Nar meyvesi birçok kültürde olduğu gibi Türk kültüründe de bolluk ve bereketi simgeliyor. Türkiye'nin çoğunlukla güney bölgelerinde ve Akdeniz iklimine sahip ülkelerde yetişen nar meyvesi, lezzetinin yanında içerdiği yüksek antioksidan ve çeşitli vitaminler sebebiyle sağlık için faydalı besinler arasında bulunuyor.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Bu eşsiz lezzetten sadece mevsiminde değil yıl boyu faydalanmak isteyenler için nar, farklı şekillerde yıl boyu tüketilmeye uygun hale geliyor. Narın meyve olarak tüketimi kadar popüler olan diğer bir formu olan nar ekşisinin ise yapımı meşakkatli oluyor . Nar ekşisi narın sıkılmasıyla elde edilen suyun buharlaştırılarak nar suyunun içinde bulunan şekerin karamelize olmasıyla elde edilen tatlı-ekşi bir sos türü. Ortalama olarak 5 kilo nardan 300 gram kadar nar ekşisi elde ediliyor.

Nar Ekşisi Nasıl Saklanır?

Bu kıymetli sosu uygun şekilde saklamak, ziyan olmasını engellemek açısından büyük önem taşıyor. Yoğun kıvama sahip nar ekşisini serin ve loş ortamda cam, toprak veya sert plastikler içerisinde saklayabilirsiniz. Direkt güneş ışığına maruz bırakmamanız gereken sos tazeliğini yitirdirdikçe koyulaşacağı için buzdolabında saklamak kıvamının daha da koyulmasına ve akışkanlığına kaybetmesine neden olabiliyor.

Nar Ekşisi Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Nar ekşisi birçok ülkenin mutfağını süslese de Türk mutfağının olmazsa olmazları arasındadır. Salata soslarının demirbaşı haline gelen nar ekşisinin kullanım alanı bununla sınırlı kalmıyor. Nar ekşisi çeşitli et ve tavuk ürünlerini marine ederken kullanıldığında da yemeklerinize güzel bir aroma katıyor. Genelde kısır, mercimek köftesi, lahana sarma, çiğköfte gibi yemekler ile tercih edilen nar ekşisini yapacağınız dolma harçlarına lezzet katması için de kullanabilirsiniz. Yemeye doyamayanlar nar ekşisini uygun miktarda su ve dilediği miktarda şeker ile karıştırarak ferahlatıcı ve lezzetli bir içecek elde edebiliyor.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Türkiye'de Hatay ve çevresinde daha yoğun bir şekilde kullanılan ve üretimi yapılan nar ekşisinin yemeklere verdiği mayhoş aromanın yanı sıra faydaları da saymakla bitmiyor. En bilinen faydalarından biri kanseri önlemeye yardımcı olması olan nar ekşisi, yüksek oranda antioksidan içermesi sebebiyle birçok hastalığın tedavisine yardımcı oluyor. Cilt güzelliği için de faydalı olan nar ekşisi, sivilce ve sivilce izlerinin kaybolmasına ve cildin daha pürüzsüz görünmesine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda ciltte bulunan yaralarının daha hızlı iyileşmesine de yardımcı oluyor. Ciltteki kollajen seviyesinin yükselmesini tetikleyen nar yükselen kollajen seviyesi sayesinde cildin sıkılaşmasını, ciltte bulunan kırışıkların azalmasını ve dolayısıyla daha genç bir görünümüne kavuşmasını sağlıyor. İçerdiği çeşitli vitaminler(B1, B2, C)  sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara dirençli hale gelmenize yardımcı oluyor. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını ve iltihabın azalmasını sağlayarak sindirimi rahatlatıyor. Ayrıca yüksek tansiyon, kalp ve şeker gibi hastalıkların önlenmesine de katkı sağlayan nar kemiklerin güçlenmesine ve daha enerjik hissetmenize yol açıyor. Mucize meyve aynı zamanda diş eti kanamalarının durdurulmasına, kellik problemlerinin çözümüne ve idrar söktürücü özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan atımına yarar sağlıyor.

Kilo vermek için beslenmesine dikkat eden kişiler tarafından da yoğun ilgi gören nar ekşisinin bir kaşığı yaklaşık 30 kaloridir. Yüksek kalorili ve şeker içeren soslar yerine dilediğiniz salatayı bir kaşık nar ekşisi ile lezzetlendirmek ve menünüz için çeşitlilik sağlamak akıllıca olabilir. Görüntüsü ve yoğun kıvamıyla tabak süslemelerinde de kullanılan nar ekşisi servis yaparken tabağınızın şık görünmesine ve yiyeceklerin sunumunda yaratıcılığınızı ortaya koymanıza olanak tanıyor.

Nar Ekşisi Hangi Çeşit Nardan Yapılır?

Türkiye'de en çok pazar payına sahip Hicaz çeşidinin yanı sıra  Caner Nar, Wonderful, Deve Dişi, Esin Nar, İzmir Çekirdeksiz, İzmir 23, Caner Nar(Tatlı) gibi birçok nar çeşidi bulunuyor. Nar ekşisi yapımında sadece tek bir tür nar kullanılmıyor ancak kullanılan nar çeşidi nar ekşisinin lezzetinde ufak değişikliklere sebep olabiliyor. Bölgelere göre çeşitlilik sağlayan mucize sosun kökenleri çok eskiye dayanıyor ancak ilk olarak mutfaklara hangi bölge tarafından kazandırıldığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. 

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nar Ekşisi

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 524 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365051/80365056