Kabartma Tozu, Vanilin

Kabartma Tozu Ve Vanilin 

Kek ve hamur işlerinin olmazsa olmazı olan kabartma tozu ve vanilin artık her yerde karşınıza çıkan bir üründür. Çok fonksiyonlu kullanıma sahip olan bu maddeler ile en iyi lezzetlere imza atabilirsiniz. Kabartma tozunu yalnızca bir gıda maddesi olarak görmek doğru değildir. Bu ürünü birçok amaç için ve farklı yerlerde kullanma imkanınız bulunur. Evinizde sürekli bulundurmanız da işinize yarayacaktır. 

Karbonat ile sürekli olarak karıştırılan kabartma tozu, esasında karbonattan biraz daha değişik özelliklere sahiptir. Bundan dolayı ilk olarak kabartma tozu ile karbonat arasındaki farkların bilinmesi gerekir. Birçok kişinin araştırma yaptığı kabartma tozu faydaları da yine son derece dikkate alınacak şeylerdir. Mutfak, cilt bakımı ve daha birçok yerde yardımcınız olacak Dr. Oetker kabartma tozu her yönüyle size faydalı olacaktır. 

Karbonat Ve Kabartma Tozu Aynı mı? 

Karbonat, doğada yer alan tuzlu bir yapıya sahip olan sodyum bikarbonat olarak adlandırılan bir kimyasaldır. Kabartma tozu, karbonat ve asidin aynı anda yer aldığı bir karışım olarak ifade edilebilir. Akışkan ve sıvı maddeler ile tepkimeye giren Sinangil hamur kabartma tozu kullanıldığı gıda maddelerinin kabarmasını ve yumuşak kalmasını sağlar. Sıkışmış olan karbondioksitin serbest kalmasına destek olan kabartma tozu, bakkal ve marketlerde farklı marka etiketleriyle satışa sunulur. 

Kimyasal İsmi sodyum bikarbonat olarak bilinen karbonat, sodyum tuzlarından bir tanesidir. Yemek sodası şeklinde de anılabilir. Pasta, ekmek, kurabiye gibi hamur işlerinin yapımında yaygın bir şekilde kullanılır. Karbonatla yapılmış olan kekler daha yoğun kıvama sahiptir, poğaçalar daha tok olur, kurabiyeler ise daha uzun süre dayanır. 

Katsan kabartma tozu ise sodyum bikarbonat özelliklerinin yanı sıra, nişasta gibi bir asit ve kurutma ajanlarını içerir. İçinde hem hızlı hem de yavaş bir şekilde reaksiyona giren iki tür asit bulunur. Yavaş reaksiyona giren asit türü hamurun ısıya maruz kalması sonucu da hızlı aktif olurken, hızlı aktif olan asitin reaksiyona girmesi için oda sıcaklığı yeterlidir. Bu sebeple kabartma toz kullanımında kabarmanın bir kısmını dışarıda meydana gelirken, büyük bir bölümü de fırında gerçekleşir. 

Bütün malzemeleriniz hazır olsa ve çok iyi bir tarifiniz olsa dahi kabartma tozu eksikse istenen lezzet yakalanamaz. Eğer elinizde bir kabartma tozunun kalmadığını fark ettiyseniz ve alternatif bir ürün arıyorsanız, karbonatı tercih edebilirsiniz. Bağdat hamur kabartma tozu gibi karbonat da özellikle eski yıllarda aynı görevi yapması için kullanılmıştır. İki ürün de aynı sınıfta yer alır. 

Karbonat tercih ettiğiniz zaman, tepkimenin meydana gelmesi için birkaç damla limon sıkmanız tavsiye edilir. Eğer tarifiniz için 1 paket kabartma tozu kullanmanız gerekiyorsa karbonattan 2 çay kaşığı koymanız yeterli olacaktır. Bazı zamanlarda kabartma tozu ile karbonat aynı anda tercih edilir. Bu gibi bir uygulama gerektiğinde siz de ikisini aynı anda güvenle kullanabilirsiniz. Eğer kurabiye ya da kek gibi bir tarif için iki maddeyi de kullanmanız gerekirse; hafif bir sünger kıvamını yakalamanız gerekir. Afia kabartma tozu hamur işi dışında birçok alanda etkilere ve faydalara sahiptir. 

Vanilin Nedir? 

