Kolye

Kusursuz bir görünüm için kıyafet tercihi kadar aksesuar kullanımı da önemlidir. Doğru aksesuar seçimleri ile kombinlerinizi tamamlayabilir, dilediğiniz özelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Bir akşam yemeğinde taşlı ve şık bir çift küpe ile ışıldayabilir, doğru yüzük kullanım ile parmaklığınızın inceliğine vurgu yapabilirsiniz. Varlığıyla gözleri üzerinde toplayan aksesuarlardan bir diğeri de kolyelerdir. Kıyafetlerinizi kolye modelleri ile tamamlayarak eşsiz bir görünüme kavuşabilirsiniz. 

Kolye Türleri Nelerdir?

Kolye modelleri, yapımında kullanılan malzemeye göre altın kolye, gümüş kolye ya da inci kolye gibi çeşitlere ayrılabilir. Altın kolye modelleri değerli ve dayanıklı bir malzemeden yapıldıkları için daha uzun süreli kullanım için uygundur. Gümüş kolye modelleri altına kıyasla daha uygun fiyatlı ve ulaşılabilir olduğu için günlük kullanım için tercih edilebilir. İnci kolyeler görünümleri itibariyle daha şık ve özel buluşmalar için tercih edilebilir. Altın ve gümüş kolyelerin tasarımında taş ve değerli mücevher kullanımı da oldukça yaygındır. 

Günlük Kullanıma Uygun Kolyeler Nelerdir?

Günlük kullanım için kolye modelleri arasından bir tercih yapacaksanız malzeme kalitesine öncelik verebilirsiniz. Yoğun kullanımla birlikte solma, kararma yapmayacak malzemeden üretilmiş bir kolye seçerek uzun süre konforla kullanabilirsiniz. Gümüş ve altın kolye modelleri günlük kullanım için oldukça uygundur. İsminizin baş harfi, yonca, kalp, yıldız gibi basit şekiller, sevdiğiniz bir hayvan figürü günlük kullanım için güzel alternatifler olabilir. Modern bir stiliniz varsa geometrik şekillerin kullanıldığı kolye modellerini de günlük olarak kullanabilirsiniz. 

Yaz ve Kış Aylarında Nasıl Kolyeler Kullanılabilir?

Boncuk ve taşların kullanıldığı renkli kolye tasarımları yaz kombinleriniz için ideal olabilir. Göz yormayan ince ve zarif kolye modelleri görünümünüze şıklık katarken, sıcak havada sizi de rahatsız etmez. Tropik desenlerin ön planda olduğu tasarımlar, çoklu kolye tasarımları yazlık giysiler ile birlikte tercih edilebilir. 

Kış aylarının vazgeçilmezleri boğazlı kazaklar, hırkalar ve elbiseler ile en uygun kolye modellerini tamamlayarak ışıltınızı dört mevsim kusursuzca yansıtabilirsiniz. İnce zincir kolyeleri uç kısmı boğazlı kazağınızın yakasından çıkacak şekilde takarak son yılların modasına uyum sağlayabilirsiniz. Kazak ve hırkalarınızın üzerine takacağınız göğüs kısmına kadar uzanan kolyeler ile kombinlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kadife kıyafetler tercih ediyorsanız taşlı kolye modellerini tercih edebilirsiniz.

Şık Davetler İçin Kolye Modelleri Nelerdir?

Şık bir davet için kombinizi tamamlayacak bir kolye modeli arıyorsanız kıyafetiniz, saç modeliniz, vücut tipiniz gibi tüm detayları değerlendirerek bir seçim yapabilirsiniz. Klasik bir elbise tercih ettiyseniz kombinizi inci kolye ve küpelerle tamamlayabilirsiniz. V yaka derin bir göğüs dekoltesi kullanıyorsanız göğüs aranıza kadar sarkacak zarif bir model ile geceye ışıltı katabilirsiniz. Bir yaz düğünü davetine katılacaksanız kombininizle uyumlu olacak şekilde daha hareketli ve renkli seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Çekici kadife bir elbise tercih ettiyseniz taşlarla bezeli bir kolye takarak tüm gözleri üzerinizde toplayabilirsiniz. 

Hediye Kolye Nasıl Seçilir?

