RC Helikopterler

Uzaktan kumanda ile kontrol edilerek uçurulan RC helikopterler, büyük küçük çoğu kişinin keyifli vakit geçirmelerinde oldukça etkilidir. Eğlenceli vakit geçirmeye olan katkılarının yanında, bu helikopterler ayrıca birçok kişinin amatör veya profesyonel seviyelerde gerçekleştirdikleri bir hobidir. Farklı teknolojiler barındıran RC helikopter modelleri bu şekilde 7’den 70’e çok geniş bir kitleye hitap eder.

RC Helikopter Fiyatları

RC helikopter fiyatları, bu cihazların taşıdıkları özelliklere göre değişiklik gösterir. Hareket kabiliyetlerini belirleyen kanal sayısının fazla olması, pil kapasitesi, jiroskop özelliği, parçaların çarpmalara karşı dayanıklılığı gibi özellikler, bu ürünlerin fiyatlarının belirlenmesinde etkili olur. Üzerlerinde GPS ve kamera gibi teknolojileri barındıran ürünler ise, bu teknolojilerin maliyetlerinden dolayı, diğer seçeneklere göre daha yüksek fiyat etiketlerine sahiptir. Özellikle hobicilerin ilgilendikleri ve enerjilerini pilden değil de benzin ve nitrojen gibi yakıtların yanmasıyla çalışan bir motordan alan ürünler ise, bu özelliklerinden dolayı daha da yüksek fiyatlıdırlar. Bu gibi özelliklerin bulunma durumuna göre RC helikopterler, çocukların oynayacağı oyuncaklardan profesyonel hobicilere hitap eden ürünlere kadar geniş bir yelpazede, çok çeşitli fiyat etiketlerine sahiptir.

RC Helikopter Modelleri

RC helikopter tercihinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta kanal sayısıdır. Kanal sayısı, cihaz üzerinde bulunan ve onun hareketini sağlayan servo motorları kontrol eden frekans sayısı anlamına gelir. Kanal sayısı ne kadar fazla ise helikopterin hareket kabiliyeti de o kadar fazla olur. Bunun dışında RC helikopter seçiminde parçaları çarpmalara karşı dayanıklı olan ürünler tercih edilmeli ve ürünün yaygınlığı, yedek parça ve servis hizmetleri de dikkate alınmalıdır.

Gyro olarak adlandırılan ve yer çekimini algılayarak uçuşta dengeyi sağlayan sensör de, bu ürünlerin seçiminde aranan özelliklerden birisi olmalıdır. Bunun yanında keyifli bir kullanım için RC helikopterin uçuş süresini doğrudan etkileyen batarya kapasitesi de göz önünde bulundurulmalı ve uzun bir uçuş deneyimi için pil kapasitesi yüksek ürünler tercih edilmelidir.

Eğer özellikle demonte bir set tercih edilmiyorsa, seçilecek ürünün kullanıma hazır bir set olmasına dikkat edilmelidir. Daha profesyonel kullanımlar içinse üzerinde dahili bir GPS alıcısı olan modeller tercih edilebilir. Bu tip ürünler, belirlenen konumlarda hareket edebilme veya pil azaldığında belirli bir konuma geri dönme yeteneğine sahiptirler. Bazı cihazların üzerlerinde dahili bir kamera veya kamera yuvası bulunur. Bu tip ürünler ile havadan video kaydı ve fotoğraf çekimi yapılabilir ve bazı modellerde bu görüntüler kumanda üzerindeki ekrandan ya da akıllı cihazlar üzerinden izlenebilir. Havada asılı kalma yetenekleri ve görüntüleme cihazları ile daha uyumlu çalışabilmeleri açısından drone adı verilen ve genellikle 4 adet pervane ile uçan ürünler de bu ihtiyaçlar dikkate alınarak değerlendirilebilir.

RC Helikopter Nedir?

RC helikopterler, uzaktan kumanda ile kontrol edilerek uçurulan minik model helikopterlerdir. RC ifadesi ise İngilizce “Radio Control” yani “Radyo Kontrollü” den gelir. Bu cihazların çalışması, helikopter üzerinde bulunan radyo alıcısına uzaktan kumandadaki vericiden sinyal gönderilmesiyle, helikopterdeki motorların çalıştırılması prensibine dayanır.

Bu şekilde uzaktaki verici ile helikopter üzerinde bulunan ve çeşitli yönlerdeki hareketi sağlayan motorlar çalıştırılarak helikopter uçurulabilir. Servo adı verilen bu motorlarla helikopterlerin tüm yönlere hareket etmeleri sağlanabilir.

RC helikopter üzerindeki her motor, kumandadan kanal adı verilen ve farklı frekanslarda gönderilen sinyallerle kontrol edilir. 2-3 kanallı ürünler sadece yukarı-aşağı, ileri geri ve kendi ekseni etrafında dönme hareketi yaparlarken, 4 kanallı ürünlerde sağa-sola gitme, 5 ve 6 kanallı ürünlerde ise takla atma ve ters uçuş gibi özellikler de mevcuttur. RC helikopterleri hareket ettiren motorlar enerjilerini helikopter gövdesinde bulunan bir pilden alırlar. Bu piller genellikle lityum polimer olup şarj edilebilirler ve genellikle helikopter gövdesinden kolaylıkla sökülebilecek özelliktedirler.

RC Helikopter Fiyatları

96 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Silverlit
  2. Attop
  3. Syma
  4. Rcx
  5. MJX: Toys & Games
  6. Neco
  7. DJI
  8. SIGNORHOBBY
  9. Xtoys
  10. GOB2C
  11. JR PROPO
  12. LH-X Series
  13. Vardem
  14. Gamestar
  15. Hedef
  16. Air Hogs
  17. Aviator
  18. Bircan
  19. Cheerson
  20. Cix
 2. Ürün Puanı
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60003054/2147483605/14001244/1201002
BAŞA DÖN