En Ucuz ve Kaliteli Payet & Boncuklar

Dekoratif objeler, hobi çalışmaları ve aksesuar yapımında kullanılan boncuk çeşitleri, Farklı tasarımları ile dikkat çeker. hemen her renk ve desende üretilen boncuklar ahşap, cam, plastik, akrilik, kemik, çeşitli meyvelerin çekirdekleri, doğal taşlar, inci, metaller, fildişi ve sedef gibi malzemelerden üretilir. Çeşitli hayvanların boynuzlarından yapılan boncuklar da bulmak mümkündür. Geniş bir kullanım alanına sahip olsa da takı yapım malzemeleri olarak sık tercih edilen boncukların orta kısımlarında delik bulunur. Bu delik sayesinde boncukların ip veya tele dizilmeleri oldukça kolaydır. Bununla birlikte nadir de olsa ortasındaki deliği olmayan boncuklar vardır ve bu boncukların kullanım öncesine delinmesi gerekir.

Takı yapımında ve tekstil süslemede boncukların yanı sıra payet de kullanılır. Pul payet olarak da bilinen bu ürünler, parlak yapısıyla öne çıkar. Giysilerin ve ev tekstil ürünlerinin şık görünmesini sağlayan payet boncuk modelleri, ışığı yansıtan düz yüzeyleri ile öne çıkar. Tek renkli ve çok renkli olarak tasarlanan yuvarlak pul payet ürünlerinin yanı sıra beşgen ve altıgen olarak üretilen payetler de bulunur. Çanta, eşarp, fular, ayakkabı, minder kılıfı, runner, sehpa örtüsü, masa örtüsü gibi dekoratif gereçlerin süslenmesinde kullanılan payetler, kemer, bileklik, kolye ucu, küpe, broş ve toka yapımında da tercih edilir.

Boncuk ve Payet Çeşitleri

Deri sicim, mumlu ip, silikonlu esnek lastik, tel, metal halka klips, zincir gibi malzemeler ile takı yapımında kullanılan boncuk ve payetler genellikle gramaja göre satışa sunulur. Özellikle pul payet ve minik boncuk çeşitleri 40 gr, 50 gr, 100 gr şeklinde paket seçeneklerine sahiptir. Büyük boyutlu boncuklar ise tane ile satışa sunulur. Çok sayıda malzeme kullanılarak üretilen boncuk modelleri arasında kemik, cam, ahşap, plastik, metal ve akrilik olanlar öne çıkar. Bunlarla birlikte fimo olarak da bilinen polimer kilden yapılan boncuklar da yoğun ilgi görür. Büyükten küçüğe farklı boyutlarda ve şekillerde üretilen ahşap boncuk çeşitleri, bileklik, kolye, tesbih, dekoratif obje, duvar süsü yapımında kullanılır. Bambudan kayına çeşitli ağaçlardan elde edilen ahşap boncuklar tek başına kullanılabileceği gibi zengin renk seçenekleri ile öne çıkan kehribar boncuk modelleri ile de kullanılabilir.

Metal ve plastik boncuklar, mat, parlak, pürüzlü, çok renkli, desenli, şeffaf, opak, yarı opak gibi farklı seçeneklere sahiptir. Dolayısıyla metal ve plastik boncuklar kullanılarak farklı tarzlarda takılar yapılabilir. Kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği boncuklardan biri de cam boncuk modelleridir. Zarf görünümleri ile öne çıkan bu boncuklar, şeffaf ve opak olarak üretilir. Bileklikten broşa pek çok aksesuarın yapımında tercih edilen cam boncuklar, yuvarlak, silindirik, prizma, küp veya hayvan şeklinde üretilir. Bunların yanı sıra kemik ve inci boncuk gibi tamamen doğal malzemelerden üretilen boncuklar da vardır. Özellikle orijinal inci boncuklar değerli mücevherlerin süslenmesinde kullanılır. İnci görünümündeki boncuklar ise genellikle plastikten üretilir ve sedefli oyalarla renklendirilerek orijinal bir görünüm sağlar.

Payet olarak adlandırılan pul formundaki süsleme gereçleri, takı yapımının yanı sıra tekstil ürünlerini süslemek, kaplamak gibi amaçlarla da kullanılır. Payetler sayesinde kumaş üzerine istenilen manzara, resim, figür çizilebilir veya yazı yazılabilir. Dolayısıyla payetler kişiye özel aksesuarlar ve giysiler üretmek için idealdir. Abiye kıyafetler ve gelinlik yapımında da kullanılan pul payet çeşitleri, çeşitli iplere dizilerek arma/patch/aplike yapımında da kullanılır. Bu aksesuarlar daha sonra giysilerin şapkaların ve çantaların üzerine dikilebilir.

