsiniz. Tunikler, renk çeşitliliğinin yanında tasarım farklılıklarına da sahiptir. Jean pantolonlarla kullanılabilecek günlük tunik modellerinin yanında; şık kombinlere eşlik edecek düğmeli, taşlı, boğazlı, pullu, simli tunik tasarımları da bulunur. dikkat çekici detaylara sahip olan tunikler, şık davetlerde kullanılabilir. Klasik görünüme uyum salayabilecek tunikler, ofis şıklığına da uyum sağlaması sebebi ile oldukça kullanışlıdır. Soğuk kış günlerinde kullanılabilecek kalın örgü kumaşlardan üretilen tuniklerin yanında, her mevsim kullanıma uygun rahat kumaşlara sahip tunik modeller de bulunur. Mevsimlik tunik seçenekleri, bahar ve yaz aylarında tek başına bir parça olarak kullanılabilirken, kış aylarında ise hırka ve kazakların içine tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Mevsimlik tunikler, çoğunlukla rahat kesimlere sahiptir. Aynı zamanda birden çok kıyafetle kombin edilebilmesi sebebi ile rahat kumaşların kullanımı ile tasarlanır. Penye kumaşların kullanımı ile üretilen tunikler, kullanıcılara rahat hareket alanı sağlar. Aynı zamanda her mevsim kullanıma uygundur. Vücuda yapışmayan ve ekstra hacim vermeyen yapısı sebebi ile, tek başına kullanabilmenin yanında hırka ve kazakların içlerinde de kullanılabilir. Yaz aylarında kullanılmak üzere tercih edilecek tunikleri ise, nefes alan kumaşlara sahip olmaları oldukça önemlidir. Sıcak yaz günlerinde tercih edilecek tunikler, kullanıcıların tercihlerine göre spor ya da şık olarak tasarlanır. Oversize, bol, ince tunik rahat kesimleri ve ince kumaşları sebebi ile yaz ayları için oldukça kullanışlıdır. Oversize kesimler, rahat ve salaş olması sebebi ile yaz aylarında bunaltmaz ve bu sebeple oldukça sık tercih edilir.

Tunikler, günlük giyimde sokak stilinin vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Bunun yanında, ölçülü giyimi tercih eden kullanıcılar için hayatın her alanında tunik modelleri tercih edilebilir. Çalışan kadınlar, şık ve dikkat çekici görünümlere sahip olan tunik tasarımlarını, ofis stiline kolaylıkla uyarlayarak kullanabilirler. Çizgili, fermuarlı, piliseli, dantelli, puantiyeli tunik modelleri, kendilerine özgü tarzları, rahat ve şık tasarımlarıyla ofis stiline uyum sağlar. Bunun yanında, şık davetler ve özel geceler için tercih edilebilecek güpürlü, nakışlı, kuşaklı, volanlı, yırtmaçlı tunik modelleri de bulunur. Şık ve dikkat çekici kumaşların kullanımı ile üretilen tunikler, özel davetlerd egöz önünde olmanız aimkan tanır. Güpürlü tunikler, birbirinden farklı renk ve tasarımlarda güpürlerin kullanımı ile tasarlanır. Volanlı tunik modellerinde ise, tunik tasarımında kol ya da bedene verilen hareket dikkatleri üzerinize çekmenize olanak tanır. Bunun yanında fırfırlı, desenli, kemerli, payetli, pileli tunik modeller de özel günlerde kullanılabilen ürünler arasında yer alır. Payetli tunik modelleri, payetin dikkat çekici ve parlak yapısı sebebi ile tek parçayla özel görünmenizi sağlar. Kemerli tunik modelleri ise şık ve klasik görünümü kullanıcılar için bir arada sunar.Şık ve spor kombinler eşlik edebilecek, farklı tasarım ve kalıplara shaip tunikleri; kullanıcıların beklentilerine ve tercihlerine göre çeşitli boyutlarda üretilir. Etek ve pantolonlarla kullanılabilecek uzun, kısa tunik seçenekleri bulunur. Ölçülü giyim tarzına sahip kullanıcılar, farklı kalıp ve kesimlerdeki pantolonlarla tunikleri sıklıkla tercih ederler, Uzun tunikler, dar kalıplarda pantolonlara tercih edilerek kullanılabilir. Uzun tunikler, elbise ve gömlek tarzında tasarlanabilir. Kullanıcılar, kullanım avantajlarına ve stillerine en uygun modelleri tercih eder. Uzun elbise tunik modelleri, dar kalıplı pantolonlarla ve taytlarla kullanılarak özgün bir görünüm yakalanabilir. Kısa boyda üretilen tunikleri ise, etek ve çeşitli genişliklerdeki pantolonlarla kullanmak mümkündür. Kısa tunikler; kazak, hırka, gömlek ve bluz görünümüne sahip olabilirler. Tunik gömlek modelleri, düğmeli yapısı ile genellikle spor giyim tarzına eşlik eder.

