Ekmek

İnsanların günlük hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan enerji, beslenme yoluyla elde edilir. Yaşam kalitesini yükseltmek ve sağlığı korumak için vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini yeterli ölçülerde tüketmek bilinçli bir beslenme şeklidir. Günlük tüketilmesi gereken bazı temel gıdalar vardır. Bu temel gıdalar arasında ilk sıralarda ekmek bulunur. Farklı çeşitlerde tahıl unundan yapılan hamurun fırın, ateş, tepsi ya da sac üzerinde pişirilerek elde edilmesiyle yapılan ekmek, tüm öğünlerde tüketilebilir. Çok eski zamanlardan beri insanların beslenmesinde büyük rol oynayan ekmek, güçlü bir enerji kaynağı olarak kabul edilir. İçinde bol miktarda karbonhidrat, demir ve çeşitli vitaminlerin bulunduğu ekmek en sık buğday unundan yapılır. Tam buğday beyaz una çevrilerek, günlük sık tüketilen beyaz ekmek elde edilir. Buğday ununun dışında mısır, yulaf ve çavdar unundan da yapılarak çeşitlendirilir. Ayrıca mayalı ve mayasız olarak yapılabilir. Mayalı ekmek ekşi maya kullanılarak üretilen ekmek çeşididir. Ekşi mayalı ekmek, çok eski zamanlardan beri doğal yollarla yapılan bir besindir. Eski zamanlarda doğal mayalandırma işlemi ile yapılan bu ekmek türü, zamanla fırıncı mayası kullanılarak üretilmeye başlanır. Maya hamurun kabarmasını ve yükselmesini sağlayarak ekmeğin pofuduk ve yumuşak olmasını sağlayabilir. Mayalı ekmeğin avantajlarından biri sindirimin çok daha kolay olmasıdır. Ayrıca hamurun kabarmasını sağlamasıyla daha hafif özellikte bir ekmek elde edilir. Tüketim sırasında bu hafifliği fark etmek mümkündür. Mayasız ekmek türleri ise karbonat ya da kabartma tozu kullanılarak yapılır. Maya kullanılmadığı için hamurun kıvamı farklı olabilir. Dolayısıyla ekmeğin yapısı ve lezzetinde değişiklik olabilir. Glutensiz ekmek ise gluten alerjisi olan insanlar için üretilen türlerden biridir. Bazı sağlık sorunlarında gluten kullanılması problem oluşturabilir. Bu nedenle glutensiz ekmek üretilerek alternatif oluşturulur. Bu ekmeğin üretiminde glutensiz un kullanılır.

Lezzetli Ekmek Çeşitleri

Temel besin maddelerinden biri olan ekmeğin çok farklı çeşitleri bulunur. Hem şekil hem de lezzet olarak çeşitlendirilen ekmek, farklı damak tatlarına hitap edebilir. Un ve şekil farkının dışında pişirme aşaması da farklı olabilir. Direkt odun ateşine maruz bırakılarak pişirilen ekmeklerin yanı sıra fırında pişirilen çeşitler de bulunur. Ayrıca tava ve tandır kullanılarak ekmek üretimi gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte sacda pişirilen ekmeğin tadına doyum olmaz. Farklı damak tatlarına hitap eden ekmek çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çavdarlı ekmek çavdar unu ve çavdar ekşi mayası kullanılarak üretilen bir besindir. İçeriğinde buğday unu bulunmaz. İçi yumuşak dış kabuğu ise oldukça gevrektir. Farklı gramajlarda bulunabilen çavdar ekmeği, bol lifli olmasıyla kolay sindirilebilir.
  • Kepekli ekmek beyazlatılmamış buğday unu ve buğday kepeği ile yapılır. Bu nedenle esmer ekmek görünümünü alır. Bol miktarda posa ve lif içeren kepekli ekmek özellikle diyet yapanların tercihi olabilir. Uzun süre tok tutması özelliği ile bilinen ekmek çeşidi oldukça besleyicidir. Birçok vitamin ve mineral içeren kepekli ekmek lezzetli olmasıyla da sofralarda yerini alabilir.
  • Sık tüketilen çeşitler arasında mısır unlu ekmek bulunur. Mısır unundan yapılan ekmek çeşidi sarımtırak bir renge sahiptir. Yuvarlak ve dikdörtgen şekilde bulunabilir. Yüksek bir besin değerine sahip olan ekmek, vücudun ihtiyacı olan enerjinin oluşumuna destek olabilir. Organik olması halinde antioksidan kaynağı olarak değerlendirilebilir. Mısır ekmeği genellikle fırın içinde pişirilerek sizlere ulaştırılır.
  • Tam tahıllı ekmek ise buğday unu, çavdar, mısır, yulaf, darı ve arpa gibi tüm tahılların eklenmesiyle üretilen bir çeşittir. Bu özelliği ile tam tahıllı olan ekmek, sofraların gözdesi olabilir. Mükemmel bir lezzete sahip olan ekmek çeşidi besleyici olmasıyla da tercih edilebilir.
Sofraların Baştacı Ekmek