Hobi Uygulamaları için Boncuk Setleri

Çeşitli hobi uygulamaları için üretilen çok sayıda boncuk seti bulunur. Bunlar arasında az parçalı küçük setlerden çok parçalı büyük setlere hemen her ihtiyaca yönelik içeriğe sahip ürün bulmak mümkündür. Küçük boncuk setlerine verilebilecek en iyi örneklerden biri ütü ile yapışan boncuklar, cımbız, iti kağıdı ve kalıplardan meydana gelen set modelleridir. Büyük setlerde ise farklı formlarda, renklerde ve ölçülerde binlerce boncuk ile makas, cımbız, klips ve çeşitli silikon ipler bulunur. Bazı setler takı yapma seti konseptine sahip olduğundan boncuk ve diğer aksesuarların yanı sıra telleri bükmek için küçük pense, çeşitli kolye uçları, metal halkalar, mumlu ipler ve taşıma çantasından oluşur. Set olarak kullanıcıların beğenisine sunulan takı yapma gereçlerinin tamamında boncukların ve diğer aksesuarların düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi için çok bölmeli plastik çantalar bulunur.

Takı yapma konseptli boncuk setleri, kendi takılarını üretmek, sevdiklerine el emeği hediyeler hazırlamak, anahtarlıklar yapmak ve çeşitli dekorasyon gereçleri oluşturmak için idealdir. Bununla birlikte hobi tutkunları için heyecan verici hediye seçenekleri arasında da yer alan boncuk setleri, geliştirilebilir olmasıyla da dikkat çeker. Başka bir ifadeyle kullanıcılar satın aldıkları boncuk setlerine yeni boncuklar, payetler sicimler ekleyerek daha farklı aksesuarlar yapabilir. Öte yandan boncuklar 10, 1000, 3000, 6000 adetli olarak satışa sunulduğundan her biri boncuk paketi de set formundadır. Özellikle polimer kilden ve seramik hamurundan üretilen boncuklar, tek pakette çok sayıda farklı desen seçeneğine sahip olmasıyla dikkat çeker. Ayrıca siyah payet boncuk gibi tek renkli ürünlerin yanı sıra çok renkli boncuk içeren ambalajlar da vardır.

El İşleri ve Tekstil Süslemeleri için Payetler

Orta kısımlarında yer alan ince delik sayesinde ipe dizilmeleri ve kumaş üzerine işlenebilmeleri mümkün olan payet pul ürünleri, pul payet boncuk olarak da bilinir. Takıdan kırlente, kemerden gelinliğe kadar pek çok ürünün yapımında ve süslenmesinde kullanılan payetler, metalik renkleri ile dikkat çeker. Işığı yansıtmaları için genellikle tamamı metalik siyah, kırmızı, pembe, gümüş, altın, mavi renk seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulan payet boncuklar arasında nadir de olsa çok renkli olanlar da vardır. Çeşitli el işlerinde süsleme ve kişiye özel hale getirme aşamalarında kullanılan pul payetler arasında en çok gümüş ve altın renkli olanlar kullanılır. Payet boncuk gümüş ve altın renkleri ev dekorasyon ürünlerinde kullanırken gelinlik süsleme uygulamalarında beyaz renkli olanlar tercih edilir.

Tıpkı boncuk modelleri gibi yuvarlak, kare, altıgen gibi farklı formlarda üretilen payetler, bir kumaşın üzerini tamamen kaplamak için kullanılabileceği gibi belli aralıklarla dizilerek de kullanılabilir. Özellikle dantellerin üzerine seyrek olarak işlenen payetler gösterişten uzak parıltılı bir görünüm oluşmasını sağlar. Dolayısıyla payet kullanarak hem gösterişli hem de parıltılı kumaşlar hazırlamak mümkündür. Cüzdan, ayakkabı,çanta gibi ürünleri süslemek için de kullanılan payetlerin mutlaka uygun iğneler ile takılması gerekir. Bunun nedeni özellikle plastikten yapılan payet boncuk modellerinin kolay deforme olabilecek kadar ince bir yapıya sahip olmasıdır. Metal içerikli payetlerde ise esneklik olmadığından kolay deformasyon söz konusu değildir.

