Yüzücü Gözlükleri

Hangi seviyede olursanız olun, yüzme rutininiz için doğru yüzücü gözlüğüne sahip olmanız gerekir. İnsanlar farklı yüz hatlarına sahiptir, bu nedenle çoğu marka farklı beden ölçülerine uygun yüzücü gözlükleri satar. Yüzme sırasında uyumsuz ve rahatsız edici bir gözlük dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Uzun saatler yüzüyorsanız antrenmana odaklanmanızı sağlayan bir gözlük seçmelisiniz Antrenman gözlükleri, hızlı yüzerken veya suyun içinde dönerken yüzünüzde sabit kalır. Denizde yüzerken hava koşullarının üstesinden gelebilen bir deniz gözlüğüne ihtiyacınız vardır. En çok satan açık deniz gözlüğü modelleri arasında çeşitli renk ve lens türleri bulunur. Hem şeffaf hem de renkli lenslere sahip olmak sizi her türlü koşulda güvence altına alır. Doğru boyutta bir gözlük seçmek de son derece önemlidir. Yüzücü gözlüğünüzün yüzünüze ve göz yuvalarınıza tam olarak oturması gerekir. Gözlüklerinizin genişliğini yüzünüzün genişliğiyle doğru şekilde eşleştirdiğiniz sürece rahatsızlık yaşamazsınız. Bazı rekabetçi yüzücüler, sıkı bir uyum için daha küçük yarış gözlükleri veya çocuk gözlükleri kullanabilirler. Spor ürünleri arasında yer alan kaliteli bir Yüzücü gözlüğü, aktivite sırasında gözlerinizi tuzlu ve klorlu sudan koruyarak görünürlüğü en üst düzeye çıkarır.

Yüzücü Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Boyut ve şekil gözlüğünüzü seçerken dikkate almanız gereken unsurların başında gelir. Yüzücü gözlüğü bedenleri amaca yönelik boyutlandırılır. Yani yalnızca uygun boyutu seçmeniz yeterli değildir, farklı boyutta gözlükler farklı amaçlar için kullanılır. Genellikle küçük ve büyük soketler, daha küçük ya da büyük çerçeve boyutu sunar. Büyük yuvalı gözlükler aslında göz yuvanıza oturmak yerine, göz çevrenize vakumlanacak şekilde tasarlanır. Lens boyutu, yüzücünün görme açısını doğrudan belirler. Daha büyük bir lens, yüzme sırasında geniş görüş açısı sağlar. Buna karşılık, küçük lensler daha ergonomiktir, fakat yüzücüye daha küçük bir görüş alanı sunar. Oldukça uzun süre yüzüyorsanız konfor ana önceliğiniz haline gelebilir. Bu durumda rahatsızlık duymadan saatlerce takabileceğiniz gözlükler seçmeye odaklanmalısınız. Göz çevrenize rahat oturan ve konforlu hissettiren bir gözlük uzun yüzme rutinlerini daha kolay hale getirebilir. Düz bir mercek genellikle derinlik ve mesafe algınızı azaltırken kavisli bir mercek sudaki çevresel görüşü artırır ve 180 derecelik bir görüş aralığı sağlar. Hatta bazı gözlüklerde doğru baş pozisyonu ve vücut hizasını desteklemek için eğimli lensler bulunur.

Hem havuzda hem de açık suda görünürlük esastır. Profesyonel yüzücü gözlüğü modelleri buğu önleyici kaplamalara sahiptir ve UV korumalıdır. Kaplamalı camlar sizin için daha kullanışlıdır. Kaplamalar sayesinde buğulanma sorunuyla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Birçok yüzücü, net görünürlük için daha açık renkli lensleri tercih etme eğilimindedir, ancak düzenli olarak açık havada veya aydınlık ortamlarda yüzüyorsanız koyu renkli lensler güneşin parıltısıyla başa çıkmanızda yardımcı olabilir. Şeffaf lensler, düşük ışıkta kapalı havuzda yüzmek için tasarlanmıştır. Aynalı yüzücü gözlüğü veya dumanlı lensler daha koyu renklidir. Parlaklığı azaltmak ve güneşli açık havalarda yüzmek için tasarlanırlar. Tıpkı güneş gözlükleri gibi zararlı ışınların süzülmesine yardımcı olur ve gözlerinizi gizler. Mavi lensler hem iç hem de dış mekan kullanımı için uygundur ve göze orta düzeyde bir ışık girmesine izin verir, ancak parlak koşullarda parlamaya karşı koruma sağlayacak kadar koyudur. Leylak lensler, yeşil veya mavi bir arka plana karşı en iyi kontrastı sağlar. Amber lensler, görüşünüzü netleştirmek için ışığı filtreleyebilir. Doğru rengi seçerek yüzme rutininiz sırasında gözlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Yüzücü Gözlüğü Modelleri