Temel gıdalar arasında bulunan ekmek, hemen hemen tüm yemeklerin tüketimine eşlik edebilir. Yemeklerle birlikte tüketilen ekmek, insanların daha kolay doymalarını sağlayabilir. Bunun yanı sıra besleyici özelliği ile sofraların baştacı olma niteliğine sahip olabilir. Ekmek üretiminde her damak tadına uygun lezzet elde edilmesi hedeflenir. Bunun yanı sıra bazı sağlık sorunlarında farklı özelliklerde ekmek tüketimi önerilebilir. Sevilen lezzetlerden biri olan yufka ekmek sık tüketilen çeşitler arasında bulunur. Yufka ekmek, hamurun elde açılarak ince bir forma sokulduktan sonra sacda pişirilmesiyle elde edilen bir besindir. Tamamen doğal olabilen yufka ekmek lezzetiyle öne çıkabilir. Yuvarlak şekilde yapılan bu gıda, ekmek olarak tüketilebildiği gibi bazı yemeklerin yapımında yardımcı malzeme olarak değerlendirilebilir. Bunun dışında yufka, pişirilmeden çiğ halde sizlerin kullanımına sunulabilir. Çiğ yufka, börek ya da tatlı yapımında kullanılmak üzere hazırlanır. Hijyenik şartlarda paketlenerek kullanıma hazır hale getirilir. Ekmek çeşitlerinden biri de lavaş ekmektir. Buğday unundan yapılan lavaş ekmek, tandır fırınlarında pişirilir. Odun ateşinde pişen lavaşın lezzetine doyum olmaz. Organik olmasıyla besleyici özelliğe sahip olan lavaş ekmeği tamamen doğal olabilir. Lavaş ekmek farklı gramajlarda ve sayılarda paketlenerek tüketilmeye hazır hale getirilir. Hava ile temas etmediği sürece tazeliğini koruyan lavaş, bu özelliği sayesinde uzun ömürlü olabilir. Önemli olan hava ile temasının kesilmesidir. Geleneksel bir lezzet olan lavaş ekmeği çeşitli yörelerde hazırlanarak sofralarınıza ulaşır. Lavaş ekmek pratik öğünler hazırlamanızı sağlayabilir. Arasına istediğiniz malzemeyi koyarak, hem lezzetli hem de doyurucu öğün hazırlamanızı kolaylaştırabilir. Bir başka lezzetli ekmek çeşidi ise pide ekmektir. Pide ekmeğin farklı çeşitleri bulunabilir. Bu çeşitler arasında en sık tüketilen çeşit, ramazan pidesi olarak adlandırılan ekmektir. Glutensiz pide ekmek özel bir ortamda paketlenir ve buzdolabı içinde saklanması şart değildir. Paket açılmadığı sürece tazeliğini koruyabilir ve istenildiği zaman tüketilebilir. Bunun yanı sıra pide paketlerini derin dondurucuda 1 yıl boyunca muhafaza edebilirsiniz. Bir diğer pide çeşidi ise tahinli pidedir. Lezzetiyle öne çıkan tahinli pide tereyağlı ve cevizli olabilir. Dilerseniz kahvaltılarda dilerseniz misafirlerinize ikramlık olarak tercih edebilirsiniz.

