Karabina

Karabina modelleri açıldığı zaman kanca görevi gören kapatıldığında ise halka görevi gören bir ürün olarak bilinmektedir. Birçok farklı kullanım alanına sahip olan karabinalar, aynı zamanda günlük kullandığımız birçok eşyada karşımıza çıkmaktadır. Köpek tasmasından anahtarlıklar, çantalardan kemerlere kadar birçok eşyada karabina kullanımı görülmektedir. Şekil itibariyle karabina modelleri halka şeklinde olmasına rağmen istenildiği zaman karabina kanca olarak da kullanılabilmektedir. Çok amaçlı kullanılabilmesi için karabina çeşitleri özel bir şekilde tasarlanmaktadır. Karabina çeşitleri yaylı bir sisteme sahip olması nedeniyle uzun süreli kullanılmak için uygundur.

Özel bilgiler barındıran bu yazımızda karabina hakkında ve karabina çeşitleri hakkında çok sayıda bilgiye ulaşabilirsiniz. Karabina modelleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız aşağıda yazımızın devamını okuyarak bunu sağlayabilirsiniz.

Karabina Kullanım Alanları Nelerdir? 

Karabina modelleri genellikle dağcılık ve inşaat alanlarında emniyet sistemlerini sağlayan kısımlar olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında tarım ve ormancılık ile arama ve kurtarma alanlarında da kullanılmaktadır. Akrobasi dalında faaliyet gösteren kişiler de karabina çeşitleri kullanmaktadır. Denizcilik alanı ile ilgili karabina kullanım çeşitleri de görülmektedir. Bunun dışında dekorasyon eşyalarında ve günlük eşyalarda da kullanılmaktadır. Görüldüğü gibi karabina modellerinin oldukça geniş kullanım alanları bulunmaktadır.

Yüksek alanlarda çalışan kişiler, güvenlik amacıyla kilitli karabina modelleri kullanmalıdır. Kullanılan ekipmanın mutlaka kilitli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi takdirde çalışma alanında karabina yapıya temas eder, cisimler ya da yüzeyler baskı uygulayarak kilidin açılmasına neden olabilir. Bu yüzden kilitli olarak kullanılan karabina güvenlik açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle yüksek alanlarda yapılan çalışmalarda mutlaka otomatik kilitli karabina modelleri tercih edilmelidir. Bu kadar güzel modelleri tercih edildiğinde herhangi bir darbe ya da unutkanlık sonucu sorun yaşama riskinin önüne geçilmiş olur. Bu yüzden yüksek alanlarda yapılan çalışmalarda doğru ekipmanla birlikte doğru karabina modeli tercih edilmelidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi denizcilik ve dağcılık gibi alanlarda da karabina kullanımı görülmektedir. Doğal olarak günlük hayatımızda kullandığımız karabina modelleri ile denizcilik alanında kullanılan karabina modelleri benzer değildir. Bu yüzden karabina modellerini tercih ederken, amacına ve kullanım alanına uygun modeller tercih edilmelidir. Denizcilik alanında kullanılan karabina modelleri ile dağcılık alanında kullanılan karabina modelleri birbirinin yerine kullanılamaz. Günlük hayatta kullanılan modelleri ise hiçbir şekilde başka alanlarda kullanıma uygun değildir. Özellikle dağcılık alanında kullanılan karabina modelleri, bir şeyi bir yere sağlam bir şekilde asmak ve orada durmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Karabinaların en önemli özelliklerden biri kapı kısmının sadece tek bir yöne doğru açılmasıdır. Böylece ters taraftan açılması söz konusu değildir. Tek taraflı açılması nedeniyle güvenli bir taşıma veya asma imkanı sağlamaktadır. Yine ihtiyaçları doğrultusunda birçok farklı boyutta karabina modelleri üretilmektedir. Karabina fiyat seçenekleri de buna göre farklılık göstermektedir.

Karabina Çeşitleri

Karabina modelleri farklı ihtiyaçları karşılamak için farklı şekillerde ve boyutlarda üretilmektedir. Bu ürünlerin hammaddeleri genellikle alüminyum ya da çelikten oluşmaktadır. Üretim aşamasında alüminyum veya çelikten yapılan karabina modelleri aşırı dayanıklı olmaktadır. 

Karabina modelleri kullanım amaçlarına ve kullanıldıkları alanlara göre farklı çeşitlerde üretilmektedir. Farklı çeşitlerde karşımıza çıkan karabina modelleri farklı özelliklere sahiptir. Bu ürünün sahip olduğu farklı modellerin farklı özelliklerine göre inceleme yapılarak hangi alanda hangi modelin kullanılmasının uygun olduğu belirlenmektedir. Bir alanda kullanılan karabina modelinin başka bir alanda uygun olmama durumu da vardır. Bu yüzden dikkatli bir şekilde seçim yapılmalıdır. Şekillerine göre incelendiğinde karabina çeşitleri 4 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. 

