Ucuz ve Kaliteli Probiyotik Çeşitleri

Probiyotik sindirim sisteminiz için faydalı olan mikroorganizmadır. Canlı bakteri ve maya olarak vücudumuzda bulunurlar. Bunları genellikle hastalıklara neden olan mikroplar olarak düşünebilirsiniz. Ama vücudunuz hem iyi hem de kötü bakterilerle doludur. Probiyotikler bağırsaklarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı oldukları için genellikle dost veya yardımcı bakteriler olarak adlandırdığımız bakteri sayısını arttırırlar.


Probiyotik Nedir?

Probiyotikler bağırsak duvarını koruyucu bir tabaka şeklinde kaplayarak, zararlı bakterilere karşı doğan bir kalkan oluştururlar. Bu kalkanlar, kötü (düşman) bakterilerin normalden fazla çoğalıp bağırsak mukozasını geçerek vücuda girmesini engelliyor.

Yetişkin bir insan bedeninde yaklaşık 1,5 kg probiyotik bakteri bulunuyor. Sayıları 100 trilyonu bulan ve 500’e yakın çeşidi olan bu bakteriler, bağırsak florasını oluşturup, buradaki doğal dengenin korunmasına yardımcı olur. Probiyotikler, gıdalarla alınan, vitamin ve minerallerin emilimini arttırarak sindirimi kolaylaştırırlar. Floradaki dengenin bozulması durumunda ise birçok hastalık meydana gelebiliyor. Probiyotiklerin faydaları yapılan birçok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. 

Vücudumuz probiyotiklere ev sahipliği yaparken, biz de onlara yaşam alanı yaratıyoruz. Besinler vücuda girdiğinde ilk olarak bağırsaklardaki bakteriler tarafından parçalara ayrılıyor. İçeriklerindeki zararlı maddeler, faydalı bakteriler tarafından yok ediliyorlar. Böylece artık bağırsaklar tarafından emilime hazır hale geliyorlar. Bağırsaklardaki kötü ve zararlı bakterilerin ağırlıklı olması durumunda, bağırsak florası sağlıklı çalışmıyor. Böyle bir durumda hiçbir besin, vücut tarafından tam olarak hazmedilmiyor ve bağırsakların iç dengesi bozuluyor. 

Probiyotikler, canlı bakteri içeren fermente gıdalar veya ilaç takviyesi alarak tüketilebilirler. Yetişkinler arasında vitaminler ve minerallerle birlikte en yaygın olarak kullanılan probiyotik besin takviyeleridir. Vücut için gerekli olan K2 ve B12 vitaminlerini üretirler.

Yararlı bakteriler

İnsanlar genellikle bakterileri ve diğer mikroorganizmaları zararlı "mikroplar" olarak düşünseler de, çoğu aslında faydalıdır. Bazı bakteriler yiyecekleri sindirmeye, hastalığa neden olan hücreleri yok etmeye veya vitamin üretmeye yardımcı olur. Probiyotik ürünlerdeki mikroorganizmaların çoğu, vücudumuzda doğal olarak yaşayan mikroorganizmalarla aynı veya benzerdir. Bağırsaklarınızda ne kadar çok faydalı bakteri varsa; o kadar sağlıklısınız demektir, bağışıklık sisteminiz o kadar güçlü demektir. Günümüzde sağlığımız açısından önemini vurgulamak adına “ikinci beyin” olarak anılan bağırsaklarımıza iyi bakmak için, probiyotik besinler tercih etmek çok önemli.

İdeal probiyotikler; fazla miktarda canlı mikroorganizma içermeli, güvenilir olmalı, mide asidi ve safraya karşı dirençli olmalı, sindirim sisteminde kolonize olabilmeli, bağırsak florasına uyum sağlayabilmeli, anti-mikrobiyal salgı üretebilmeli, vitamin sentezleyebilmeli, raf ömrü boyunca taze ve canlı kalabilmeli, ve insan sağlığına gerçek anlamda faydalı olabilmeli.

“Probiyotik” kavramı, isim benzerliğinden ötürü “prebiyotik” kavramıyla çok karıştırılmasına rağmen ikisinin işlevi farklıdır. Prebiyotikler, bağırsaklarımızdaki mikroorganizmaları besleyen liflerdir. Vücudumuz bu lifleri sindiremediği için kalın bağırsağımız bunları fermente ederek, faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı oluyor. Yani aslında sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için her ikisi de işbirliği halindedir.