Boncuk ve Payet Kullanımı

Aksesuar yapımının yanı sıra dekoratif obje, giyim ve tekstil ürünü süsleme çalışmalarında kullanılan boncuk ve payetler, uzun ömürlü el işi ürünleri arasındadır. İğne, cımbız, pense, takı aparatı gibi araç- gereç kullanımı gerektiren ürünler, şablon veya pano kullanımı gerektirebilir. Örneğin, payet ile desen oluşturma uygulamalarında genellikle payet panosu kullanılır. Bu pano sayesinde hem payetler doğru şekilde dizilebilir hem de çalışılan desende olması önlenir. Hama boncuk gibi minyatür boncuklarla yapılan çalışmalarda ise şablona ihtiyaç duyulur. Öte yandan büyük ölçekli boncuklar ile dekoratif obje süsleme gibi çalışmalarda herhangi bir pano veya şablon kullanılması gerekmediğinden çalışılan desen veya figürler tamamen kullanıcılarının hayal gücüne göre oluşturulur. Boncuk ve payetlerle takı yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Takı yapımına başlamadan önce boncukların üzerine dizileceği mumlu ip, deri sicim, zincir, hasır ip, silikonlu esnek ip veya misina alınır. Kullanılacak ipin kalınlığı ise boncukların büyüklüğüne göre tercih edilir.
  • Boncuklar dizilmeden önce büyük boncuk kullanılacaksa ipten çıkmasını önlemek için bilekliğin başlangıcına bir adet daha küçük bir boncuk yerleştirilir.
  • Öte yandan açma-kapama mekanizması olarak klips kullanılacak ise bilekliğin başlangıç noktasına klips takmak fayda vardır.
  • Boncuklar belli bir sıraya göre ipe dizilebileceği gibi aralara sallanan takı aksesuarları eklenebilir. Bununla birlikte mumlu ip veya makrome ip ile düğümler atılabilir.
  • Tamamen makrome ipinden örülen ve ara ara boncuklarla süslenen takılar da yapmak mümkündür.
  • Eğlenceli minyatür figürler oluşturmak için kullanılan payetler ise ince bir kumaş veya tül üzerine işlenerek kullanılır.

Boncuk ve Payet Fiyatları

Takı yapım malzemeleri arasında yer alan boncuk ve payetler, geniş kullanım alanına sahip olan bütçe dostu ürünlerdir Kullanıcılara pratik bir şekilde kendi takılarını üretme, dekorasyon ürünlerini ve giysilerini süsleme olanağı tanıyan boncuk ve payetler, çeşitli etkenlere göre fiyatlandırılır. Boncuk ve payet fiyatlarını belirleyen en önemli etkenler malzeme, ölçüler, kullanım alanı, renk/desen ve tasarımdır. Dolayısıyla cam kristal boncuk ile ahşap boncuk fiyatları birbirinden farklı olur. Gerçek inciden üretilen boncuklarla kehribar boncuklar da farklı şekilde fiyatlandırılır. Takı yapımında kolaylık sağlayan mıknatıslı boncuk modelleri, klasik delikli boncuklara kıyasla farklı bir fiyat düzeyinde kullanıcılara sunulur. Payetlerde ise fiyatları etkileyen en önemli faktör gramajdır. Örneğin, 40 gr payet ile 70 gr payet arasındaki fiyat farkı bulunması normaldir.

Boncuk ve payet setleri ise içeriklerine göre fiyatlandırılır. Bazı setlerde çok sayıda plastik boncuk, ahşap boncuk ve payet bir arada bulunurken bazılarında ise tüm bunlara ek olarak mumlu ipler, klipsler, yüzük halkaları, küpe iğneleri de yer alır. Dolayısıyla iki tür seti, farklı fiyatlarla satışa sunulur. Bununla birlikte yoğun ilgi gören miyuki boncuklardan oluşan ve şablonu ile birlikte gelen boncuk setleri ise klasik karma setlerle aynı fiyat düzeyinde değildir. Ancak kampanya dönemlerinde tüm hobi gereçleri gibi takı yapma ürünleri arasında yer alan boncuk ve payetler de ucuzlar. Böyle dönemlerde ihtiyaç duyulan boncuklara ve payetlere uygun fiyatlarla sahip olunabilir. Ayrıca türü fark etmeksizin çoklu alımlarda boncuklar ve payetler çok daha uygundur.

Boncuklar zamanla rengini kaybeder mi?

Plastik, akrilik, cam ve metal boncuklar modern üretim teknolojiler ile üretildiği için uzun yıllar boyunca rengini korur. Bununla birlikte özellikle ahşap ve metal boncuklaırn rengin koruması için özenle muhafaza edilmesinde fayda vardır.

Payet işlenmiş giysiler ve ev tekstil ürünleri nasıl yıkanır?

Payetlerle süslenen giysiler ve ev tekstil ürünlerinin elde yıkanması tavsiye edilir. Bunun için bir kova ve benzeri bir kaba ılık deterjanlı su doldurulup giysiyi bu suda bekletilmek ve nazikçe durulanmak yeterlidir. Öte yandan, çamaşır makinelerinde yer alan hassas giysilere özel yıkama programları da tercih edilebilir. Bu noktada, payetlerin deforme olmaması için düşük sıkma devrinin seçilmesi gerekir.

Boncuk ve payet bir arada kullanılır mı?

Kırlent, runner, masa örtüsü gibi dekoratif ürünlerin yanı sıra giysi, ayakkabı ve çanta süsleme çalışmalarında boncuklar ile payetler bir arada kullanılabilir. Ancak, görsel uyum için küçük boncukların tercih edilmesinde fayda vardır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Payet & Boncuk

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 38 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?