Sevdiklerinize özel günlerinde kolye hediye etmek istiyorsanız modele karar vermeden önce seçenekleri daraltmak için çeşitli filtreler uygulayabilirsiniz. Günlük kullanım için hediye almak istiyorsanız her kıyafetle uyum sağlayabilen daha kullanışlı ve hediye alacağınız kişiyle bağ kurabilecek modellere göz atabilirsiniz. Hediye alacağınız kişi bir evcil hayvan sahibi ise pati desenli bir kolyeyi değerlendirebilir ya da tercihinizi sevdiğiniz kişinin burcunun simgesini taşıyan bir kolyeden yana kullanabilirsiniz. Daha şık ve özel günlerde kullanılabilecek bir kolye modeli arıyorsanız da hediye alacağınız kişinin tarzını göz önünde bulundurarak inci kolye modelleri gibi daha gösterişli taşlı kolyeler arasından seçim yapabilirsiniz.

Kolye

Aksesuarlar arasında en çok tercih edilenlerden biri olan kolyeler, kadınlar ve erkekler tarafından kombinlerini tamamlamak üzere kullanılıyor. Farklı zevklere hitap edecek güçte tasarım detaylarına sahip olan kolyeler, boyun bölgesini vurguladığı gibi kişilere daha zarif ve karizmatik bir hava katıyor. 

Birbirlerinden materyal yapıları ve tasarım çizgileri dolayısıyla ayrışan ürünler, birçok kullanıcı için aksesuardan da öte bir görev üstleniyor. Değerli taşlardan üretilen ayrıcalıklı kolyeler, kişisel prestiji yansıtmakta da güçlü birer aracı konumunda yer alıyor. Şifalı olduğu düşünülen taşlarla tasarlanan kolyeler ise kişilerin mistik ve ruhani yönleri hakkında ipuçları verebiliyor. Sayısız kolye çeşidi, sembolize ettikleri derin anlamlarla tarzınızı ve karakterinizi yansıtmanıza olanak tanıyor. 

Kolye Çeşitleri

Kolyeler materyal bakımından her bütçeye ve zevke hitap edecek alternatifler barındırıyor. Altın, pırlanta, inci ve elmas gibi değerli taşlar kullanılarak hazırlanan kolyeler, kullanıcılara  ayrıcalıklı ve şık bir görünüm sunuyor. Gümüş ise kolyeler için tek başına kullanılabildiği gibi, değerli taşlarla hazırlanan kolyelerin zincir bölümlerinde de kendine yer buluyor. Bu görevi beyaz altın ya da altın da görebiliyor. Buradaki temel unsur, kişilerin takı zevkleri olarak öne çıkıyor. 

Daha dinamik bir görüntü elde etmek isteyen kullanıcılar ise deri, boncuk ve tığ işi gibi alternatifleri tercih ediyor. Son derece kararlı bir formu olan ve göz alıcı bir görüntü yaratan deri kolyeler, farklı modellere uyarlanabilirlik açısından da diğer birçok materyalle benzer özellik gösteriyor. Boncuk ve tığ işi kolyeler ise renkli yapılarıyla günlük kullanım için benzersiz ürünler oluyor. Giysilerinizin renklerine göre kombinlerinizi tamamlamanızı oldukça zahmetsiz hale getiren bu kolyelerin oldukça zarif modellerinin yanı sıra, iri ve gösterişli seçenekleri de bulunuyor. 

Kolye Tasarımları

Şık bir davete katılacağınız zaman ya da herhangi bir sebeple göz alıcı görünmek istediğinizde, yalnızca değerli taşlarla hazırlanan kolyeleri seçmeniz gerekmiyor. Zira sizi farklı ve şık kılacak ürünlerin ortak noktası, tarzınızı ne derece yansıttıklarından geçiyor. Tığ işi bir kolyeyle de herhangi bir özel durumda son derece şık ve özgüvenli görünebilirsiniz. 

Benzer şekilde sade ve spor modeller barındıran kolye seçeneklerini, günlük rutinleri tamamlamak üzere evden çıkılacağı zaman materyal yapılarından bağımsız olarak değerlendirmek mümkün oluyor. Kolyelerin tasarım detayları, kullanım alanları ve size uygun olup olmadıkları konusunda önem teşkil ediyor. 

Modern ve otantik olarak ayrıştırılabilecek tasarım çizgileri, sade ve gösterişli modeller içeriyor. İnce zincirli elmas kolyelerden taşsız seçeneklere, kalın örgü modellerden dizgi çeşitlerine kadar çok sayıda tasarım, aksesuar düşkünlerine hayallerindeki gibi bir kolye bulma fırsatı tanıyor. 

