Atlama İpi

Atlama İpi

Isınma hareketlerinin başlangıçlarından sayılan atlama ipi sporun vazgeçilmezleri arasındadır. Çocukluk zamanınızda da çokça kullanmış olduğunuz atlama ipleri belki o zamanlar sizlere eğlence olarak geliyordu. Şu an sporun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Sporda en yanlış yapılan eylemlerden biri ısınmadan spora başlamaktır. Isınma hareketlerinin önemi çok fazladır. Çoğunuz enerjinizi bir anda boşaltmak istersiniz. Bu hareketinizle kendinize zarar verebileceğinizin farkında olmazsınız. Bu ani hareketler sizlerin sakatlanarak uzun süre boyunca spordan ayrı kalmanızı sağlar. Isınmadan yapılan her bir hareketler, uzun süre spordan ayrı kalma sizleri, hayatınız boyunca spordan koparabilir. 

Spor denilince akla ilk gelen futbol, basketbol, voleyboldur. Geniş açıdan bakıldığında ısınma hareketleri de ayrı birer spordur. Futbola veya basketbola başlamadan önce yapacağınız ısınma hareketleri sayesinde sakatlanmanın önüne geçmiş olursunuz. Bu bakış açısı ile baktığınızda spor her anlamıyla bir bütündür. Birbirini tamamlayan eylemlerden oluşur. Sistemli yapacağınız spor sayesinde enerjinizi atmanın yanı sıra psikolojik olarak ta kendinizi rahatlamış ve huzurlu hissedersiniz. Kalori yakmada önemli rol oynayan atlama ipleri günümüz koşullarında çok farklı şekillerde önünüze çıkmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte ipin tutma yerinden ipin şekline kadar değişik üretilmiş atlama iplerini mevcuttur. Bu gelişmiş ipler, farklı çeşitlilikte kullanmanıza yardımcı olmaktadır. Kullanılan ip türlerine göre farklı çeşitlilikte atlamalar yapabilirsiniz. Ters atlama, çapraz atlama, tek ayak atlama kullanılan ip türlerine göre gerçekleştirilebilmektedir. 

Atlama İpi Modelleri

Gelişen teknoloji ile birlikte çok farklı çeşitlerde önümüze çıkan atlama ipleri bulunmaktadır. Bu farklılıklar sayesinde atlama iplerinde seçeceğiniz ipin durumuna göre farklı kardiyo yakma şekilleri otaya çıkmış olur. Çocuklarınızın da beden derslerinde kullanabileceği onlar için üretilmiş atlama ipleri bulunmaktadır. Atlama ipleri farklı malzemelerden yapılabilmektedir. Atlama ipleri klasik, dijital ve sayaçlı olarak sınıflandırılabilir. Uzunluğu sabit olan atlama iplerine farklı bir seçenek sunan ayarlanabilir atlama ipi de mevcuttur. Rulmanlı atlama ipi sayesinde kullanırken ipin dolaşmasını engelleyen sistem sayesinde spor yapmanın keyfi bir kat daha artmış olacaktır. 

Atlama ipleri yapılan malzemelere göre farklılık göstermektedir. İpin tutma yeri ahşaptan yapıldığı gibi plastik ve alüminyum gibi dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır. İp kısımlarının ise deri, kösele, çelik, plastik ve PVC den yapılanları olmaktadır. İplerin kullanımını kolaylaştırmak için her geçen gün geliştirilerek önünüze gelmektedir. Deri ipler genellikle hızlı antrenmanlarda tercih edilirken kapalı yerlerde kullanımı uygundur. Plastik ve PVC malzemelerinden üretilen ipler genel kullanıma uygun ve her yerde kullanılabilmektedir. Kullanım kolaylığını artıran ve spor yaparken kaç kere atladığınızı sizin yerinize sayan sayaçlı atlama ipi sizlere ayrı bir kolaylık sağlamaktadır. Yeni nesil iplerden olan boncuklu atlama ipi sizlere her yerde kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Refleks, denge ve koordinasyon duygularınızı geliştirmeye yardımcı olacak olan ağırlıklı atlama ipi farklı çeşit olarak sizlere sunulmaktadır. Hızlı atlamalar için atletlerin kullandığı ip türü olan Speed Rope atlama ipi bulunmaktadır. Bu ip türleri profesyonel atlama ipi olarak geçmektedir. Bu ip türleri ileri seviye spor ile uğraşanlar için ideal bir seçim olacaktır. 

Atlama İpi Kullanımı

İp atlamak basit ve eğlenceli bir egzersizdir. Futbolculardan boksörlere kadar tüm sporcuların antrenmanlarına ip atlama egzersizini eklemeleri tesadüf değildir. Güzel yanlarından biri sadece profesyonel sporcuların değil, yeni spora başlayanların ve çocuklarınızın bile rahatlıkla yapabileceği bir egzersiz türüdür. İhtiyacınız olan tek şey size uygun bir atlama ipi türüdür. Yapacağınız spor ne olursa olsun ip atlamayı rutin bir şekilde yaptığınız spora dahil edebilirsiniz. İp atlamaya başlamadan önce kaliteli bir ip öncelikli tercihleriniz arasında olmalıdır. Ayağınıza giyeceğiniz kaymaz tabanlı bir ayakkabı sizin rahat atlamanıza yardımcı olacaktır. 