Rough diamond saf vanilya tozu her tarz kek, tatlı, kurabiye, çörek ile sütlü tatlılarında tercih edilen koku verici bir aromadır. Küçük paketlerde satışa sunulan Diamond vanilya neredeyse bütün tatlı tariflerinde yer alır. En sık kullanılan alanlardan biri de dondurma ve çikolatadır. Vanilin kimyasal yolla üretimi yapılan ve de kağıt endüstrisinde önemli bir yere sahip olan, ağaçlardan açığa çıkan bir yan ürün çeşididir. Lignin-sulfonik asit olarak adlandırılan kimyasal atık sülfattan meydana gelir. Vanilin esasında Vanilyanın içinde yer alan, esas etken maddedir. Günümüzde birçok kişinin vanilya ile aynı şey olduğunu düşündüğü katkı gıdalarından biridir. Oysaki vanilya çok daha farklıdır. Tam anlamıyla doğal bir bitkiden sağlanan doğal ve aroma bakımından zengin bir üründür. Afia şekerli vanilin 5 gr aroma olarak en sık tercih edilen ürünler arasındadır.

Kabartma Tozunun Faydaları 

Kabartma tozu içeriğinden dolayı son derece faydalı bir maddedir. Kabartma tozunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kabartma tozu cilt için yararı olan bir tozdur. Cildin kir ve ya adan arınmasını sağlayarak derinlemesine temizlik sağlar. Pürüzsüz bir görüntüye kavuşturur.
 • Saçlar için de faydası olan kabartma tozu, şampuana katıldığı zaman saçların daha canlı ve gür görünmesine yardımcı olur.
 • Ağız bakımı için de hijyen sağlar. Ağız kokusu ve dişlerdeki sararmayı giderir. 
 • Manikür ve pedikür suyuna katıldığı zaman hem el derisinin hem de tırnakların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Kabartma tozu içme suyuna çok az koyulduğunda, suyun mide için fayda etmesini sağlar. 
 • Kabartma tozu eklenmiş olan içme suyu bağırsakları rahatlatır.

Piyasada bulunan her malzemenin yararı olduğu gibi zararı da vardır. Kabartma tozu önerilen dışında fazla ve da bilinçsiz kullanıldığı zaman, olumsuz etkileri olacaktır. Bilinçli kullanımda son derece yararlı olan kabartma tozu bazı durumlarda tam tersi etki gösterebilir. 

Yoğun bir şekilde kabartma tozu kullanmak tansiyonu yükseltebilir. Bu sebeple tansiyon hastası olanların ölçülü olarak kabartma tozu içeren besinleri tüketmesi tavsiye edilir. Mide enzimini destekleyici olan kabartma tozu, aşırı tüketim sonucu midede şişkinlik meydana getirir. Şişlikten dolayı da hazımsızlık ve ağrılar görülebilir. Özellikle böyle durumlar olmaması için İngronix glutensiz hamur kabartma tozu 250 gr satın alabilirsiniz. 

Vanilin Faydaları

Yapılan birçok araştırma sonucunda vanilinin çeşitli faydaları ile karşılaşılmıştır. 

 • Kolestrolün düşmesine yardımcı olur.
 • Antibakteriyel bir üründür. 
 • Bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlar. 
 • Vücut üzerindeki stres etkisini azaltma konusunda yardım eder.
 • Yara ve hastalıklardan kurtulmayı daha hızlı hale getirir.
 • Saç için birçok problemde çözüm sunar. Kırılan saçlar ve saç dökülmesi problemi yaşayanlar için son derece faydalıdır. Vanilya kafa derisinde uygulandığı zaman kan akışını hızlandırdığı için saçlar daha çabuk uzar. 
 • Boğaz enfeksiyonu için son derece etkilidir. 

Kabartma Tozu Kullanım Alanları

Kuru bir şekilde satılan ve kimyasal bir mayalandırma yapmak için kullanılan kabartma tozu, pişirilecek olan besinin hacmini arttırmak için tercih edilir. Kabartma tozunun içinde yer alan maddelerin asit baz tepkimesi sonucu karbonik asit meydana getirilmesi ve bu asidin de hamurun kabarmasına olanak sağlaması şeklinde bir çalışma sistemine sahip olan kabartma tozları, çoğu hamurlu ürünün yapımında tercih edilir.

Kabartma tozlarının içinde iki türlü değişik asit olduğu için reaksiyon konusunda farklılık söz konusudur. Bundan dolayı içine kabartma tozu koyulmuş olan bir hamur hem oda sıcaklığında bekletildiğinde hem de fırının içinde pişirildiği zaman ayrı ayrı kabarma özelliğine sahiptir.

Kabartma tozunun kullanım alanın sadece bir hamurdan ibaret olmadığından bahsetmiştik. Fazla ateşe maruz kalmış ve yanmış olan tencere ya da fırın tepsilerinin temizliğinde de kabartma tozu tercih edilir. Yanmış bir tencereye bir miktar kabartma attıktan sonra, 10 dakika kadar kaynatmak, yanmış tortuyu kısa sürede çözecektir.

Dişleri her hafta bir gün kabartma tozu ile fırçalanmak dişlerin beyazlaması konusunda katkı sunar. Bunun haricinde sebzeler haşlanırken suya katılan kabartma tozu, sebzelerin daha yumuşak olması konusunda etkilidir. Antiseptik özelliği de bulunan kabartma tozları, kötü koku gidermek amaçlı lavabo ve mutfakların temizliğinde de kullanılmaktadır.

Kabartma tozundaki etkin madde olan sodyum bikarbonat ise böcek soktuğu zaman kaşıntıyı gidermek, el ve ayak terlemesinin önüne geçmek ve güneş yanıklarında acının azalması için tercih edilebilir.

Vanilin Kullanım Alanları 

Vanilin esansı aromatik bir etki alabilmek için yemeklerde tercih edilir. Şunu unutmamak gerekir ki bu doğal bir vanilya değildir. Laboratuvarlarda elde edilen esans, koku ve tadı benzer hâle getirilen ürünlerdir. Kahve ve pastalarda kullanılan vanilya şurubu, herhangi bir meyve üzerine damlatıldığında bu meyveyi daha da dikkat çekici hale getirir.

Dr oetker 5’li vanilin özellikle kakao ve şekerle birlikte pasta ve tatlılarda kullanılan bir üründür. Vanilya çubuklarının toz bir hâle getirilmesi ve Lokman Hekim vanilya özütü ile birleşimi sonucu elde edilen pekmeze benzeyen vanilya macunu, tıpkı çubuklar gibi yoğun aroma istendiğinde kullanılır. Maliyet açısından çubuklara kıyasla daha uygun fiyatlı olmakla birlikte, son derece etkilidir.

Kabartma Tozu Ve Vanilin Ph Değeri

Bir maddenin bazik ya da asidik değerini anlamak için yapılan ölçümlere potansiyel hidrojen ve ya kısaca PH değeri adı verilir. Ölçülen maddenin içinde bulunan hidrojen iyonlarının ne kadar olduğuna yönelik olan bu ölçüm neticesinde, o maddenin asit yoksa baz mı olduğu kısa süre de anlaşılmaktadır. Yapılan bu ölçümler sonucunda, bu madde 0- 14 arasında bir değerde çıkar.

Bu 0’dan başlayıp 14’e kadar uzayan çizelgeye ise ph cetveli denir. Bu cetvel üstünde 0-7 arasındaki maddeler asit; 7-14 arasındaki maddeler de baz olarak ifade edilir. Vanilin bir baz ’dır. Bunun sebebi oh değerinin 7’ den büyük olmasıdır. Aynı şekilde kabartma tozu da 7 üzeri bir Ph değerine sahip olduğu için, bazlar arasında yer alır. 

Kabartma Tozu Ve Vanilin Fiyatları

Kabartma tozu ve vanilin fiyatları pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Bunun sebebi günlük yaşamda sürekli ihtiyaç duyulan ürünler olmalarıdır. Genellikle uygun fiyatlı olarak satışa sunulurlar. Bu konuda ürünün markası ve gramajı gibi detaylarda etkilidir. Neticede her bütçeye uygun fiyat seçenekleri sunulur. Kenton kabartma tozu 5’ li olarak ya da tek olarak satılan ürünlerde mevcuttur. Genellikle toplu almak daha ekonomik fiyata gelecektir. Bu yüzden indirimleri takip ederek ürünü satın alabilirsiniz. 

Kabartma Tozu ve Vanilin Pahalı mı? 

Kabartma tozu ve vanilin fiyatı son derece ekonomiktir. Özellikle Dr. Oetker gibi markalar bu konuda popülerdir. Bu nedenle diğer markalara oranla bu markaların fiyatları daha yüksek olabilmektedir. Yine de genel olarak bakıldığında son derece uygun fiyatlı ve oklu olarak satılırlar. 

Kabartma Tozu ve Vanilin Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Kabartma tozu ve vanilin satın alırken öncelikle kaliteye dikkat edilmesi gerekir. Her besinde olduğu gibi kabartma tozu ve vanilinde de içerik önemlidir. Mümkün olduğunca lezzet ve sağlık açısından doğal ürünler almaya çalışılmalıdır. Bu konuda küçük bir araştırma yaparak, doğru kararı verebilirsiniz. 

Kabartma Tozu Ve Vanilin Ne Kadar Kullanılır?

Hemen hemen her tatlı ve tuzlu da tercih edilen kabartma tozu ve vanilin önerilen oranda kullanılmalıdır. Çok fazla kullanmanın olumlu bir etkisi olmaz. Bu yaptığınız tarife göre değişiklik gösteren bir durumdur. Mümkün olduğunca dozunda kullanım tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kabartma Tozu Ve Vanilin

178 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 178 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365058/80412040