Kahve makineleri denince akla ilk olarak Türk kahvesi yapan makineler gelse de, ev veya ofis ortamında değişik türlerde yapılan kahve keyfi arttıkça, eskiden sadece kahve dükkanlarında kullanılan makineler, amatör kullanıma da hazır hale geliyor ve değişik dizaynlarıyla dikkat çekiyor. Kahve, her ne şekilde içilirse içilsin, yemeklerden sonra hazmetmeyi hızlandırması ve içerdiği kafeinden dolayı dikkati artırması nedeniyle çay kadar tercih ediliyor.

Kahve, özellikle yengeç ve oğlak dönencesi arasındaki tropikal iklimli bölgede yetişen, kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek bulunan ve dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlayıp, elverişli koşullar sağlanırsa neredeyse 40 yıl aralıksız meyve veren bir ağaçtan elde ediliyor. Türklerin kahveyi sevmesi ise Yavuz Sultan Selim'in Yemen'den kahveyi İstanbul'a getirmesiyle başlıyor. O dönemlerde satın alınan çiğ kahve çekirdekleri, tavalarda kurutulup dibeklerle dövüldükten sonra ağır kömür ateşinde cezvelerde pişiriliyorken, bugün global dünya sayesinde değişik kültürlerin kahve alışkanlıklarının da öğrenilmesiyle özellikle kahve çekirdeklerini değişik kalınlıklarda çekebilen ve suyla buluşturan makineler evlerde kullanılmaya başlandı.

Kahve Makinesi

Kahve makineleri, kahve çekirdeklerini farklı incelikte veya kalınlıkta çekerek istenilen kahve türüne göre süt, köpük veya su eklenmesini sağlıyor. Kahvenin bütün çeşitleri aslında kahve çekirdeğinde bulunan espresso özü denilen maddeden üretiliyor.

Espresso yapılırken, kahve makinelerinde yüksek basınçla kahvenin özü içinden çıkartılırken, kahvenin de en koyu çeşidi elde edilmiş oluyor. Macchiato, espressonun bir kaşık köpükle yumuşatılmış hali iken, americano, sadece su ile sulandırılmış hali oluyor. Cappucino'da espressoya süt ve köpük, con panna'da krem şanti, latte'de ise köpüksüz süt katılıyor. Türk kahvesi ise her ne kadar ateş üzerinde pişse de, bugün patentli makineler sayesinde Türk kahvesi, çok daha köpüklü ve istenilen sertlikte elde edilebiliyor.

Kahve Makinesi Fiyatları

En uygun fiyatlı makineler elektrikle çalışan ve çok kısa sürede Türk kahvesi yapmaya yarayan makinelerdir. Kahve öğütücüleri ise satın aldığınız kahve çekirdeğini öğüterek, kahve makinelerinde kullanmanıza imkan sağlar. Bazı markalarda hem filtre kahve makinesi, hem de kahve öğütücüsü bir arada bulunur ve bu cihazlar çok daha uygun fiyatlarla satın alınabilir.

Filtre kahve makineleri, americano'nun makinede yapılabilmesi amacıyla sıklıkla evlerde ve ofislerde kullanılıyor. Bu makinelerde ısıtılan su, kahvenin üzerinden geçerek bir hazneye doluyor. Çeşitli markaların bu tip makineleri, basınçla çalışan esspresso makinelerine göre daha düşük fiyatlı oluyor ve kahveyi çok kısa bir sürede hazırlıyor. Patentli bir ürün olan Türk kahvesi makinesinin fiyatı ise, ikili veya tekli olmasına göre farklılık gösteriyor.

Kapsüllü kahve makineleri ise yine sıcak suyun, kapsülün içinde bulunan kahvenin üzerinden geçerek direkt bardağa dolması şeklinde çalışıyor. Bu makinelerin fiyatları uygun olsa da, makinede sürekli olarak aynı markaya ait kapsüllerin kullanılması gerekiyor.

Basınçlı su ile çalışan ev tipi kahve makinelerinin fiyatlarını ise makinede kullanılan basınç oranı belirliyor. Makine ne kadar güçlü basınçla su püskürtürse fiyatı da o kadar yüksek oluyor. Fiyatı en yüksek olan kahve makineleri ise her türde kahveyi üretebilen, şık dizayna sahip profesyonel makineler oluyor.

Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Filtre kahve makinesinde, kahvenin toplandığı hazne alttan ısıtmalı oluyor ve kahvenin bayatlama süresi olan iki saate kadar hem cam hazne sıcak kalıyor, hem de haznenin kapasitesine göre çok sayıda kişi için kahve yapılabiliyor. Dolayısıyla kalabalık ofis ortamı için kullanılması ideal oluyor. Bu tip makinelerin zaman ayarlı olanları ise, sabah uyandığınızda kahvenizin hazır olmasını sağlıyor. Ayrıca kahveyi çekebilen modelleri kahveyi taze içebilmenize olanak veriyor.

Basınçlı espresso makinelerini tercih edenler için ise kartuşlu olanlar kahvenin nemini içeride tuttukları için ideal olabiliyor, ancak aynı zamanda değişik aromalı kahve sevenler için yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle çekilmiş kahveyi kullanan makineler, gerçek espresso tutkunlarına daha fazla hitap ediyor. Aynı zamanda sıcak süt köpüğü yapmanızı sağlayan basınçlı musluğu ile dilerseniz cappucino veya latte yapmanıza da imkan veriyor. Ateşin üzerinde esspresso yapan makineler ise size gerçek italyan espressosu tadı sunuyor.


Kahve Makinesi Türleri Nelerdir?