D Model Karabina

D model karabina çeşitlerinde ağırlık merkezi düz kısımda toplanmaktadır. Karabina çeşitlerine asılan ağırlıklar düz kısımda toplanır, çünkü en güçlü kısmı burasıdır. Ağır malzemelerin taşınması gerektiğinde daha güçlü çekme kuvveti olan yerler için bu karabina modeli daha uygundur. Basit bir yapıda olmasına rağmen oldukça fonksiyonel ve iş gören bir üründür.

Oval Karabina

Adından da anlaşılacağı gibi oval şeklindeki bir karabina modelidir. En basit yapıda olan karabina modelleri arasında yer almaktadır. Çok yüksek ağırlıkların taşınması için uygun değildir. Makul ağırlıklara sahip taşınması gereken şeyler için kullanılabilir. Simetrik olan bu karabina modelinde her 2 tarafa da eşit sayıda ekipman koyulacağı durumlarda uygun bir karabina modeli olmaktadır. Böylece yükün eşit bir şekilde dağıtılması sağlanmaktadır. Ayrıca oval hatlara sahip olması nedeniyle ekipmanın zarar görmesinin de önüne geçilmektedir.

Asimetrik D Model Karabina

D model karabina ile neredeyse hemen hemen aynı sistematik ile çalışmaktadır. Fakat ondan en önemli farkı asimetrik olmasıdır. Asimetrik olması nedeniyle kapı kısmı daha geniş bir biçimde açılmaktadır. Bu karabina modeli daha geniş halat ve ekipmanlar için kullanım açısından uygundur. Bu yüzden daha geniş ve daha büyük ekipmanlar kullanılan mesleklerde bu karabina modeli daha fazla tercih edilmektedir.

Armut Karabina

Armut karabina modeli çoğu zaman dağcılık sektöründe kullanılmaktadır. Birçok farklı tırmanış ekipmanlarını asmak amacıyla bu karabina modeli tercih edilmektedir. Genellikle bu karabina modeli askı amaçlı kullanılmaktadır. Bu yüzden yapısı itibarı ile bir tarafı dar olurken diğer tarafı geniş olmaktadır. Bu karabina modeli dağcılık sektöründe aynı zamanda aşağı iniş aşamasında ipe bağlamak amacıyla kullanılan bir modeldir. Bu açıdan bakıldığında armut karabina modellerinin hayat kurtaran bir özelliği de bulunmaktadır. Dağcılık alanı dışında da yüksek alanlarda çalışan kişiler tarafından bu özelliği nedeniyle tercih edilmektedir.

Karabinanın Avantajları Nelerdir?

Kullanım amacına uygun olarak karabina modelleri seçilirse birçok farklı avantajı beraberinde getirmektedir. Karabina modellerinin en büyük avantajları arasında tek el ile açılıp kullanılabilmesi yer almaktadır. Karabina modellerini açıp kapatmak için 2 elinizi birden kullanmanıza gerek kalmamaktadır. Kilitli mekanizmaya sahip bir karabina modeli tercih edilse bile kolay bir şekilde tek elle kullanılabilir. Bu sayede acil durumlar olduğunda kolay bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Tersten açılmaması nedeniyle güvenlik tedbirlerini almaktadır. Bu durumda oldukça avantajlı bir şekilde karabina modellerini kullanmayı gerçekleştirmektedir. Karabina fiyatları kullanım alanlarına göre değişmektedir.

Şekil Yapıları Dışında Karabina Modelleri Neye Göre Ayrılır?

Şekilleri açısından 4 farklı şekilde karşımıza çıkan karabina modelleri aynı zamanda kendi aralarında kilitlenen ve kilitlenmeyen karabina çeşitleri olarak da ayrılmaktadır. Genel itibariyle kilitlenme özelliği bulunan karabina modelleri tercih edilmektedir. Kilitlenebilen karabina modellerinde kapı kısmı kapandıktan sonra kapının açış tarafına doğru kılıf ve o kılıfın olduğu yere doğru vidalama yapılarak kilitlenme işlemi tamamlanmaktadır. Genel olarak bu şekilde olmasına rağmen farklı klip mekanizmalarına sahip karabina modelleri de bulunmaktadır. Farklı kilit mekanizmasına sahip olan karabina modellerine örnek vermek gerekirse, manyetik şekilde kilitlenen ya da döndürme yöntemi ile açılan kapılara sahip karabina modelleri bulunmaktadır.

Karabina Ne İşe Yarar?

Karabina modelleri oldukça hafif ürünler olmasına rağmen çok ağır yükleri taşıma imkanını size sunmaktadır. Böylece çok ağır yükleri basit bir şekilde taşıyabilirsiniz. Karabina modellerinin bir diğer özelliği ise sert hava koşullarına karşı uyumlu olmasıdır. Aynı zamanda karabina modelleri dış darbelere karşı da dayanıklı olmalarıyla dikkat çekmektedir. Kullanacağınız alan için doğru ve kullanım amacına uygun bir karabina modeli tercih ederek size sağlayacağı avantajlardan tamamen faydalanabilirsiniz. Gereksinimlerinizin durumuna göre karabina fiyatı durumu da değişmektedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Karabina

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 681 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22007826/356945/22011663/22011688