Günlere gidenler muhakkak bilirler, misafirlere ikram edilen hamurlu gıdalardan en az bir tanesi maya ile hazırlanmıştır. Poğaçalar, ekmekler, pizzalar mayasız olamazlar.

Hem Lezzetli Hem Sağlıklı

Maya, doğada hemen hemen her yerde rastlanabilen mikroorganizmadır, diğer bir ifade ile canlı bir türdür. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan mayayı hamur işlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hamur işlerinizin eşit oranda kabartmasını sağlarken aynı zamanda lezzet katar. Özellikle hamur işlerinde en büyük yardımcınız olan maya ile pizza, ekmek gibi yiyeceklerinizi ustalıkla yapabilirsiniz. Ayrıca hamur işlerinize hem koku hem de lezzet veren maya, ortamında bulunan şekeri yiyerek küçük gaz kabarcıkları çıkarır ve hamurunuzun puf puf hale gelmesine yardımcı olur. Hem sağlıklı hem de afiyet dolu hamur işleri yapmanızı kolaylaştırır. Maya sadece unlu yiyeceklerimizde değil, yoğurt, kefir gibi süt ürünlerinin oluşumunda da kullanılmaktadır. Bu laktik asitli bakteriler sütü yoğurda çevirirken kıvamını da koyulaştırarak, yoğurdun veya kefirin tadına lezzet katar.

Maya Çeşitleri Nelerdir?

Yaş Maya

Yaşa maya, genelde küp şeklinde satılan mayadır ve buzdolabında saklanması gerekmektedir. Ilık su eşliğinde kolayca dağılabilir, oldukça yumuşak yapıdadır. Ölçüsü kadar kullandığınız yaş mayayı yeniden paketine sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Yaş mayanın açıldıktan sonra hava almadan saklanması oldukça önemlidir. Ayrıca mayanızın bozulup bozulmadığını da değişen renginden ve kokusundan kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Kuru Maya

Kuru maya hamur işlerinde en fazla kullanılan maya türlerinden birisidir. Granül şeklinde satışa sunulmaktadır. Kuru mayayı hamurunuz için hazır hale getirmek oldukça kolaydır. Ilık su veya süt yardımı ile hızlı bir şekilde çözülerek hemen hamurunuzun içine karışır. Kuru mayanızı, serin ve kuru bir ortamda saklayabilirsiniz.

Instant Kuru Maya

Kuru mayaya oldukça benzeyen bu maya türü daha ince granüllere sahiptir. Çok ince yapıya sahip olduğu için direkt olarak hamurun içine atılarak kullanılabilmektedir. Hızla çözülebilme özelliğinden dolayı ilave su veya süte ihtiyaç duymaz. Ayrıca raf ömrü kuru mayaya oranla daha fazladır. Instant kuru mayayı karanlık, kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Maya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle hamurlu gıdalarınızda maya kullanırken mayayı bekletme süresine oldukça dikkat etmelisiniz. İster yaş ister kuru maya olsun, hamurun içinde bekletme süresi oldukça önemlidir. Mayanızın ekşi ve hoş bir kokusu olması oldukça önemlidir. Mayanızın kokusu, görünümü ve çok az da tadına bakarak, kullanıp kullanmamanız konusunda sağlıklı bir karar verebilirsiniz. Paketi açılır açılmaz etrafa ağır ve kötü bir koku yayan mayaları veya üzerinde küf oluşmuş mayaları kullanmamanızda fayda vardır. Mayayı hamurun içine katacağınız miktar çok önemlidir. Tarifinizde yazan veya maya paketinizin üzerinde yazan miktar kadar maya kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde mayalama işlemi gerçekleşmez. Hamurlu mayanızı hazırlarken cam bir kap kullanmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Geniş bir cam kap sayesinde mayanızın kabarma ve köpüklenme oranını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Maya Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Püf Noktalar

Mayalı hamur hazırlıyorsanız, mayanızı muhakkak tuzun üzerine koymalı ve unla birlikte iyice yedirerek karıştırmalısınız. Ayrıca mayalı hamurunuzda kullanacağınız suyun ılık olması da oldukça önemlidir. Yoğurduğunuz mayalı hamurun iyice kıvama gelmesi için yarım saat boyunca üzerini temiz bir bez örterek karanlık ve oda sıcaklığında olan bir yerde bekletmelisiniz. Mayalı hamurunuzu yarım saatten fazla bekletmemeye de ayrıca özen göstermelisiniz. Fazla bekleyen hamur ekşimeye neden olabilir. Mayalanma süresi kadar hamurun kıvamı da oldukça önemlidir. Kulak memesi kıvamında diye tabir edilen bir düzeyde mayalı hamurunuzu hazırlayabilirsiniz. Çok sert hamur, mayalanmayı engellemektedir. Eğer kefir mayası ile kefir yapacaksanız mayalı karışımınızı bir gece boyunca karanlık bir yerde dinlendirmelisiniz. Ekşisi bol bir kefir içmek istiyorsanız da dinlendirme işlemini iki gece bir gün olarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte hazırladığınız kefiri ilk üç gün içerisinde tüketmeniz sağlıklı olacaktır. Unutmamalısınız ki maya canlı bir mikroorganizmadır ve bu nedenle de özenle hazırlanmalı, dinlendirilmeli ve pişirme süre aralıklarına çok dikkat edilmelidir. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Maya

131 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Dr. Oetker
  2. Yayla
  3. Doğadan
  4. Doğadan Bizim
  5. Pakmaya
  6. Kenton
  7. Yuva
  8. Intermak
  9. Trakya
  10. Alfasol
  11. Danem
  12. Aygın
  13. Ekşi
  14. Etik Farma
  15. Hasmaya
  16. Kafkas
  17. Mayasan
  18. Naturiga
  19. Süper Maya
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365058/80412038
Başa dön