Besleyici Ekmek Özellikleri

Çeşitlendirilen ekmeklerin her biri farklı özelliklere sahip olabilir. Farklı lezzetlerle sofraları şenlendiren ekmek çeşitleri arasında bulunan zeytinyağlı ekmek doğal özellikleriyle öne çıkabilir. Tam buğday ekmeğinden yapılan ekmeğin üretiminde ekşi maya kullanılır. Geleneksel yöntemlerle taş fırınlarda meşe odunu ile pişirilen ekmeğin lezzetine doyum olmaz. Sade zeytinyağlı ekmeklerin yanı sıra farklı malzemelerle lezzeti artırılan çeşitler de bulunur. Bunlar arasında sarımsak ve kekik eklenerek yapılan zeytinyağlı ekmek damak tadınıza uygun olabilir. Sadece sarımsaklı ekmek çeşitleri de mevcuttur. Zeytinyağlı ekmek kolay bayatlamadığı için oldukça avantajlı olmasının yanında oldukça besleyici özelliklere sahiptir. Pişirildikten sonra oda sıcaklığında 2 gün tazeliğini koruyabilir. Buzdolabına konulması halinde 20 gün boyunca tüketilebilir. Ayrıca derin dondurucuda 3 ay muhafaza edilerek taze kalması sağlanabilir. Sevilerek tüketilen çeşitler arasında bulunan peynirli ekmek glutensiz olmasıyla avantaj sağlayabilir. Poğaça olarak değerlendiren peynirli ekmek, sabah kahvaltılarını daha keyifli hale getirilebilir. Gevrek olması özelliği ile öne çıkan poğaça, 10 adetlik paketlerde hazırlanarak mutfaklarınıza ulaştırılır. Kahvaltılarda tüketebileceğiniz gibi misafirlerinize ikramlık olarak değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte çocukların her öğün severek tüketebileceği lezzetler arasına girebilir. Sağlığa zararlı katkı maddesi içermemesi tercih sebeplerinden biri olabilir. Peynirli ekmeklerin porsiyonluk olması tüketimi pratikleştirerek daha keyifli hale getirebilir. Porsiyonluk ekmekler arasında sandviç ekmek çeşitleri de bulunur. Glutensiz bulunan sandviç ekmekleri 4’lü paketler halinde bulunabilir. Hava almayacak şekilde paketlenen ekmekler tazeliğini koruyarak sizlere ulaştırılır. Öğünlerde pratik bir şekilde tüketebileceğiniz sandviç ekmeklerinin içine dilediğiniz malzemeyi koyarak işyerinize götürebilirsiniz. Çocuklar için lezzetli sandviçler hazırlayarak okulda daha güvenilir beslenmesini sağlayabilirsiniz. Fırından çıktıktan sonra paketlenen sandviç ekmekleri paket açılana kadar tazeliğini koruyabilir. Açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza ederek taze tüketim imkanı sağlayabilirsiniz.

Gevrek Ekmek Türleri

İnsanların ekmek türlerinde aradığı özelliklerden biri gevrek olmasıdır. Gevrek ve çıtır çıtır ekmeklerin tüketimi daha keyifli olabilir. Ekmek üreticileri bu beklentiyi gidermek adına üretimlerini bu yönde gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra ekmeklerin tuzlu ve tuzsuz çeşitleri de bulunur. Genellikle standart tuz oranına sahip olan ekmek türleri üretilirken, farklı tercihlere yönelik tuzsuz ekmek üretimi de oldukça yaygındır. Bazı sağlık sorunlarında tuz tüketimi yasaklanabilir. Bu tür rahatsızlıklar yaşayan insanlar için bulunan tuzsuz ekmek ihtiyaçları giderebilir. Tam buğday unundan yapılan tuzsuz ekmek taze olabildiği gibi, kızartılmış halde bulunan çeşitleri de vardır. Kızarmış şekilde bulunan tuzsuz ekmek paketlenerek sizlere sunulur. Bu ürünler direkt tüketilebildiği gibi çeşitli tatlı tariflerinde de kullanılabilir. Tuzsuz olması özelliği ile muhteşem lezzetlerde tatlılar yapabilirsiniz. Patatesli ekmek ise sahip olduğu farklı tadı ile ilgi gören çeşitler arasında yer alır. Patatesli köy ekmeğinin yapımında organik un kullanılması ile doğal ürünler arasında bulunur. Lezzetli patateslerle harmanlanarak yapılan ekmek enfes tadıyla damak zevkinize uygun olabilir. Geleneksel mayalama yöntemiyle ahşap kalıplarda hazırlanan patatesli ekmek, toprak sıvalı taş fırınlarda meşe odunuyla pişirilerek lezzeti artırılır. Direkt alev görmeden yavaş yavaş pişen ekmek bu şekilde oldukça gevrek bir hal alır. İster kahvaltıda ister akşam yemeklerinde ısıtarak tüketebileceğiniz patatesli ekmek, vazgeçemeyeceğiniz lezzetlerden biri olabilir. Geleneksel lezzetlerden bir diğeri ise haşhaşlı ekmektir. Ekşi mayalı ekmek haşhaş özelliği ile farklı bir lezzete bürünür. Lezzeti ile olduğu kadar görünümü ile de iştah açıcı ekmekler arasında yer alır. Meşe odun ateşinde pişirilerek sofralarınıza ulaştırılan haşhaşlı ekmek katkı maddesi içermez.

