En iyi Güneş Kremi

Güneş Kremi ve Yağlarını Neden Kullanmalıyız?

Güneşlenmek ve çekici, bronz bir tene sahip olmak çoğumuzun ilgisini çekse de bu esnada cildimizin sağlığının bozulmaması da bir o kadar önemlidir. Herhangi bir korunma olmaksızın güneşin cilde direkt temasının ardından ciltte çeşitli kalıcı ve geçici hasarlar oluşabilmektedir. Güneşin zarar verici UVA ve UVB ışınlarının neden olduğu hasarların başında çillenme, güneş ışınlarına bağlı cilt lekeleri, erken yaşlanma ve buruşukluk, cilt kanseri gelmektedir. Bu olası sonuçlar göz önünde bulundurularak güneşin zararlarından da bilinçli şekilde ve doğru ürünler kullanarak korunmak gerekir.

Güneş Kremi ve Yağı Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Herkesin cilt bakım koleksiyonunda yüz ve vücut için ayrı birer güneş kremi ve tercihen bronzlaşmak için güvenilir bir güneş yağı olmalıdır; hava nasıl olursa olsun her gün özellikle yüzünüzü korumanız önerilir.

Ultraviyole B (UVB) ışınları cilt kızarması ve güneş yanığından sorumludur. Aynı zamanda cilt kanseri için ana etkenlerdendir ve erken yaşlanmaya neden olur. UVB ışınları, yere, günün saatine ve yılın zamanına bağlı olarak farklılıklar gösterir.

Güneş koruma faktörü (Sunburn Protection Factor), ultraviyole B (UVB) ışınlarından ne kadar koruyacağının bir ölçüsüdür.

Ultraviyole A (UVA) ışınları cildinize daha derin nüfuz eder ve bronzlaşmadan sorumludur. Ayrıca kırışıklıklar gibi erken yaşlanmaya da neden olurlar. UVA ışınları normal olarak tüm yıl boyunca ve günün herhangi bir saatinde oldukça etkilidir. Her iki tipteki UV ışınından da korunmak için geniş spektrumlu bir güneş kremi ve yağı aldığınızdan emin olmanızda yarar vardır.

Güneşin Cilt Üzerindeki Zararlı Etkisi Nasıl Azaltılır?

Güneş koruma faktörü olarak bilinen SPF, güneş koruyucunun UVB ışınlarından ne kadar iyi korunacağını ölçer; bunlar da zarar verici ve tehlikelidir.

Güneş yanığına neden olan ve cilt kanserine katkıda bulunan türden UVB ışınlarına karşı güneş koruması sağlar.

Dermatologlar en az SPF15 veya SPF30 güneş koruyucu kullanmanızı önerir. Daha yüksek SPF'ler de ürün seçenekleri arasında yer almaktadır.

Eğer cildiniz güneşte 10 dakika sonra normalde yanarsa, bir SPF 15 güneş koruyucu uygulamak, yaklaşık 150 dakika boyunca yanmadan güneşte kalmanızı sağlar (15 kat daha uzun bir faktör). Bu cilt tipine, güneş ışığının yoğunluğuna ve kullanılan güneş koruyucu miktarına bağlı ortalama bir tahmindir.

En iyi korunma için uzmanlar, uygun miktarda (2mg / cm2 cilt veya tam vücut kapsama alanı için yaklaşık bir ons) uygulayarak ve her 2 saatte bir yeniden uygulayarak, en az 15 SPF güneş kremi kullanmanızı önerir.

SPF (Güneş Koruma Faktörü) ölçeği doğrusal değildir:

  • SPF 15, UVB ışınlarının % 93'ünü engeller.
  • SPF 30, UVB ışınlarının % 97'sini engeller.
  • SPF 50, UVB ışınlarının % 98'ini engeller.

Bu nedenle, SPF 30 güneş koruyucu, SPF 15 güneş koruyucudan %4 daha fazla koruma sağlar. Yani, SPF 30, SPF 15'in cildinize yaydığı radyasyonun yarısını engelleyecektir.

SPF Güneş Koruyucu Testi

Tüm güneş koruyucuları FDA onaylı SPF testine tabi tutulmalıdır. Üç ana SPF testi vardır; SPF Statik, SPF Suya Dayanıklı 40 Dakika ve SPF Suya Dayanıklı 80 Dakika. Tüm güneş koruyucu üreticileri, aynı FDA onaylı testlere uymalı ve SPF'nin tüm güneş koruyucuları, kimyasallar ve mineraller bakımından yeterli ve dengeli olduğunu garanti etmelidir.

Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bileşiminde hem UVA hem UVB koruma içeren ürünleri seçmeniz önerilir. UVB ışınları, tahribatını kısa sürede güneş yanığı şeklinde gösterir.

UVA ciltteki tahribatını uzun sürede kırışıklık ve elastikiyet kaybı şeklinde gösterir.

Normal bir cilde sahipseniz güneşe çıkmadan önce az SPF15 veya SPF30 güneş koruyucu kullanmanız önerilir.

Hassas, alerjik ve açık tenli kişiler en az SPF30 faktörlü koruyucu ürünleri tercih etmelidir.

Güneş Koruyucu Ürünler Nasıl ve Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Düzenli olarak, güneşe çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucusu uygulanması önerilir. Güneş kreminiz suya karşı dayanıklı olsa bile, güneşte birkaç saat geçirdikten veya yüzdükten hemen sonra tekrar uygulamanız gerekir.

Makyaj yapıyorsanız, sırasıyla nemlendirici, güneş koruyucu ve fondöten uygulayabilirsiniz.

Su, deniz ve kar UV ışınlarını şiddetli yansıtırlar. Kayak yaparken ya da plajda uzun süre kaldığınızda normalden daha fazla koruyucu ürün kullanmanız gerekir.