Atlama İpi Nasıl Ayarlanır?

İp atlamaya başlamadan önce ipin boyunu ayarlamak sizin faydanıza olacaktır. Bu ayarlamayı yapabilmek için ipin orta kısmına basıp omuz hizanıza kadar kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu seviye başlangıç seviyeleri için uygundur. İleri seviye kullanımlar için ipin boyunu göğüs hizasında tutmak daha iyi olacaktır. İp atlamaya başlamak için dik pozisyonda durmak idealdir. Omuz ve dizlerinizi rahat bırakmanız önemlidir. Kollarınızı avuç içleriniz yukarı gelecek şekilde iki yana açarak dirsekleriniz dışarı doğru açık olmalıdır. İpi arkanıza almalısınız. İpi çevirmek için kol hareketinden ziyade bileklerinizi kullanmanız gerekmektedir. İp atlarken parmak uçlarında zıplamaya ve yerde iki kez sıçramamaya özen göstermelisiniz. Kaç saniye veya dakika başlangıç yaptıysanız o saatler arasında kendinize dinlenme alanı bırakabilirsiniz. Bu hareketleri setler halinde yaparak gün geçtikçe daha profesyonel hale gelebilirsiniz. Her sporun başlangıcında olduğu gibi bu işe başlamadan önce ısınma hareketlerini yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Atlama ipini kullanırken tüm vücudumuzun çalışması ısınma hareketlerinin önemini bir tık daha öne çıkarmaktadır. Isınma hareketlerini yapmamanız durumda sizleri uzun süre spordan uzak tutacak ters bir durum oluşmasına neden olabilir.

İyi Bir Atlama İpi Nasıl Olmalı?

Öncelikle ip türlerini sıralarsak deriden, plastikten, ipten, çelik metal veya plastikten oluşmaktadır. Atlama ipi fiyatı bakımından çok pahalı olmayan ürünlerdir. Herhangi bir spor mağazasından uygun olarak temin etmeniz kolay olacaktır. Kullanılan ürünlerin özelliklerine göre atlama ipi fiyatları değişmektedir. Alacağınız deriden veya plastikten atlama ipi fiyat değişikliği gösterebilir. İp seçiminde yapacağınız ve kullanacağınız süreye bağlı olaraktan yakacağınız kaloride artacaktır. Bu ip türlerinden en çok ve bulabileceğiniz ip türü plastikten olandır. Deri ip türlerini uzun ömürlü kullanmak isteyenler onları sıklıkla yağlamalıdırlar. Rulmanlı ip tercihleri yapacağınız sporun kalitesini artıracaktır. İpin uzunluğunu ayarlamak sizin yararınıza olacaktır. Burada ipin hangi amaçla kullanılacağı sizlerin önceden belirleyeceği bir alandır. Sadece kondisyon için kullanmak istiyor iseniz ağırlık iplerini kullanmanız sizleri daha mutlu edebilir. Koordinasyonunuzu artırmak istiyor iseniz hız iplerini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Hız ipleri çok hafiftirler ve deriden veya ince kablodan yapılmaktadırlar. Atladığınız ip sayısını öğrenmek isteyenler için sayaçlı ip kullanımı ideal olacaktır. İp alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ipin tutma kısımlarının elinize oturduğuna emin olun. Bu alanda ip seçiminde çeşitliliği bakımından delta atlama ipi sizlere yardımcı olacaktır. 