Öğünlerin Vazgeçilmezi Ekmek

Ekmek, insanların her öğün tükettiği besinler arasında yer alır. Besleyici ve doyurucu olmasıyla birçok avantajı bulunur. Sevilerek tüketilen çeşitler arasında tırnaklı ekmek olarak adlandırılan ürün dikkatinizi çekebilir. Pide türü olarak görülen tırnaklı ekmek yöresel özelliklere sahiptir. Ekmeğin yapım aşamasında hamura parmak uçlarıyla çentik atılarak şekillendirilen ekmek, bu özelliğinden dolayı tırnaklı ismini alır. Her yemeğin yanına yakışması sebebiyle oldukça beğenilen tırnaklı ekmek, sade tüketilebildiği gibi kebap çeşitlerinin yanında sık tercih edilir. Dilerseniz yemeklerin altına döşeyerek servis edebilir dilerseniz kahvaltıda tüketebilirsiniz. Bir diğer çeşit ise çiçek ekmektir. Çiçek şeklinde yapılması nedeniyle bu ismi alan ekmek, pratik tüketim özelliğine sahiptir. Dilimlemeye gerek kalmadan porsiyonlara ayrılabilir olması kolaylık sağlayabilir. Ayrıca bu özelliği ile sandviç olarak değerlendirilebilir. Lezzetli ve çıtır çıtır olmasıyla öğünlerinizin vazgeçilmez besini olabilir. Farklı formuyla ilginizi çekebilecek olan kıtır ekmek dikdörtgen bir şekle sahiptir. İncecik dilimlenerek fırınlanan kıtır ekmek gevrekliği ile ön planda bulunur. Aperatif atıştırmalık için oldukça ideal olan kıtır ekmek, özellikle ordövr tabağı sunumlarında sık tercih edilir. Hafif bir lezzete sahip olan kıtır ekmek sindiriminin kolay olması ile avantaj sağlayabilir. Özellikle akşam yemeklerinde bu ekmeğin tercih edilmesi halinde şişkinlik gibi sorunlar oluşmayabilir. Bununla birlikte ekmek ne kadar tüketilmeli diye düşünürseniz dozunda olması gerektiği söylenebilir. Diyet yapan insanlar zayıflatan ekmek arayışına girebilir. Diyet sırasında tüketilen ekmeğin tok tutma özelliğe sahip olması önemli olabilir. Tok tutma özelliği bulunan ekmek çeşitleri acıkma hissini geciktirerek zayıflamaya destek olabilir. Bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken durumlardan biri ekmek tüketiminin önerildiği şekilde olmasıdır.