6 aydan küçük olan bebekler için en etkili koruma, güneş ışınına direkt maruz kalmamalarıdır. Bebeklerin gölgede kalmaları ve cildin korunmasına yardımcı olmak için şapka ve bunaltmayacak uzun kollu giysiler giydirilmesi önerilir.

Her yaştaki kullanımlarda geçerli olmak üzere, yeterince güneş kremi uygulanmadığında koruma seviyesi azalacaktır.

Güneş Koruyucu Ürünlerin Raf Ömrü Ne Kadardır?

Güneş koruyucularının ortalama raf ömrü 12 ila 18 aydır. Bekleyen ürünlerin ortalama raf ömürleri, ancak yüksek sıcaklıklara veya doğrudan güneş ışığına maruz kalırlarsa azalır. Satın aldığınızdan itibaren muhafaza koşullarını takip edemediyseniz ürünlerinizi raf ömründen önce kullanmayı bırakmanızda ve yenilerini almanızda yarar olacaktır.


Güneş, hava kirliliği, stres, klimalı ortamlar, mevsim ısı farkları ve daha birçok faktör; cildimizin yıpranmasına, erken yaşlanmasına, ışıltısını ve sağlığını kaybetmesine neden olur. Cilt kremleri, bu olumsuz etkenlerle başa çıkmamızı sağlayan; cildimizi zararlı dış etkenlerden koruyan en büyük yardımcılarımızdır. Güneş kremleri gün içerisinde cildin maruz kaldığı güneşten gelen ultraviyole ışınlarının zararlarından cildi koruyabilme özelliği ile öne çıkar. Güneş ışınlarına korunmasız olarak uzun süreli maruz kalma derinin alt tabakalarındaki elastin ve kollajen liflerin yapısını bozduğundan cildin erken yaşlanmasına, esnekliğini kaybetmesine neden olur. Güneş kremleri cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak, kırışıklıkları önlemek, cildin sağlıklı ve genç kalmasını sağlamak için en büyük yardımcılarımızdır. Siz de cildinize en uygun güneş kremini seçerek cilt sağlığınızı koruyabilir, ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Güneş Krem Losyonları

Güneş, cildin erken yaşlanmasının ve cilt lekelerinin en büyük nedenlerinden biridir. Güneş losyonu kullanılmadığında güneşten gelen ultraviyole ışınları, deri katmanlarında bulunan “elastin” adı verilen ve cilde esneklik kazandıran liflerin zarar görmesine ve cildin sarkmasına sebep olur. Cilt kırışıklıklarının en büyük nedenlerinden biri, güneş krem losyonu kullanmadan uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Korumasız güneşe çıkmak kırışıklıkların yanında lekelenmelere, pullanmalara, cildi destekleyen kolajende azalmaya hatta uzun vadede cilt kanseri gibi daha pek çok olumsuz sonuçlara neden olabilir. Cilt kanserinden korunmanın en etkili yollarından biri de yine güneş kremi kullanmaktır.

Güneş koruyucuları kullanarak sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak ise mümkündür. Güneş losyonları, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korurken, yararlı etkilerinden faydalanmanızı sağlar. Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde en etkili ve en önemli vitaminlerden D vitamini, güneş ışınlarının etkisi ile vücutta üretilir. Güneş koruyucusu sürmek, güneşin zararlı etkilerinden korunarak D vitaminini en sağlıklı şekilde alabilmenizi sağlar.

Ultraviyole ışınları bulutlardan geçebildiği için bulutlu günlerde de güneşin zararlı etkileri devam eder. Bu sebeple, bulutlu günlerde de, güneşli günlerdeki gibi koruyucu krem kullanarak önlem alınması gerekir. Güneş kremleri kategorisi içerisinde yaz dönemine uygun ürünler ile kış dönemine uygun birçok ürün seçeneği bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre bu ürün seçenekleri arasından istediğiniz ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak ve güneşin zararlı ışınlarından en iyi şekilde korunmak için güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat önce güneşten koruyucu krem sürmeniz en uygun yöntemlerden biridir. Güneş koruyucusu bu süre içerisinde cildinize yayılır ve etkisini göstermeye başlar. Güneşe çıktığınızda krem etkisini göstermeye başladığından güvenle güneşlenebilir veya güneşe çıkabilirsiniz. Kremin etkisini devam ettirmek için ise yüzme, yıkanma ve terleme sonrası losyonu yenilemek gerekir. Yaz tatiline gidenler yaz dönemine uygun olarak daha yüksek koruma faktörlü ürünleri tercih edebilir. Güneş kremini kış döneminde kullanacak olanlar da tüm yıl koruyucu etki sağlayan güneş ürünlerine kategori sayfasından ulaşabilir ve ihtiyaçlarına uygun ürünü seçebilirler.

Güneş Krem ve Losyon Fiyatları

İhtiyacınıza uygun güneş kremini ve losyonunu belirledikten sonra güneş koruyucu kremleri ve fiyatları arasından, bütçenize en uygun olan ürünleri hepsiburada.com’da kolaylıkla bulabilirsiniz. Garnier, Lancaster, La Roche, Nivea, Avene, Sebamed, Bioderma gibi dünyaca ünlü daha birçok markanın ürünlerine kategori sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz. Güneş losyon kremleri kategorisindeki, cilt ürünlerini inceleyebilir ve fiyatlarını birbiri ile rahatlıkla kıyaslayabilirsiniz.

Her bütçeye uygun güneş kremlerini bulabileceğiniz bu kategoride, cildinize en uygun ürünü seçerek sağlıklı bir şekilde bronzlaşır; cildinizin sağlıklı ve genç kalmasını, ışıl ışıl gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Güneş Kremi ve Yağları

4623 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 4623 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?