Her mevsime ve her kombine uygun olarak tasarlanan tunikler, geniş renk çeşitliliğine sahip olması sebebi ile kullanıcılar tarafından beğeni kazanır. Sarı, mavi, yeşil, turuncu, bordo tunik çeşitleri, farklı renklerdeki etek ve pantolonlarla kullanılabilir. Kalın örgü kazak ve hırka görünümündeki renkli tunikleri, farklı tasarımlardaki elbiselerle kullanarak özgün bir görünüm yakalamak da mümkündür. Tunik modelleri, spor ayakkabı, bot ve babetlerle kullanılabilir. Silinize uygun tunik modelini Hepsiburada ile bularak satın alma kolaylıkları ile sahip olabilirsiniz.

Her Stile Uygun Tunikler

Tunik modelleri, her yaş grubuna ve her bedene hitap eden tasarımlara sahiptir. Bu sebeple kadın giyimde vazgeçilmez giyim ürünleri arasında yerini alır. Bol ve salaş kalıplara sahip olan tunikler geniş beden aralıklarına hitap eder. Bunun yanında, yalnızca büyük bedenler için tasarlanan büyük beden tunik seçenekleri de kullanıcılar için sunulur. Büyük beden giyen kadınlar için, kendi bedenlerine ve kendi stiline uygun tunikleri bulmak, oldukça kolaydır. Spor ve şık parçalarla kullanılabilecek çeşitli renklerdeki tunik modelleri, geniş beden çeşitliliği ile bir araya getirilir. Büyük bedende, spor, salaş, abiye modeller bulunur. Abiye tunikler, dikkat çekici görüntüleri ile özel günlerde dikkatleri üzerinize çekmenize olanak sağlar. Kot, triko, penye, şifon, kadife tunik seçenekler ise genellikle spor giyim tarzına hitap eder. Rahat harekete olanak sağlayan penye tunikler, günlük yaşamda eşofman altlarıyla da kombin edilerek kullanılabilir. Spor tasarımlara ve spor kumaşlara shaip tunikler, ölçülü giyim tarzına sahip kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Rahat ve spor tunikleri, uzun yürüyüşler ve çeşitli sportif aktiviteler esnasında kullanmak mümkündür. Rahat tunik modellerini, jean pantolon ve rahat eşofman altlarıyla kullanarak haftasonu stiline de rahatlıkla uyarlayabilirsiniz. Haftasonu stiline ve spor giyim tarzına uyum sağlayan tunik modelleri için renk çeşitliliği mevcuttur. Ekru, kahverengi, kiremit rengi, lacivert, pembe tunik seçenekleri, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Hemen tüm renklerdeki etek ve pantolonla uyum sağlayabilen bu renkler, birden çok parça ile tamamlanarak kullanılabilir. Bu sebeple oldukça kullanışlıdır.

Giyim tarzı ve kıyafetler, dış görünüşü etkileyen en önemli kriterler arasında yer alır. Kadınlar, gün içinde kullanılmak üzere kıyafet tercihi yaparken oldukça zorlanırlar. İyi ve özenli bir görünüme sahip olmak için, kıyafetlerin renk ve doku uyumuna sahip olması gerekir. Tüm kıyafetlerin renk ve doku uyumunu göz önünde bulundurarak bir araya getirmek oldukça zordur. Bu sebeple tunik takım seçenekleri, kullanışlı ve kurtarıcı parçalar arasında yer alır. Tunik akımlar, etek ve pantolon takım olmak üzere kullanıcıların zevk ve tercihlerine göre tasarlanabilir. Aynı renk ve dokudaki kumaşların kullanımı ile tasarlanan tunik takımlar, bütüncül ve tamamlanmış bir görünüme yol açar. Takım halinde tasarlanmaları sebebi ile gündelik kıyafet seçimi sorununu önemli ölçüde ortadan kaldırır. Tunik takımlar,spor ve şık tarzlara uyum sağlayacak tasarımlara sahiptir. Rahat ve basic kumaşların kullanımı ile üretilen, sokak stiline uyum sağlayabilecek tunik takım modellerini bulmak oldukça kolaydır. Rahat ve spor kumaşlarla tasarlanan tunik takımlar, uzun yürüyüşlerde, ve çeşitli spor aktivitelerinde de kullanılabilir. Viskon, tensel, saten tunik takımlar ise, şık kumaş dokuları sebebi ile ofis stilinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ekose, kareli, pötikare, robalı, fistolu tunik ya da tunik takım olarak tasarlanan ürünler, kendiliğinden hareketli ve dikkat çekici yapıları ile tercih ettiğiniz her ortamda iyi ve özenli bir görünüm sahip olmanıza olanak tanır.

Hayatın her alanında giyim konforu ve şık tasarım sunan tunik modelleri, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Birbirinden farklı tasarımlara ve renklere sahip olan tunik fiyatları, farklı bütçelere sahip kullanıcılar için ulaşılabilir ölçülere sahiptir. Tuniklerin fiyatları konusund, tasarımları, üretimlerinde kullanılan kumaşlar gibi değişkenler belirleyici rol oynar. Tarzınıza uygun ve ihtiyacınıza yönelik tasarımlara sahip indirimli tunik modellerine Hepsiburada ayrıcalıkları ile kolaylıkla sahip ve şık görünümün keyfini sürebilirsiniz.

Şık Tunik Seçimi Nasıl Yapılır?

Tunik modelleri, her stile uyum sağlaması sebebi ile kadın giyimde sıklıkla tercih edilen parçalar arasında yer alır. Kadınlar için şık ve özenli görünmek oldukça önemlidir. Farklı renk ve tasarımlara sahip tunik modelleri ile şık görünmek oldukça kolaydır. Gündelik kullanıma uygun, rahat ve salaş kesimlere sahip tunik modellerinin yanı sıra; şık davetlerde kullanılabilecek, özel ve dikkat çekici detaylara sahip tunik tasarımları da bulunur. Şık bir davet, ya da özel bir görünüm için tunik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Tuniklerin, şık ya da spor görünümünü belirleyen üretiminde kullanılan kumaşlar ve detaylardır. Keten, deri, pamuklu, viskon tunik seçenekleri, tercih edilen görünümü etkileyen önemli unsurlar arasında yer alır. Keten tunikler, nefes alan ve doğal içeriğe sahip olan yapıları sebebi ile yaz aylarında şık görünümlere eşlik edebilir. Deri tunikler ise, bahar ve kış aylarında kullanılabilecek, şık ve iddialı görünümlerin temel parçaları arasında yer alır. Bunun yanında, şık tunik seçiminde detaylar da belirleyici rol oynar. Payetli ve güpürlü detayların kullanımı, tunikleri şık ve dikkat çekici görünümlere kavuşturur. İstediğiniz stile uygun renk ve modeldeki tuniği bulmak oldukça kolaydır.

Günlük Kullanıma Uygun Tunik Kombinleri Nasıl Yapılır?

Gündelik hayatta kullanılmak üzere tercih edilecek kıyafetlerin, rahat kumaşlara sahip olması ve hareket konforu sağlaması oldukça önemlidir. Bu sebeple günlük kullanıma uygun tunik seçerken; tuniğin kumaşına, kesimine ve detaylarına dikkat etmek gerekir. Rahat tunik modelleri, genellikle rahat ve salaş kesimlere sahiptir. Rahat kesimli tunik modelleri, kullanıcılara hareket özgürlüğü sağlar. Penye kumaşların kullanımı ile üretilen tunikler, rahat ve salaş görünümler yakalanmasına olanak sağlar. Penye kumaşlar, salaş bir görünüm sağlamanın yanında aynı zamanda nefes alan bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kullanıcıların gün boyu kendilerini rahat hissetmelerine olanak sağlar. Rahat tasarım ve kalıplara sahip tunik modelleri, çeşitli spor aktiviteleri, uzun yürüyüşler ve yoğun tempolu günlerde tercih edilerek rahatlıkla kullanılabilir. Krem, pudra, haki tunik jean, polar tunik modelleri, hemen her parçaya uyum sağlayan renk ve kumaş yapıları sebebi ile oldukça kullanışlıdır.

Tunik Kullanım Alanı Nelerdir?

Ölçülü giyim tarzını tercih eden kadınlar için tuniklerin kullanım alanları oldukça geniştir. Uzun ve salaş yapılarda tasarlanan tunikler, vücut hatlarını önemli ölçüde kapatarak kullanıcıların konforlu kullanımına olanak sağlar. Tunik modelleri, üretiminde kullanılan kumaşlar ve kalıplarla orantılı olarak hayatın her alanında rahatlıkla kullanılabilir. Kapalı tunik modelleri, ölçülü giyimin vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Tek başına şık bir görünüme sahip olan tunikler, kazak ve hırkaların içinde de kullanılabilir. Gündelik hayatta, özel davetlerde ve şık ortamlarda kullanıma olanak sağlayan tunik modellerine Hepsiburada ile kolaylıkla ulaşabilir ve sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tunik Modelleri

5896 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 5896 ürün
Tunik Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Koleksiyon Koleksiyon, modanın ortaya çıkardığı tüm çalışmaları niteleyen özel bir kavramdır. Koleksiyon, kişiye özel dikilen kıyafetlerin uzun bekleme süreleri, kısıtlı modeller arasından seçim yapma zorunluluğu gibi nedenler sonucunda ortaya çıktı. 19. yüzyılda başlayan koleksiyon denemeleri, kişilerin ihtiyaç ve beklentilerini deneysel yollarla karşılamak üzerine başladı. Başlangıçta sadece zengin aileler için hazırlanan özel tasarımları içeren koleksiyonlar, zamanla gelişerek farklı kitlelere hitap eden kıyafet tasarımlarını da içine alacak şekilde genişledi. Koleksiyon dendiğinde akla ilk olarak kıyafetler gelse de ayakkabı, çanta, şapka gibi aksesuar çeşitleri de koleksiyonların kapsadığı ürünlerdir. Koleksiyon hazırlama süreci, günümüzde farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde farklılık gösterir. En yaygın koleksiyon hazırlama şekilleri; markaların mağazaları için hazırladığı ticari koleksiyonlar, bireysel modacıların kendi dünya görüşünü yansıtan özel koleksiyonlar ve kişilerin modacılardan belirli gün ve etkinlik için istediği tasarımları içeren sipariş koleksiyonlardır. Her koleksiyon, tasarlanan ürünleri kullanacak kişilerin istek ve beklentilerine uygun olması amacını taşır. Bununla birlikte hazırlanan tüm koleksiyonlar, modacısından bir iz ve ezgiyi üzerinde taşır.  Moda koleksiyonlarının hazırlanmasında zaman kavramı önemlidir. Modacılar, koleksiyonlarını mevsimlere, yüzyıllara, 50'ler 60'lar gibi dönemlere ya da tamamen özgün çizgilere göre belirler. Bu gibi koleksiyon dönemleri genel olarak özgür fikirler üzerine tasarım gerçekleştiren bireysel modacıların koleksiyonlarında görülür. Koleksiyon hazırlama süreçleri tasarımcılar için zahmetlidir. Özellikle ticari koleksiyon hazırlayan modacılar; toplumsal beklentiler, popüler çizgiler ve renkler ile kumaş çeşitleri gibi onlarca farklı değişken arasından beğeni kazanacak tasarımları yaratmak durumundadır.  Modacılar ve markalar, hazırladıkları koleksiyonlarda kişilere imaj ve şıklık katan tasarımları oluşturur. Koleksiyonların bu şekilde hazırlanmasında, tüketicilerin kendilerini rahat ve şık hissettiren koleksiyonları tercih etmeleri belirleyicidir. Koleksiyonların oluşturulmasında sürdürülebilirlik önemli bir konudur. Kültürden kültüre, kişiden kişiye değişen beklentilere karşılık koleksiyonların sürdürülebilir olması tasarımcılarına değer katar.
Kontur Kontur, en yalın anlamıyla kesim ya da çizim yapılırken nesneyi belirlemek için çizilen sınır çizgileridir. Çizim yapılırken çevresinden kontur geçilen bir nesne, genel görünümde daha ön planda gösterilmiş olur. Kesimi yapılacak materyaller için çekilen kontur ise kesilecek olan bölümün belirli hale getirilmesini sağlar. Kontur kelimesine eş anlamlı olarak bazı yerlerde kenar çizgisi, çevre çizgisi ifadelerinin de kullanıldığını görebilirsiniz. Kontur terimi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Görsel sanatlarda sıklıkla başvurulan bir teknik olan bu yönteme, çizimi yapılan nesnenin yada bir resim içindeki bölgenin daha estetik bir görünüme kavuşması için sıklıkla başvurulmaktadır. Çizim yapılırken kullanılan kontur teknikleri, el ile yapılan çizimlerde görülebilirken bilgisayar ortamında yapılan çizimler için programlanmış çeşitli kontur teknikleri bulunur. Bu teknikler ile çizilen kontur, bir tür efekt olarak çizimdeki nesnelere hoş bir görüntü katar. Ayrıca yapı ve inşa sektöründe de bu terimin sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Çeşitli motif ve figürleri çevrelemek için kullanılan kontur çizimine bu alanda çevre çizgisi de denilmektedir. Çizim yapılırken oluşturulan kontur çizgileri düzgün bir kesimin olmazsa olmazıdır. Kesim yapılacak görsellerin çevrelerinden kontur geçildiği zaman düzgün bir kesim yapılabilir. Bu kesimler el ile yapılabildiği gibi, dijital kesim makineleri kullanılarak da düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilir. Böylece birçok alanda kullanılan kontur çizgisi, çizim ve kesim işlemlerini kolaylaştırması açısından da son derece faydalıdır. Diğer yandan kontur çizgisi ve taslak çizgisi arasında fark vardır. Bu iki çizim tekniği, zaman zaman aynı anlamdaymış gibi kullanılabilir. Taslak çizgileri, genellikle bir çizimin ön çalışması olarak yapılan kaba çizimdeki çizgiler anlamına gelir. Kontur ise oluşturulan görseli veya görselde istenen nesne çizimlerini belirtili hale getirmek için çizilir.
Kreasyon Moda ve giyim alanında kreasyon; bir terzi, modacı, modaevi veya markanın çeşitli renk ve çizgisel dokunuştaki tasarımları yaratıcılıkla birleştirerek ortaya koydukları yeni modellere verilen isimdir. Kreasyon kelimesi, moda dilindeki anlamının dışında yaratıcılığın söz konusu olduğu birçok alanda, yaratılan ürünler veya ortaya konulan eserler anlamında da kullanılır. Moda kreasyonlarının, giyimin geçmişten gelen özelliklerini günün çağdaş trendleriyle harmanlama ve bir üst boyuta taşıma özelliği de bulunur. Her zaman daha şık, estetik ve etkileyici tasarımlar ortaya koymayı amaçlayan moda ve giyim kreasyonları ile ilgili bilgi, tavsiye ve yorumların yayımlandığı çeşitli web siteleri ya da bloglar vardır. Moda ve giyim alanındaki kreasyon türleri; yıl, mevsim, ünlü modacılar, modaevleri, marka ve desen isimleri ya da erkek giyim kreasyonları, kadın giyim kreasyonları gibi genel isimlerle anılır. Mevsim isimleriyle anılan kreasyonların arasında sonbahar, kış, ilkbahar, yaz, Sonbahar/Kış, İlkbahar/Yaz gibi çeşitli kreasyon türleri bulunur. Mevsimsel kreasyonlar o mevsimin iklim koşullarına ve günün moda trendlerine uygun olan şık, estetik ve etkileyici tasarımlar yaratmayı hedefler. Modacıların ya da modaevlerinin isimleriyle anılan kreasyonlar, bulundukları ülkede veya dünya çapında ün yapmış ünlü modacı veya modaevlerinin yarattığı özgün tasarımlardan oluşur. Marka isimleriyle ifade edilen kreasyonlar da yine ülke veya dünya genelinde tanınan ünlü markaların üretmiş oldukları çeşitli özgün tasarımlardan oluşur. Ünlü modacı, modaevi veya markaların üretmiş olduğu kreasyonların, zaman zaman çeşitli kadın ve erkek modellerin katılımıyla düzenlenen gösterişli defilelerle tanıtımları yapılmaktadır. Moda ve giyim alanındaki ana kreasyon türlerinin, kendilerine özgü alt kreasyon isimleri ile anılan çeşitli alt kreasyon türleri de vardır. Plaj kreasyonları, kısa elbise kreasyonları, kadın iç giyim kreasyonları, büyük beden kreasyonları, etek kreasyonları gibi tasarımlar bu alt kreasyon türleri arasında yer alır.
Melanj Dokumacılıkta ve tekstilde kullanılan terimlerden biri olan melanj, değişik renkteki elyafların farklı oranlarda karıştırılması ile hazırlanan çok renkli bir iplik türüdür. Sözcük anlamı “karışık şey, muhtelif şeylerden ibaret” olan melanj, Fransızca kökenli bir sözcük olup genellikle terim anlamı ile karşımıza çıkar. Kırçıllı görünümü ve değişen renk tonları ile tek renkli ipliklerden ayrılan melanj, kullanılan ham maddenin doku, yumuşaklık, kalınlık ve esneklik gibi karakteristik özelliklerini yansıtır. Melanj iplikler üretilirken iplikte istenilen renk miktarı, kullanılan boyalı elyaf miktarına göre değiştiği için melanj, karışık renkli iplikler olarak tanımlanır. Melanj iplik hazırlanırken harman hallaç, vigure baskılı kamgarn tops ve bantlardan dublaj denilen üretim yöntemleri kullanılır. İplik üretiminde genellikle standartlaşmış harman elyaf karışımları tercih edilir. Melanj iplikte, ilk aşamada elde edilen rengin kalitesini yitirmemesi için ipliğin içerisine sim, kırçıl, nope, yün, angora gibi elyaflar ikinci adımda ise dublaj dairesi uygulanır ve böylece farklı karışımlar yapılarak birden çok iplik üretilir. Farklı yöntemlerle hazırlanan melanj iplikler, ağırlıklı olarak dokumada ve örmede kullanılır. Melanj ipliklerin karışımında kullanılan her elyaf çeşidi ipliğin kalitesini ve türünü değiştirebilir. Yün ağırlıklı elyaflar tekstil alanında kullanılan melanj kumaşların üretiminde rol oynar. Üretiminde ağırlıklı olarak kullanılan ipliğe göre kumaşlar; pamuk melanj, polyester melanj, viskon melanj ve penye melanj gibi isimler alır. Melanj iplik çeşitlerinden üretilen kumaşlar modaya bağlı olarak ev tekstilinden giyime kadar her alanda kullanılabilir. Mobilya kaplamalarında sıkça duyulan gri melanj daha birçok ev tekstil eşyasında görülür. Giyim sektöründe ise ağırlıklı olarak sweatshirt, tişört ve eşofman gibi parçalarda kullanılan kumaşlar; kaban, bere veya kazak gibi kışlık giysilerde de sıkça tercih edilir. Üretildiği ipliğe göre dokusu değişen melanj kumaşın tekstilde kullanıldığı alanlar oldukça geniştir.
Modellist Moda ve tekstil sektöründe en önemli elemanlardan biri de modelistlerdir. Modelistler, bir ürünü seri üretime hazırlar. Bu sebeple iyi bir ürün için modelistlerin ölçü ve kalıp çıkarma konusunda iyi bir iş ortaya koymaları gerekir. Moda ve tekstil sektöründe hizmet veren pek çok kuruluş, kendi tasarımları ortaya koyar. Tasarımcıların hazırladığı ürünler, seri üretime başlanmadan önce modelistlerin elinden geçer. Modelistler, tasarımcının belirlediği ürün için uygun ölçüleri belirler ve daha sonra kalıp hazırlar. Üründe kullanılacak malzemeyi de tespit eder ve çıkardığı kalıba göre numune dikimi yapar. Böylece seri üretim için incelenmesi gereken ilk örnekler ortaya çıkar. Modelistler kalıp hazırlarken pek çok faktörü göz önüne almak durumundadır. Öncelikle, tasarımcıdan çıkan ürün hakkındaki tüm tasarım detaylarını bilmesi gerekir. Daha sonra ürünün esnekliği gibi çeşitli özellikleri de göz önüne alarak kalıp için en doğru şekli hesaplar. Bunun için beden çizim araçları ile çeşitli bilgisayar programlarını kullanır. Daha sonra kalıbı, kağıt yardımı ile ortaya çıkarır. Kağıttan kalıp çıkarma esnasında, atıkları en aza indirmek için parçaları doğru yerleştirme konusunda özen gösterir. Ürüne dair cep ve pili gibi detayları kalıp üzerinde düzenler. Kalıbı çıkarttıktan sonra da kesim ve dikim aşamasında görev alır. Dikim esnasında hata çıkması durumunda bunları düzeltir. Son olarak da numune kontrollerden geçtikten sonra dikim talimatı verir ve ürünü seri üretime sokar. Modelist olmak için uzun süreli eğitimler yoktur. Modelistlik daha çok tecrübeye dayalı olan bir iştir. Bununla birlikte çeşitli kurumlar tarafından modelistlik programları düzenlenir ve modelist sertifikası verilir. Öte yandan bir modelistin değişime ve gelişime açık olması, takım çalışmasına uyumluluk göstermesi, ayrıca planlama ve organizasyon becerisine sahip olması gerekir.