Probiyotik Türleri

Binlerce probiyotik türü vardır. Her bir türün kendine ait özellikleri ve yararları var. Probiyotikler vücut içerisinde farklı şekillerde görev alabilirler.

En yaygın olan probiyotik türleri: Lactobacillus (Laktobasil) ve bifidobacterium (Bifidobakteri)’dir. Bu iki türün de çok sayıda kendi alt türleri vardır ve her bir tür farklı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bir diğer sık kullanılan probiyotik türü ise saccharomyces boulardii denilen maya bakterleridir.

Lactobacillus (Laktobasil): En yaygın probiyotikler olabilir. Ev yapımı yoğurtlarda, kefir, turşu gibi fermente gıdalarda ve besin takviyelerinde bulunur. Aktif ve güçlü bir yapıya sahiptirler. Laktoz enzimlerini parçalama görevini üstlenmiştir. Farklı türler hazımsızlık, ishal ve egzama gibi sağlık sorunlarında ve sütteki şeker olan laktozu sindiremeyen kişilere yardımcı olabilir. Ülserlere neden olan bakteri türü helicobacter pylori ve üriner sistem enfeksiyonlarını, vajinal mantar enfeksiyonlarını önlemek için de alınır.

Bifidobacterium (Bifidobakteri): Bifidobacterium tipik olarak kalın bağırsakta bulunur ve 30’dan fazla alt türü vardır. Bazı süt ürünlerinde bulabilirsiniz. İrritabl bağırsak sendromu ve diğer bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Vücudun alerjik bir maddeyle teması halinde, salgılanan antikorun azaltılmasını sağlar. Düşük pH oranlarında daha iyi ürerler. Çeşitli karbonhidratları asetik ve laktik asit oluşturarak fermente ederler. Bifidobakterilerin ne derece antibakteriyel etkinlik göstereceği, laktik asit, asetik asit, bakteriyosinler gibi maddeleri üretip üretmediklerine bağlıdır. Kabızlık, crohn ve daha birçok sindirim sistemi rahatsızlığına iyi gelir.

Saccharomyces Boulardii: Probiyotiklerde bulunan bir maya türünde bakteridir. İshal ve diğer sindirim problemleriyle mücadeleye yardımcı olur. Şase ve kapsül takviyesi olarak kullanılır. Yaygın olarak yetişkinlerde antibiyotik kullanımından kaynaklı ishali önlemek ve çocuklarda rotaviral ishal gibi bulaşıcı rahatsızlıkları tedavi etmede etkilidir. Vücuttaki parazit ve mantar enfeksiyonlarını azaltır.

Her probiyotik türü, vücutta aynı etkiyi göstermeyebiliyor. Örneğin, belirli bir lactobacillus türü kabızlık ve ishali önlemeye yardımcı oluyorsa, başka bir tür lactobacillus veya herhangi bir bifidobacterium probiyotiği ülseratif kolit için faydalı olabiliyor. Hatta bazı durumlarda tek bir probiyotik kullanmak yerine, farklı tür probiyotiklerin birlikte kullanılması daha etkili olabiliyor. Yapılan araştırmalar, sindirim sisteminizin sağlığını iyileştirmek için birden fazla tür probiyotik kullanmanın, tek bir tür kullanmaktan daha etkili olduğunu göstermektedir. Birlikte kullanılan birden fazla tür, kötü bakterilere karşı rekabet edebilir ve bağırsak ortamınızı sağlıklı tutabilir.

Probiyotiklerin Faydaları

1- Sindirim Sisteminizdeki İyi Bakterileri Dengeliyor

Yeterince iyi bakteri yoksa ve kötü bakteri sayısı çok daha fazlaysa, sindirim sisteminde bir dengesizlik var demektir. Bu durumun nedeni; herhangi bir hastalık, antibiyotik kullanımı, kötü beslenme ve daha fazlası olabilir. Yeterli miktarda probiyotik besin alındığında, bağırsaktaki doğal bakterilerin dengesi yeniden sağlanmış olur.


