Şnorkel

Yaz aylarının vazgeçilmez etkinliklerinden bir tanesi olan dalış, çeşitli ekipmanların kullanımı ile birlikte hem daha güvenli hem de daha keyifli oluyor. Dalış kıyafeti ve paletlerin yanı sıra şnorkel, bu sporun olmazsa olmazı olarak kabul ediliyor. Şnorkel yalnızca dalış yaparken kullanılmıyor. Serbest yüzme gibi sporlarda da şnorkel kullanımına sıklıkla rastlanıyor. Çocuklardan yetişkinlere herkes için farklı modellere sahip olan şnorkel, renk ve görünüm itibarıyla da zengin bir çeşitlilik sergiliyor. 

Şnorkel Nedir?

Şnorkel, su üzerindeyken ya da yüzeydeyken suyun altını izlemeye olanak tanıyan bir ekipman olarak tanımlanıyor. Suyun altındaki eşsiz ve esrarengiz dünyaya tanıklık etmek isteyen herkesin kolaylıkla kullanabileceği şnorkellerin üzerinde nefes alıp vermeye yarayan bir boru da bulunuyor. Bu borunun bir ucu ağız bölgesine yerleştirilirken diğer ucu da suyun üzerinde kalıyor. Böylece suyun altını izlerken nefes almanız sağlanıyor. Profesyonel sporculardan hobi olarak ilgilenenlere kadar herkesin şnorkel kullanması öneriliyor çünkü şnorkeller, keyif vermesinden ziyade güvenlik sağlaması ile ön plana çıkıyor.

Şnorkel Nasıl Kullanılır?

Şnorkeli takmak ya da kullanmak için herhangi bir uzmanlık gerekmiyor. Kompakt ve pratik bir ekipman olan şnorkeller birkaç saniye içerisinde takılıp kullanıma hazır hale gelebiliyor. Dikkat edilebilecek tek nokta şnorkel borusunun doğru bir şekilde takılması olabilir çünkü aksi takdirde nefes almakta güçlük çekilebiliyor.

Şnorkel kullanımına ilişkin bahsedilmesi gereken bir diğer hususu da suyun altına girmek oluşturuyor. Yüzeydeyken suyun altını izleyen şnorkel kullanıcıları, isteyerek ya da istemeyerek suyun altına girdiğinde nefes borusunun su dolması ile karşı karşıya kalabiliyor. Böyle bir durumda tıpkı balina gibi su fışkırtmak, problemi ortadan kaldırıyor. Suyun yüzeyine tekrar çıktığınızda borudan bir kez kuvvetli bir şekilde üflerseniz boru içerisindeki su, yukarıya doğru fışkırıyor.

Şnorkel Modelleri Nelerdir?

Şnorkelin basit ama etkili tek bir işlevi olsa da piyasada birbirinden farklı pek çok şnorkel modeli yer alıyor. Bu modeller öncelikle boyut anlamında bir farklılık gösteriyor. Çocuklar için daha küçük şnorkeller üretilirken yetişkinler, kendi yüzlerine uygun büyüklükteki ekipmanları tercih ediyor. Boyutun dışındaki bir diğer model farklılığı da profesyonel kullanıcılara hitap eden ürünlerde kendisini hissettiriyor. Yukarıda sözü edilen borunun su dolması ile ilgili problem, bazı modellerde ortadan kaldırılıyor. Küçük bir kapakçığa sahip olan bazı şnorkeller, suyun altına girdiği an boruyu kendiliğinden kapatıyor. Böylece kullanım kolaylaşırken ekstra bir konfor kazanılıyor. 

Şnorkel modelleri arasında en çok tercih edilen türler ise üzerine aksiyon kamerası takılabilen şnorkeller olarak gösteriliyor. Yapılacak aktiviteyi kayıt altına almak isterseniz ve bir aksiyon kamerasına sahipseniz bu şnorkeller, büyük bir avantaj katıyor. Ayrıca bazı şnorkel modellerinin üzerinde daha uzun bir boru bulunuyor ve bu da suyun daha da derinlerine dalmanıza olanak tanıyor.

Şnorkel Fiyatları Nedir?

Şnorkel fiyatlarının geniş bir aralıkta olduğu ifade edilebilir. Şnorkel modelleri arasındaki farklılıklar fiyatları da etkiliyor. Örneğin daha uzun boruya sahip olanlar, aksiyon kamerası takma aparatı sunanlar ya da kapakçıklı borusuyla konfor kazandıran şnorkel modellerinin fiyatları nispeten yüksek olabiliyor. Ama başlangıç seviyesindeki şnorkel modellerinde fiyat epey azalıyor. Temel işlevleri yerine getiren bir şnorkeli yeterli görüyorsanız bu modeller arasında tercih yapmanız öneriliyor ancak profesyonel bir kullanıcıysanız ekstra donanımlı modellere yönelmeniz gerekebiliyor. Bunların dışında gözlük kısımlarının kalitesi, boru çapının genişliği, tasarımın şıklığı gibi faktörler de fiyat üzerinde değişikliğe götürebiliyor. Şnorkel seçimi yaparken tüm bunların göz önünde bulundurulması, buna uygun bir değerlendirme yapılması bekleniyor.

