Dünyanın şüphesiz en çok sevilen ve en çok takip edilen sporu futboldur. Birçok taraftar için futbol, bir spor dalı ve hobiden çok yaşam tarzı ve tutkudur. Hayatını sevdiği takıma ya da tek bir futbolcuya adayan, yaşam alanlarını futbol tutkusu doğrultusunda süsleyen birçok insan sadece bir izleyici olmanın yanında amatör ya da profesyonel bir futbol oyuncusu olarak da bu spora ilgisini gösterir. Çim sahada bir profesyonel olsun ya da halı sahada bir amatör olsun bütün futbolcular sahaya çıkmadan önce bir takım hazırlıklar yapmak zorundadır. Sahaya uygun ayakkabılar, sakatlık ve fiziksel yaralanmaları önlemek için koruyucular, hayranı olunan renkleri barındıran formalar ve futbol topu bunların başında gelse de hakem düdüğünden top pompasına kadar birçok ürün de yine futbol hayranlarının ihtiyaç duyduğu bir konuma sahiptir.

Maçın Yıldızı Siz Olun

Hangi sahada kiminle oynarsanız oynayın ve siz ne kadar iyi olursanız olun, takımınızı sırtlamak için bazı hazırlıklar yapmanız şart. İlk önce, oynayacağınız sahaya göre ayakkabı seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Çim ayakkabı için dişleri daha sert olan ve çimde zeminde tutuşu artıran ayakkabılar; halı sahada ise yapay çime özel olarak üretilen dişlere sahip ayakkabılar tercih etmelisiniz. Yer tutuşunuz ne kadar iyi olursa manevra kabiliyetiniz o kadar iyi olur. Ayrıca ayak burkulmalarından kaynaklanan sakatlanmaları minimuma indirirsiniz. Ardından düşünmeniz gereken nokta ise kaval kemiğiniz için üretilen tekmelik ve baldırlıklardır. Kıran kırana geçecek bir maçta ister istemez darbeler alabilirsiniz. En çok darbe alan kısım ise bacaklar ve ayaklardır. Bu yüzden seçeceğiniz koruyucular darbeyi en aza indirmelidir. Tercih ettiğiniz formanın yine sert mücadelelerde yırtılmamasına ve hava alan kumaştan üretildiğine dikkat etmelisiniz. Uzun dakikalar boyunca ter dökerken vücudunuz nefes alamazsa yorgunluğunuz artar ve bu durum performansınızda olumsuz etkiler yaratır. Doğru malzemeleri seçerek maça hazırlandığınızda sizi sahada kimse tutamaz.

Ve Maç Başlasın

Dört dörtlük bir maç için ihtiyacınız olan en önemli malzeme futbol topudur. Yüksek heyecanlı ve hırslı bir futbol maçı için tercih edilen topun kaliteli olmasının yanında tasarımıyla da tatmin edici özellik taşıması gerekir. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi başta olmak üzere dünya çapında takip edilen turnuvalarda özel tasarımlı toplar kullanılır. Bu özel toplar, turnuva boyunca ve turnuva bittikten sonra taraftarlar arasında en çok konuşulan ve satın alınmak istenen ürünler arasında gelir. Bu gibi turnuvalarda çok eskiden kullanılan kimi toplar, günümüzde dahi efsane olarak nitelendirilir. Bu yüzden top tasarımı önem taşır. Top pompaları ve topa uygun bir iğne satın alarak beklenmedik durumlarda topun havasını kontrol etmenizi sağlar. Tercih edilecek hakem düdüğünün de sahanın her yerinden ve tribünlerden duyulabilecek bir ses çıkarabiliyor olması gerekir. Sahanın her noktasındaki futbolcuların ve taraftarların maçı takip edebilmeleri için her düdüğü duyması ve verilen her karardan haberdar olması gerekir.

Sahada Panter Var

Sahanın panterleri için tercih edilen malzemelerin başında kaleci eldiveni gelir. Seçilecek eldivenin tutuşu ne kadar iyi olursa kurtarışlar o kadar iyi olur. Ayrıca futbolda en tehlikeli pozisyonlardan bir tanesi, kaleciden seken veya elden kaçan toplarla gerçekleşir. Tutuşu yüksek eldivenler bu gibi talihsiz durumları minimuma indirerek kalecinin topa çok daha iyi hâkim olmasını sağlar. Bunun yanında tutuşu yüksek eldivenler, elle atılan pasların da kalitesini artırır. Kaleci formalarında dikkat edilecek nokta ise süngerlerdir. Omuz ve kollar başta olmak üzere kurtarış pozisyonlarında kalecinin zemine daha güvenli bir şekilde düşmesini sağlayacak noktalarda yer alan süngerler, sakatlanmaların büyük ölçüde önüne geçer.

Futbolun Başka Boyutu: Amerikan Futbolu

Dünyada en çok takip edilen futbol dallarından birisi de Amerikan futboludur. Sporcuların çok daha güçlü koruyucular giyerek oynadığı Amerikan futbolunda farklı olarak kask da kullanılmaktadır. Futbol topunun yuvarlak değil de uçları sivri bir şekle sahip olması, Amerikan futbolunun oynanış tarzına özel olarak üretilir. Tercih edeceğiniz topun üzerinde küçük şişiklerin olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde top, havada yön değiştirerek nokta atışı paslar vermenize engel olabilir. Ayrıca Amerikan topunun kavramayı kolaylaştıran malzemeden üretilmesi, futbolcuların yeteneklerini daha iyi ortaya koyması ve maçın heyecanını arttırması açısından önem taşır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Futbol Malzemeleri

Futbol Aksesuarları
Futbol Ayakkabıları
Futbol Topları
Futbol Formaları
Futbol Şortları
Hakem Malzemeleri
Kaleci Malzemeleri
Tekmelik - Baldırlık
Top Pompaları
Amerikan Futbol Topları
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 4218 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19001