Altın Kolye

Altın Kolye Çeşitleri

Altın kolyeler özelliklerine göre birçok kategoriye ayrılır. İlk olarak, altının saflığını anlamak için kullanılan ölçüye ayar veya karat adı verilir. 24 ayar altın tamamen saftır ve içine karıştırılan başka bir element yoktur. Bir alt derece olan 22 ayar altın yüzde 90 saflık derecesine sahiptir. En sık tercih edilen altın kolye çeşitleri arasında, daha düşük ayarlı 18 ve 14 karat altın kolyeler bulunur. Daha fazla element ile karıştırılan, daha düşük ayarlı pek çok altın kolye seçeneği de vardır. Altın kolyeler, karat ölçüsüne göre birçok farklı elementle birleştirilebilir. Bu elementler arasında çinko, nikel, platin, bakır ve gümüş gibi maddeler yer alır. Bu maddeler hem farklı bütçelere uygun altınlar ortaya çıkmasını sağlar hem de saf altını daha dayanıklı ve sert hale getirmeye yardımcı olur. Üstelik altının karıştırıldığı maddeye göre, farklı renklerde altın seçenekleri de ortaya çıkar. Tamamen altından yapılmış alaşımsız kolyeler genellikle parlak sarı renktedir. Çok şık görünen beyaz altın kolyeler, altın ile platin ve nikelin birleşmesi ile ortaya çıkar. Kırmızı ya da roze olarak bilinen altın kolye çeşidi ise altın ve bakır karışımının bir sonucudur ve özellikle son yıllarda çok rağbet görmektedir. Yeşil altın olarak bilinen altın çeşidi, altın ile gümüş alaşımından yapılır. Yeşil altının sarı altından tek farkı, yeşil alt tonlu bir renge sahip olmasıdır. Satın almak istediğiniz altın kolyeyi hangi renkte seçmek istediğiniz tamamen zevkinize bağlıdır. Aynı karattaki kırmızı ya da yeşil altın bir kolyenin değer açısından bir farkı olmadığını aklınızda bulundurmalısınız.

En Şık Altın Kolye Modelleri

Hepsiburada'da çok sayıda altın kolye modeli olduğu için bazen seçim yapmak çok zor olabilir. Farklı kolye modellerini ve bu modellerin özelliklerini bilirseniz, kendi zevkinize uygun bir altın kolye bulmanız daha kolay olacaktır. En çok sevilen altın kolye modellerinden biri, balık sırtı ismi de verilen zincirlerden yapılmaktadır. Örgüye benzeyen bu zincirler hem kadınlar hem de erkekler tarafından beğeniyle kullanılıyor. Günlük yaşamda da rahatlıkla kullanılabilen bu kolye modeli, daha ince altın kolye modelleri ile de takım yapılabilir. Halat zincirler, genellikle kalın olan oldukça gösterişli kolye modelleridir. Burgu veya burma olarak da bilinen kolye çeşidi, ister büyük kolye uçlarıyla, isterseniz tek başına kullanılabilir. Bir başka altın kolye modeli ise briolette adı da verilen ve küçük kutuların art arda dizilmesiyle yapılan kolyelerdir. Bu kolye tipi genellikle minimal ve sevimli bir kolye ucu ile kullanılır. İlginç bir kolye çeşidi de büyüklü küçüklü halkaların iç içe geçmesi ile ortaya çıkan Figaro kolyelerdir. Genellikle erkeklerin tercih ettiği Figaro altın kolyeler, kendine özgü duruşları ile tüm bakışları üzerinize çekmenize yardımcı olacaktır. Birbirinden farklı altın kolye modellerine ve zincirlerine uygun kolye uçları da çok çeşitlidir. Kolye uçları, altın bir plakanın üzerine oyulmuş şekillerden oluşurken, bazıları pırlanta gibi değerli taşlarla kaplanabilir.

