Cumhuriyet altını, düşük işçilik oranı ve darphane standartlarıyla üretilmesi nedeniyle en çok tercih edilen altın türlerinden biridir. 22 ayar saflıkta üretilen Cumhuriyet altını çeşitleri ile yatırımlarınızı altın olarak değerlendirebilirsiniz. Çeyrek, yarım, tam, iki buçukluk ve beşlik gibi Cumhuriyet altınları arasından seçim yapabilir, bütçeniz için en uygun altını kolayca seçebilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Çeşitleri Nelerdir?

Cumhuriyet altını sikke ve ziynet olarak sınıflandırılır ve üretim standartları ‌TBMM tarafından belirlenir. “1738 Sayılı TBMM Kararı ve 234 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” uyarınca, ağırlık, ayar ve kalite bakımından güven ve standart sağlamak amacıyla yalnızca darphane tarafından üretilir. Hem ziynet hem de sikke sınıfında; çeyrek, yarım, beşli, iki buçuk ve bir (tam) olmak üzere toplamda 10 adet farklı çap ve ağırlıkta Cumhuriyet altını bulunur. Tüm Cumhuriyet altınları 22 ayar olarak üretilir. Sikkeler, ziynet ile kıyaslandığında daha küçük çapa sahiptir. Bununla birlikte kalınlığı ve ağırlığı daha fazladır. Birlik sikke altın olarak bilinen çeşidi 7,216 gram; birlik ziynet altını ise 7,016 gram ağırlığındadır. Ziynet ve sikke Cumhuriyet altınlarının ağırlığı, tam ağırlık üzerinden hesaplanır. Cumhuriyet altını sikke ağırlıkları sırasıyla çeyrek 1,804 gram, yarım 3,608 gram, birlik 7,216 gram, iki buçukluk 18,040 gram, beşlik ise 36, 080 gram ağırlığındadır. Cumhuriyet ziynet altını ağırlıkları sırasıyla çeyrek 1,754 gram, yarım 3,508 gram, birlik 7,016 gram, iki buçukluk 17,540 gram, beşlik ise 35,080 gram ağırlığındadır.

Sikke ve Ziynet Cumhuriyet Altını Farkları Nelerdir?

Sikke ve ziynet Cumhuriyet altınları, tasarım olarak da birbirlerinden farklıdır. Sikke altınların bir yüzünde sırasıyla; ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ yazısı, Cumhuriyetin kurulduğu tarihi işaret eden 1923 rakamı ve sikkenin basım tarihi (tekabül eden yıl dönümü dönümüne göre) yer alır. Diğer yüzde “Hakimiyet Milletindir” yazısı, Atatürk’ün resmi ve resmin altında “Ankara” yazısı yer alır. Kenarlarındaki tırtıllar düzdür. Ziynet altının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve basıldığı tarih, diğer tarafındaysa ortasında ‌Atatürk'ün resmi ve kenarlarında yıldız süslemeleri bulunur. Sikke altınla karşılaştırıldığında, ziynet altının kenarları eğimli ve tırtıllıdır.

Ata Altın Nedir?

Halk arasında Ata altın ya da Ata lira olarak bilinen Cumhuriyet altını, sikke sınıfında yer alan 7,216 gram ağırlığındaki birlik altın çeşididir. Tüm Cumhuriyet altınları, ağırlık, ayar ve kalite bakımından aynı standartlara göre üretilir. Bu nedenle eski ya da yeni tarihli Cumhuriyet altınlarında, basım tarihi haricinde fark bulunmaz. Altınların üzerinde yer alan basım tarihi değişikliği ziynet altınlarında yeni yıl ile birlikte, sikke altınlarda ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile yapılır.

Cumhuriyet Altını İle Tam Altın Arasındaki Fark Nedir?

Cumhuriyet altının 10 farklı ebatta üretilir. Bu nedenle altınlar arasında zaman zaman isimlendirmeye bağlı karışıklıklar yaşanabilir. Özellikle Ata altını olarak bilinen birlik sikke Cumhuriyet altını ile tam altın olarak bilinen birlik ziynet Cumhuriyet altını sıkça karıştırılır. Ata altın olarak bilinen birlik sikke Cumhuriyet altını 22 ayar saflıkta, 22 mm çağında ve 7,216 gram ağırlığındadır. Tam altın olarak bilinen altın çeşidi ise ziynet sınıfında yer alır. 22 ayar saflıkta, 30 mm çapında ve 7,016 gram ağırlığındadır. Yatırım açısından değerlendirildiğinde ziynet ve sikke altınlar arasında fark bulunmaz. Her ikisi de 22 ayar saflığa sahip altından üretilir. Her iki altın da işçilik maliyetleri açısından, en az maliyetli altınlardır.

Cumhuriyet Altını Fiyatları Ne Kadar?

Cumhuriyet altın satış fiyatı, tüm altın ürünlerinde olduğu gibi serbest piyasa koşullarına göre, anlık olarak belirlenir. Cumhuriyet altının üretiminde tek yetkili kurum Darphane olmakla birlikte, satış fiyatlarını belirlemez. Darphane sadece sipariş üzerine altınların belirli bir standart ile üretilmesinden ve piyasaya sürülmesinden sorumludur. Cumhuriyet altınını en iyi fiyattan satın almak için altının günlük gram ya da ons değerini takip edebilir, satış fiyatını Cumhuriyet altının gramajı ile karşılaştırabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Cumhuriyet Altını Fiyatları

Konumseçilmedi
DSACategoryId/2147483617/530175/60003493