Kolye Türleri

Kolye denince akla gelen ilk modelleri biri, opera kolye olarak biliniyor. Farklı taşlar ve metaller kullanarak hazırlanabilen opera kolyeler, oldukça uzun yapılarıyla dikkatleri çekiyor. Bu kolyeler genellikle 50 - 100 cm arası uzunluklarda üretiliyor. Tek bir sıra halinde ya da dizgi şeklinde olabilen opera kolyelerin en çok tercih edilenleri inci kolyeler olarak öne çıkıyor. Boyun bölgesinden zarif bir şekilde sarkan bu kolyeler, çok yönlü olmaları sebebiyle farklı kombinlerde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Zincir kolyeler ise her tarza ve zevke hitap edecek çeşitler sunuyor. Altın, gümüş ya da kaplama ürünler arasında kadınların ve erkeklerin severek tercih ettikleri zincirleri kolye ucu ekleyip kullanmak da mümkün oluyor. Son yıllarda özellikle erkek kullanıcılar tarafından da tercih edilen zincir altın kolyeler, kalınlıklarına ve örgü tiplerine göre farklılık gösteriyor.

Kadınların severek kullandıkları bir diğer kolye türüyse önlük kolyeler oluyor. Boynun bitiş noktasından başlayan ve dökümlü yapısıyla göğüs hizasına kadar inen bu kolyeler, gösterişli yapılarıyla şık davetlerde ya da düğün ve nişan gibi özel günlerde tercih ediliyor. Giysi kombinlerini daha da öne çıkaran bu kolyeler, boyun ve yüz bölgesini de vurgulamakta kullanılıyor. 

Boyun bölgesinin birkaç cm aşağısından başlayan dökümlü modeller, gerdanlık olarak adlandırılıyor. Değerli taşlarla bezeli gerdanlık modelleri seçkin bir görüntü elde etmenin önünü açıyor. Farklı karatlardaki elmaslarla ya da pırlantalarla donatılan gerdanlıklar, düğün ve nişan gibi özel günlerde hediye olarak da sıklıkla tercih ediliyor.

Kolyeler modelleri arasındaki en dinamik seçeneklerden biri olan püsküllü kolyeler, kullanıcı beklentilerini karşılayacak düzeyde geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Farklı materyaller kullanılarak hazırlanan püsküllü kolyeler arasında küçük incilerle hazırlanan modellerden boncuklu seçeneklere kadar birçok çeşit yer alıyor. 

Diğer kolye çeşitleri arasında; halka ya da kalp gibi bir figürün ortasından geçirilen zincirin uç kısmına herhangi bir kolye ucu takılarak elde edilen kement kolyeler, zincirin boyun bölgesini ortaladığı noktadan sarkıt olarak uzanan uçlu zincir kolyeler ve boyun bölgesine tam olarak oturan yaka kolyeler yer alıyor.

Altın Kolyeler

Her yaştan kullanıcının tercih ettiği altın kolyeler, birbirinden şık versiyonlarıyla erkekler ve kadınlar için çok sayıda seçenek sunuyor. Erkeklerin genellikle zincir olarak tercih ettikleri altın kolyeler, kalınlıklarına ve örülme biçimlerine göre birbirlerinden ayrılıyor. İncecik altın zincirler genellikle kolye uçlarıyla birlikte kullanılırken, birçok erkek kullanıcı kalın zincirleri tek başlarına tercih ediyor. 

Kadınlar içinse çok daha geniş bir ürün yelpazesi sunan altın kolyeler, farklı formlarda birbirinden etkili ve çekici tasarımlar sunuyor. Gösterişli, şık ve iddialı görünmek isteyen kadınların favori kolye materyallerinden biri olan altın, uzun yıllar güvenle kullanılabiliyor. İsim yazdırılabilen plaklar, varaklı ve işlemeli modeller ve ortasında nazar boncuğu bulunan altın kolyeler en sevilen ürünler arasında yer alıyor. 

