Espresso, Cappucino Kahve

Kökboyasıgiller ailesinden Coffea cinsi ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen kahve, günümüzün en popüler içeceklerinden biri olmuştur. İsmini Habeşistan’ın Kaffa bölgesinden aldığı düşünülen bu içecek, Türkçe kahve adını aldıktan sonra ilk önce Avrupa’ya ardından tüm dünyaya yayılmıştır.

Bugün kahve, günlük hayatın vazgeçilmez tatlarından biri olmuş, Amerika’dan sonra tüm Dünya’da kahve zincirlerine her sokak başında rastlanmaya başlanmıştır. Kahve çekilme, kavrulma yöntemleri ile farklı aroma ve katkı maddeleri ile her damak tadına hitap eden çeşitlere sahiptir. Bugün çokça tercih edilen kahve çeşitleri arasında espresso, filtre kahve ve Türk kahvesi başı çekmektedir. Birbirlerinden hem çekirdeklerin çekilişi hem de pişirme yöntemleri açısından farklı olan bu üç çeşit içerisinde espresso, en yaygın seçimlerdendir.

Espresso, çok yoğun bir yapıya sahip, İtalyanlara özgü bir kahve çeşididir. Türk kahvesinden daha taneli, filtre kahveden daha ince çekilen kahve çekirdeklerinin sıcak su ve yüksek basınçla demlenmesi sayesinde elde edilmektedir. Espressoya özel bir makine ile gerçekleştirilen bu işlem, fazlasıyla hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. İsmini de bu hızından ya da sıkıştırılarak hazırlanmasından aldığına dair düşünceler bulunmaktadır.

Espresso içimi oldukça sert bir içecektir. Çünkü diğer kahvelere göre fazla çekirdek ve çok daha az su kullanılmaktadır. İlk espresso makineleri 1900lü yılların başında geliştirilmiştir. Buharla çalışan makinelerin mutfaklara girmesi makinelerin geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Espresso makinelerinde su, buhar basıncıyla itilerek hızla sıkıştırılmış kahve çekirdekleri içinden geçer. Bu hızlı ve basınçlı sürecin sonunda makinenin çıkışına yerleştirilmiş bardağa tadı ve kıvamı yoğun espresso dolar.

Espresso, sert içimi ve yüksek kafein miktarı ile sade olarak tüketilmekle birlikte su ve süt ya da krema gibi katkılarla da tüketilmektedir. Günümüzün popüler kahve türlerinin bazını oluşturan espresso ile Caffe Americano, Caffe Latte, Caffe Misto, Caffe Moca, Cappucino, Macchiato, Melange, Ristretto ve Con Panna gibi içecek çeşitleri yapılmaktadır.

Espresso bazlı içecekler arasında bulunan, tüketimi keyifli ve içimi yumuşak cappucino, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana tüm dünyada tüketilmektedir. Süt köpüğü ve sıcak süt ile hazırlanır. Geleneksel cappucino yapımında 2 ölçü espresso makinede hazırlanarak fincana alınır. Makinenin buhar çubuğu ile ısıtılmış sıcak süt, kahvenin üzerine eklenir. Bu esnada oluşan sütün üzerinde, çıplak gözle görünmeyen birçok baloncuktan oluşan mikro köpük, son olarak fincana alınır. Fincanın son katmanını oluşturan bu hafif ve yoğunlaşmış süt köpüğü, geleneksel yapım yöntemlerinde yaklaşık 1 cm yüksekliğindedir.

Sektörün önde gelen kahve markaları, evde ve ofiste tüketime uygun ürünleri kahve severlere sunmaktadır. Değişik kahve çekirdeklerinin harmanlandığı türlerden, kavruluş tarzı ile hafif, orta ve sert içim sunan çeşitlere dek birçok espressoya ulaşmak mümkündür. Arabica ya da Robusta çekirdekleri, Orta ve Güney Amerika orijinli harmanlar, kahve çekirdeklerinin taze çekilmiş olması, aromatik değerleri gibi kriterler, tüketicilerin seçim yapmalarında önemli rol oynamaktadır.

Espresso kahveler, teneke kutular ya da vakumlu ambalajlar içinde kullanıcılara ulaştırılır. Böylece kahvelerin aroması ve tazeliği korunur. Ayrıca, kullanım sıklığına ve ihtiyaçlara göre 250 g, 500 g, 1 kg gibi ölçülerde espresso satın almak da mümkündür.

Cappucinoyu seven ancak evinde ya da ofisinde makinesi olmayan kişiler için de hazır cappucino seçenekleri de bulunmaktadır. Birçok önemli markanın tüketicisi ile buluşturduğu hazır cappucino'yu hazırlamak oldukça kolaydır: Hazır cappucino, fincana boşaltılır. Üzerine kaynatıldıktan sonra kısa bir süre dinlendirilen sıcak su ilave edilir. Sıcak su ile karıştırılan hazır cappucino'nun üzerinde köpüğü oluşarak içilmeye hazır hâle gelir.

Hazır cappucino'lar, tekli kullanıma uygun ambalajlarda veya aromasını ve yapısını koruyan büyük boy seçeneklerle tüketicilerle buluşmaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Espresso & Cappucino Kahve

546 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 45 / 546 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?