Altın Kolyeyi Oluşturan Parçalar

Tüm kolye modellerinde olduğu gibi, altın kolyeler de temel olarak zincir ve kapama kilidinden oluşur. Ek olarak kolye ucu, parlak taşlar veya ekstra zincirlerin bulunduğu kolye çeşitleri de bulunur. İnce, kalın, burgu biçiminde, iç içe geçen halka şeklinde pek çok zincir çeşidi bulunur. Eğer altın kolyenize kolye ucu takmak isterseniz, kolye ucunu taşıyacak kalınlıkla ve sağlamlıkta bir zincir seçmeniz çok önemlidir. Aynı zamanda kolye zincirinizin pürüzlü veya pürüzsüz olması da sizin tercihinize bağlıdır. Altın kolyelerin kapama aparatları da çok çeşitlidir. En sık kullanılan kilit aparatları papağan olarak bilinen klasik klipslerdir, ancak kelebek klips, gemici klipsi ve iç içe geçen kilitler de bulunur. Bazı altın kolyelerin ise kilit aparatı ön kısımda bulunur ve bu durum çok estetik bir görüntü ortaya çıkarır. Aynı zamanda altın kolyelerin kapama kilidi, genellikle altının ayarının yazdığı kısımdır. Kolye uçları da boyutlarına ve sayılarına göre değişim gösterir. Bazı kolyelerde sallanan birçok minik uç bulunurken, bazıları tek bir uca sahiptir. Bazı altın kolyelerde kolye ucu çıkarılıp takılabilir. Aynı zamanda altın kolye ile birleşik veya zincirin bir parçası olarak işlenmiş yazılar ve semboller de bulunur.

Altın Kolyelerde En Sık Kullanılan Semboller

Altın kolye modellerinin bazılarının ucunda farklı boyutlarda semboller bulunur. Eğlenceli ve şık kolye uçlarının farklı anlamları vardır. Bazı kolye uçlarının kullanan kişiye şans getirdiği düşünülürken, bazıları kullanan kişiye güzel bir anıyı veya sevdiklerini hatırlatır. Altın kolye uçlarında kullanılan şans sembolleri arasında dört yapraklı yonca, nazar boncuğu, at nalı ve hayat ağacı yer alır. Aynı zamanda yunus, balık, kuş, fil, kaplumbağa, kedi, kelebek, arı ve yusufçuk gibi figürler de altın kolyelerin uçlarında sık sık karşılaşabileceğiniz sembollerden bazılarıdır. Kutup yıldızı, ay ve yıldız, güneş, kar tanesi, yaprak, sarmaşık ve papatya gibi doğayı yansıtan altın kolye uçları da çok ilgi görür. Eşinize veya sevgilinize alabileceğiniz altın kolyeleri seçerken ise melek, melek kanadı, kalp, sonsuzluk işareti ve anahtar gibi romantik sembollere yönelmeniz mümkün. Günlük kullanım için en uygun altın kolye modellerinden biri de doğal taşlı kolyelerdir. Ucunda mercan, firuze, kuvars, sedef, akik ve kehribar gibi rengarenk doğal taşların bulunduğu altın kolyeler hem çok şık görünür hem de çevresine pozitif enerji yayar.

Kişiye Özel Altın Kolye Modelleri

Her aksesuarın kullanan kişi için ayrı bir değeri vardır. Ancak özel bir anlama sahip olan veya bir anısı olan altın bir kolye çok daha değerlidir. Kişiye özel altın kolye modellerini her an üstünüzde taşıyarak şıklığınızı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda kişiselleştirilmiş kolye modellerini arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize hediye ederek her an sizi hatırlamalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin, ucunda isminizin ve/veya soy isminizin baş harflerinin olduğu modern tasarımlı bir kolye, her kıyafetinizle uyum sağlayacaktır. Benzer şekilde, üzerinde sizin ya da sevdiğiniz kişinin ismi bulunan eşsiz altın kolye modelleri de vardır. Sevdiğiniz kişi ile beraber isminizin yazdığı, kalp ve sonsuzluk işareti gibi semboller ile zenginleşen çok anlamlı altın kolye modelleri de bulunur. Bazı altın kolye çeşitlerinde ise dilediğiniz yazıyı ve tarihi altın bir plakanın üzerine yazdırmanız mümkündür. Doğum günü, yıl dönümü gibi özel günleri her an hatırlamanızı sağlayacak, üzerine istediğiniz tarihi yazdırabileceğiniz altın kolyeler de çok ilgi görür. Üzerinde el ve ayak izi gibi sevimli desenler olan altın kolyeler, anne adayları ve anneler için harika bir tercih olacaktır. Eğer bir evcil hayvanınız varsa, pati sembollü bir altın kolye de tercih edebilirsiniz.