Altın kolyelerin bakımı konusunda da birkaç unsura dikkat etmek gerekiyor. Kolyelerin suyla teması, dikkatli olunduğu sürece bir problem yaratmıyor. Duşa, havuza ya da denize girerken kolyenin takılabiliyor olması kullanım kolaylığı da sağlıyor. Ancak suyla çok sık temas eden altın kolyeler, zamanla ışıltısını yitiriyor. Bu durumun önüne geçebilmek için altın kolyelerin suyla temasının minimumda tutulması gerekiyor. Altın kaplama olan kolyelerin ise suyla temas etmemeleri öneriliyor. Su teması kaplamanın bozulmasına yol açabiliyor. Altın kolyeleri temizlemek ve aynı zamanda parlaklıklarını korumak için su ve sabunla yıkanmaları öneriliyor. Temizlik işleminin ardından kolyeyi tamamen kurulamak da büyük önem taşıyor. 

Gümüş Kolye

Hemen her tür kolye modeline uyarlanabilen gümüş, zarif ve hareketli bir görünüm yaratıyor. Spor giysilerle ve jean ürünlerle de harika bir uyum yakalayan gümüş kolyeler, günlük hayatın vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alıyor. Gümüş kolyeler tek başlarına kullanılabildikleri gibi, zincir olarak tercih edildiklerinde herhangi bir değerli taşı kolye ucu olarak kullanmaya da imkan tanıyor. Fiyat aralığı dolayısıyla da farklı bütçeler tarafından satın alınabilecek çeşitler sunan gümüş kolyeler, bu özellikleri sayesinde geniş bir kitleye hitap ediyor. 

Gümüş kolyelerin bakımı su ve sabunla zahmetsiz şekilde yapılabiliyor. Temizlik esnasında sabunun kolyeden tamamen arındırılması ve ardından ürünün iyice kurulanması gerekiyor. Kullanılmadığı zamanlarda gümüş kolyeleri yumuşak bir kumaş parçasına sarıp saklamak tavsiye ediliyor. Bu doğrultuda bakımı yapılan ve muhafaza edilen kolyeler, yıllar boyu ilk günkü ışıltısını koruyor. 

Pırlanta Kolye

Rafine bir görünüm için tercih edilen pırlanta kolyeler, muhteşem modelleriyle kadınların rüyalarını süslüyor. Pırlanta kolyeleri giysilerle kombinlerken, kolyelerin zincir uzunluğu ya da modelleri önem kazanıyor. Yaka kısmı açık olan bir giysiyle, pırlanta kolyelerin hemen her modeli uyum içinde kullanılıyor. Kısa zincirli ya da büyük taşlı modeller ise yaka bölümü kapalı olan giysilerle birlikte tercih ediliyor. Burada önemli olan, desenler ve renkler arasında kolye ucunun görünürlüğünü azaltmamak olarak ortaya çıkıyor. Dolayısıyla tek renk bir üst giymek, kolyenin görünür olmasına katkıda bulunuyor. 

Farklı karatlarda üretilen pırlanta kolyeler, sevdikleriniz için çok özel bir hediye seçeneği de sunuyor. Yıl dönümü ya da doğum günü gibi vesilelerle hediye edilen pırlanta kolyeler, unutulmaz bir anı oluşturuyor. Pırlanta kolyelerin bakımı konusunda titizlikten daha önemli bir şey varsa o da sıklık olarak karşımıza çıkıyor. Pırlanta kolyelerin ışıltılarını koruyabilmeleri için sık sık silinmeleri ve kullanım dahilinde üzerlerinde oluşan toz, losyon ya da vücut yağı gibi unsurlardan arındırılmaları gerekiyor. Su ve sabunla temizlenebilen pırlanta kolyelerin dezenfekte işlemi için soda da kullanılabiliyor. 

İnci Kolye

Bir zarafet sembolü olan inci kolyeler, kadınlar tarafından hemen her durumda kullanılıyor. Narin ve klasik bir görünüm elde etmeyi zahmetsiz hale getiren inci kolyeler, günlük ya da resmi herhangi bir kombinde kendilerine yer bulabiliyor. Boyun etrafında tek tur dönen modelleri çok sevilen inci kolyeler, incilerinin büyüklüklerine göre farklı tasarımlarda da kullanılabiliyor. Yaka kolye ve önlük kolye gibi seçenekleri de bulunan bu ürünler, zamansız bir şıklık yaratmanın anahtarını sunuyor. 

