Balıkçılık her yaştan insan için büyük bir zevk haline gelebiliyor. Lezzetli balıklara en taze halleri ile sahip olmak bir yana balık tutmanın verdiği zevk dahi ayrı güzellikler sunabiliyor. Balık tutma dendiğinde akla ilk olarak olta balıkçılığı gelse de zıpkınla avlanmak, zevk ve adrenalini aynı anda yaşatıyor. Amatör ya da profesyonel fark etmeksizin herkes, tehlikeli olarak kabul edilse de zıpkınla avlanmaktan keyif alıyor. 

Zıpkınla balık avlamanın ilgi çekici olmasının yanında aynı zamanda tehlikeli de olduğunun hatırlatılması gerekiyor çünkü zıpkınlar, yanlış kişilerin eline geçtiği takdirde büyük sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden olabildiğince dikkatli olmak ve tedbiri elden bırakmamak önem arz ediyor. 

 • Zıpkın Nedir?

 • Zıpkın, basit ve kompakt bir yapıya sahip olmasına karşın balık avlamada oldukça etkili sonuçlar veren bir alet olarak tanımlanıyor. Zıpkın üzerinde bulunan tetik, çentikli şişin balığa fırlatılmasına yarıyor. Genel anlamdaki mızrağa benzetilebilecek bu av malzemesi, mızrağın su altındaki hali olarak nitelendirilebiliyor. Zıpkınların uçlarında metal gibi alaşımlar kullanılıyor ve bu, avlanmada kolaylık sağlıyor. Zıpkınların birden fazla modeli bulunuyor ve bu modeller, gövde kısmındaki teknoloji ya da sistem ile farklılaşıyor. Zıpkınların gövde kısımları alüminyum ya da ahşaptan üretiliyor. Bu durum, modeller arasındaki en büyük farkı oluşturuyor. Ayrıca her zıpkının farklı boyutlara sahip olduğu biliniyor. En kısa zıpkınlar 40 santimetre civarında bir gövdeden meydana gelirken 50, 60, 70 ya da 100 santimetrelik zıpkınlara da rastlanabiliyor.
 • Zıpkın Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Zıpkın seçimi yaparken bazı kriterlere dikkat etmek önemli olabilir çünkü model farklılıkları, işlev ya da kullanımı da büyük oranda dönüştürüyor. Örneğin alüminyum gövdeli zıpkınlar kolay kullanımı ile ilgi uyandırıyor. Ekstra bir bakım gerektirmeyen alüminyum gövdeli zıpkınlar, özellikle başlangıç seviyesindeki kişiler için tavsiye ediliyor. Mekanizmasıyla da kolaylık sağlayan bu zıpkınların uçları da ayrı bir özen gerektirmiyor. Bir diğer zıpkın çeşidi olan ahşap gövdeli zıpkınlar, genellikle profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Alüminyum zıpkına kıyasla bir hayli ağır olan bu ürünler, suyun altında ise hareket kolaylığını maksimum seviyeye çıkarıyor. Ahşap zıpkınların bir diğer avantajı atış sırasındaki tepkimenin az olması şeklinde özetleniyor çünkü alüminyum zıpkınlar, tepme gibi sorunlar yaşatabiliyor. Ancak ahşap zıpkınların bakım zorluğunun da göz önünde bulundurulması hatırlatılıyor.
 • Zıpkınla Nasıl Balık Avlanır?

 • Zıpkınla balık avlamaya başlamadan önce zıpkının kurulması gerekiyor. Zıpkının kurulması tıpkı ok ve yay kullanmaya benziyor. Okun yaya gerilmesi gibi özel şiş de zıpkın mekanizmasına yerleştiriliyor. Bu yerleştirme işleminde biraz güç uygulamak gerekebiliyor. Ancak zıpkın kurmanın su içerisinde yapılması avantajlı sayılıyor çünkü su üzerindeki zıpkın kurma işlemleri istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Zıpkının kurulmasının ardından ikinci aşama olan nişan almaya geçiliyor. Nişan alma sırasında net, spesifik bir nişan tekniği bulunmuyor. Bu yeteneğin zamanla gelişebileceği ifade ediliyor çünkü balık ile karşı karşıya geldiğinizde yalnızca zıpkının kafa kısmı ile nişan alma ihtimaliniz oluyor. Zıpkının kafa kısmını balığa denk getirdiğiniz an atış yapmalısınız çünkü aksi takdirde vakit kayıpları kaçınılmaz hale geliyor. Zıpkının kurulması, taşınması ve nişan alınması gibi süreçlerin tamamı zamanla rayına oturtuluyor. İlk başlarda zıpkını kurarken, taşırken ya da nişan alırken birçok başarısız deneme gerçekleştirebilirsiniz ancak bu başarısız denemelerin sonucunda süreç, başarılı bir ivme yakalıyor. Bol tekrar, azim ve sabır ile geçecek olan alışma evresinin ardından zıpkınlar, balık avlama aktivitesinde her daim yardımcınız oluyor. Zıpkınla balık avlamanın verdiği adrenalin eşsiz deneyimler yaşatıyor.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Zıpkınlar ve Zıpkın Uçları

193 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Apnea
  2. Free-Sub
  3. Seac Sub
  4. AlbaStar
  5. Abalone
  6. Assinipper
  7. Anax Pro
  8. Blue Heaven
  9. Shark
  10. Beuchat
  11. Mares
  12. Oceanus
  13. Yılmaz
  14. As-Sniper
  15. Bermuda
  16. Yılmazlar
  17. Ares
  18. Alessandro Picasso Elite
  19. Cressi
  20. Deeper
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/22007826/22003835/22004232
Başa dön