Normal işlem görmemiş lensler kolayca buğulanabilir. Bazı lenslerin iç yüzeyindeki buğu önleyici kaplamalar sudayken buğulanmayı azaltmaya yardımcı olur. Birçok marka artık buğu önleyici koruma teknolojisi kullanıyor. Buğu önleyici kaplamaya zarar vermemek için merceğin iç kısmına dokunmaktan veya silmekten kaçınmalısınız. Birçok yüzücünün antrenman için ayrı, açık su etkinlikleri veya triatlonlar için kullandıklarından ayrı bir çift gözlüğü vardır. Yarış gözlükleri sudaki sürtünmeyi en aza indirmek için daha küçük ve göz çerçeveleriyle uyumlu şekilde tasarlanır. Ayrıca dalışlar ve dönüşler için güvenli bir uyum sağlarlar. Maske gözlükler yüzmeye yeni başladıysanız ve şerit ipleri ve işaretleyiciler olmadan kendinizi savunmasız hissediyorsanız kullanışlıdır. Mümkün olan en iyi görüş alanını elde etmek için burunlu yüzücü gözlüğü tercih edebilirsiniz. Boyutları geleneksel bir yüzücü gözlüğünden daha büyük olsa da bir dalış gözlüğünden daha küçüktür. Çok rahattırlar ve çok iyi bir sızdırmazlık sağlarlar. Polarize modeller en iyi parlama korumasını sunar ve yüksek düzeyde ışık ve güneşli koşullar için tercih edilir.

Açık suda yüzme, triatlonlar ve aydınlık havuzlar için idealdir. Polarize camlar, renkli camlarla kaybedebileceğiniz kontrastı artırabilir. İsveç yüzme gözlükleri, düşük profilli tasarımlara sahiptir ve oldukça popülerdir. Bu gözlüklerin contası yoktur, bu da onları daha şık ve daha akıcı hale getirir. Contayı tamamen çıkaran İsveç tarzı gözlükler çok daha iyi hızlanma sağlar ve genellikle daha büyük gözlüklerin ve contalarının neden olduğu sürtünmeyi büyük ölçüde azaltır. Performansınızı geliştirmek için tasarlanmış yarış gözlüklerini seçerek güvenli bir uyum ve sudayken iyi bir görüş alanı sağlayabilirsiniz. Hızınızın, çevikliğinizin ve gücünüzün üst düzeye çıkması için bu gözlükleri tercih edebilirsiniz. Eğer gözlük takıyorsanız numaralı yüzme gözlüklerini tercih etmek en iyisidir. Reçetenize uygun diyoptri lenslerini özel olarak sipariş edebilirsiniz. Lens kullananlar için yüzücü gözlüğü modelleri görme bozukluğu bulunan kullanıcılara yardımcı olacak şekilde tasarlanır ve lensleri değiştirilebilir. Lensler ayrı olarak satıldığı için, tam bir gözlük seti satın aldıktan sonra da sipariş edilebilirler. Yeni gözlüğünüzü kullanmaya başlamadan önce vakum testi yapmanız faydalıdır. Bunun için gözlüğü başınızın etrafında baş bandı olmadan yüzünüze doğru bastırmanız yeterlidir. Çoğu gözlük 2-3 saniye boyunca yüzünüze yapışır. Bu, iyi bir uyum elde ettiğiniz anlamına gelir.