Girdiğiniz bir ortamda ilk bakışta dikkatleri üzerinize çekmenize olanak tanıyacak olan gösterişli inci kolyeler, aynı zamanda sadelikleriyle de hayranlık uyandırıyor. Beyaz, pembe ve siyah gibi renkleri bulunan inci kolyelerin her biri ayrı güzellikte olmalarıyla beğeni kazanıyor. İnci kolyelerin bakım konusunda ise birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Su, incinin yapısını bozacağı için kolyenin yıkanmaması, yalnızca nemli bir bezle silinip ardından kurulanması öneriliyor. 

Bijuteri Kolye

Değerli taşlarla hazırlanan kolyelerin yanında bir de günlük kullanım için daha çok tercih edilen bijuteri kolye seçenekleri yer alıyor. Farklı figürler ve tasarım detayları barındıran bu kolyeler de kombinleri tamamlamakta son derece başarılı sonuçlar veriyor. Öyle ki, takı seven kadınların birçoğu özel bir davete katılacakları zaman da bijuteri kolye seçeneklerini değerlendiriyor. 

Değerli taşlar, tasarım konusunda materyallerinin sağladığı özgürlük alanı dahilinde çalışılmasına müsaade ediyor. Ancak bijuteri kolye seçenekleri için tasarım, materyalden daha öncelikli konumda bulunuyor. Bu da son derece özgün modellerin bile üretilebilmesi anlamına geliyor. Materyal yapısına göre bakım şekilleri de farklılık gösteren bijuteri kolye çeşitleri, geniş fiyat aralığı sayesinde her bütçeden kullanıcı için ulaşılabilir konumda bulunuyor. 

Zirkon Kolye

Elmasa ve pırlantaya benzerliğiyle dikkat çeken ve her iki üründen de daha uygun fiyatlı olan zirkon kolyeler, ışıltılı bir kolyeyi daha ulaşılabilir fiyatlarla almanıza olanak tanıyor. Doğal bir taş olan zirkon kullanılarak hazırlanan kolyeler, zirkonun olumlu etkilerini de deneyimlemenize aracılık ediyor. Deliksiz bir uyku çekilmesine yardımcı olarak uyku dengesini düzenleyici etki gösteren zirkon taşı, rahatlık sağlamasıyla da biliniyor. 

Yeşil, kırmızı ve mavi renkleriyle birlikte şeffaf hali de bulunan zirkon taşları, kolyelerde kullanıldıklarında doğal taşların pozitif etkilerini teninizde hissetmenize olanak tanıyor. Oldukça dayanıklı olan zirkon taşı, elmas gibi taşlara göre daha yumuşak olduğu için, daha kolay şekillendirilebiliyor. Bakımı konusunda da zahmet gerektirmeyen taşı nemli bir bezle silmek yeterli oluyor. 

Şifalı Taşlarla Hazırlanan Kolyeler

Taşlar arasında özel bir yere sahip olan şifalı taşların birçok konuda pozitif ve iyileştirici etkileri olduklarına inanılıyor. Bu taşlar arasında ametist, akik, sitrin, kuvars ve yeşim gibi taşlar yer alıyor. Her bir taş, başka özellikler göstererek vücutta farklı noktaların arındırılmasında ve şifalandırılmasında kullanılıyor.

Şifalı taşlar arasında en çok bilinenlerden biri olan ametist, mor ve beyaz renklerin karışımından doğan ışıl ışıl bir görünüm sağlıyor. Negatif enerji taşıdığı bilinen taş, kişisel kullanımlarda vücuttaki negatif enerjiyi de çekip depoluyor. Bu sayede çok daha rahat ve dinç hissetmenizi sağlayan ametist, kalp sağlığı ve kan şekerinin düzenlenmesi üzerine de olumlu etkiler gösteriyor. Bir kolye aracılığıyla her daim yanınızda taşıyabileceğiniz ufacık bir ametist bile, muazzam sonuçlar gösterebiliyor.

Kolyelerde sıklıkla kullanılan akik, taşlar arasında en güçlü etkilere sahip olanlardan biri olarak biliniyor. Kişiyi ruhsal anlamda koruduğuna inanılan taş, yüzyıllardır bu amaçla kullanılıyor. Stresi ve gerginliği azalan taş, metabolizmanın düzenli çalışmasına da yardımcı oluyor. vücudu dengeleyici özellik gösteren akik taşı, aynı zamanda reflü ve ödem gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor. 

