Yaz aylarının vazgeçilmez etkinliklerinden bir tanesi olan dalış, çeşitli ekipmanların kullanımı ile birlikte hem daha güvenli hem de daha keyifli oluyor. Dalış kıyafeti ve paletlerin yanı sıra şnorkel, bu sporun olmazsa olmazı olarak kabul ediliyor. Şnorkel yalnızca dalış yaparken kullanılmıyor. Serbest yüzme gibi sporlarda da şnorkel kullanımına sıklıkla rastlanıyor. Çocuklardan yetişkinlere herkes için farklı modellere sahip olan şnorkel, renk ve görünüm itibarıyla da zengin bir çeşitlilik sergiliyor. 

Şnorkel Nedir?

Şnorkel, su üzerindeyken ya da yüzeydeyken suyun altını izlemeye olanak tanıyan bir ekipman olarak tanımlanıyor. Suyun altındaki eşsiz ve esrarengiz dünyaya tanıklık etmek isteyen herkesin kolaylıkla kullanabileceği şnorkellerin üzerinde nefes alıp vermeye yarayan bir boru da bulunuyor. Bu borunun bir ucu ağız bölgesine yerleştirilirken diğer ucu da suyun üzerinde kalıyor. Böylece suyun altını izlerken nefes almanız sağlanıyor. Profesyonel sporculardan hobi olarak ilgilenenlere kadar herkesin şnorkel kullanması öneriliyor çünkü şnorkeller, keyif vermesinden ziyade güvenlik sağlaması ile ön plana çıkıyor.

Şnorkel Nasıl Kullanılır?

Şnorkeli takmak ya da kullanmak için herhangi bir uzmanlık gerekmiyor. Kompakt ve pratik bir ekipman olan şnorkeller birkaç saniye içerisinde takılıp kullanıma hazır hale gelebiliyor. Dikkat edilebilecek tek nokta şnorkel borusunun doğru bir şekilde takılması olabilir çünkü aksi takdirde nefes almakta güçlük çekilebiliyor.

Şnorkel kullanımına ilişkin bahsedilmesi gereken bir diğer hususu da suyun altına girmek oluşturuyor. Yüzeydeyken suyun altını izleyen şnorkel kullanıcıları, isteyerek ya da istemeyerek suyun altına girdiğinde nefes borusunun su dolması ile karşı karşıya kalabiliyor. Böyle bir durumda tıpkı balina gibi su fışkırtmak, problemi ortadan kaldırıyor. Suyun yüzeyine tekrar çıktığınızda borudan bir kez kuvvetli bir şekilde üflerseniz boru içerisindeki su, yukarıya doğru fışkırıyor.

Şnorkel Modelleri Nelerdir?

Şnorkelin basit ama etkili tek bir işlevi olsa da piyasada birbirinden farklı pek çok şnorkel modeli yer alıyor. Bu modeller öncelikle boyut anlamında bir farklılık gösteriyor. Çocuklar için daha küçük şnorkeller üretilirken yetişkinler, kendi yüzlerine uygun büyüklükteki ekipmanları tercih ediyor. Boyutun dışındaki bir diğer model farklılığı da profesyonel kullanıcılara hitap eden ürünlerde kendisini hissettiriyor. Yukarıda sözü edilen borunun su dolması ile ilgili problem, bazı modellerde ortadan kaldırılıyor. Küçük bir kapakçığa sahip olan bazı şnorkeller, suyun altına girdiği an boruyu kendiliğinden kapatıyor. Böylece kullanım kolaylaşırken ekstra bir konfor kazanılıyor. 

Şnorkel modelleri arasında en çok tercih edilen türler ise üzerine aksiyon kamerası takılabilen şnorkeller olarak gösteriliyor. Yapılacak aktiviteyi kayıt altına almak isterseniz ve bir aksiyon kamerasına sahipseniz bu şnorkeller, büyük bir avantaj katıyor. Ayrıca bazı şnorkel modellerinin üzerinde daha uzun bir boru bulunuyor ve bu da suyun daha da derinlerine dalmanıza olanak tanıyor.

Şnorkel Fiyatları Nedir?

Şnorkel fiyatlarının geniş bir aralıkta olduğu ifade edilebilir. Şnorkel modelleri arasındaki farklılıklar fiyatları da etkiliyor. Örneğin daha uzun boruya sahip olanlar, aksiyon kamerası takma aparatı sunanlar ya da kapakçıklı borusuyla konfor kazandıran şnorkel modellerinin fiyatları nispeten yüksek olabiliyor. Ama başlangıç seviyesindeki şnorkel modellerinde fiyat epey azalıyor. Temel işlevleri yerine getiren bir şnorkeli yeterli görüyorsanız bu modeller arasında tercih yapmanız öneriliyor ancak profesyonel bir kullanıcıysanız ekstra donanımlı modellere yönelmeniz gerekebiliyor. Bunların dışında gözlük kısımlarının kalitesi, boru çapının genişliği, tasarımın şıklığı gibi faktörler de fiyat üzerinde değişikliğe götürebiliyor. Şnorkel seçimi yaparken tüm bunların göz önünde bulundurulması, buna uygun bir değerlendirme yapılması bekleniyor.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Şnorkel Fiyatları

65 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Arena
  2. Speedo
  3. Avessa
  4. Aqua Sphere
  5. Kızılkaya
  6. Ravel
  7. Vertex
  8. Fınıs
  9. Seac Sub
  10. Altis
  11. Busso
  12. Freebreath
  13. MP Michael Phelps
  14. Mad Wave
  15. Omer Sub
  16. Tryon
  17. Apprise
  18. Bermuda
  19. Breathe Free
  20. Delta
 2. Beden A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Renk A-Z
 7. Türü
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19007/19158
Başa dön