2- İshalin Önlenmesine Yardımcı Olabiliyor

Antibiyotiklerin bağırsaktaki iyi ve kötü bakteri dengesini olumsuz etkilemesi gibi oluşan bir yan etkiyle ishal durumu yaşanabiliyor. Yapılan çalışmalar, probiyotik kullanımının antibiyotikten kaynaklanan ishal riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Probiyotikler, antibiyotik kullanımı dışındaki normal enfeksiyöz ishal hastalığı durumlarında da etkili. Ne kadar etkili olduğu, alınan probiyotiğin tipine ve dozuna bağlı olarak değişiyor.

3- Bazı Ruh Sağlığı Bozukluklarına İyi Gelebilir

Sindirim sistemi hastalıklarını, ruh haliyle ilişkilendiren çalışmalar devam ediyor. İnsan ve hayvan denekleri üzerinde yapılan araştırmalar, probiyotik takviyelerin bazı ruh sağlığı bozukluklarına iyi gelebileceğini gösteriyor. 1-2 ay boyunca probiyotik takviyesi alan insanlarda anksiyete, depresyon, panik atak, otizm, obsesif kompulsif bozukluk ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal hastalıklarda belirgin bir azalma olduğu görülüyor.

  1. Kalp Sağlığınızı Koruyabilir

Probiyotikler, kötü kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığınızı korumada yardımcı olurlar. Bazı laktik asit üreten bakteriler, bağırsaktaki sindirime yardımcı olan safrayı parçalayarak kolesterolü düşürebiliyor. Safrayı parçalayan probiyotikler, safranın kolesterol olarak kana girebileceği bağırsakta yeniden emilmesini önleyebiliyor.

Bir araştırmaya göre probiyotik yoğurt yemek, toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü hissedilir oranda azaltıyor. Probiyotik tüketmek, tansiyonu ve kan basıncını da belirli seviyede düşürüp, toksinlerin kana karışmasını engelleyebiliyor.

5- Cilt Hastalıklarının Şiddetini Azaltabilir

Bazı probiyotik türleri, birtakım cilt hastalıklarının şiddetini azaltabilir. Yapılan bir çalışma, probiyotik içermeyen süt kullanarak beslenen bebeklere kıyasla, probiyotik süt takviyesi alan bebeklerde egzama semptomlarının iyileştiği sonucunu ortaya koyuyor. Başka bir çalışma, gebelik döneminde probiyotik takviyesi alan hamile kadınların çocuklarının 2 yaşına kadar egzama riskinin büyük oranda azaldığı görülebiliyor. Sadece bebeklerde ve çocuklarda değil; tüm yetişkenlerde de cilt hastalıklarına iyi gelen bazı probiyotikler, ayrıca süt veya süt ürünleri alerjisi olan kişilerde enflamatuar etkileri azaltabiliyor.

6- Bazı Sindirim Bozukluklarının Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Bifidobakteri ve Laktobasil türlerinden elde edilen bazı probiyotik türleri, hafif ülseratif kolitli ve crohn hastalığı olan kişilerde semptomları azalttığı görülüyor. Yapılan bir araştırmada, şaşırtıcı bir şekilde, koli basili probiyotik bakteri türünün takviyesinin ülseratif kolitli kişilerde belirtileri azaltmada ilaçlar kadar etkili olduğunu buluyor. Bununla birlikte, probiyotikler diğer bağırsak rahatsızlıkları için faydaları olabiliyor. Erken araştırmalar, irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarına yardımcı olabileceklerini gösteriyor. Ayrıca şiddetli nekrotizan enterokolit riskini % 50 oranında azalttığı da görülüyor. Bu hastalık, erken doğan bebeklerde meydana gelen ölümcül bir bağırsak rahatsızlığıdır. Düzenli probiyotik kullanımı, böbrek taşlarının oluşumunu da azaltabilir.

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

Probiyotikler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve zararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. Bir diğer çalışma da, bazı probiyotik türlerinin üst solunum yolu enfeksiyonları olasılığını azalttığını gösteriyor. Dost bakteriler, bütirat (kısa zincirli yağ asitleri) üreterek vücuttaki iltihabın azaltılmasına, beyni korunmasına ve kanserin önlenmesine yardımcı olurlar. Yüzlerce çocuğu içeren başka bir araştırmada ise, Laktobasil almanın solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığını ve şiddetini %17 oranında azalttığını ve kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini de %50 oranında azalttığı da gösteriyor. 

8- Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Probiyotikler beslenmenizde kilo vermenize yardımcı olabilir. Örneğin bazı probiyotik türleri, bağırsak florasındaki yağ emilimini engelliyor. Böylece yağ, hücrelerde depolanmak yerine dışkı yoluyla dışarı atılır.

Probiyotikler ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize, daha fazla kalori yakmanıza ve daha az yağ depolamanıza yardımcı olabilir. Buna kısmen GLP-1 gibi belirli hormonların seviyelerinin artması neden olur. Doğrudan kilo vermeye de yardımcı olabilirler. Bir çalışmada, özellikle laktobasil takviyesi alan insanların, almayanlara göre daha hızlı ve fazla kilo verdikleri gözleniyor. 


9-Diyabet Tedavisinde Önemli Rol Oynar

Yapılan büyük ölçekli çalışmalar; probiyotiklerin, diyabet hastalığı için kullanılan doğal tedavilerin belirlenmesinde önemli bir rol oynadığını doğruluyor. Probiyotik yoğurt alımının, diyabetin artma riskini büyük oranda azalttığı belirtiliyor. Probiyotikler ayrıca diyabet içerisindeki insülin duyarlılığını artırıp, otoimmün cevabı azaltarak diyabet hastalarına fayda sağlamaktadır. 

Probiyotik Besinler

Yoğurt

İnsan sağlığı için en önemli besinlerin başında gelen yoğurt; dost bakteriler içeren en ideal ve popüler probiyotik kaynaklarından biridir. Özellikle keçi, koyun veya inek sütünden yapılan ev yapımı yoğurtlar, zengin probiyotik deposudur. Başta laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler olmak üzere faydalı bakteriler tarafından mayalanmış sütten elden edilen bir gıdadır. Yoğurt yemek, kemik hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişiler için de faydalıdır.

Çocuklarda yoğurt, antibiyotiklerin neden olduğu ishali azaltmanın yanı sıra, irritabl bağırsak sendromunun (IBS) semptomlarını hafifletmeye bile yardımcı olabilir. Probiyotik bakteriler, laktozun bir kısmını laktik aside dönüştürürler. Yoğurdun tadını ekşi yapan durum da budur. Bu sayede laktoz intoleransı olan kişiler için de uygun hale geliyor. Ancak, tüm yoğurtların canlı probiyotikler içermediğini unutmayınız. Bazı durumlarda, canlı bakteriler işlem sırasında yok olur.


Kefir

Kefir, en çok önerilen fermente edilmiş probiyotik içecek olarak biliniyor. İçeriğindeki probiyotikler, bağırsak florasındaki yağ ve proteinlerin sindirilmesini sağlayıp sindirimi kolaylaştırır. İnek veya keçi sütüne kefir eklenerek yapılır. Kefir taneleri laktik asit bakteri ve maya kültürlerinden oluşur. Kemik sağlığını iyileştirebilir, bazı sindirim sorunlarına yardımcı olabilir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

Yoğurt, en çok bilinen probiyotik besin olsa da, kefir daha fazla bakteriyle mayalandığı için, daha iyi ve faydalı bir probiyotik kaynağıdır. Kefir, birçok önemli dost bakteri ve maya türü içerir, bu da onu çeşitli ve güçlü bir probiyotik yapar. Yoğurt gibi kefir de laktoz intoleransı olan kişiler tarafından genellikle iyi tolere edilir.


Lahana Turşusu

Laktik asit bakterileri tarafından mayalanmış bir besin olan lahana turşusu; probiyotik özelliklerinin yanı sıra, demir, sodyum ve manganez de ihtiva eder. Lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Yüksek miktarda K, B ve C vitamini içerir. Çiğ lahana turşusu gibi pastörize edilmemiş türleri seçmeniz gerekiyor. Çünkü pastörizasyon işlemi sırasında aktif ve canlı bakteriler yok oluyor.


Peynir Çeşitleri

Her ne kadar peynir çeşitlerinin çoğu fermente edilmiş olsa da, hepsi probiyotik içermez. Bu yüzden, gıda etiketlerinde canlı ve aktif kültürlerin yer alması son derece önemlidir. Peynir oldukça besleyicidir ve çok iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum gibi önemli vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Peynir gibi süt ürünlerinin orta düzeyde tüketimi, kalp hastalığı ve kemik erimesi riskini bile azaltabilir.


