Altın, piyasada var olan yatırım değeri ve yükselme potansiyelinin yanında, güvenli bir tasarruf sunması ile de ekonomik yatırımlara yön veren lokomotif değerlerin başında gelir. Fiziksel olarak bozulmayan bir maden olması sayesinde uzun zaman saklanabilen altın, parasal değeriyle de uzun vadeli birikimler için en iyi seçeneklerden biridir. Türkiye’de altın; gram, çeyrek, yarım ve tam olarak ve daha büyük alımlar için külçe formunda satışa sunulur. Halk arasında en çok tercih edilen türü ise çeyrek altındır.

Düğün, davet, sünnet töreni gibi özel günlerin vazgeçilmez hediyesi çeyrek altın, aynı zamanda en çok tercih edilen yatırım araçlarının başında gelir. Kadınların düzenlediği günlerden kalma adıyla küçük altın olarak da bilinen bu yatırım aracı, takı ve ziynet eşyası olarak da kullanılır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Darphane Müdürlüğü tarafından basılan ürün, 18 mm kalınlığında ve 1.75 gram ağırlığındadır. 22 ayar olarak basılan çeyrek altınların saf altın değeri 1.635 gram olarak ölçülürken, bu altınlar kulplu ve kulpsuz modelleri ile birbirinden ayrılırlar. Yatırım amacı ile satın alınan çeyrek altınlar kulpsuz, hediyelik çeşitleri ise daha çok kulplu olarak tercih edilir. Has altın içeriğinin kulp kısmında yer almaması nedeniyle, kulplu formda olması değer yönünden herhangi bir değişiklik yaratmamaktadır.

Çeyrek altın, piyasa fiyatı itibariyle ulaşılabilir bir seviyede olup, düşük bütçeli kişilerin yatırım yapmasına imkân verirken, aynı zamanda güvenilir bir yatırım aracı olarak görülür. Bu yönüyle, özellikle borsa, fon ve döviz alım satım işlemlerinde detaylara hâkim olmayan ya da bu işlemleri güvenli bulmayan kişilerin gözdesi yatırım ürünleri arasında yer alır. Ayrıca çeyrek altın, ekonomide alım gücünün düştüğü enflasyon ve durgunluk dönemlerinde parasal değerini koruyarak tasarruf sahiplerinin birikimlerini güvence altına alır. İhtiyaç halinde nakit paraya dönüştürebilir olması ile de tasarruf sahiplerine avantaj sağlar. Bu doğrultuda, yastık altı ekonomisi olarak tabir edilen kişisel birikimlerin çoğunu altın yatırımcıları oluşturur.

En fazla el değiştiren ve dönüşümü en hızlı altın türlerinden biri olan çeyrek altın fiyatı, piyasadaki dalgalanmalar ve ekonomik durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Dünya altın borsasındaki değişimler altın fiyatlarını en çok etkileyen faktörlerin başında gelir. Özelikle bahar ve yaz aylarında artan düğün, nişan gibi özel günlerde talebin artması, fiyatların yükselmesine neden olur. Yine de çeyrek altın yatırımı, fiyatı itibariyle bu değişimlerden çok fazla etkilenmeyerek, fiyat farkı durumunda zararı minimum seviyede tutar. Bu doğrultuda tasarruf sahiplerinin birikimleri değer kaybına uğramaz. Boyutu itibariyle de işçiliği az olan bu ziynet altın çeşidi, bu sayede yatırımcıların alım satım farkından olumsuz etkilenmesini önler.

Talep doğrultusunda en fazla basım adedine sahip olan çeyrek altın, bu açıdan, bulunması en kolay altın çeşidi olarak karşımıza çıkar.Yanı sıra, çeyrek altında eski ve yeni tarihli basım söz konusudur. Yeni basım tarihine sahip olan çeyrek altınlar, piyasada daha yüksek fiyatta alıcı bulurken, eski tarihli olanlar ikinci el kapsamında değerlendirilip vergiden muaf oldukları için daha düşük fiyatta satılır. Bu nedenle, eski tarihli çeyrek altın çeşitleri, daha çok yatırım amaçlı tercih edilen ürünler arasında yer alır. Kuyumcu, sarraf, döviz büroları ve bankalar aracılığıyla satın alınabilen çeyrek altın, ihtiyaç duyulduğu an yine aynı yerlerde bozdurularak, paraya çevrilebilir. Güvenirliği ile ilgili endişeye mahal olmayan satıcılar aracılığıyla çeyrek altın alınabilmekte; bu sayede istenen miktarda eski ya da yeni tarihli yatırım aracına kolayca ulaşmak mümkün olmaktadır.

Çeyrek Altın

10 ürün var
 1. Markalar
  1. Ziynet
  2. Altında Fırsat
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Tarihi
 5. Satıcı
DSACategoryId/2147483617/530175/16032976/60008246
BAŞA DÖN