Yüzücü Gözlüğü Lensleri

Bulunduğunuz ortama göre bir lens türü seçmek pek çok aktivite sırasında konfor sağlar. Aynalı, polarize ve renkli camlar güneşte kullanım için en iyisidir, şeffaf camlar ise iç mekan kullanımı için idealdir. Tüm senaryolara hazır olmanız için kit çantanızda birkaç çift gözlük bulundurabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, kayışların ayarlanabilir olup olmadığıdır. Ayarlanabilir bir kayışa sahip olmak mükemmel uyumu elde etmenizi sağlar. Bazı gözlükler bir burunluk içerebilir. Burunluk zorlu antrenmanlar veya yarışmalar sırasında gözlüğü sabitler ve sızdırma olasılığını azaltır. Mümkün olan en rahat uyumu elde etmek için doğru burun köprüsünü seçmelisiniz. Gözlüğünüz gözü tamamen su geçirmeyecek şekilde kapatmalıdır. Kaliteli yüzücü gözlüğü modellerinde, lensler, yansıtıcı yüzeylerden gelen parlamayı azaltan kimyasal bir kaplama ile işlenir. Böylece suyun yüzeyinden yansıyan güneş ışıklarından korunabilirsiniz. Aynalı lensler parlamayı ve gelen ışığı azaltır. Bu yüzden yüzücüler sık sık aynalı lens tercih ederler. Bu lensler çok yönlülüğü nedeniyle tüm profesyonel yüzücüler arasında yaygındır, çoğunlukla iç mekanlarda kullanılabilecek kadar nettir ve dış mekanlarda kullanılabilecek kadar koruma sağlar.

Renkli gözlükler, tütsülenmiş gözlüklere benzer bir koruma seviyesi sunar. İnsanlar renkli lensleri sağladıkları estetik görünüm yüzünden de tercih edebilir. Mayonuzla eşleşen bir bone ve gözlük, kesinlikle daha iyi hissetmenizi sağlar. Şeffaf lensler en çok kapalı yüzme havuzlarında veya bulutlu koşullarda açık suda yüzmek için uygundur. Şeffaf camlar, mümkün olan en iyi görünürlüğü sunar, ancak sizi parlak ışıklardan korumaz. Gözlük camlarına, özellikle iç kısmına dokunmamalısınız. Bunu yapmak, gözlüğün görünürlüğünü azaltabilir. Parmaklar, tırnaklar, pürüzlü kumaşlar veya aletlerden temas lenslere zarar vererek yüzücünün gözlerinin çiziklere odaklanmasına neden olabilir Bir merceğin içini herhangi bir şeyle silmek buğu önleyici kaplamaya zarar verebilir ve merceği çizerek bulanık, sisli bir görüntüye neden olabilir. Zayıf görüş göz yorgunluğuna ve tahrişe neden olur. Gözlüklerinizi bir gözlük kılıfında güvende tutarak lenslerini koruyabilirsiniz. Yeni yüzücü gözlüğünüzü ne amaçla kullanacağınızı düşündükten sonra boyutlarına göre birkaç farklı marka ve modeli inceleyebilirsiniz. Düzenli kullanım için konfora, yarış için performansa odaklanmalısınız.

Yüzücü Gözlüğü Bakımı

Gözlüklerinizi saklamadan önce tatlı su ile nazikçe durulayın. Gözlük camlarını çizilmelere karşı korumak için gözlüklerinizi orijinal çantasında veya güneş gözlüğü kutusunda saklayabilirsiniz. Havuzdan döndüğünüzde gözlüklerin tamamen kurumasını beklemelisiniz. Gözlüklerinizi aşırı ısıya maruz bırakmaktan kaçınmak, camların kaplamalarının ve cam yüzeyinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca aşırı ısı gözlük contalarını eritebilir veya deforme edebilir. Deniz yüzücü gözlüğü modelleri, tuzlu suya dayanıklı kaplamalara sahip olabilir. Yine de kutuya koymadan önce durulamanız gerekebilir. Yüzme gözlüklerini doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamalısınız, aksi halde lastik kayışlar eskiyebilir ve erken kırılmalara neden olabilir. Gözlükleri kuru saklamanız gerekiyor. Fakat bir kurutma makinesi kullanmak gözlüklerinize zarar verebilir. En kaliteli yüzücü gözlüğü bile fazla ısıya maruz kaldığında kolayca yıpranabilir. Gözlükleri kurumaya bırakabilir ya da temiz bir bezle silebilirsiniz. Ne kadar dikkatli olursanız olun, kum, deniz çantalarında içinde birikebilir. Gözlüklerinizdeki kumu dikkatlice durulasanız bile yüzme çantanızın içindeki kum lenslerine zarar verebilir. Bu yüzden onları deniz çantasını içine atmaktan kaçınmalısınız. Kullandıktan sonra yüzücü gözlüğünüzü koruyucu kılıfına veya çantasına geri koyarak kum çiziklerinden koruyabilirsiniz.

