Sahada sağladıkları avantajlar nedeniyle oyuncular tarafından tercih edilen futbol ayakkabıları, farklı stiller ve teknolojik özelliklere göre üretilir. Futbol ayakkabıları, hem eğlence hem de profesyonel olmak üzere birçok kullanım alanına hitap eden teknik niteliklere sahiptir. Futbol ayakkabısı seçiminde, ayakla uyumlu olup olmadığına ve nerede kullanılacağına dikkat etmek gerekir. Oyuncunun saha içerisinde üstlendiği görev ve mevkiye göre, futbol ayakkabılarında kullanılan malzeme ve teknolojiler farklılık gösterir.

Futbol Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

Performansın ve ayak sağlığının doğrudan ayakkabı ile ilişkili olduğu futbolda; oyuncular için çimde ya da kaygan zeminde üstün yer tutuş ve denge sağlayan ekipmanlar, futbol ayakkabıları olarak adlandırılır. Futbol ayakkabıları; oyuncunun ayak yapısı, hangi mevkide ve nasıl bir zeminde oynayacağı gibi durumlar göz önünde bulundurularak seçilir. Kapalı alanlarda ve düz zeminlerde, salon futbol ayakkabıları şeklinde isimlendirilen, tabanı düz modellerin kullanımı doğru bir tercih olacaktır. Halı saha ya da toprak zemin üzerinde oluşturulan çim sahalarda ise tabanında sivri çıkıntılar bulunan ve bir çeşit futbol ayakkabısı olan krampon kullanmak oyun performansında olumlu etki yaratacaktır. Taraklı bir ayak yapısına sahipseniz ayak sağlığınız için parmakların yer aldığı kısmı geniş modeller tercih edebilirsiniz. Futbol oynarken rahatlık ve ekipmanların vücudunuzla uyumluluğu büyük önem taşır. Futbol ayakkabısı seçiminde, üzerinde oynanılacak zemin ve üstlenilecek görev kadar ayak sağlığınıza da dikkat etmekte fayda vardır.

Zemine Göre Futbol Ayakkabıları Nasıl Olmalıdır?

Hız, çeviklik ve pratik zeka gerektiren futbolda, oyuncunun hareket kabiliyetini etkileyen en mühim unsurlardan biri futbol ayakkabısıdır. Yanlış bir yerde ve pozisyonda yapılan ayakkabı tercihi, oyuncunun işini kolaylaştırmaktan ziyade daha çok zorlaştırır. Futbol ayakkabılarının alt tabanları; farklı saha ve zeminlerde kullanılmak üzere tasarlanmış, düz ya da çivili yapılara sahiptir. Yapay bir çimlendirme ile beton zemin üzerine oluşturulmuş halı sahalarda kısa ve çok dişli kramponlar, maksimum düzeyde yer tutuş hakimiyeti sağlar. Doğal çim sahalarda zemin esnek ve yumuşak bir yapıda olduğu için uzun ve sert dişlere sahip, dış yüzeyi güçlendirilmiş krampon seçimi yerinde bir tercih olacaktır. Spor salonlarında ya da düz alanlarda ise iz bırakmayan kauçuktan üretilmiş ve düz bir taban ile desteklenmiş ayakkabı modelleri kullanılabilir. 

Mevkiye Göre Futbol Ayakkabıları Seçimi Nasıl Yapılır?

Futbol ayakkabılarının, oyuncunun bulunduğu pozisyonun gereksinimlerini karşılayabilecek düzeyde olması gerekir. Yetenek, zeka ve kondisyon üzerine dayalı futbolda; topa hakimiyet sağlayabilmek bir hayli önemlidir. Oyuncunun top üzerindeki hakimiyeti ise ayakkabı seçiminin doğruluk derecesi ile orantılıdır. Futbolda; defans, orta saha ve forvet şeklinde pozisyonlar yer alır. Defans oyuncuları, çoklu mücadele ile başa çıkabilmeleri için tercihlerini; üstün yer tutuşu sağlayan, dayanıklı ve sert bir dış yapıya sahip krampon modellerinden yana yapabilirler. Pas atma, topu bir uçtan diğer bir uca taşıma gibi görevler üstlenen orta saha oyuncuları, hem bileğe destek veren hem de manevra yapmaya olanak tanıyan orta kesimli futbol ayakkabılarını tercih edebilirler. Topu kale ile buluşturan forvet ekibindekiler ise ayağın şeklini alan, hafif, düşük kesimli ve sahada hızlı bir şekilde hareket etmeyi sağlayan kramponlar ile yüksek bir performans sergileyebilirler.

Futbol Ayakkabıları Fiyatları Ne Kadardır?

Futbol ayakkabıları fiyatları; yapımında kullanılan derinin suni deri olup olmadığına, modeline ve teknolojik özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ayakkabının derisinde; kanguru, dana ya da koyun derisi gibi doğal deriler kullanıldığında ürün farklı özellikler kazanabilir ve bu durum fiyatına etki edebilir. Daha çok forvet oyuncularının tercih ettiği kanguru derisi, ayağın şeklini alan esnekliği ve rahatlığı ile öne çıkar. Oldukça dayanıklı olan dana derisi modeller de uzun ömürlü yapısı ile tercih sebebidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Futbol Ayakkabıları ve Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 78 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19001/403067