Tarhana

Probiyotik gıda olmasının yanı sıra, prebiyotik özellikler de taşıyan tarhana, bu özelliklerinden dolayı özellikle sindirim enzimlerinin yetersizliğinin sık olarak görüldüğü insanlar için uygun bir gıdadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip, tokluk hissi verir. Mide asidini düzenlemeye yardımcıdır.


Boza

Florasında pek çok laktik asit bakterisi bulunduran bir diğer fermente gıda olan boza, bu mayalar ve bakteriler sayesinde probiyotik özelliğe sahiptir. Bu sayede mide yanmasını önler ve sindirimi kolaylaştırır. Mineral ve vitamin bakımından zengindir.


Şalgam

Mide ve karaciğer dostu probiyotik gıda olan şalgam, aynı zamanda çok da iyi bir antioksidandır. Kalsiyum, potasyum ve fosfor içerir. Kolesterolü düşürüp, stresi azaltır.


Diğer Probiyotik Takviyeler

Doğal besinler dışında, probiyotikleri bakteri içeren kapsül, tablet veya toz şeklindeki ilaç takviyeleri olarak da alabilirsiniz. Takviye alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Her üründe olduğu gibi burada da kullanacağınız markanın kalitesi önemli. İçeriğinde hangi tür probiyotiklerin olduğunu belirten liste yer veren, milyarlarca sayıda (tercihen 15-100 milyar arası) probiyotik içermesi gereken CFU miktarı belirtilmiş, iyi üretim uygulamaları sertifikası (GMP) olan, sakınmanız gereken maddelere yer vermemiş (gluten, GDO gibi), bağımsız laboratuvar testlerinde etkileri doğrulanmış takviyeleri seçmelisiniz.

FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi), probiyotikleri ilaçlar gibi değil, gıdalar gibi düzenler. İlaç şirketlerinin aksine, probiyotik takviye üreticilerinin ürünlerinin güvenli olduğunu veya işe yaradığını göstermeleri gerekmez.

Doktorunuza probiyotik almanın sizin için iyi bir fikir olup olmadığını sorun. Genel olarak, probiyotik yiyecekler ve takviyelerin çoğu insan için güvenli olduğu düşünülse de, bağışıklık sistemi sorunları veya diğer ciddi sağlık sorunları olan bazı kişiler bunları kontrollü bir şekilde tüketmeli. Bu nedenle hekiminize danışmadan hareket etmemekte fayda var. 

Bazı durumlarda hafif yan etkiler; almaya başladıktan sonraki ilk birkaç gün mide rahatsızlığı, ishal, gaz ve şişkinlik yaşanabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Bu tip durumlarda da mutlaka doktorunuzla görüşerek şikayetlerinizi, yaşadığınız sıkıntıları belirtmelisiniz.

Dost Bakteri Ne Anlama Gelir?

Probiyotikler, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve sindirim sisteminizin sağlıklı çalışması için gerekli olan “dost” bakterilerdir. Bağırsaklarınızda yaşayan bu canlı organizmalar vücudunuz için son derece önemlidir. Probiyotikler, vücudunuzdaki faydalı bakterilerin sayısını arttırarak, başta bağırsak olmak üzere sindirim sisteminizi zararlı maddelerden korurlar.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler; kabız, ishal, irritabl bağırsak sendromu, şişkinlik, hazımsızlık gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlığını iyileştirmeye, kalp, diyabet ve cilt hastalıklarını azaltmaya, bazı ruhsal hastalıkları tedavi etmeye, kilo vermeye ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Probiyotik Besinler Hangileridir?

Probiyotikler, vücudunuzun içerisinde yer aldığı gibi, bazı doğal besinlerde ve ilaç takviyelerinde de bulunurlar. Yoğurt, kefir, peynir çeşitleri, turşu, şalgam, boza ve tarhana gibi fermente gıdalar yüksek miktarda probiyotik içerirler. Ayrıca tablet, kapsül ve toz şeklindeki bazı ilaç takviyelerinde de farklı prebiyotik türleri mevcuttur.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Probiyotik

440 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 440 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26000865/80058005