Filtre kahve makinesi, öğütülen kahvenin bir filtre sayesinde demlenmesini sağlar. Özel filtre kahve makineleri sayesinde bu demleme işlemi yapılır. Kahve haznesi açılarak içine filtre kahve kâğıdı yerleştirilir. Kâğıtsız çalışan makineler de bulunmaktadır. Kahveyi makineye ekledikten sonra su haznesine içme suyu koyulur. Makineyi çalıştırdıktan sonra kahve demlenir.

Espresso makinelerinin içinde iki ayrı filtre bulunur. Küçük olan tek shot için büyük olansa double espresso yapabilmek içindir. İstediğiniz ölçüye göre kahvenizi koyup, boş olan filtreden suyu eklediğinizde kahveniz ısınıp hazır olur.

Kapsül kahve makinesi, çalışma şekli en basit olan makinedir. Bu makinelere özel kapsüller bulunur. Bu kapsüller çeşit çeşit kahvelerden oluşur. Kapsüllerden istediğinizi seçip makineye yerleştirin. Sonra makineye suyunuzu koyun. Kahveniz hızlı bir şekilde hazır olur.

Türk kahvesi makineleri, Türk kahvesi yapmanın en basit yöntemidir. Fişe taktığınız makinenin cezve kısmına kahvesini ve suyunu eklediğinizde makine kahveyi hızlıca pişirir ve Türk kahveniz hazır olur.

Kahve Makinelerinin Fiyatları Nedir?

Bazı makineler hem kahve öğütücü olarak hem de filtre kahve yapmak için kullanılır. Espresso makineleri genellikle ofislerde ve iş yerlerinde kullanılmak üzere satın alınır. Espresso makineleri Americano makinelerinden daha yüksek fiyatlıdır. Genel olarak bakıldığındaysa Türk kahvesi makineleri en uygun fiyatlı makineler arasındadır.

Kapsüllü kahve makineleri uygun fiyatlı olmalarına rağmen sadece kendi markasının kapsüllerini hazırlayabildiği için bu kısımda, kapsüllerin alımıyla uzun süreli bakıldığında fiyat yüksek olur.

Fiyatı en yüksek olan kahve makineleri, her tür kahveyi demleyebilen makinelerdir. Bu kahveler şık dizaynlara sahiptirler ve oldukça profesyonel makinelerdir.

Hangi Kahve Makinesini Almalısınız?

Kahve makinesi alırken göz önünde bulundurmanız gereken temel şey hangi tarz kahve sevdiğinizdir. Genelde Türk kahvesi içiyor ve diğer kahvelerle aranız olmadığını düşünüyorsanız, espresso yapan bir makine almamalısınız. Gün içinde en çok tercih ettiğiniz kahve espresso veya americano ise almanız gereken makine espresso makinesidir. Böyle durumlarda çok opsiyonlu olan makineleri düşünmemelisiniz. Bu tarz makineler diğer makinelere göre daha yüksek fiyatlıdır. Ben her türlü kahveyi seviyorum diyorsanız çok opsiyonlu kahve makinelerinden satın almalısınız. Ayrı ayrı makineler alıp, yüksek meblağlar ödemek yerine, her çeşit kahveyi demleyebilen makineler işinizi görecektir.

Kahve Makinesini Kim İcat Etti?

Kahve tiryakileri tarafından en çok merak edilen sorulardan birisi de kahve makinesini kimin icat ettiğidir. En eski verilere bakıldığında kahve makinesi, 1987 yılında sokak ortasında duran, gaz lambasına bağlanmış ve halkın kullanımına açık “Pluto Lamp” isimli makine olarak görülür. İngiltere’nin Leicester Square adlı meydanında bulunan bu makine, ilk başta oldukça rağbet gördü. Daha sonrasında makineye bozuk para atmak yerine yuvarlak şekilli cisimler atıldığı için makine bozuldu ve meydandan kaldırıldı.

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve makineleri her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da uzun süreli temizlenmediğinde içerisinde oluşan bakteriler ve küfler, hem sağlığı etkiliyor hem de kahvenin tadını bozuyor. Kahve makinelerinden en iyi sonucu almak için her kullanımdan sonra filtreyi ılık suyla ve deterjanla yıkamak gerekir. Filtreleri yıkarken sert davranmamak gerekir. Bulaşık makinesine yerleştirmeden önce kullanım kılavuzuna bakmanızda fayda var. Bazı filtreler makinede yıkandığında bozulabiliyor. Her kullanımdan sonra yıkadığınız filtreyi ayda bir olacak şekilde beyaz sirkeli suyla yıkamalısınız. Veya su haznesine sirkeli su koyup makineyi çalıştırarak da temizliğini sağlayabilirsiniz. Filtrenin yanı sıra demliğin temizliği de çok önemli. Demlikte biriken bakterileri temizlemek için demliğin içine sabunlu su ve pirinç koyun. Kahve makinenizi bu şekilde çalıştırdığınızda demlikteki bakterilerden kurtulmuş olursunuz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kahve Makineleri

721 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Philips
  2. Tefal
  3. Arzum
  4. Braun
  5. Vestel
  6. Electrolux
  7. Nespresso
  8. Sinbo
  9. Korkmaz
  10. Delonghi
  11. Homend
  12. Fakir
  13. Siemens
  14. Arçelik
  15. Arnica
  16. Kenwood
  17. Hotpoint Ariston
  18. King
  19. Bosch
  20. Goldmaster
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Renk A-Z
 6. Güç (W) A-Z
 7. Su Seviyesi Göstergesi
 8. Sesli İkaz
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22001/22348
Başa dön