Akıl Oyunları

Akıl ve zeka oyunları mantık, strateji, akıl yürütme, problem çözme gibi yeteneklerin kullanılarak, zeka gelişimini sağlamak amacıyla oynanan bireysel ya da grup oyunlarına denir. Bu oyunlar, her yaş gurubuna hitap ettiği gibi, yeteneğinize, el becerinize uygun çeşitleri vardır. Rakamlarla aranızın çok iyi olduğunu, bulmaca çözerken çok büyük keyif aldığınızı düşünüyorsanız, sizin için en uygun zeka oyunları kuşkusuz matematiksel işlem gerektiren oyunlardır. El becerinize güveniyorsanız, zekanızı da birleştirince harikalar yarattığınızı düşünüyorsanız, materyallerden oluşan oyunları tercih edebilirsiniz.

Akıl Oyunları

Akıl oyunlarının insan zekasına pek çok faydası vardır. İleri yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini önler. Monoton bir beyin gün geçtikçe tembelleşir ve tembelleştikçe de yavaş yavaş fonksiyonlarını yitirir. Yıllar geçtikçe, zamanla unutkanlık belirtileri göstermeye başlar. Ancak sürekli aktif halde çalışan, zorlanan beyin, daha da güçlenir. Bu yüzden zeka oyunları sayesinde, zihinsel aktiviteleri hareketlendirecek çeşitli egzersizleri yaparak, hafızanızı güçlendirmeniz mümkündür.

Arkadaşlarınızla birlikte, keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından biri de grup oyunları oynamaktır. Keyif alarak oynayacağınız oyunlarda, bulduğunuz ipuçlarını bir araya getirerek, strateji geliştirebilirsiniz. Bu oyunlar sayesinde yaratıcılığınız artar, iletişim kurma beceriniz gelişir. Mangala, Abolone, Quoridor gibi çeşitli grup oyunlarını tercih edebilirsiniz. Bir süre sonra tutkunuz haline gelecek oyunları oynamak için, arkadaşlarınız ile bir araya geleceğiniz günü merakla, heyecanla beklemeye başlarsınız. Dilerseniz bireysel oyunları da tercih edebilirsiniz.

Akıl ve zeka oyunlarının çocuklarınızın zihinsel gelişimine etkisi, tartışılmaz bir gerçektir. En önemli faydalarından biri de çocukların yardım almadan, tek başına aldığı kararlarda, doğru sonuca ulaşmanın keyfi ile birlikte öz güveninin artmasıdır. Çocuklar sabırla, adım adım problem çözme yeteneğini kullanarak çözüme ulaştığında, başarmanın mutluluğunu yaşar.

Zeka Oyunları

Zeka oyunları fotografik hafıza gelişimi, göz ve beyin koordinasyonunu sağlama, konsantrasyon ve dikkati toplama gibi farklı duyulara hitap eder. Planlama, tasarlama, uygulama ve mücadele gücünü geliştirir. Katamino, Abalone gibi çeşitli grup oyunlarını tercih edebileceğiniz gibi, Rush Hour, Zingo, Yastık Küp, Kakuzu gibi farklı çeşitler sayesinde çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunan bireysel oyunları da tercih edebilirsiniz.

Kullanımı rahat, kaliteli malzemelerle üretilen oyunlar, çocuğunuzun psiko-motor gelişimine de ayrıca katkıda bulunur. Çocuklar arkadaşları ile birlikte grup oyunları oynarken, eğlenceli vakit geçirir. Kelime haznesi, iletişim kurma becerisi gelişirken sosyalleşir, aynı zamanda ekip ruhu aşılanır. Bu oyunlar çocukların merak duygusunu geliştirerek, onları ezberci zihniyetten uzaklaştırır. Böylece daha aktif zekaya sahip, düşünen, yaratan, üreten sorgulayan ve sosyal nesiller yetişir.

Motivasyon ve istek olmazsa olmazlar arasındadır. Oyunlar, çocuklarınızın istek ve motivasyonu göz önünde bulundurularak üretilir. Çocuklarınızın dikkatini çekebilecek şekil ve renkler kullanılmıştır. İsteklerinin artması ve mücadele gücünün gelişmesi için, her oyun kendi kategorisinde basitten başlayarak zora doğru, aşama aşama ilerler. Her tür yeteneğe hitap eden oyunlar, farklı fiyat aralıkları sayesinde, bütçeye uygunluğu ile de dikkat çeker.Yaş sınırı tanımayan, her yaş gurubunun oynayabileceği oyunlar, sadece kutu oyunları ile sınırlı değildir. Ahşap, metal, mıknatıslı, plastik, pleksi, ip, boncuk gibi malzemelerden üretilen oyunları, daha küçük yaştaki çocuklar da oynayabilir. Geometrik algılama, strateji veya mantık yürütme oyunlarına ek olarak, ipli boncuklu 3D puzzle'lar ile keyifli zaman geçirilebilir.

Bilimle, matematikle tanışma setleri, hafıza oyunları çocuklarınızın gelişimine katkı sunarken, yetişkinler de Game Of Thrones, The Walking Dead gibi ünlü yapımların oyunları ile heyecan dolu dakikalar yaşayabilir. Döküm veya ahşap puzzle veya rengarenk rubik küpler ise sabrınızı denemek için de iyi bir fırsat sunar.
  • Zeka oyunları neden gerekli?

  • İnsan beyni, doğumundan sonraki süreçte fizyolojik olarak boş bir levha gibidir. Beynin içindeki bilgilerin uzun süre unutulmaması ise güçlü bir hafıza yeteneğinin olmasına bağlıdır. Bu nedenle okul öncesi olarak nitelendirilen 0-6 yaş arası çocuklara zeka oyunları oynatılması önerilir. Ayrıca zeka oyunları kişinin düşünce gücünü geliştirerek bünyesinde bulunan mental yetenekleri keşfetmesini sağladığı için her yaş grubuna tavsiye edilir.
  • Matematik ile ilgili zeka oyunları nelerdir?

  • Matematiğe ilişkin hesap yapabilme yeteneğini güçlendiren pek çok zeka oyunu bulunur. Mangala, Dama, Surakarta, Beş Nokta ve Abbalone gibi taş oyunları sayesinde hesap yapma yeteneğinizi güçlendirebilirsiniz.
  • Okul öncesi akıl oyunları nelerdir?

  • Okul öncesi çocuklar için daha çok görsel hafızayı güçlendiren akıl oyunları tercih edilir. Denge, şekil üretme, kule ve bardak oyunları, okul öncesi akıl oyunları arasında yer alır.
  • Zeka oyunlarının faydaları nelerdir?

  • Zeka oyunları, beyin fonksiyonlarını dinç tutarak beynin zihinsel açıdan zinde kalmasına destek olur. Plan yapma yeteneğini güçlendirerek hayal gücünü geliştirir. Hamle eğitimi sayesinde kişinin kendisine olan güvenini artırır. Dikkatin tek bir noktada toplanmasını sağlayarak çok yönlü düşünme gücü gibi becerileri güçlendirir. Konsantrasyon yönetimi kurarak bir konuya odaklanma becerisi kazandırmayı amaçlar. Kişiyi ezbercilikten uzaklaştırarak yaratıcılık ve yeni çözüm yolları bulmaya yönlendirir. Çocuklarda kurallara uyma bilincinin kazanılmasına katkı sağlar. Boş zamanların daha eğlenceli, kaliteli ve keyifli geçirilmesine yardımcı olur.
ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Hobi Akıl Oyunları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2017 ürün
DSACategoryId/60003054/2147483605/1200001/60002721