Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet Altını 

Birçok kişi tarafından en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri de cumhuriyet altını olarak binilir. Cumhuriyet altını sikke ve ziynet altını olarak ikiye ayrılır. Her zaman fark yaratan fiyatları ile birlikte en iyi yatırım araçlarından biridir. Piyasalarda en çok talep alan altın çeşitleri arasında gelmeye devam eder. Üretimi için belirlenen standartlar TBMM tarafından belirlenir. Sadece darphane tarafından üretilen altın çeşidi 22 ayar olarak üretilir. TBMM tarafından belirlenen üretim kararına ilişkin “ 1738 sayılı TBMM Kararı ve 234 sayılı kanun hükmünde kararname” uyarınca belirlenen kararnameye göre üretim belirli standartlar dâhilinde darphane tarafından yapılır. Cumhuriyet altını fiyatı her gün değer artışı gerçekleşmesi ile bazı zamanlarda da değer düşüşü yaşayabilir. Her zaman birçok kişi için önemli bir yere sahip olan cumhuriyet altını ons değeri ise her hafta farklı rakamlarla ilerler. Darphane standartları ile üretilen cumhuriyet altını alarak yatırımlarınızı en iyi şekilde yapabiliriniz. Tek bir formda üretilmeyen cumhuriyet altını, farklı formlarda üretilmeye devam eder. Yanıltıcı fiyatlar doğrultusunda her zaman piyasalardan takip etmek oldukça önemlidir. Alınacak olan altının hangi amaç için tercih edildiğine dikkat edilmelidir. Kaç ayar olduğu ve alınma sebebi ile beraber, dikkat edilecek birçok husus mevcuttur. Eski altın veya yeni altın almak isteyenler için fiyat farkı olduğu da bilinmelidir. Cumhuriyet altını piyasası oldukça hızlı düşüş ve çıkış gösteren bir piyasadır. Bu sebeple de alım esnasında bu konuya dikkat etmek gerekir.

Cumhuriyet Altını Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de para piyasalarında altın değerlerinin her zaman değişim göstermesi ons değerinin de değiştiğini gösterir. Bu sebeple de her zaman yatırımcıların alabileceği fiyatlarda bulunmaya devam eder. Kırmızı kurdele ve çengelli iğne ile satışa sunulan cumhuriyet altını güncel fiyat listesine göre değişim gösterebilen bir altın türüdür. Her ürün içeriğinde gramajı belirtilirken, cumhuriyet altını gramı ise, 7,216 olarak kaydedilmiştir. Her alım için geçerli olan gramaj miktarı dikkate alınır. Alırken her zaman birikim için tercih edebileceğiniz özel bir üründür. Cumhuriyet altını alırken diğer çeşitlerde göz ardı edilmemelidir. Birçok çeşit arasında en fazla tercih dilenler ise aşağıda verilmiştir,

 • Cumhuriyet altın sikkeleri
 • Cumhuriyet ziynet altınları 

Yukarıda verilen çeşitler dahilinde üretimi 2’ye ayrılır. Böylelikle alma sebebiniz yönünde talep etmeniz her zaman önemlidir. Altın formları değişim gösterir. Bu sebeple de değişen formlar arasında ziynet altınlarındaki gram değeri aşağıda verilmiştir

 • Tam Altın 7,016 gram
 • Yarım Altın 3,508 gram
 • Çeyrek Altın 1,754 gram
 • Gram Altın 
 • Birlik Gram Altın
 • İki buçukluk Gram Altın
 • Beşlik gram Altın 

Yukarıda verilen ziynet altınları gram değeri önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple de beklentileri en iyi şekilde karşılayan cumhuriyet altını içerisinde sikke ağırlıkları da mevcuttur. Değişen gramajına göre sikke ağırlıkları aşağıda verilmiştir

 • Gram altın 7,217
 • Çeyrek gram Altın 1,804
 • Yarım gram altın 3,608
 • Birlik Gram altın 7,216
 • İki buçukluk gram altın 18,040
 • Beşlik gram altın 36,080

Cumhuriyet Altınını Neden Tercih Edilmeli?

Öncelikle birçok kişi tarafından yatırım aracı olarak tercih edilen cumhuriyet altını her zaman uygun fiyatlar dahilinde alıcılara ulaşıyor. Birçok kişinin talep etmiş olduğu altın, en iyi yatırım araçlarından biridir. Kısa sürede en iyi yatırımı sağlamak için cumhuriyet altını,  günümüzde yatırım yapmak için en iyi kazandıran araçlardan biridir. 22 Ayar bir saflıkta üretimi gerçekleşir. 1 Cumhuriyet altını 7,216 gramdır. Bu sebeple de diğer altınlardan farklı bir fiyatlandırma sağlar. Gün geçtikçe değer kazanan cumhuriyet altını kaç para ve değer hacminedir sorularına en iyi yanıt ise, değişim gösterdiğidir. Gün geçtikçe değişim gösteren yatırım aracı olan cumhuriyet altını ne kadar? Elbette ki yukarıda da yanıtlamış olduğumuz gibi değişim gösterdiği bir gerçektir. Tercih edilme sebebi ise gün geçtikçe kazanç sağlamasından dolayıdır.