Bolluk ve bereket getirdiğine inanılan sitrin taşı, bağışıklık sistemi üzerinde de güçlendirici etki gösteriyor. Görme fonksiyonlarının sağlıklı devam edebilmesi için de tercih edilen sitrin, aurayı da temizliyor. Baş bölgesini koruduğu ve arındırdığı söylenen kuvars ile ağrı kesici özellik gösteren yeşim taşı ise özellikle migren şikayeti olan kişiler tarafından kolyelerde tercih ediliyor.

Kadın, Erkek, Unisex ve Çocuk Kolyeleri

Kadınlar ve erkekler için özel olarak tasarlanan kolyeler olduğu gibi unisex kolye modelleri de bulunuyor. Kadınlar için tasarlanan kolyeler her tür zevke hitap edecek biçimde büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Farklı modellerde hazırlanan kolyeler, her tür duruma özel olarak seçebileceğiniz alternatifler barındırıyor. Erkek kolyeleri ise son derece sade ve karizmatik modeller içeriyor. Zincirlerin ön plana çıktığı erkek kolyeleri arasında, isim yazılı modellerden altın ve gümüş kolyelere kadar farklı seçenekler bulunuyor. 

Çocuk kolyeleri ise çok sevimli hayvan ya da bitki figürleri içeriyor. Çocukların ve bebeklerin kullanacağı göz önüne alınarak özenle hazırlanan bu kolyeler, ebeveynler tarafından güvenle tercih ediliyor. Bir akrabanızın ya da dostunuzun yeni doğan bebeğini görmeye giderken hediye olarak da götürebileceğiniz bu kolyeler arasında sipariş üzerine isim yazdırılabilen modeller de bulunuyor.

Giysilere Göre Kolye Seçimi

V yaka bir üst ya da elbise ile zincir ve kolye ucu olan bir model tercih etmeniz öneriliyor. Geniş kolye modelleri v yaka giysilerle birlikte kullanıldıklarında oran problemi yaratabildiği gibi boynunuzu da daha kısa gösteriyor. Boğazlı kazak gibi boyun bölgesini kapatan giysilere ise en çok opera model kolyeler yakışıyor. 

Bisiklet yaka tişört ya da yuvarlak yakalı herhangi bir giysi tercih ettiğinizde kombinize uygun kolye modeli seçenekleri de artıyor. Önlük kolyeler, gerdanlıklar ve kement kolyeler yuvarlak yakalı üstlerle ve elbiselerle çok şık bir uyum yaratıyor. Geniş omuzlu giysilerle ise uzun zincirlerle birlikte kullanıldıklarında güçlü bir etki yaratıyor. 

Eğer spor bir şıklık elde etmek istiyorsanız, bijuteri kolye modellerinin yanı sıra gümüş seçenekler de son derece şık sonuçlar veriyor. Zahmetsiz şekilde hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacak bu kolyeler, günün her anı keyifle kullanılıyor. Girdiğiniz bir ortamda dikkatleri üzerinize çekmenize olanak tanıyacak ışıltılı modellerin en güçlü örneklerini ise elmas ve pırlanta kolyeler oluşturuyor. Sofistike ve zarif bir hava elde etmenize olanak tanıyan bu ürünler, rafine zevkleri olan kadınlar tarafından hayranlıkla kullanılıyor. 

Kolyelerde Kullanılan Motifler 

Kolyeler dizayn çizgileri dolayısıyla da bir kendini ifade etme aracına dönüşüyor. Zira kolye tasarımları arasında yalnızca bitki ya da hayvan figürleri barındıran, ya da sürreal tasarım çizgilerine sahip olan ürünler bulunmuyor. Kendinizi, tarzınızı ya da ruh halinizi yansıtmanıza olanak tanıyacak modeller, sıra dışı bir görünüm elde etmek isteyenlerin de gözdesi oluyor. 

Burçların sembolleri kullanılarak hazırlanan kolyeler, astroloji meraklılarının severek kullandıkları ürünler arasında yer alıyor. Mistik yönü güçlü kişiler ise yaşam çiçeği gibi motifler barındıran ürünlere yöneliyor. Maddi ve manevi alemlerin buluştuğu ortak zemini simgeleyen yaşam çiçeği, yaşam mucizesini ve kutsal oranı sembolize ediyor. Derin anlamları olan kolyeler arasında, küllerinden yeniden doğarak dönüşümü simgeleyen zümrüdüanka kuşunun yer aldığı kolyelerden bolluğun ve bereketin simgesi nar figürlü seçeneklere kadar çok sayıda alternatif bulunuyor. 

