Pudra şekeri, rafine şekerin yaklaşık on kat inceltilerek, öğütülüp, toz haline getirilmiş halidir. Nişastalı ve nişastasız olmak üzere iki çeşittir. Türk mutfağında, özellikle tatlı ve böreklerde yaygın bir tatlandırıcı olarak kullanılan pudra şekeri, dekoratif amaçla da tariflerde kullanılabilir. Pudra şekeri, ince yapısı gereği nemden etkilenerek, topaklanma yapabilir. Bu nedenle, kullanacağınız yüzeyin ıslak olmamasına dikkat etmeli, paketini hava almayacak şekilde kapalı ve güneş ışığından uzak tutmalısınız. Taneleri yaklaşık 0.5 mikron büyüklüğünde olan pudra şekeri, yüksek sıcaklıkta erime eğilimi göstereceğinden, yiyeceklerinizin ilk sıcaklığı geçtikten sonra tatlandırma ya da süsleme yapabilirsiniz. Toz şeker ile yapılan tariflerde pudra şekeri kullanmanızda sakınca bulunmaz. Ancak pudra şekeri ile yapılan tariflerde, toz şeker kullanırsanız, beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Çünkü daha iri taneli olan toz şeker, pudra şekeri gibi kolaylıkla çözünmeyeceğinden, diğer malzemelerle homojen bir yapı oluşturmaz. Yerken ağızda dağılması beklenen un kurabiyesi gibi yapılışı özen isteyen tarifleriniz için tatlandırıcı olarak pudra şekerini tercih etmelisiniz.

Pudra Şekeri Nasıl Üretilir?

Pudra şekeri, kristal şekerin yüksek öğütme kapasitesine sahip değirmenlerde öğütülmesi ile yapılır. Yaklaşık 10 mikron çapındaki kristal şeker, bu işlem sonrasında, kullanılan öğütücülerin gücüne ve özelliğine bağlı olarak 0.5 ile 0.8 mikron büyüklüğünde tanelere sahip pudra şekerine dönüşür. Depolama koşullarına uygun olarak, 20 - 21 °C sıcaklıkta ve rutubetsiz ortamda muhafaza edilir. Yer ve duvar ile temasta olmaması gerekir. Pudra şekerinin topaklanmaması için en fazla %1 oranında nişasta karıştırılması, yasal sınırlar içinde kabul edilebilir. Ancak nişasta ilave edilmemiş olarak da satışa sunulabilir. Bu durumda, ürünün raf ömrü kısa olmaması için içine topaklanmayı önleyici (trikalsiyum fosfat) eklenir. Pek çok pudra şekerinde, aroma verici olarak, eser miktarda vanilin aroması bulunabilir.

Pudra Şekeri Nasıl Ölçülür?

Hassas mutfak terazisi kullanarak, pudra şekerinin ağırlığını gram cinsinden ölçebilirsiniz. Hassas teraziniz yok ise, bir tatlı kaşığı pudra şekerinin yaklaşık olarak 5 gr olduğu bilgisinden yola çıkarak, tariflerinizi hazırlayabilirsiniz. Daha fazla miktarda pudra şekeri kullanacaksanız, bir su bardağı pudra şekerini, yaklaşık 125 gr olarak hesaplayabilirsiniz. Toz şeker kullanılan tariflerde, toz şeker yerine pudra şekeri kullanmak isterseniz, verilen ölçünün 3/4’ünü kullanmalısınız. Örneğin; 1 su bardağı toz şeker ölçüsünü, oransal olarak 1 su bardağından iki parmak eksik miktarda pudra şekerine eşitleyebilirsiniz.

Pudra Şekeri Nasıl Kullanılır?

Pudra şekerini, diğer malzemeler ile kolay özdeşleşen bir tatlandırıcı olarak, kurabiye, krema, sos ya da sütlü tatlıların hazırlanışında kullanabilirsiniz. Dekoratif amaçlı kullanım için krokan, glazür, meyve salatası ve kek üzerine serperek, süsleme yapabilirsiniz. Ancak serptiğiniz yüzeyin pudra şekerini eritecek ya da çözecek kadar sıcak veya nemli olmamasına dikkat etmelisiniz. Pek çok tarifi hazırlarken başvuracağınız bir yardımcı olan pudra şekerini, poğaça, paskalya çöreği gibi yiyeceklerinizin üzerine, yumurta sarısı ve su ile karıştırarak sürerseniz, şekeri ısıyla karamelize ederek, nar gibi kızarmış pişirebilirsiniz.

Pudra Şekeri Nasıl Muhafaza Edilir?

Pudra şekerini, oda sıcaklığından daha serin, kuru, kokusuz ve güneş ışığından uzak ortamda saklamalısınız. Kullanım sonrasında, paketin ağzını sıkıca kapatarak muhafaza etmelisiniz. Aksi halde, topaklanma ya da bozulma olabilir.

Pudra Şekeri Kaç Kaloridir?

Nişasta ilavesi yapılmamış pudra şekerinin bir tatlı kaşığı kadarı, yaklaşık olarak 5 grama karşılık gelir. 5 gram için kalori değeri, 19 kcal enerjidir. Enerji değerinin büyük bir kısmı, 5 gramlık birimin 4.97 gramını oluşturan karbonhidrattan gelir. Ayrıca içeriğinde, 1 mg sodyum, 0.1 mg potasyum, 0.05 mg kalsiyum ve 0.03 mg demir bulunur. Mısır ya da buğday nişastası içeren pudra şekerleri için bu değerler değişebilir.

Pudra Şekeri

41 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Çaykur
  2. Dr. Oetker
  3. Yazar
  4. Pakmaya
  5. Figenes
  6. Kenton
  7. Merve Baharat
  8. Trakya Bakliyat
  9. Türkmenler
  10. APM
  11. Afia
  12. Baharat Dünyası
  13. Bağdat Baharat
  14. Elitparti
  15. Envai
  16. Gürbüzler
  17. Katkı Dünyası
  18. Kent Boringer
  19. Lokman Aktar
  20. Mina
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365058/80365059
Başa dön