Altın Kolye Fiyatları

Altın kolye modellerinin fiyatlarını etkileyen pek çok etken vardır. Altın kurunun durumu, altın kolyedeki işçilik, hangi ayarda kolye tercih ettiğiniz, kolyenin kalınlığı ve ağırlığı bu etkenler arasındadır. Aynı zamanda altın kolyenin ucunda bulunan semboller ve taşlar da fiyatı etkilemektedir. Fiyatları bazen yüksek bulunabilen altın kolyeler, değerini her zaman koruyan ve kalıcı bir aksesuar olduğu için yüksek fiyatlara değecektir. Yine de Hepsiburada'da farklı bütçelere uygun altın kolye çeşitlerini keşfetmeniz mümkündür. Daha uygun fiyatlı altın kolye modelleri genellikle daha düşük ayarda ve daha hafiftir. Aynı zamanda altın kaplama kolyeler de daha uygun fiyatlı seçenekler arasında yerini alır. Çok zevkli tasarımlara sahip altın kaplama kolyeler, kaliteleri sayesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Üzerinde pırlanta, zümrüt ve elmas gibi değerli taşların bulunduğu altın kolyeler ise daha yüksek fiyatlarda beğeniye sunulur. Benzer şekilde ince işlemeli altın kolye modelleri ve kalın altınlardan yapılmış gerdanlıklar da yüksek fiyatlara sahiptir. Hepsiburada'da inceleyebileceğiniz tüm altın kolye modellerini, fiyata ve aradığınız özelliğe göre filtreleyebilirsiniz. Bu sayede yüzlerce markanın binlerce altın kolye modeli arasından kriterlerinize en iyi uyum sağlayan ve bütçenize en çok hitap eden altın kolyeyi kolayca seçebilirsiniz.

Birbirinden Göz Alıcı Altın Kolyeler Hepsiburada'da

Altın kolye, her stile, cinsiyete ve yaş grubuna uyum sağlayabilen çok yönlü bir aksesuardır. Özgün tasarımları, ince işçilikleri ve zevkli görünümleri ile dikkat çeken altın kolyeler hem rahat stillerle hem de iş yaşamı kıyafetlerinde kullanılabilir. Son dönemlerde oldukça ilgi gören renkli kolye uçlu altın kolyeler, aynı tarzda küpe ve bilekliklerle tarzınızı yansıtmanızı sağlar. Özellikle pembe altın kolye modelleri, gümüş renklerdeki uzun kolyelerle de tamamlanabilir. Sallantılı çubuk kolyeler de minimal tasarımları sayesinde sade elbiseler ve ceketlerle son derece iyi uyum sağlar. İnci, doğal taş, pırlanta gibi farklı değerli maddelerle süslenmiş altın kolyeler de Hepsiburada'da beğeninize sunulmaktadır. Hepsiburada'da, altın kolyelerin yanında birçok aksesuarın yer aldığı hediye setleri de bulmanız mümkün. Bu setlerin arasında birbirine uygun altın kolye ve küpe, kolye ve bileklik setlerinin yanı sıra içinde yüzüklerin de bulunduğu gösterişli takı setleri yer alır. Aynı zamanda bazı takı setlerinde sürpriz hediyeler ve çok şık hediye kutuları da bulunur.

Eşsiz Altın Kolye Modelleriyle Stilinizi Yansıtın

Altın kolyelerin manevi değeri, kelimelerle anlatılamayacak kadar fazladır. Her birinin farklı bir hikayesi, anısı ve anlamı olan bu aksesuarları kullandıkça onlarla adeta bir bağ kurmanız mümkün. Üstelik bozulma, kararma, eskime gibi sorunları olmayan bir malzeme olan altından yapılan kolyenizi uzun yıllar herhangi bir zarar görmeden kullanabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde altın kolyeler nesilden nesile aktarılabilir ve aile mirasınız olarak daha da büyük bir değer kazanabilir. En klasik altın kolye modellerinden biri, üzerinde tam, yarım ve çeyrek altın olan modellerdir. Bazı modellerde bir kolyenin üzerinde birkaç tane reşat veya cumhuriyet altını bulunabilir. Modern ile klasiğin bir birleşimi olan ve hiçbir zaman eskimeyen tuğralı altın kolye modellerini de Hepsiburada sayesinde keşfedebilirsiniz. Tuğralı altın kolye modelleri, işlemeli, püsküllü ve doğal taşlar ile bezenmiş şık görünümleri sayesinde özel günlerde giydiğiniz elbiseleri bambaşka bir boyuta taşıyacaktır.

