Wasa markası, tahılın özü ve kepeğini ayırmadan ürettiği çıtır ekmekler ile dünyaca bilinen bir marka olarak öne çıkıyor. Marka ilhamını Vikinglerin uzun seferlerinde ekmeklerinin bozulmasını engellemek için fırında kurutularak üretilen, genellikle üzerine peynir ya da et ve balık konarak tüketilen çıtır ekmeklerinden alıyor. İskandinav kültürünün bir öğesi olan bu çıtır ekmekler, bugün İsveç sınırlarını aşarak birçok farklı mutfak kültüründe kendine yer buluyor.

Wasa markalı gevrek ekmeklerin tarihi, 1919 yılında Karl Edvard Lundström'ün, İsveç’te kurduğu Skellefteå Spisbröd Fabrikası’na dayanıyor. 1948 yılında, İsveç’teki gevrek ekmeklerin ABD’ye ihraç edilmesine izin verilince Wasa gevrek ekmeklerinin uluslararası bilinirliği artmaya başlıyor.

Yıllarca katlanarak artan Wasa popülaritesi, 2007 yılında Amerikalı ünlü televizyoncu Oprah Winfrey’nin gösterisinde bu ekmeklere bayıldığını söylemesi ile zirveye çıkıyor. 2010 yılında Türkiye’de de satılmaya başlayan Wasa ekmekleri bugün 40 farklı ülkede satılıyor. 1999 yılında Barilla Grubu’nun bir parçası olan Wasa üretimlerini Filipstad İsveç ve Celle Almanya’da gerçekleştiriyor.

Fırında pişirdikleri ürünleri dünyanın farklı noktalarına taşıyan Wasa’nın en popüler olduğu ülkelerin başında kuzey ülkeleri ve Almanya bulunuyor. Polonya, Hollanda, Fransa ve ABD’de de popüler olan Wasa ekmekleri ‘Wasa ile sağlıklı atıştırın’ sloganı ile tüketici ile buluşuyor. Wasa, yılda ortalama 60 bin ton ürün satışı gerçekleştiriyor.

Wasa ekmekleri geleneksel fırınlama yöntemleriyle, işlenmemiş tahıllardan üretiliyor. Wasa ürünleri, tam tahıllar kullanılarak üretilirken, tüketicilerin günlük lif ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Aynı zamanda birçok ürününü ile kişilerin günlük vitamin ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyor. Wasa ürünlerinin sahip olduğu lif, enerji ve vitamin değerleri ürün türüne göre değişiklik gösterirken, ambalaj üzerindeki bilgiler ile doğru bilgilere ulaşılabiliyor.

Wasa, farklı tahıllarla yapılan çeşitlerinin yanı sıra tatlı ve tuzlu sandviç çeşitleriyle de satışa sunuluyor. Wasa ekmek türleri arasında ilk sırada artık gelenekselleşen ve markanın adıyla anılan sade çeşitler yer alıyor. Bu çeşitler arasında keskin lezzete sahip tam tahıllı, doygun bir yapıya sahip tam çavdarlı, buğday ilave edilmiş susamlı, buğday kepeği ve buğday lifi içeren tam tahıllı çavdar unlu ve pirinç unu, mısır unu, patates nişastası kullanılan glütensiz ve laktozsuz ürünler bulunuyor.

Wasa ekmeklerinin düşük kalorili olarak piyasaya sunduğu atıştırmalık ürünler arasında tuzlu çeşitler yer alıyor. Kırmızı biber ve krem peynir ilave edilmiş tam çavdar ekmekli sandviç, çavdar ekmekli krem peynirli sandviç, domates ve fesleğen eklenmiş krem peynirli tam buğdaylı sandviç ve baharat ile tatlandırılmış krem peyniriyle yapılmış tam çavdar gevreği sandviçi bu çeşitler arasında bulunuyor.

Wasa çıtır ekmeklerin yanı sıra tatlı atıştırmalıklarla da tüketicilerini bir araya getiriyor. İçinde tahılların, meyvelerin, çikolataların ve kuru yemişlerin bulunduğu bar formundaki ürünlerde kızılcık, bal kabağı, badem, çikolata ve fındık gibi malzemeler kullanılıyor.

Sade Wasa çıtır ekmeklerini tüketmek isteyenler ürünler üzerinde farklı malzemeler kullanarak açık sandviçler de yaratabiliyor. Wasa ürünleri üzerinde tercih edilen tuzlu malzemeler arasında krem peynir, domates, somon, maydanoz, mozzarella, fesleğen, fren soğanı, salata, avokado ezmesi, nohut salatası ve humus gibi ürünler yer alıyor.

Wasa sade çıtır ekmeklerini kullanarak tatlı tarifler uygulamak isteyenler, krem peynir ve reçel çeşitlerinden faydalanabiliyor. Ayrıca fıstık ezmesi ve muz, eritilmiş çikolata ve marshmallow, çikolatalı fındık kreması ve çilek gibi malzemelerle ekmek üstü tüketim yöntemleri çeşitlendirilebiliyor.

Wasa çıtır ekmekleri, farklı dip soslar ile de kullanılabilirken, düşük kalori ve yüksek lif değerleri ile hafif kahvaltı ve öğünler için ekmek yerine de tercih edilebiliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Wasa

28 ürün var
  1. Ürün Çeşidi
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. İndirimli Ürünler
  5. Miktar A-Z
  6. Satıcı A-Z
  7. Kelime Filtresi
Başa dön