Maket Aksesuarları

Maket Aksesuarları

Maket yapmak; kendi yaratıcılıkları ile ortaya yepyeni bir şey koymak isteyenler için vazgeçilmez hobilerden birisidir. Maketler yalnızca hobi olarak değil; para kazanmak amacıyla, profesyonel olarak da yapılabilir. İster amatör bir maket sever olun, ister bir profesyonel; maket yaparken yapıştırıcı, boya gibi bir takım aksesuarlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Maket aksesuarları ile maketlerinizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Yaptığınız makete en uygun aksesuarı seçerek, maketinizin parçalarını yapıştırabilir ve dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz.

Maket Aksesuarları

Maket yaparken kullanacağınız parçaları bir araya getirmek için yapıştırıcılar ve maketinizi renklendirmek için boyalar gereklidir. Maketinizi, akrilik yani su bazlı boyalarla renklendirebilirsiniz. Bu boyaları dilerseniz su ile seyrelterek de kullanabilirsiniz. Birkaç saat içinde kuruyabilen bu boyaların üzerine daha sonra tekrar boyama yapabilirsiniz. İsterseniz farklı renklerde boyaları birbirleriyle karıştırarak maketiniz için yeni ve farklı renkler de elde edebilirsiniz.

Maketinizin renklendirmesini yaparken pipetlerden de yardım alabilirsiniz. Boyaları bir fırça ile ya da maket yapımında kullanılan profesyonel bir püskürtücü ile maketinize uygulayabilirsiniz. Boyaları ve yapıştırıcıları kullanırken büyük ve küçük parçalar üzerinde daha rahat çalışabilmek için maket fırçalarından yararlanabilirsiniz.

Maket Aksesuar Fiyatları

Maketinizi yaparken kullanacağınız boyalara karar verdikten sonra, hangi boyadan ne miktarda kullanmanız gerektiğini saptamalısınız. Büyük alanlarda hangi renkleri kullanacağınız ve detaylarda hangi renklere ihtiyaç duyacağınızı belirlemelisiniz. Böylelikle maketiniz için ne istediğinizi bilerek bir boya alışverişi yapabilirsiniz. Maketler üzerinde kullanılabilecek boyalar; mililitre miktarlarına göre farklı fiyatlara sahiptir. Tek renk boyaların fiyatları, boyutlarına göre değişkenlik gösterir.

Revell gibi kaliteli markaların yapıştırıcıdan boyaya ve pipet setine kadar pek çok ürününü maket yaparken kullanabilirsiniz. Jel ve sıvı gibi türleri ile bulunan yapıştırıcıları ve yapışkanları ve boyaları maketinize uygulamak için kullanabileceğiniz fırça setlerini kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Maket yapımında kullanılan bir diğer malzeme olan ve iyi bir karışım için milimetre skalası içeren pipetleri ise set halinde bulabilirsiniz.

Maket Aksesuarı Seçimi

Maket yaparken kullanacağınız araçları, maketi yapmakta olduğunuz materyallere göre belirleyebilirsiniz.

Yapıştırıcılar, maket yapımında kullanılan en önemli aksesuarların başında gelir. Maketinizi kağıt, plastik, tahta ya da karton gibi farklı materyallerden yapmış olabilirsiniz. Kağıt yapıştırıcılar ile maketin plastik bir parçasını yapıştıramazsınız. Aynı şekilde, tahtayı yapıştırmanızı sağlayan yapıştırıcı, plastik bir malzemede işe yaramayabilir.

Maket yapmak; zevkli bir hobi olduğu kadar uzun saatler verdiğiniz, sabır gerektiren bir iştir. Onca uğraş verip yapmış olduğunuz maketin yanlış malzeme seçiminden dolayı çabucak dağılmasını, bozulmasını istemiyorsanız maketi yaparken kullanacağınız malzemeleri dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Kullanacağınız yapıştırıcının kullandığınız tüm malzemeleri iyi ve güçlü bir şekilde tutacağından emin olmalısınız. Bazı yapıştırıcılar çok güçlü olduklarından bir fırça yardımıyla uygulanması tavsiye edilir. Bu tip bir yapıştırıcı kullanacaksanız, ya kullanım esnasında dikkatli olmalı ya da bir fırça tedarik etmelisiniz. Kağıt için kullanılan yapıştırıcılar çoğunlukla çok güçlü değildir ve kağıt dışındaki parçaları yapıştırmada çok etkili olmazlar. Maketinizde çok farklı parça kullanacaksanız ve her parça için ayrı ayrı yapıştırıcı kullanmak istemiyorsanız; plastikte etkili olan yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Plastik yapıştırıcılar güçlü bir tutuşa sahiptir ve seramik, porselen, ahşap, deri, metal ve karton gibi pek çok farklı materyal üzerinde etkili olabilir. Büyük parçalar için ise plastik kaynak etkisine sahip jel yapıştırıcıları tercih edebilirsiniz.

Tıpkı yapıştırıcılar gibi maketinizi renklendireceğiniz boyaların da maketinizde kullanacağınız materyallere uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz malzemelerin maketinizin malzemelerine uygun olup olmadığına karar verdikten sonra, maketinizi yapmaya başlayabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Maket Aksesuarları

4108 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 4108 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?