Lensler, contalar ve kayışlar temiz tutulmalıdır. Yüzme gözlüğünüzü kullanım talimatlarını inceleyerek doğru bakımı yapabilirsiniz. Gözlük kayışlarını, lensleri ve göz contalarını soğuk, tatlı suda nazikçe durulamak onlara zarar vermez. Bu, gözlük contalarını ve kayışlarını eskitecek klor benzeri havuz kimyasallarını ortadan kaldırır. Durulama ayrıca kir ve gözlüklerinizdeki kabuklanmayı da önler. Açık suda antrenman yapan triatletler ve yüzücüler, yüzücü gözlüklerini kumdan uzak tutmak için ekstra özen göstermelidir. Kumu duruladıktan sonra parmaklarınızla çıkarmaya çalışmak lenslere zarar verir. Kayışları temizlemek için, parmaklarınızı sabunlu suya batırabilir ve kayışlara hafifçe masaj yapabilirsiniz. Sabunlu durulama suyunu yüzücü gözlüğü lenslerinden ve gözlük contalarından uzak tutmaya özen göstermelisiniz. Gözlük tasarımı izin veriyorsa temizlik için gözlük kayışını çıkarabilirsiniz. Durulama sırasında da sabunlu su solüsyonunu kullanabilirsiniz. Gözlüklerin doğrudan güneş ışığından uzakta tamamen kurumasını bekledikten sonra saklama kabına koymak onların daha iyi korunmasını sağlar. Gözlükleriniz gerçekten kirliyse ve temel durulama yöntemleri işe yaramayacaksa sirkeli suya daldırmayı deneyebilirsiniz. Bir kâseyi musluk suyuyla doldurduktan sonra 5 kaşık sirke ekleyerek gözlüklerinizi bir süre sirkeli suda bekletmeniz yeterlidir. Gözlükleri 2 saat beklettikten sonra, sirke solüsyonunuzdan çıkarıp soğuk, tatlı suda durulamalısınız. Buğu önleyici gözlük spreyi uygulamak yüzücü gözlüklerinizin buğuya dayanıklı özelliklerini yenilemeye yardımcı olabilir

Seviyenize Göre Yüzücü Gözlüğü

Yüzme gözlüğü seçimi yüz rahatlığınız açısından çok önemlidir. Orijinal yüzücü gözlüğü modelleri sadece su altında iyi görmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerinizi ve göz çevrenizi de korur. Elbette mevcut tüm seçeneklerle kendinizi bunaltmak yerine doğrudan temel bir gözlük seçebilirsiniz. Fakat birden fazla gözlük türü olduğunu ve bunların çoğunun belirli bir amaç için üretildiğini hatırlamanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken ilk şey, ne tür bir aktivite yapacağınıza karar vermektir. Bir yarışma, düzenli antrenman veya sadece rekreasyonel yüzme için seçmeniz gereken gözlük tipi farklılık gösterir. Açık suda yüzmek ve sadece havuzda antrenman yapmak arasında belli farklar vardır. Doğru yüzücü gözlüğünü seçebilmeniz için belirli temel kriterlere karar vermek vermelisiniz.

