Kahve makineleri denince akla ilk olarak Türk kahvesi yapan makineler gelse de, ev veya ofis ortamında değişik türlerde yapılan kahve keyfi arttıkça, eskiden sadece kahve dükkanlarında kullanılan makineler, amatör kullanıma da hazır hale geliyor ve değişik dizaynlarıyla dikkat çekiyor. Kahve, her ne şekilde içilirse içilsin, yemeklerden sonra hazmetmeyi hızlandırması ve içerdiği kafeinden dolayı dikkati artırması nedeniyle çay kadar tercih ediliyor.

Kahve, özellikle yengeç ve oğlak dönencesi arasındaki tropikal iklimli bölgede yetişen, kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek bulunan ve dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlayıp, elverişli koşullar sağlanırsa neredeyse 40 yıl aralıksız meyve veren bir ağaçtan elde ediliyor. Türklerin kahveyi sevmesi ise Yavuz Sultan Selim'in Yemen'den kahveyi İstanbul'a getirmesiyle başlıyor. O dönemlerde satın alınan çiğ kahve çekirdekleri, tavalarda kurutulup dibeklerle dövüldükten sonra ağır kömür ateşinde cezvelerde pişiriliyorken, bugün global dünya sayesinde değişik kültürlerin kahve alışkanlıklarının da öğrenilmesiyle özellikle kahve çekirdeklerini değişik kalınlıklarda çekebilen ve suyla buluşturan makineler evlerde kullanılmaya başlandı.

Kahve Makinesi

Kahve makineleri, kahve çekirdeklerini farklı incelikte veya kalınlıkta çekerek istenilen kahve türüne göre süt, köpük veya su eklenmesini sağlıyor. Kahvenin bütün çeşitleri aslında kahve çekirdeğinde bulunan espresso özü denilen maddeden üretiliyor.

Espresso yapılırken, kahve makinelerinde yüksek basınçla kahvenin özü içinden çıkartılırken, kahvenin de en koyu çeşidi elde edilmiş oluyor. Macchiato, espressonun bir kaşık köpükle yumuşatılmış hali iken, americano, sadece su ile sulandırılmış hali oluyor. Cappucino'da espressoya süt ve köpük, con panna'da krem şanti, latte'de ise köpüksüz süt katılıyor. Türk kahvesi ise her ne kadar ateş üzerinde pişse de, bugün patentli makineler sayesinde Türk kahvesi, çok daha köpüklü ve istenilen sertlikte elde edilebiliyor.

Kahve Makinesi Fiyatları

En uygun fiyatlı makineler elektrikle çalışan ve çok kısa sürede Türk kahvesi yapmaya yarayan makinelerdir. Kahve öğütücüleri ise satın aldığınız kahve çekirdeğini öğüterek, kahve makinelerinde kullanmanıza imkan sağlar. Bazı markalarda hem filtre kahve makinesi, hem de kahve öğütücüsü bir arada bulunur ve bu cihazlar çok daha uygun fiyatlarla satın alınabilir.

Filtre kahve makineleri, americano'nun makinede yapılabilmesi amacıyla sıklıkla evlerde ve ofislerde kullanılıyor. Bu makinelerde ısıtılan su, kahvenin üzerinden geçerek bir hazneye doluyor. Çeşitli markaların bu tip makineleri, basınçla çalışan esspresso makinelerine göre daha düşük fiyatlı oluyor ve kahveyi çok kısa bir sürede hazırlıyor. Patentli bir ürün olan Türk kahvesi makinesinin fiyatı ise, ikili veya tekli olmasına göre farklılık gösteriyor.

Kapsüllü kahve makineleri ise yine sıcak suyun, kapsülün içinde bulunan kahvenin üzerinden geçerek direkt bardağa dolması şeklinde çalışıyor. Bu makinelerin fiyatları uygun olsa da, makinede sürekli olarak aynı markaya ait kapsüllerin kullanılması gerekiyor.

Basınçlı su ile çalışan ev tipi kahve makinelerinin fiyatlarını ise makinede kullanılan basınç oranı belirliyor. Makine ne kadar güçlü basınçla su püskürtürse fiyatı da o kadar yüksek oluyor. Fiyatı en yüksek olan kahve makineleri ise her türde kahveyi üretebilen, şık dizayna sahip profesyonel makineler oluyor.

Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Filtre kahve makinesinde, kahvenin toplandığı hazne alttan ısıtmalı oluyor ve kahvenin bayatlama süresi olan iki saate kadar hem cam hazne sıcak kalıyor, hem de haznenin kapasitesine göre çok sayıda kişi için kahve yapılabiliyor. Dolayısıyla kalabalık ofis ortamı için kullanılması ideal oluyor. Bu tip makinelerin zaman ayarlı olanları ise, sabah uyandığınızda kahvenizin hazır olmasını sağlıyor. Ayrıca kahveyi çekebilen modelleri kahveyi taze içebilmenize olanak veriyor.

Basınçlı espresso makinelerini tercih edenler için ise kartuşlu olanlar kahvenin nemini içeride tuttukları için ideal olabiliyor, ancak aynı zamanda değişik aromalı kahve sevenler için yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle çekilmiş kahveyi kullanan makineler, gerçek espresso tutkunlarına daha fazla hitap ediyor. Aynı zamanda sıcak süt köpüğü yapmanızı sağlayan basınçlı musluğu ile dilerseniz cappucino veya latte yapmanıza da imkan veriyor. Ateşin üzerinde esspresso yapan makineler ise size gerçek italyan espressosu tadı sunuyor.

Kahve Makineleri

455 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Philips
  2. Tefal
  3. Arzum
  4. Braun
  5. Vestel
  6. Electrolux
  7. Nespresso
  8. Sinbo
  9. Korkmaz
  10. Delonghi
  11. Homend
  12. Fakir
  13. Siemens
  14. Arçelik
  15. Arnica
  16. Hotpoint Ariston
  17. King
  18. Bosch
  19. Hario
  20. Gat
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22001/22348
BAŞA DÖN