İki düzenek arasında yer alan sürtünmeyi rölatif dönme hareketiyle minimuma indirgeyerek ortaya çıkan enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan rulman, araç içerisinde birçok sistemde kullanılıyor. Direksiyon, dişli kutusu, aks, kayış gergi sistemi, araç şaftı gibi sistemlerdeki kullanımıyla dikkat çeken rulman, bu sistemlerdeki sürtünmeyi düşürerek ortaya çıkan enerjiyi maksimum düzeye çıkarıyor. Eksenel ya da dairesel hareket ile iş yapan veya çalışan birçok makinede kullanılan rulmanların temel görevi, hareketin minimum sürtünmeyle iletimi oluyor.

Arabalar dışında dönme hareketi kullanarak çalışan diğer elektronik eşyalarda da kullanılan ürün, sert çelikten imal edilen yapısı ile dayanıklılığını koruyor ve uzun yıllar sorun çıkarmadan görevini yerine getiriyor. Çalışma şekli oldukça basit olan rulmanlar, döner özelliğe sahip her parça için kullanılabiliyor. Halka sistemi ile çalışan rulmanların birbiri içinde rahat bir şekilde dönebilmesi, ara kısma yerleştirilen makara ile gerçekleşiyor. Yerleştirilen makaraların aynı boyutta ve pürüzsüz olması; ayrıca düzgün yerleştirilmesi rulmanın uzun ömürlülüğünü ve kalitesini belirleyen en önemli etkenlerin başında geliyor. İki halkanın birbirine geçirilmesi ve arasına makara yerleştirilmesi sonucu oluşan bir düzenek olan rulman, kullanım alanına ve tercihlere göre bilyeli ve makaralı olmak üzere iki şekilde üretiliyor.

Rulman Çeşitleri

Rulmanlar, yuvarlanma elemanlarına göre bilyeli ve makaralı; maruz kaldıkları yüklere göre radyal ve eksenel olarak sınıflandırılıyor. Bilyeli radyal rulmanlar, diğer rulman çeşitleri arasında yüksek devirli olmaları ile dikkat çekiyor. Küresel yapıda bilyelere sahip olan bu modellerin sadece üst noktaları halka yatağına temas ediyor ve bu durum, daha az yüzey temasına sahip olmalarını sağlıyor. Böylece minimum sürtünme sağlanarak çok daha yüksek devir sayısı elde ediliyor. Bu rulman çeşitlerinin her iki tarafında da kapak bulunduğundan dolayı bakım gerektirmiyor ve 20 derece ile 120 derece sıcaklıklarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Eğik konumlarda kullanılmaya elverişli olmayan bilyeli radyal rulmanlar, 8 ile 16 dakikalık eğime sahip açılarda takılabiliyor. Bilyeli eksenel rulmanlar, parçalara ayrılabilen özelliklerinden dolayı yek ya da çift yönde görev yapabiliyor. Her iki rulman tipi de güçlü eksenel yükleri taşıyabiliyor. Dış bilezikte tek omuz bulunduran omuzlu bilyeli rulmanlar, eksenel yükleri kısıtlı olarak taşıyabiliyor. İç bilezik ve dış bilezik yapıları değiştirilebilir yapıda olan rulmanlar, ayrı ayrı takılabiliyor ve böylece sıkı yataklanma imkanları oluyor. Bu durum, seri montajda büyük yarar sağlıyor. Sadece bir yönden gelen eksenel yükleri taşıyabilen tek sıralı eğik bilyeli rulmanlar, ikinci bir rulman olmadan çalışamıyor. Parçalarına ayrılamayan bu rulman çeşitlerinin yük açısı, 40 derece oluyor. Yüksek devirde çalışmaya uygun olan model, karşıt rulmanlarla kısa mesafeli olduklarında elverişli çalışabiliyor. Çift sıralı ve dış bilezik yuvarlanma yolu içbükey küre şeklinde olan oynak bilyeli rulmanlar, parçalarına ayrılabiliyor. Ayarlanabilir açıya sahip olan bu modeller, millerle takılmaya uygun yapılarından dolayı fonksiyonel kullanım sağlıyor. Parçalarına ayrılabilen silindirik makaralı rulmanlar, radyal özellik gösteriyor. Rulman çeşitleri arasında dayanıklılıkları ile dikkat çeken modeller, yük taşıma gücü olarak 2-4 dakikalık eğriliğe izin veriyor. Parçalara ayrılamayan oynak makaralı rulmanlar, çift sıralı ve dış bilezikteki yuvarlanma yolu içbükey küre olarak tasarlanıyor. Ayarlanabilir özelliğe sahip olan bu rulmanlar da ağır yüklerle çalışabiliyor. Parçalarına ayrılabilen konik makaralı rulmanların yuvarlanma yolları ve makaraları arasındaki çizgisel temas özelliği ile kenar gerilimlerini minimuma indirgiyor. Eksenel yükleri bir yön üzerinde taşıyabilen konik makaralı rulmanlar, ısıdan etkilendikleri için karşıt rulmanlarla arasında kısa mesafe tutulması gereken rulman çeşitleri arasında yer alıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rulman Çeşitleri

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 2900 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/80159012