Şnorkel Fiyatları

Şnorkelle yüzme, her yaştan yüzücü için eğlenceli bir aktivite anlamına geliyor. Sizi bir seyahat dünyasının ve su altı dünyasının saf güzelliği ile buluşturuyor. Tüplü dalışın aksine, ihtiyacınız olan tek şey tercih ettiğiniz mayo, bir çift güvenilir şnorkel yüzgeçleri, güvenli bir maske ve tabii ki iyi bir şnorkeldir.

Bazı yüzücüler, temelde ikisini birleştiren ve su altında daha kolay nefes almanızı sağlayan tam yüz şnorkel maskesi kullanmayı tercih ediyor. Ancak, bağımsız bir şnorkel kullanmayı tercih ediyorsanız, klasik J şekilli tasarımlardan modernize edilmiş olanlara kadar farklı şnorkel çeşitleri arasından seçim yapmak isteyebilirsiniz. Her yüzme sevdalısının bu tecrübeyi edinebilmesi için her kesime hitap edecek şekilde belirlenen Şnorkel fiyatları sizi bu deneyimden mahrum etmeyecektir.

Kullanım Tarzınıza Göre Şnorkel Seçiminizi Gerçekleştirin

Klasik J Eğrili Şnorkeller: Piyasadaki en yaygın şnorkel türü olarak temelde sağlam bir tüp ve bir ağızlık içeriyor. Üstlerinde tahliye vanaları veya sıçrama korumaları bulunmuyor, bu nedenle yüzeydeyken kuvvetli bir şekilde nefes vererek şnorkeli nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Kuru Şnorkeller: Kuru şnorkellerde suyu her zaman dışarıda tutmak için tasarlanmış özel bir valf bulunuyor, bu da her yüzeye çıktığınızda tüpünüzdeki suyu temizlemenize gerek olmadığı anlamına geliyor.

Yarı Kuru Şnorkeller: Üstte bir sıçrama koruması aracılığıyla suyu tüpün dışında tutmayı amaçlıyor ve yüzme için en iyi şnorkeller arasında yer alıyor. Bununla birlikte, sıçrama korumaları yalnızca siz yüzeydeyken ve tamamen suya daldığınızda suyun içeri akmasını sağlıyor.

Katlanır Şnorkeller: Derin dalgıçlar veya baş üstü ortamlarda yönergeler kullanan kişiler arasında popülerdir. Kullanılmadıklarında kolayca sarılabiliyor ve saklanabiliyor. Ayrıca dar kanallarda veya enkaz ortamlarda dolaşırken size engel olmuyor.

Tam Yüz Şnorkel Maskeler: Gözlerinizin ve burnunuzun hemen üzerine oturtmak yerine, tüm yüzün etrafını sabitleyerek burnunuzdan veya ağzınızdan tamamen normal nefes almanızı sağlıyor. Buğulanmayı önleme özellikleri sunuyor ve şnorkelin üst kısmından su girmesine izin vermiyor.

Şnorkel Yardımıyla Suyun Altında Güvenli Kalın

  • Geniş eliptik delik şekli, rahat nefes almak için hava akışını artırıyor.
  • Tahliye vanası, gerektiğinde şnorkel tüpünü anında temizlemenizi sağlıyor.
  • Eliptik tasarım sistemi, suda kaldırma kuvveti oluşturmaya yardımcı oluyor.
  • Seyahat paketinde saklamak için katlanabiliyor.
  • Hızlı açılan şnorkel klipsi, maskenizi takıp çıkarmanızı kolaylaştırıyor.
  • Yumuşak silikon ağızlık, çene yorgunluğunu en aza indiriyor.

Soru 1: Şnorkelle dalış yaparken nasıl nefes almalıyım?

Cevap 1: Şnorkelle yüzerken, karada yaptığınız gibi, sabit ve yavaş nefes almalısınız. Rahat ve gevşemiş bir hale geldiğinizde, nefesinizi oldukça belirgin bir şekilde duyabilmeli ve ritmini hissedebilmelisiniz. Şnorkelinizden, kendinizi rahat hissettiğiniz ve dibe dokunabileceğiniz bir yerde su atma alıştırması yapmak iyi bir fikirdir. Bu, daha derin sularda olduğunuzda kendinizden emin bir şekilde yapabilmenizi sağlayacaktır.

Soru 2: Serbest dalış için hangi şnorkeli tercih etmeliyim?

Cevap 2: Derinlere daldığınızda sürtünmeyi en aza indirecek basit ve aerodinamik şnorkel kullanabilirsiniz. Bunlar, nefesinizi uzun süre tutarken suda verimli bir şekilde hareket etmenize yardımcı olabilir. Su yüzeyinde daha az zaman harcandığından, daha hacimli bir kuru üst şnorkel veya yarı kuru şnorkel, aerodinamik bir şekle göre daha az önemlidir.

Soru 3: Şnorkeli nasıl kullanabilirim?

Cevap 3: Şnorkel, maskenizin yan tarafına takılır ve yüzünüze uygun pozisyonu bulmak için şnorkel tüpünü yukarı veya aşağı hareket ettirerek ayarlayabilirsiniz Suya girdikten sonra, normalde yaptığınız gibi rahat ve sabit bir hızda nefes alabilirsiniz. Tüpün içine su girerse, kuvvetli nefes alarak onu ortadan kaldırabilir veya şnorkelinizde varsa tahliye vanasını kullanabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Şnorkel Fiyatları

380 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 380 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19007/19158