Modernlik Teknolojik gelişmeler ile birlikte toplum hayatına dahil olan ve son yıllarda popülerliği artan bir kavram olan 'modernlik' hemen her alanda kişilere ve olaylara etki eder. Modernliğin etkilediği alanlardan bir tanesi de giyim, yani moda alanıdır. Moda ve giyim alanında modernlik akımının etkisi hem kıyafetlerde hem aksesuarlarda hem de bunları bir arada kullanma biçimlerinde gözlemlenir. Modernlik akımına spor elementler ile birlikte yılların eskitemediği önceki akımların harmanı denilebilir. Burada sözü edilen önceki akımlar, uzun yıllar boyunca toplumu etkisi altına almış ve bu etki ile modaya yön vermiş akımları temsil eder. Örneğin, Haute Couture, bir zamanların elit moda akımlarından biri olarak tarihe geçmiştir. Modern öncesi dönemde toplumun üst kesimleri tarafından belirlenen, lüks kumaşların kullanıldığı, terzilerin ve tasarımcıların özel tasarımlarının değerli olduğu bir moda anlayışı bulunur. Ancak modernlik akımı ile birlikte moda içinde farklı yaklaşımlar ortaya çıkar. Modernlik akımında artık sadece üst kesimin belirlediği ve onlara özel olan bir giyim tarzı yoktur. Aynı zamanda elit ve yönetici kesimden olmayan halkın ortaya koyduğu moda akımı da ortaya çıkar. Bu iki moda akımı zamanla birbirini etkileyerek 'modernlik' akımını temsil etmeye başlar. Markaların özel tasarımları ile birlikte, onlara çok benzeyen ancak fiyatı çok daha uygun olan ürünlerle halkın kullandığı moda ürünler zamanla her yere yayılır. Modern yaşamın koşuşturmasına uyum sağlayan modernlik akımı hem rahat hem de şık parçaları birleştirir. Eskiden yalnızca lüks görülen şık parçalarla birlikte spor ve gündelik parçalar bir arada kullanılır. Aynı zamanda bunlara Uzak Doğu akımları da eklenir. Çok daha renkli ve eğlenceli, modernliği yansıtan ve ulaşılabilir olan ürünlerle çeşitlenir. Yani modada modernlik; rahat, spor, şık, gösterişli, renkli, herkese hitap eden, son derece çeşitli, eskileri yok saymayan ancak bunları günümüze uyarlayan bir akımdır.
Polikromi Polikromi, Fransızca kökenli ve renklerle ilişkili sözcüklerle üretilmiş bileşik bir kelimedir. Çok renklilik anlamına gelen bu kelime, özellikle birleştirme yoluyla farklı renklerin bir arada bulunduğunu tanımlarken kullanılmaktadır. Poli kelimesi, özellikle bileşik isimlerde "çok" anlamına gelen bir ön ektir. Aynı zamanda dolu, doldurmak, komple gibi kelimelere yakın anlamdadır. Kromo ise bileşik kelimelerde kullanıldığında renge ilişkin anlamına dair kullanılan hem Fransızca hem de İngilizce ortak kelimelerdendir. Sanatın birleştirici gücünün de etkisiyle kelime özgün olarak Polikromi olarak yaygınlaşmıştır. Sanatsal öğelerde birbirinden bağımsız renklerin bir arada yer aldığı yapıtları tanımlarken Polikromi kelimesi yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kendiliğinden farklı renklerin değil, tamamen yapıtın oluşturulması esnasında sanatçının tasarımının bir parçası olarak farklı renklerin kullanılması anlamına gelmektedir. Özellikle teknik olarak 3 ana renkten fazlası kullanıldığında bu, polikromi ile tarif edilmektedir. Üretim esnasında kullanılan terminolojik kelime, son kullanıcıya kadar ürünün belirleyici unsurlarını açıklarken tercih edilmektedi