Atlama İpinin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı ve düzenli yapılan her iş faydalıdır. Bir işe başlamanın en önemli kuralı o işi en iyi şekilde yapmaktır. Yapacağınız her ne olursa olsun kurallara dikkat ederek yaparsak sorun yaşamamış oluruz. Spora başlamadan önce yapmamız gereken önemli kurallardan biri ısınmadır. Isınma yapmadan başlanan her spor size spordan belli bir süre uzak kalmanıza sebep olacaktır. Bu sebeple hangi egzersiz veya spora başlayacaksanız ısınma hareketlerine vereceğiniz öneme dikkat etmelisiniz. Sporun her biri sizlere ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. Yapacağınız herhangi bir spor sizlere daha sağlıklı bir vücut ve zihinsel rahatlama sağlar. Yapacağınız egzersizler sayesinde vücudunuzun herhangi bir alanında sizleri ileri seviyelere taşıyacak gelişmeler kaydedersiniz. İp atlama egzersizinde kan dolaşımını hızlandıracağınız için vücudunuza birçok katkısı olacaktır. Hızlı kan akışı dayanıklılığınızı ve kondisyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır. İp atlama sırasında bütün vücudun hareket etmesi karın kaslarınızın, kalçalarınızın ve bacaklarınızın aynı anda çalışmasına ve şekillenmesine yardımcı olacaktır. Ayak bileklerinden başlayan zıplama hareketi ile dengenizi daha fazla artırmanıza yardımcı olacaktır. Zıplama esnasında omuzlara kadar hissedilen hareket koordinasyon ve refleks duygularınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Hızlı sarfedilen efor sayesinde akciğerlerinizin kapasitesini artırmış olur ve kan dolaşımını hızlandırırsınız. Eğlenceli olan bu egzersiz stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır. Hızlı kan dolaşımı sayesinde metabolizmanız hızlanacaktır. Kalp ve damar sağlığınız korunmuş olacaktır. Dik durmanızda sizlere yardımcı olacaktır. İp atlarken çalışan kalça bacaklar sayesinde selülitlerinizde gözle görülür azalmalar olacaktır. Tüm vücudu çalıştırdığı için fazla ter atmanıza ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İp atlarken giyeceğiniz kıyafet tercihi önemlidir. Çok bol giyildiğiniz kıyafet ipin takılmasına sebep olabilir.

Atlama İpi Kullanmak Zor Mu?

Her işin başlangıcı öğrenme aşamasından geçileceği için zordur. Bunu sadece spor olarak algılamamanızda fayda vardır. Bir kişi arabayı yeni kullanmaya başladığı zaman nasıl zorlanıyorsa ip atlamaya başladığı zaman da bir o kadar zorlanacaktır. Düzenli spor yapamayan bir kişi ilk başlarda ip atlamada zorlanacaktır. Bu zorlanma atlama esansında olan zorlanma değildir. İlk defa ip atlayan bir kişi belki 100 tanede atlayabilir önemli olan bunun bir set daha yapılabilmesidir. Spora başlangıçtaki en önemli kurallardan bir tanesi ısınma hareketleridir. Bu ip atlama içinde geçerli bir durumdur. 

İp atlamaya başlayacak olan bir kişi ısınma hareketlerini başlangıç olarak yapmalıdır. Ufak bir aksilik sizlerin uzun süre spor faaliyetlerinden uzak durmanızda kaçınılmaz bir sondur. Düzenli bir spor yapmıyor iseniz ip atlama başlangıç olarak sizlere çok zor gelecektir. Düzenli bir spor haline getirmenizin ilk kuralı, kısa setler halinde başlamak olacaktır. Kısa setler halinde başladığınız ip atlama, gün geçtikçe set sayılarını artırarak devam edeceğiniz bir egzersiz haline gelecektir. Düzenli setleri gün geçtikçe sayı olarak artırdığınız takdirde yakacağınız kalori artmış olacaktır. Vücut olarak dik durmanıza ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Çocukluğumuzun da eğlencelerinden olan ip atlamak doğru yapıldığı takdirde zor olamayan bir egzersizdir. Doğru duruş, doğru ip tutuşu, doğru ip seçimi ve setler halinde kullanımı bu egzersizi eğlenceli hale getirecektir. İp atlamanın farklı şekilleri vardır. Kullanılacak ipe göre değişmektedir. Bunları şöyle sıralarsak normal atlama, iki ayağı birden kullanarak tempolu atlama, çekirge tipi atlama, tek ayakla atlama, çapraz atlama, ters atlama, çift ayakla atlama olarak sırlayabiliriz. İp atlarken zorlanmamanız açısından uzun olmayan kıyafetler giymeniz size faydalı olacaktır. 

Esneyebilen ve rahat giyebileceğiniz ayakkabılar ilk tercihleriniz arasında olmalıdır. Boyunuza uygun olan ip birinci tercihiniz olmalıdır. Bu konuda yeni üretilen ipler ayarlanabilir olmaları açısından sizin için engel teşkil etmeyecektir. Geliştirilen ip türleri sayesinde yeni başlayanlar rulmanlı ipleri tercih etmeleri durumda ipin dolaşmasını engellemiş olacaktır. Bu sayede ilk başlayanlar daha eğlenceli yapmaya başlayacaktır. İp atlamayı zorlaştırmadan devam etmek için kullanılacak zemin seçimi sizler için önemlidir. Çok sert bir zemin tercih ederseniz ayaklarınızda yorulma hissini daha fazla olacaktır. Çok yumuşak zeminlerde çökme yaşayacağınız için atlamanız dahada zorlaşacaktır. Spor salonlarında ki yumuşak petleri kullanabilirsiniz. Evinizde halı üstü sizin için ideal bir seçim olacaktır. Dışarıda yapmak istiyor iseniz çim ip atlamak için ideal bir seçim olacaktır. Zaman geçtikçe ip atlamada hızlandığınızın farkına varacaksınız. Bu hızlanmalar esnasında dik durma ve senkronizasyon konularına önem verin.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Atlama İpi Fiyatları

1535 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler