Okeyler

Okeyler

Parklarda, kafelerde ve evlerde en çok oynanan taş oyunu olan okey, aile veya arkadaş grubu ile birlikte eğlenceli vakit geçirilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle sabahlara kadar oturulan uzun yaz gecelerinin sessizliğine okey taşlarının sesleri karışır. Eğlenceli bir etkinlik olmasının yanında, okey taşları küçük çocukların sayıları ve renkleri öğrenmeleri ve gruplama yapma becerilerini geliştirmeleri amacıyla da kullanılabilir.

Okey Oyunu

Çin kökenli bir taş oyunu olan dominodan geldiği düşünülen okey oyunu, dikdörtgen biçimli 106 adet taş ile oynanır. Bu taşların üzerinde siyah, kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere 4 farklı renkte, 1’den 13’e kadar sayılar yazar. Her renk sayıdan ikişer adet bulunur. 2 adet taşın üzerinde ise sadece bazı semboller bulunur. Bu taşlar “sahte okey” olarak adlandırılırlar ve oyunda okey taşının yerine kullanılırlar. Okey taşları ahşap ya da plastikten yapılmış olan ve üzerlerinde taşların hafif eğimli şekilde durmalarını sağlayan çıkıntılar bulunduran ıstakalara yerleştirilirler. Okey oyununda kullanılan bir diğer malzeme de zardır. Bu zar ile oyunun başında okey taşı belirlenir.

Okey oyununda başarılı olunabilmesi için, taş dizilimi ile ilgili doğru bir strateji belirlenmelidir. Doğru stratejinin uygulanabilmesi içinse diğer oyuncuların yere attıkları taşlar dikkatli şekilde takip edilmeli ve ihtiyaç duyulan taşların gelme olasılıklarına göre hareket edilmelidir. Ancak tüm bu stratejilerin yanında, şans faktörü de bu oyunda elde edilecek başarıyı etkiler. İlk elde dağıtılan taşların yanında, bir önceki oyuncunun yere attığı taşların ve yerden çekilen taşların ihtiyaca uygunluğu bu anlamda oldukça önemlidir.

Okey oyunu ile keyifli zaman geçirmek için değişik modelleri inceleyebilirsiniz. Ahşap ve plastik malzemeli okey çeşitlerini, deri çantalı veya piknik modellerini bulabilirsiniz.

Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Okey oyununa başlarken önce tüm taşlar ters çevrilerek karıştırılır ve beşerli öbekler halinde yan yana dizilir. Taş dağıtacak kişi iki kez zar atar ve ilk zar ile beşli öbek sırası, ikinci zar ile de bu öbekteki taş seçimi yapılır. İlk dizilişte artan ve ters bekletilen taş seçili öbeğin üzerine koyularak, ikinci zarda gelen sayı sırasındaki taş bu öbekten çıkartılır. Bu taş “gösterme taşı” olarak adlandırılırken, bu taşın bir üstü “okey” olarak belirlenir. Okey taşı, oyun sırasında herhangi bir taş yerine kullanılabilir. Okey belirlendikten sonra ise okey seçimi yapılan öbeğin yanından başlanarak saat yönünün tersinde tüm oyunculara 2 kere birer öbek okey taşı verilir. 3. turda ise ilk taş verilen oyuncuya 5, diğer oyunculara ise 4’er adet taş dağıtılır. Taşlarını alan oyuncular bu taşları ıstakalarına dizerler. İlk oyuncunun taş sayısını 14’e düşürmek için sağındaki oyuncunun önüne elindeki işine yaramayan bir taşı atmasıyla oyun başlar.

Oyun sırasında oyuncular, ya kendilerinden önceki oyuncunun kendi önlerine bıraktıkları taşı alırlar ya da ortaya koyulan taşlardan bir adet çekerler. Her oyuncu elindeki taşları belirli bir düzende sıralamaya çalışır. Bu sıralama aynı renkteki ardışık sayılar veya farklı renklerdeki aynı sayılar ile yapılabilir. Ancak sıralama için en az 3 taş kullanılmalıdır. Bunun yanında ardışık sıralamada 12-13-1 kullanılabilirken, 1 sayısını takip eden rakamlar bu sıralamada kullanılamaz. Okeyde sıralama yapmak için diğer bir yöntem de, her birinden ikişer tane bulunan aynı renkteki sayıları bulup çiftler halinde sıralamaktır. Bu sıralamaya “çifte gitmek” denir. Bu kurallara uyarak elindeki tüm taşları kullanarak sıralamasını tamamlayan oyuncu, oynanan eli kazanmış olur.

Okey oyununa başlanmadan önce bir bitirme sayısı belirlenir. İlk elde oyuncu gösterge taşını gösterirse diğer oyunculardan 1 puan düşülürken oyun normal şekilde biterse oyunculardan 2’şer puan düşülür. Oyuncu oyunu çifte giderek ya da okey taşını atarak tamamlarlarsa ise bitirme puanı 2 ile çarpılarak düşülür. Bunun haricinde farklı puanlama sistemleri ile oynanan okey çeşitleri de vardır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Okey Oyun Takımları

387 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Toplam 24 / 387 ürün
DSACategoryId/60003054/2147483605/1201472/1200261