Gerek yatırım amaçlı olarak kullanılan, gerekse düğünlerde prestijli bir takı olarak hediye edilen cumhuriyet altını, ilk kez 1925 yılında basılmıştır. İlk kez basıldığında 5 liralık şeklinde olan cumhuriyet altını, 1951 yılında değişikliğe uğrayarak bugünkü standart görünüme kavuşturulmuştur. O gün bugündür de vitrinlerde aynı formda yer almaktadır.

Cumhuriyet altınının iki türü bulunur. Birincisine “ziynet” denilir. Ziynet kategorisindeki altınlar, takı amaçlı kullanılır ve diğerlerine nazaran bunlar daha incedir. İkincisi ise “meskûk” adı altında daha kalın olarak üretilen cumhuriyet altınlarıdır. Meskûk olanlar, damgalanarak para haline getirilmiştir. Meskûk cumhuriyet altınlarının bir yüzünde Atatürk'ün yandan görünüşü ve altında da “Ankara” yazısı yer alır. Diğer yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti 1923” sabit yazısının haricinde, altının üretildiği yıl cumhuriyetin kaçıncı yılıysa o sayı da yer alır. Örneğin 1923- 93 yazısı, meskûk altının 2016 yılında üretildiğini gösterir. Her senenin altını, o senenin Cumhuriyet Bayramı kutlandıktan sonra basılır. Ziynet altınlarında ise bu yazıların hiçbiri yoktur, sadece altın hangi yıl basılmışsa üzerinde o sayı yer alır. Altınların üzerindeki basım tarihinin cumhuriyet altınının değerine olumlu ya da olumsuz bir etkisi yoktur. Ama bazı kuyumcular, eski tarihli altınları, yıpranma payını düşerek bozmayı isteyebilirler.

Kulplu olan cumhuriyet altınları, ziynet amaçlı kullanılır ve biraz daha incedir. Üzerinde kulp olmayan meskûk cumhuriyet altınlarına “Ata Lira”denilir. Bu konuda birçok kişi kavram kargaşası yaşayarak Ata Lira'nın cumhuriyet altınından farklı olduğunu düşünür. Oysa bu, yanlış bir bilgidir. Çünkü Ata Lira'nın meskûk cumhuriyet altınından hiçbir farkı yoktur. Yatırım amaçlı cumhuriyet altını satın almak isteyenler, kulpsuz olan Ata Lira'yı tercih etmelidirler.

Görüldüğü üzere meskûk amaçlı üretilen cumhuriyet altınları daha ağırdırlar. Bu nedenle de fiyatları ziynet altınlara göre biraz daha pahalıdır. 1 Ata Lira, piyasada “Tam Altın” olarak bilinen ziynet altınından 0,200 gram daha ağırdır.

Cumhuriyet altınlarını bütün çeşitleri 22 ayar altından üretilir. Yatırım amaçlı altın almak için cumhuriyet altınlarından tercih etmek oldukça mantıklıdır. Çünkü üzerinde ekstra işçilik olan diğer altınların bozdurma sırasında değer kaybetmelerine karşın, cumhuriyet altınında böyle bir durumla karşılaşılmaz.

Cumhuriyet altını fiyatının genel olarak pahalı olmasının en büyük sebebi, ağırlığıdır. Prestiji, düşük işçiliği, tarihi ve manevi değeri de göz önünde bulundurularak yatırımcılar bu altın türünü her zaman tercih ederler.

Yatırım amaçlı altın almak, uzun vadede getirisi olan bir yöntemdir. Özellikle yaz aylarındaki düğün sezonunda hediye amaçlı ziynet altınlar normal zamanlara göre daha çok ilgi görmektedir. Ülkelerin ve dünyadaki ekonomik verilerin durumuna göre değişen arz talep dengeleri, altın fiyatlarının en önemli belirleyicisidir. Şu da bir gerçektir ki,ekonomik kriz dönemlerinde “güvenli liman” olarak tanımlanan altın en güvenilir yatırım aracı olarak kabul görür. Dolayısıyla cumhuriyet altınına yapacağız yatırım, size mutlaka fayda sağlayacaktır.

Cumhuriyet Altını Fiyatları

12 ürün var
 1. Markalar
  1. Ziynet
  2. Altında Fırsat
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Tarihi
 5. Satıcı
DSACategoryId/2147483617/530175/60003493
BAŞA DÖN