Dileyenler kolyelerin üzerine istedikleri birkaç kelimelik yazıyı da yazdırabiliyor. Kişisel zevkleriniz doğrultusunda özelleştirebileceğiniz bu modeller, dilerseniz ruh halini ya da aklınızdan geçenleri yansıtmakta bir araç olarak da kullanılabiliyor. 

Bir Hediye Olarak Kolyeler

Sevdiklerinizi mutlu etmek, özel bir gün ya da durum dolayısıyla onlara sürpriz yapmak istiyorsanız, kolyeler ince düşünülmüş ve hoş bir hediye seçeneği oluşturuyor. Yıl dönümü, doğum günü ve Sevgililer Günü sebebiyle sevgilinize ya da eşinize hediye edeceğiniz bir kolye, aşkınızı ömür boyu saklanabilecek bir simge aracılığıyla ifade etmenize imkan tanıyor. 

Kolyeler aynı zamanda sevdiklerinizi mutlu etmek için de son derece uygun hediyeler olarak öne çıkıyor. Sevdiğiniz birini mutlu etmek istediğinizde o kişinin zevkleri doğrultusunda bir kolye seçmek, unutulmaz bir sürpriz yapmanıza imkan tanıyor.

Gümüş kolyem karardı. Ne yapmalıyım?

Gümüş kolyelerde kararma problemi yaşandığında temizleme işlemi birkaç farklı şekilde yapılabiliyor. Bunlardan en çok tercih edilenlerden biri, kolyeyi sirkeli su ve karbonat ile temizlemek oluyor. Üç malzemeyi bir kaba koyup karıştırdıktan sonra kolyenizi yarım saat kadar bu karışımın içinde bekletmeniz ve ardından da kurulamanız öneriliyor. Bir başka temizleme karışımı ise tuz ve limon suyu ile hazırlanıyor. Limon suyu ve tuz karışımı içerisinde bir müddet bekletilen gümüş kolyeler, eski parlaklığına kavuşuyor. Temizleme işlemleri esnasında dikkat edilmesi gereken nokta ise kolye eski parlaklığını kavuştuktan sonra ürünü tamamen kurulamak olarak öne çıkıyor.

Pırlanta kolye fiyatları neye göre belirleniyor?

Pek çok faktör pırlanta kolyelerin fiyatlarını etkileyebiliyor. Bunlardan en önemlileri, pırlantanın karatı, rengi ve kesimi oluyor. Kolyenin geri kalanında kullanılan materyal de fiyat üzerinde belirleyici etki gösterebiliyor. Örneğin, bir kolye gümüş zincir ya da beyaz altın zincir ile hazırlandığında fiyatı farklılık gösterebiliyor. Bir karatlık şeffaf bir pırlanta, birkaç karatlık sarı renkli bir pırlantadan çok daha pahalı olabiliyor. Zira bir pırlantanın değerini ne kadar şeffaf olduğu belirliyor. 

Elmas kolyelerin fiyatı neden diğer kolyelerden daha yüksek?

Elmas, diğer değerli taşlara göre çok daha nadir bulunan bir taş olarak öne çıkıyor. Oluşum süresi diğer tüm taşlardan daha uzun olan elmasların en gençlerinin bile yaklaşık 1 milyar yıl önce oluştuğu söyleniyor. Günümüzde takı sektöründe kullanılan elmasların büyük bir çoğunluğunun ise 3 milyar yıl önce oluşmaya başladığı biliniyor. Son derece nadir bulunan ve özel olan bu taşların ışığı kırma özelliği çok yüksek olduğu için elmaslara yakından bakıldığı takdirde içerisinde gökkuşağının tüm renklerini görülebiliyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kolye Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Altın / Takı / Mücevher
Altın / Takı / Mücevher
Takı & Mücevher
Takı & Mücevher
Kadın
Kadın
Kolye
Kolye
Altın Kolye
Altın Kolye
Gümüş Kolye
Gümüş Kolye
Pırlanta Kolye
Pırlanta Kolye
İnci Kolye
İnci Kolye
Bijuteri Kolye
Bijuteri Kolye
Zirkon Kolye
Zirkon Kolye
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Değerlendirme Puanı
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483617/16032929/80586080/16032932