Avantajlı Ekmek Fiyatları

Ekmek fiyatları özelliklerine, kullanılan ekstra malzemelere ve gramajlarına göre farklı aralıklarda bulunabilir. Klasik ekmek çeşitleri ile farklı besin maddeleriyle zenginleştirilen ekmek çeşitlerinin fiyatları arasında fark bulunabilir. Ayrıca bazı ekmek türleri 250 gr olabilirken bazı türler ise 1250 gr olabilir. Bu farklılıklar fiyatlara yansıyabilir. Bazı dönemlerde çeşitli kampanyalar düzenlenir. Belirli dönemlerde gerçekleşen kampanyalarla birlikte ekmek fiyatlarında indirimler uygulanabilir. Bu indirimler fiyatların cazip hale gelmesini sağlayarak avantaj yaratabilir. Sık tüketilen gıdalar arasında bulunan ekmek çeşitlerini, indirimlerden yararlanarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle kalabalık ailelerde çok daha fazla tüketilen ekmek çeşitlerini daha avantajlı fiyatlarla almak ev ekonomisini korumak adına büyük önem taşıyabilir. Bunun için kampanyaları takip etmeniz yeterli olabilir. Ekmek fiyatı ne kadar uygun olursa bütçe açısından o kadar avantaj sağlayabilir. Dilerseniz indirimlerin uygulandığı dönemlerde ekmek çeşitlerini fazla alarak derin dondurucuda aylarca muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucudan çıkararak kolayca ısıttığınız ekmekler ilk günkü tazeliğine kavuşabilir. Pek çok çeşidi bulunan ekmeklerin hiç tatmadığınız türlerini merak etmeniz halinde müşteri yorumlarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Ekmek çeşitlerini deneyen müşteriler yorumlar yaparak özellikleri hakkında bilgi paylaşabilirler. Sizlerde bu yorumları incelemeniz halinde tatmadığınız ekmek çeşitleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu doğrultuda damak tadınıza uygun olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilir ve gönül rahatlığı içinde denemek isteyebilirsiniz. Ayrıca hijyen kurallarına uygunluğunu da bu paylaşımlardan öğrenebilir ve seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Güvenilir ve lezzet deposu ekmek çeşitlerini, Hepsiburada üzerinden güvenle satın alabilirsiniz.

Köy Ekmeğinin Özellikleri Nelerdir?

Köy ekmeğinin en önemli özelliklerinden biri doğal olmasıdır. Organik un ve ekşi maya ile yapılan köy ekmeği lezzetli olduğu kadar aynı zamanda besleyicidir. Geleneksel yöntemlerle taş fırınlarda meşe odunu kullanılarak pişirilir. Pişirilme süresi uzun tutularak çok daha gevrek olması sağlanır. Köy ekmeğinin çabuk bayatlamaması avantajlı özelliklerinden biridir. Kendine has tadıyla çok beğenilen köy ekmeğinin sindirimi kolay olması tercih sebeplerinden biri olabilir.

Roll Ekmek Nedir?

Roll ekmek yuvarlak ya da dikdörtgen şekillerde bulunabilir. Diğer ekmek türlerine göre küçük boyutlarda üretilen bu ekmek çeşidi porsiyonluk olarak görülür. Bireysel olan roll ekmek, bu özelliği ile oldukça hijyeniktir. Sadece kişiye özel olması, avantaj sağlayan özellikleri arasında bulunur. Çok lezzetli ve doyurucu olması ile de tercih edilebilir. Yemeklerin yanında dilimlemeye gerek kalmadan pratik bir şekilde servis edilebilir.

Siyez Ekmeğin Özelliği Nedir?

Siyez unu kullanılarak üretilen bir ekmek çeşididir. Siyez unundan üretilmesi nedeniyle oldukça besleyicidir. Bol miktarda protein içeren bir ekmek olması özelliği ile tercih edilebilir. Ayrıca yüksek oranda posa ve lif içeren siyez ekmeği, doğal özelliklere sahip olmasıyla öne çıkar. Bununla birlikte sindirimi kolay ekmek çeşitleri arasında sayılabilir.

Tost Ekmeği Nasıl Muhafaza Edilir?

Tost ekmeği gün içinde hemen tüketilecek ise oda sıcaklığında ve kapalı bir alanda saklanabilir. Eğer hemen tüketilmeyecek ise buzdolabında muhafaza etmek daha doğru olabilir. Kapalı ambalajının içinde ya da buzdolabı poşetinde ağzı kapatılarak buzdolabına yerleştirilebilir. Böylece tazeliğini son tüketim tarihine kadar korumak mümkün olabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ekmek

494 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 494 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365058/80412037