Altın Kolye Bakımı Nasıl Yapılır?

Hem maddi hem de manevi açıdan çok değerli olan altın kolyelerinize özel bakım yapmak çok önemlidir. Altın takılarda kararma gibi durumlar görülmese de zaman geçtikçe altının parlaklığı azalabilir ve kirlenebilir. Aynı zamanda sabun, duş jeli, parfüm, krem gibi maddelerin partikülleri altın kolyenizin ince kısımlarına dolabilir. Bu durumların önüne geçmek ve altın kolyenizi ilk günkü gibi parlak ve temiz bir hale getirmek için uygulayabileceğiniz adımlar bulunmaktadır. Öncelikle altın kolyenizi yıllık ya da aylık periyotlarda bir kuyumcuda temizletmeniz mümkün. Ancak altın kolyenizi evinizde temizlemek de çok kolay. Öncelikle, ılık suyun içine sıvı sabun veya amonyaklı bir deterjan ekleyerek elde edeceğiniz karışımın içinde altın kolyenizi birkaç saat bekletmelisiniz. Soğuk su ile duruladığınız kolyeyi yumuşak bir sünger veya bez parçasıyla kurutabilir, isterseniz yumuşak bir fırça ile daha derin bir temizlik yapabilirsiniz. Kolyenizi fırçayla temizlemek, takınızın parlaklığını geri kazanmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca takılarınızı çizilmesini önlemek için fiziksel aktivite esnasında çıkarmanız ve takılarınızı takmadığınızda yumuşak bir kutuda saklamanız önerilir. Takıların birbirlerine değerek çizilmesini ve zarar görmesini engellemek için ise altın kolyenizi diğer takılarla birlikte saklamak yerine tek başına saklamalısınız.

Altın Kolye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın kolye, genellikle uzun yıllar kullanılan ve özel günlere olduğu kadar günlük hayata da eşlik eden bir aksesuardır. Bu nedenle almak istediğiniz altın kolyeyi de dikkatli seçmelisiniz. Altın kolye alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus, altının ayar bilgisinin takının üzerinde yer aldığından emin olmaktır. Aynı zamanda ürünün tüm bilgilerinin üzerinde yer aldığı sertifika, fatura ve garanti belgelerini edinmeniz de çok önemli. Size en uygun altın kolyeyi seçerken, görsel ve pratik birkaç özelliğe de dikkat etmelisiniz. Kolyenizin uzunluğu ve kalınlığı çok önemlidir, çünkü bu özellikler kolyeyi hangi etkinliklerde ve hangi tarz kıyafetler ile takacağınız konusunda ipucu verir. Örneğin 16 inç kolye modelleri dekolte elbiselerle daha iyi durur ve takan kişinin yaka çizgisini daha fazla öne çıkarır. Daha uzun kolyeleri ise kıyafetinizin üzerine indirerek de kullanabilirsiniz. Her gün takacağınız bir altın kolye arıyorsanız, ucunda minimal bir sembol olan ince bir kolye sizin için uygun olacaktır. Örgülü veya taşlı, daha ağır görünen gerdanlık tipi altın kolyeler, rafine tasarımlarıyla sade kıyafetleri öne çıkarır ve gece kıyafetleri ile de harika bir uyum sağlar. Zamansız takılar olan altın kolyeleri, zevkinize göre sarı altın, beyaz altın ya da pembe altın gibi farklı renklerde de seçmeniz mümkün. Ten ve göz renginizin yanı sıra sahip olduğunuz diğer takılar da bu seçimi yaparken size yol gösterecektir.

Altın Kolye İyi Bir Yatırım Aracı Mıdır?

