İnci Kolye

İnci kolye, tüm zamanların en zarif takı seçeneklerinden biri olarak karşınıza çıkar. Yuvarlak, oval ve barok gibi farklı şekillere sahip olan modellerin rengi, klasik beyaz renkten koyu yeşil tonlara kadar değişiklik gösterir. İnci kolye seçimi büyük oranda stilinize bağlı olsa da inci kalitesini değerlendirmek için inci türlerini ve fiyatı belirleyen kriterler hakkında bilgi sahibi olmanız seçim sürecini kolaylaştırabilir.

İnci Kolye Modelleri Nelerdir?

İstiridyeden elde edilen inci taneleri tamamen doğal bir ürün olup, çeşitli işlemlerden geçirildikten ve eşit boyuttaki taneler eşleştirildikten sonra kolye haline getirilir. Gerçek inci kolye modelleri büyük ölçüde çiftliklerde yetiştirilen istiridyelerden elde edilen incilerle yapılır. İnciler tatlı ve tuzlu su olmak üzere iki temel kategoriye sahiptir. Öte yandan şekil, renk ve fiyat bakımından çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. 

Aralarından seçim yapabileceğiniz 4 ana inci türü vardır. Bunlar Japon (Akoya) , Çin, Tahiti ve Güney Denizi olarak bilinen Avustralya ve Filipinler incileridir. Her birinin kendine özgü güzelliği, boyutu ve rengi vardır. Akoya incisi gül, gümüş ve krem ​​tonlarında klasik beyaz incidir. Güney Denizi incisi gül, gümüş ve krem ​​tonlarındadır. Tahiti ve tatlı su incileri beyaz, pembe ve lavanta gibi doğal renk seçeneklerine sahip olmakla birlikte boyanmış inci modelleri de bulunabilir. 

İnci Kolye Nasıl Seçilir?

Parlaklık, incileri değerli bir mücevher haline getiren temel özelliktir ve ışığın inci yüzeyinden nasıl yansıyacağını belirler. İşçiliğe göre keskin, yumuşak ya da bulanık yansımalar oluşabilir ve bu durum fiyatı önemli ölçüde etkiler. Özetle, parlaklık ne kadar keskin olursa inci o kadar değerlidir. Renk, incinin kalitesini belirleyen diğer önemli faktördür. Göz alıcı renkleri değerlendirilirken, rengin doğal olarak meydana gelip gelmediğine, derinliğine, doygunluğuna ve nadirliğine göre sınıflandırma yapılır.

Yüzey kalitesi ve şekli açısından bakıldığında pürüzsüz ve temiz yüzeye sahip inciler daha değerlidir. Büyük ve mükemmel simetriye sahip olan incilerin istiridyenin içinde oluşabilmesi için çok uzun yıllar gerekir. Bu nedenle nadir bulunur. Fiyat açısından değerlendirildiğinde, yuvarlak inciler en pahalı inci şeklidir. Daha sonra gözyaşı damlası ve oval gibi simetrik şekiller, daha sonra baroklar ve tamamen asimetrik ve serbest biçimli baroklar gelir. İnci terminolojisinde barok kusursuz bir küre formuna sahip olmayan incileri tanımlamak için kullanılır.

İnci Kolye Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Günümüzde endüstriye hakim olan inciler çiftlik incisi olup, değeri inci türüne göre değişir. Doğal inciler, herhangi bir insan yardımı olmadan oluşturulan inciler olduğundan oldukça nadirdir ve birinci sınıf fiyatlandırmaya sahiptir. Tatlı su incileri en uygun fiyatlı inci türüdür. Daha sonra tuzlu su incisi Akoya, siyah Tahiti incisi ve Avustralya ve Filipinler gibi ülkelerde üretilen Güney Denizi incileri gelir.

İnci büyüdükçe parlaklık, şekil ve yüzey kalitesi gibi kriterler göz önünde bulundurularak daha değerli hale gelir. Kolyede kullanılan inciler klasik ve çok yönlü bir ölçü olarak genellikle 7- 9,5 mm aralığında ve 45 cm uzunluğunda satışa sunulur. Pırlanta mücevherlerde olduğu gibi milimetre cinsinden her artış, fiyatın da artacağı anlamına gelir. Örneğin 7 ve 9 mm Akoya inci kolye arasındaki fiyat farkı oldukça fazladır. İnci fiyatlarındaki genel kural, milimetre başına fiyatı %30-50 oranında artırmasıdır. Büyük inciler, daha kalın sedefli tabakalar elde etmek için daha fazla zaman gerektirir. Örneğin, 15 mm'lik iyi kalitede tek bir incinin kültürlenmesi için harcanan zaman ve emek miktarı oldukça fazladır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İnci Kolye Modelleri

1900 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1900 ürün
DSACategoryId/2147483617/16032929/80586080/16032932/16032951