Gökyüzündeki gezegenler, galaksiler ve binlerce farklı yıldızı daha yakından tanıma ve gözlemleme şansı sunan teleskoplar, eğitici aygıtlar olmalarının yanı sıra son derece eğlenceli araçlardır. Sahip oldukları güçlü ışık toplama ve yakınlaştırma kapasiteleri sayesinde teleskoplar ile gökyüzü gözlemlerinin yanı sıra yeryüzü ve doğa gözlemleri de rahatlıkla yapılabilir. Teleskoplar, pek çok farklı parçadan oluştuğundan farklı gözlem ihtiyaçları için kişiselleştirmeye açık biçimde tasarlanmış ürünlerdir. Bu nedenle amatör veya profesyonel gözlemcilikte teleskop aksesuarları kullanıcılar için son derece önemli detaylar hâline gelir. Teleskop aksesuarları sayesinde teleskopların varsayılan hallerinde gerçekleştirmenizin mümkün olmadığı birçok farklı gözlemi rahatlıkla ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Her İhtiyaç İçin Özenle Tasarlanmış Teleskop Aksesuarları

Teleskopla gözlem söz konusu olduğunda, gözlemcilerin en başta zorlandıkları konulardan bir tanesi hedefi bulmaktır. Teleskopların yakınlaştırma oranları oldukça fazla olduğu için bir bulucu dürbün olmaksızın hedefinizi bulmanız saatlerinizi alabilir. Teleskop tüplerinin hemen üzerine monte edilebilen bulucu dürbünler ve yıldız bulucuların sağladığı geniş açı görüntü sayesinde hedefinizi kolaylıkla mercek görüntüsüne denk getirip zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Gözlemciler arasında hedefi görüntüye denk getirdikten sonra en çok şikâyet edilen problemlerden birisi de hedefteki nesnenin kısa süre içerisinde görüntüden kaybolmasıdır. Teleskoplardaki yüksek yakınlaştırma oranı, gözlem sırasında dünyanın kendi etrafındaki dönüşünün çıplak göze oranla daha fazla hissedilir olmasına sebep olur. Bu problemi ortadan kaldırmak için otomatik nesne izleme özelliğine sahip GoTo donanımlı GPS teleskopları tercih edebilirsiniz. Gözlem sırasında titreme gibi problemlerle karşı karşıya kalıyorsanız rüzgâr gibi dışardan gelebilecek titremeleri sönümleyebilecek ağırlıktaki tripodları (üç ayak) veya titreşim azaltıcı destekleri kullanmanız yararınıza olur. Dürbün kullanmayı tercih eden gözlemciler arasında dürbün bağlama tripodları da sıklıkla tercih edilir.

Teleskoplar, çıplak gözle görülmesi imkânsız binlerce farklı görüntüye anlık olarak şahitlik etmenizi sağlar. Ancak gördüğünüz bu görüntüleri fotoğraflamak, sanıldığı kadar kolay değildir. Teleskoplardaki görüntüyü sağlıklı biçimde fotoğraflayabilmek için stack (biriktirme) yöntemi ile aynı görüntüyü sabit bir biçimde defalarca kez almanız gerekir. Bunu yalnızca elleri kullanarak yapmak imkânsız olduğu için astrofotoğraf çekmek isteyen gözlemciler fotoğraf makinesi ve akıllı telefon bağlantı adaptörleri kullanırlar. Kullanımı oldukça kolay olan bu adaptörler sayesinde fotoğraf çekmek istediğiniz telefon veya makinenizi teleskobunuza kolaylıkla monte edip harika astrofotoğraflar çekebilirsiniz. Bu iş için akıllı telefonlara özel olarak üretilen el teleskoplarını da tercih edebilirsiniz. 

Teleskop Aksesuarları ile Ay ve Güneş Gözlemlerinin Tadını Çıkarın

Teleskop filtresi olmadan güneşe bakmak, kalıcı körlüğe neden olabilecek kadar tehlikelidir. Güneş gözlemlerini güvenle gerçekleştirmek üzere tasarlanan güneş filtreleri, göze gelen ışığı sağlıklı oranda filtreleyerek güneşin tanecilikli yapısını, güneş lekelerini ve güneş rüzgârlarını bile gözlemleme şansı sunar.

Dünyanın uydusu ay, güneşten aldığı ışığı ciddi miktarda yansıttığı için ay gözlemlerini filtresi olmayan optik bir enstrümanla gerçekleştirmek zaman zaman tehlikeli olabilir. Bu nedenle tasarlanan ay filtreleri, gözlerinizi rahatsız etmeden uzun süreler boyunca ay gözlemlerini gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Kılavuz Görevi Gören Teleskop Aksesuarları

Gözlemler sırasında binlerce gök cismi arasında kaybolmak işten bile değildir. Bu nedenle gözlemciler, gözlem sırasında kendilerine rehberlik edecek ekipmanlara ihtiyaç duyabilirler. On binlerce gök cisminin takibini yapmakla beraber sesli bilgi alabilme imkânı sunan Wi-Fi modüller gözlemcilere rehberlik eden özellikleriyle öne çıkar. Wi-Fi modüller ve güneş sistemi görüntüleyiciler sayesinde gözlemlerinizi daha keyifli ve verimli hâle getirebilirsiniz.

Gözlemlerinizi Kişiselleştirmeye Yarayan Göz Mercekleri

Teleskoplara kolaylıkla monte edilebilen göz mercekleri sayesinde izlemek istediğiniz gök cismine en uygun yakınlaştırma oranına sahip göz merceklerini tercih edebilirsiniz. Göz mercekleri ve farklı çeşitteki filtreleri birlikte barındıran mercek ve filtre setleri ise teleskobunuzun işlevselliğini artırmanıza yardımcı olur. Yakınlaştırma oranını maksimum düzeyde tutmak içinse göz merceklerinin üzerine monte edilebilen barlow lensleri tercih edebilirsiniz.

Her tür gözlem ihtiyacınızı karşılayan bütün bu teleskop aksesuarlarıyla en verimli gözlemleri gerçekleştirmek için gözlem yaptığınız konumdaki sıcaklık, nem, yükselti gibi detaylar da önemli hâle gelir. Bütün bu değerlerin takibini yapıp, gözlem ekipman ve aksesuarlarınızı etkili biçimde kullanabilmek adına dijital pusulaları kullanabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Teleskop Aksesuarları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 272 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/80678116/354988