Yalnızca bir aksesuar değil, yatırım aracı olarak da kullanılan altın kolyelerin zaman içinde değer kaybedip kaybetmediği bir merak konusu. Altın kolyelerin değer kazanması veya kaybetmesi birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Örneğin, altın kuru zaman geçtikçe yükselirse, aldığınız takının değeri de giderek yükselir. Aynı zamanda altın kolyenizin ayarı, ağırlığı ve el işçiliği de değeriyle ilgili size bilgi verecektir. İşçiliği az olan sade bir altın kolye veya burgu bir altın zincir, satmak istediğiniz zaman size maddi fayda sağlayacaktır. Altın takıların iyi bir yatırım amacı olarak görülmesinin önemli bir nedeni, bu takıları aldıktan sonra geçen sürenin ürünün değerini azaltmamasıdır. Üstelik farklı bütçelere hitap eden altın kolye modelleri bulunduğu için, altın kolyeyi yatırım amaçlı almak ve satmak diğer ziynet eşyalarına göre daha kolay olabilir. Yine de altın kolyenizi aldığınız fiyat ile sattığınız fiyat arasında küçük oynamalar gerçekleşebilir. Bu oynamaların nedeni, özellikle çok ince el işçiliğine sahip bir altın kolye satın alırken işçiliğin de fiyata katılmasıdır, ancak siz satmak istediğinizde yalnızca altının ağırlığı ve ayarının değerlendirilmesidir. Fakat takınız kaç yıllık olursa olsun, altın kolyenizin değerinde büyük ölçüde değer kaybı olması beklenmemektedir. Bu yüzden altın takılar ve kolyeler iyi aksesuar olmanın yanı sıra iyi bir yatırım aracı olarak da değerlendirilir.

  • Hediye Alırken Neden Altın Tercih Edilir?

  • Altının dayanıklı olması, 14 ayar, 22 ayar ve 24 ayar gibi seçenekleri ile her bütçeye hitap etmesi ve ekonomik anlamda da hiç bir zaman alıcıyı zarara uğratmıyor oluşu alıcıların altını tercih etmesine neden olmaktadır. Her ne kadar geleneksel olan aile büyükleri bir düğün, sünnet veya doğum günü gibi özel bir günde klasik çeyrek, yarım veya tam altın takmayı tercih etse de; özellikle gençler bu gibi özel günlerde, hediyeyi alan kişinin hediyeyi gündelik hayatında da kullanmaya devam etmesini istiyor. Bu sebeple sadece kendi şahsi kullanımı için değil, kalıcı ve kullanışlı bir hediye vermek isteyenler herkesi gözdesi olan altın kolyeler modern tasarımlarla alıcıları kendilerine çekiyor. Uzun yıllar kullanabileceğiniz altın kolye; aksesuarlarınız arasında en özel yeri alacak ve sizin içinde anlamı farklı olacaktır.
  • Altın Kolyeler Şıklığınızı Nasıl Tamamlar?

  • Altın kadın kolyeleri; uzun, kısa veya çember şeklinde olup, bunların seçimi ile kıyafetinize başka anlam yükleyecektir. Çember şeklindeki altın kolyeler kıyafetinizi daha spor bir görünüme kavuştururken; kısa kolyeler daha çok çalışanların iş gününde tercih ettikleri bir kolye çeşididir. Öte yandan uzun kolyeler spor kıyafeti daha şık göstermek amacıyla kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kolyeleri üst üste takmak da her dönemin modasıdır. Aynı anda çember altın kolye ile uzun kolyenizi bir arada takıp, takılara olan düşkünlüğünüzü ve özel zevkinizi de gözler önüne sermeniz mümkündür. Altın kolyelerin taşlı - taşsız ve renkli modelleri de mevcut olup, kişilerin zevkine göre alıcı bulmakta. Taşlı altın kolyeler genellikle kadınlar tarafından tercih edilip, özel davetlerde ve akşam saatlerinde tercih edilse de; düz taşsız kolyeler de her daim revaçta olmuştur. Daha renkli modeller ise, kıyafetinizin rengine göre kullanıldığı takdirde, kıyafetinize göz doyuran bir bütünlük katacak ve tüm gözleri üzerinize çekecektir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Altın Kolye Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?