Ata Lira ve Diğer Altınlar Arasındaki ne Fark Bulunur?

Ata altın çeşidi sikke altın sınıfında yer alır. Ata lira olarak bilinse de diğer adı ise cumhuriyet altınıdır. Gramajı ise 7,216’dır. Eski ve yeni cumhuriyet altınları arasında sadece basım yılı değişim gösterir. Bu sebeple de ayar ve üretim standartları aynıdır. Cumhuriyet altını ağırlık ve saflık olarak standartları değişmez. Altınlardaki basım yılı tarihi yeni yılda gerçekleşirken sikke altınlarda ise bu durum29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şeklinde değişim gösterir. Basımı ise darphane tarafından yapılır. Altın çeşitleri arsında en fazla tercih edilen çeşitlerinden biridir. 

Cumhuriyet Altını Fiyatları Nedir?

Cumhuriyet altını yüzyıllardır kazanç aracı olarak kullanım sağlarken her zaman fark yaratan bir ziynet eşyaları arasındadır. Düğünlerde nişanlarda takılan altının bugünkü değeri ise dakikası dakikasına değişim gösteriyor. Her zaman artış sağlaması ile kadınların birikim aracı olarak da görülebilir. Böylelikle her zaman dolar ve diğer piyasa araçları arasında ilk sıralarda gelmektedir. Sıkılıkla merak edilenlerden biri de Cumhuriyet altını ne kadar? Sorusudur. Elbette ki piyasa devamlı hareket halindedir. Bu durum sebebi ile de fiyatların değişim göstermesi oldukça doğaldır. Fiyat değişimi yaşaması ile birlikte diğer altın türlerinde de günlük değer eşitliği farkları görülür. Cumhuriyet altını çeşitleri ise oldukça fazladır. Birçok altın ürün işlenerek farklı materyaller elde edilebilir. Kuyumcular aracılığı ile satışa sunulan cumhuriyet altını her zaman değerini korumaya devam eder. Aynı zamanda gün geçtikçe değer kazanır. Birçok altın fiyatı arasında en çok merak edilenlerden biri de cumhuriyet altını ne kadar? Öncelikle bilinmelidir ki altın fiyatları her dakika değişim gösterir. Bu durumun sebebi de para piyasalarında devam eden hareketliliktir. 

Sikke ve Ziynet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Darphane tarafından basılan altınlar arasında en büyün fark gramajları ve değer bakımından fiyat farkı da bulunur. Birçok çeşit ile beraber değişim gösteren sikke ve ziynet altın arasındaki fark oldukça önemlidir. Sikke altında yer alan Türkiye Cumhuriyeti yazısı Cumhuriyet Bayramında üretimine başlandığını kanıtlamaktadır. 1923 tarihinde basıldığını kanıtlayan bir durumdur. Ziynet altın ise, bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı mevcuttur. Diğer yüzünde ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi bulunur. Cumhuriyet altını ne kadardır? Bu sorunun yanıtı ise, her gün piyasa değeri değişim gösterdiği için fiyat farkı da ortaya çıkıyor. 

Cumhuriyet Altını Bileklik ve Kolye Çeşitleri Nelerdir?

Her zaman gramajı ile birlikte estetik görünümü sayesinde tercih edilen cumhuriyet altını bileklik çeşitleri oldukça fazladır. Bu sebeple de hem görünüm hem de yatırım amacı ile tercih edilebilir. Ziynet eşyaları arasında bileklik alımı her zaman artış mevcuttur. Hem gramaj konusu uygun hem de fiyatlarında değişim gösterebilen ürünlerdir. Cumhuriyet altını kolye çeşitleri ise, altının farklı bir formda satışa sunulmasıdır. Ziynet eşyaları arasında yerini alır. Birçok fark yaratan görünüm ve estetiğe göre uyum sağlayan modeller mevcuttur. Yatırım araçları arasında en önemli seçeneklerden biridir. Bu sebeple de tercih edilen altın değer bakımından diğer piyasa araçlarından daha yüksek fiyatlıdır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cumhuriyet Altını Fiyatları

37 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 37 ürün
DSACategoryId/2147483617/530175/60003493