Ziynet Altın

Yastık altı yatırım araçları arasında yer alan ziynet altın, takı ve tebrik aracı olarak da tercih edilir. Yuvarlak görünümü nedeniyle halk arasında sarı lira olarak da bilinen bu altın çeşidi, kulplu ve kulpsuz olmak üzere iki seçenek sunar. “Ziynet altın nedir?” sorusunun en sade yanıtı ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basılan ve birçok çeşidi bulunan bir altın olur. Farklı büyüklükler ve farklı gramajlar ile kullanıcıların beğenisine sunulan bu altın, çok fazla işçilik maliyeti olmaması nedeniyle yoğun ilgi gören bir yatırım aracıdır. Birçok marka tarafından üretilerek kullanıcılara sunulan ziynet altında marka farklı olsa da genel olarak ağırlık ve görünüm aynıdır. Tam, yarım ve çeyrek olarak üretilen ziynet altınların 1 gram ağırlığında olan minimal versiyonları da bulunur. Söz konusu 1 gr ziynet altın, daha çok takı amacıyla kullanılsa da ufak çaplı yatırım yapmak isteyen kullanıcılar tarafından da tercih edilir. Öte yandan ziynet altın görünümünde 0,625 gram ile 5 gram arasında değişen ağırlıklara sahip farklı altın modelleri de bulunur. Tüm bu altınlar, farklı markalar tarafından üretilen takı serileri dahilinde kullanıcılara sunulur. Ziynet altın fiyatları tıpkı Cumhuriyet altını fiyatları gibi Dolar kuruna bağlı olarak değişir. Bu sebeple ziynet altın almadan önce fiyatların takip edilmesi önerilir.

Ziynet Altın Özellikleri

Tam, yarım ve çeyrek olarak kullanıcıların beğenisine sunulan ziynet altın, yatırım aracı olduğu kadar takı olarak da yoğun ilgi görür. Bu sebeple ziynet altın modelleri arasında beşli ziynet altın olarak adlandırılan ve kırmızı bir kurdela veya altın bir zincire kulplarından sabitlenmiş 5 adet ziynet altın görünümünde olan beşi bir yerdeler de vardır. Bu takı, aynı zamanda düğünlerde geline takılan altın modellerinden biridir. Özellikle kulplu ziynet altınların çeyrek, yarım veya tam olan modellerinin tamamı doğum, nişan, düğün gibi tebrik ve kutlama merasimlerinde hediye olarak verilir. Dolayısıyla tebrik, takı veya yatırım aracı olsa da ziynet altınların halk arasında sirkülasyonu oldukça fazladır. Ziynet altının değerini belirleyen en önemli unsurlar ayarı ve gramajıdır. “Ziynet altın kaç ayar?” ve “Ziynet altın kaç gram olur? soruları ise ilk defa ziynet altın alacak olan tüm kullanıcıların aklındadır. Ziynet altının gramı tam, yarım ve çeyrek olmasına göre farklılık gösterirken ayarı ise 22 olarak sabittir. Başka bir ifadeyle, ziynet altın 22 ayardır ve fiyatı da buna göre belirlenir.

22 ayar olduğu için saf altına yakın olan ziynet altın, Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi’nde üretilir. İlk etapta döküme giren ardından ise 22 ayarlık altın ruloları haline getirilen söz konusu maden, daha sonra farklı gramajlardaki pullar halini alır. En son olarak da iki farklı yüzüne baskıları ve işlemeler yapılarak hazır hale gelir. Muhafaza edilmesi ve bakımı son derece kolay olan ziynet altınlar, uzun vadeli yatırım araçları arasında yer alır. Bu doğrultuda birikim yapmak isteyen kullanıcılar tarafından alınır ve uzun yıllar boyunca saklanır. Nakit paraya en kolay çevrilebilen altınlar arasında yer aldığı için ihtiyaç halinde kısa sürede bozdurma avantajı sunan ziynet altınların eski tarihli olması değeri açısından belirleyici etkenler arasında yer almaz. Çünkü, eski ziynet tam altın fiyatı ile yeni basım ziynet tam altın fiyatı arasında çok büyük bir fark yoktur.

Ziynet Altın Çeşitleri

Tam, yarım ve çeyrek ziynet altın çeşitleri ile takı grubu üyeleri olan 2.5 luk, 25 lik ziynet altın, ziynet 4 lü, 5 li altın ve ziynet beşli gibi farklı modeller de vardır. Genel olarak, “Ziynet tam altın nedir? ve “Çeyrek ziynet altın nedir? gibi sorulara yanıt vermek için ziynet altın çeşitlerinin ağırlık ve çapları hakkında bilgi vermek gerekir. Çünkü, 2.5, tam, yarım ve çeyrek ziynet altın boyutları birbirinden farklıdır. Söz konusu ziynet altınların ağırlık ve çapları şu şekildedir:

  • Ziynet Beşli: Ağırlığı 35,08 gram, çapı 45 mm
  • İkibuçuklu Ziynet Altın: Ağırlığı 17,540 gram, çapı 40 mm
  • Tam Ziynet Altın: Ağırlığı 7,02 gram, çapı 30 mm.
  • Yarım Ziynet Altın: Ağırlığı 3,58 gram, çapı 22 mm
  • Çeyrek Ziynet Altın: Ağırlığı 1,75 gram, çapı 18 mm

Ziynet altın gramları altının kulplu ve kulpsuz olmasına değişir. Ancak kulp ağırlığının çok az olması nedeniyle iki tür altın arasında çok büyük fiyat farklılıkları bulunmaz. “Kulplu yarım ziynet altın kaç gram sorusunun yanıtı yarım ziynet altının gramajı ile hemen hemen aynı olur. Dolayısıyla kulpsuz ve kulplu ziynet altın fiyatı arasında altının büyüklüğüne göre artan ufak bir farklılık bulunur. Öte yandan Cumhuriyet altını ile tam ziynet altın farklı görünümlerine rağmen sık sık karıştırıldığı için kulplu ve kulpsuz altın fiyatları arasında büyük farklılıklar olduğu şeklinde bir yanılsama vardır. Cumhuriyet altını baskısı nedeniyle farklı bir görünüme sahip iken ağırlığı ise ziynet altına kıyasla daha fazladır.

Ziynet Altın Fiyatları

Kullanıcılar tarafından en çok ilgi gören yatırım araçlarından biri olan ziynet altınlar, tıpkı külçe gümüş fiyatları gibi Dolar kuruna bağlı olarak fiyatı değişen ürünlerdir. Bu sebeple ziynet altın fiyatı sabit olmadığı için kesin bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Bununla birlikte ziynet altının büyüklüğü ve gramajı fiyat farklılıklarına neden olur. Çeyrek ziynet altın fiyatı ise tam ziynet altın fiyatının dörtte biri kadardır. Beşi bir yerde olarak isimlendirilen ziynet beşli altın fiyatı da 5 adet tam ziynet altın fiyatına eşittir. Siz de yatırım aracı, tebrik veya takı amacıyla ziynet altın almak istiyorsanız Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesini inceleyebilir, Dolar kuru baz alınarak güncellenen ziynet altın fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sahte ziynet altın nasıl anlaşılır?

Yatırım, takı veya tebrik aracı olarak ziynet altın alırken sahte olup olmadığından emin olmak gerekir. Tanınmış markalar ve güvenilir online mağazalar, satışa sundukları altının güvencesini sertifika ile verirken başka yerlerden alım yapılacağı zaman gerçek olup olmadığının teyit edilmesi gerekir. Örneğin, gerçek altın mıknatısa tepki vermez. Bu sebeple mıknatısa yaklaştırılan altın mıknatısa doğru hareket ediyor ise sahtedir. Ayrıca altın ile seramik tabağa çizik atıldığında, altın rengi çizgiler oluşması gerekir. Tüm bunların yanı sıra altının yoğunluğu nedeniyle ağır olması gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Yatırım yapmak için hangi ziynet altını almak gerekir?

Ziynet altın, 22 ayar olması, farklı boyut seçenekleri sunması ve işçilik maliyetinin düşük olması nedeniyle yastık altı yatırımı olarak sık tercih edilir. Yatırım yapmak amacıyla alınacak olan ziynet altının tam, yarım veya çeyrek olması ise kullanıcıların tercihine kalmıştır. Öte yandan beşi bir yerde olarak bilinen ve takı olarak kullanılan ziynet altın grubu da yatırım aracı olarak yoğun ilgi görür.

Ziynet altın Cumhuriyet altını arasındaki fark nedir?

İkisi de Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından üretilen ziynet altın ve Cumhuriyet altını, gramaj ve görünüm olarak birbirinden farklıdır. Ziynet altın 22 ayar olup 78,016 gram iken Cumhuriyet altını ise 22 ayar ve 7,216 gramdır. Ayrıca, her iki altının da birer yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazarken Cumhuriyet altınının diğer yüzünde “Hakimiyet Milletindir” yazar. Ziynet altının diğer yüzünde ise Mustafa Kemal Atatürk baskısı ve kenar süslemeleri bulunur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ziynet Altın

234 ürün listeleniyor
Altın / Takı / Mücevher
Altın / Takı / Mücevher
Külçe, Ziynet, Cumhuriyet Altını
Külçe, Ziynet, Cumhuriyet Altını
Ziynet Altın
Ziynet Altın
Çeyrek Altın
Çeyrek Altın
Yarım Altın
Yarım Altın
Tam Altın
Tam Altın
Ahlatcı
Kuyumcu Nurettin
Ziynet
T51 Tuğrul Altın
Darphane
Tuğrul Kuyumculuk
Ziynet Gold
Altınkaynak
Sanal Kuyumculuk
Ozanlar Gold
Altında Fırsat
Enderun Kuyumculuk
Rahal Gold
Baran Gold
Birlik Kuyumculuk
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Toplam 48 / 234 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?