İkinci önemli nokta, boyut ve uyumdur. Suyun gözünüze kaçmasını önlemek için gözlüğün yüzünüze tam olarak oturması gerekir. Kapalı alanda yüzüyor olsanız bile merceğin rengini doğru seçmelisiniz. Burada önemli olan, havuzun ne kadar aydınlatıldığıdır. Yüzme gözlüğü satın almadan önce, seviyenin önemini dikkate almalısınız. Sıkı bir eğitim için dayanıklılığın yanı sıra uygunluk da öncelikli olmalıdır. Bu durumlarda, gözlük seçimi büyük ölçüde farklılık gösterecek ve yüzme performansınızı etkileyecektir. Bu nedenle başlamadan önce, seviyenizin ne olduğunu ve gözlüğü hangi amaçla kullanacağınızı kafanızda net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Böylece ihtiyaçlarınız için en iyi yüzücü gözlüğü seçebilirsiniz. Yeni başlayan yüzücüler için gözlükler kolayca ayarlanacak kayışlara sahip olmalıdır. Konfor ve güvenilirlik, muhtemelen aradığınız iki niteliktir. Daha geniş bir görüş alanı istiyorsanız geniş açılı bir model de tercih edebilirsiniz. Orta düzeyde, çevrenizde olup biten her şeyi görebilmeniz ve rahat hissetmeniz gerekir. Bunun için panoramik bir görüş alanı sunan modelleri tercih edebilirsiniz.

Düzenli kullanıma yönelik yüzücü gözlükleri, daha esnek bir burun köprüsü ve daha dar bir görüş alanı ile tasarlanır. Günde bir veya iki kez yüzecekseniz yaşam tarzının ve antrenman rutinlerinin zorluklarına dayanacak bir gözlük seçmelisiniz. Daha ileri seviyedeki yüzücüler için üretilen gözlükler, yüzde mükemmel bir tutuş, hassas bir görüş alanı ve mükemmel denge için tasarlanır. Hidrodinamik yapıları sayesinde, performans hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için idealdir. Bazı gözlüklerin çıkarılabilir burun köprüleri vardır, böylece yüzünüze en uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak İsveç tipi gözlükler, gözlüklerin yüzünüze mükemmel şekilde uyum sağlaması için kayışı ve burun köprüsünü ayarlamanıza olanak tanır. İsveç tipi yüzücü gözlüğü aşırı konfor ve ultra net görüş sağlayabilir.

1.Yüzücü Gözlüğü Nasıl Takılır?

Doğru kullanımla ilgili en önemli unsur, gözlüğün göz yuvanıza tam oturmasıdır. Gözlükler doğru vakumlanmadığı zaman sızıntı yapabilir ve hatta düşebilir. Doğru bir yüzücü gözlüğü, takıldıktan sonra hava geçirmemelidir. Kayış bazen gözlüğün oturmasını büyük ölçüde etkileyebilir. Su girmemesi için tam gözlüğün tam oturduğundan emin olmalısınız. Çocuk yüzücü gözlüğü modelleri kimi zaman profesyonel atletler tarafından tercih edilebilir.

2.Yüzücü Gözlüğü Lensleri Ne Renk Olmalı?

Lenslerinizin rengini yüzdüğünüz mekana göre seçmelisiniz. Unutmayın, renk sadece estetik görünüm için değildir, aynı zamanda bir işleve de hizmet eder. Renk seçiminiz, içinde yüzdüğünüz havuzun aydınlatma koşullarına veya dışarıdaki doğal ışığın ne kadar güçlü ya da zayıf olduğuna bağlı olmalıdır. Çoğu renkli lens öncelikle iç mekan kullanımı içindir, ancak mavi, gri veya siyah gibi bazı koyu tonlar kesinlikle güneşin parlamasını azaltmaya yardımcı olur.

3.Aynalı Yüzücü Gözlüğü Nerede Kullanılır?

Açık havada veya parlak aydınlatmalı bir havuzda yüzüyorsanız parlamayı ve güneşin yansımasını azalttığı için bu lensler idealdir. Her gün öğle antrenmanında yüzüyorsanız bu gözlükleri satın almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca aynalı mercekler, rakiplerin gözlerinizi görmesini engellediği için yarışmalarda sıklıkla kullanılır. Ortalama parlaklığa sahip alanlarda yüzüyorsanız daha farklı renkleri tercih edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yüzücü Gözlükleri

2725 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 2725 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19007/19043