Teleskop & Aksesuarları

Gökyüzündeki cisimleri daha yakından ve net biçimde izlemeyi mümkün kılan teleskoplar, farklı teknik özelliklerle beraber üretiliyor. Teleskopla gökyüzü gözlemciliği, derin uzay gözlemleri ya da gezegen takibi gibi birçok farklı sınıfa ayrılıyor. Bu konuda aynalı ve mercekli teleskop modelleri, gökyüzünü gözlemlemek isteyenlerin beklentilerini karşılamayı başarıyor. Teleskop kullanımını daha işlevsel hâle getiren teleskop malzemeleri ve teleskop aksesuarları sayesindeyse satın aldığınız teleskobu kullanım alışkanlık ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebilir, teleskopların gözlem kalitesini artırabilirsiniz. Siz de gökyüzünde galaksiler, bulutsular ya da gezegenler gibi gök cisimlerini merak ediyor ve daha yakından izlemek istiyorsanız teleskop malzemesi ve fiyatları arasında bir tercih yaparak hayalinizdeki teleskoba sahip olabilirsiniz.

Pratik ve İşlevsel Kullanım Özelliklerine Sahip Mercekli Teleskop Çeşitleri

Daha çok gökyüzü gözlemleri için tercih edilen teleskoplar, aynalı ve mercekli teleskop olmak üzere iki ana kategoriye ayrılıyor. Refraktör teleskop olarak da bilinen mercekli teleskop çeşitlerinin en çok öne çıkan özelliği kolay kullanım imkânı oluyor. Günümüzde astronomi uğraşını amatör düzeyde devam ettiren gözlemcilerin en çok tercih ettiği türlerden olan mercekli teleskoplar, çok sık bakım gerektirmemesi ve pratik ayarlama özellikleri sayesinde keyifli gökyüzü gözlemleri vadediyor. Mercekli teleskoplarda ışığı toplamak için ayna yerine mercek kullanılması, bu tür teleskopların boyutlarının da ideal seviyelerde olmasına yardımcı oluyor. Böylece mercekli teleskoplar kolay taşınabilirlik özelliğine de kavuşmuş oluyor. Bununla birlikte mercekli teleskop tüplerinin sabit ve kapalı tasarımlara sahip olması tozlanma gibi durumlarla karşılaşılmasını da önlüyor. Bu sayede mercekli teleskobunuzu gözlem yapmadığınız durumlarda bakım yapmanıza gerek kalmadan uzun süreler boyunca depolayabilirsiniz.

Kolay kullanım özellikleriyle astronomiye hem başlangıç hem de orta düzeyde ilgi duyanlar için uygun olan mercekli teleskoplarla Jüpiter, Satürn, Venüs, Merkür, Mars gibi gezegenleri rahatlıkla gözlemleyebilir, ışık kirliliğinin düşük olduğu bölgelerde ise bulutsu ve gökadalar gibi derin uzay objelerini inceleyebilirsiniz. Mercekli teleskoplarla birlikte gelen farklı milimetre çaplarındaki göz mercekleri sayesinde teleskobun yakınlaştırma oranını bakmak istediğiniz objeye göre ayarlayabilirsiniz. Göz merceklerinin üzerine yerleştirebileceğiniz barlow lens türleriyle yakınlaştırma oranlarını daha da artırabilirsiniz. Göz mercekleri ve barlow lensler sayesinde Ay’ın yüzeyindeki kraterleri detaylı biçimde inceleyebilir ve gözlem keyfini katlayabilirsiniz. Eğer siz de gökyüzünü merak ediyor fakat hangi teleskop çeşidiyle başlayacağınızı bilmiyorsanız tercihinizi kolay kullanım özellikleriyle öne çıkan mercekli teleskoplardan yana kullanabilirsiniz.

Aynalı Teleskop Modelleri Üstün Gözlem Performansı Sunuyor

Reflektör teleskop olarak da bilinen aynalı teleskoplar, gökyüzündeki cisimlerin ışığını toplamak ve yakınlaştırma sağlamak için mercekler yerine aynaları kullanıyor. Ayna çaplarının merceklere göre daha büyük ölçülerde olması sayesinde teleskopların asıl işlevi olan ışık toplama özelliğini oldukça başarılı biçimde yerine getiren aynalı teleskoplar, böylece kaliteli görüntüler sunabiliyor. Bununla beraber büyük çaplarda ayna üretimlerinin kaliteli mercek üretimine göre daha kolay olması nedeniyle aynalı teleskoplar özelliklerine göre uygun fiyat etiketleriyle avantajlı konuma geliyor. Işık toplamak için aynaların tercih edildiği bu tür teleskoplarda aynaların arasındaki mesafenin, yani odak uzunluğunun daha fazla olması ise aynalı teleskopların boyutlarının diğer teleskop türlerine göre daha büyük olmasını sağlıyor. Mercekli teleskopların karşılaştığı renk sapması probleminden etkilenmemesi sayesinde tercih sebebi olan aynalı teleskopları, derin uzay gözlemleriyle birlikte gezegen gözlemciliği için de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Aynalı teleskopların bir diğer önemli avantajı ise kişiselleştirebilir tasarımlara sahip olması oluyor. Amatör ya da profesyonel gökyüzü gözlemcileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir teleskop türü olan aynalı teleskopları Ay gözlemleri için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Teleskop Kullanımını Daha Kolay Hâle Getiren Teleskop Parçaları

Teleskopların kullanım amacına göre kişiselleştirebilir cihazlar oluşu, akıllara “Teleskop parçaları nelerdir?” sorusunu getiriyor. Teleskop için malzemeler, bağlantı aparatlarından merceklere kadar geniş bir ölçekte değişiklik gösteriyor. Teleskoplara özel olarak üretilen telefon bağlantı aparatları sayesinde akıllı telefonlarınızı teleskop ya da dürbünlere rahatlıkla sabitleyebilirsiniz. Böylece gökyüzünde gördüğünüz objeleri yalnızca izlemekle kalmayıp fotoğraflarını da çekebilirsiniz. Sade ve işlevsel tasarımlara sahip telefon aparatları ile amatör astronomi hobisini astrofotoğrafçılık ile birleştirebilirsiniz. Dürbün ve teleskop mercekleri üzerinden fotoğraf çekmeyi kolay hâle getiren bağlantı aparatlarının mikroskoplar için üretilen modelleri de meraklıları tarafından ilgi görüyor. İster teleskop ister mikroskop kullanırken incelediğiniz objelerin fotoğraflarını çekebileceğiniz aparatlar sayesinde daha detaylı gözlemler gerçekleştirebilir, gözlemini gerçekleştirdiğiniz objeleri diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

Teleskop Aksesuar Çeşitleri Teleskopların Gözlem Kapasitesini Artırıyor

“Teleskop malzemeleri nelerdir?” sorusu söz konusu olduğunda mutlaka değinilmesi gereken diğer bir malzeme türüyse hedef bulucu aksesuarlar olarak öne çıkıyor. Hedef bulucu ürünler, özellikle teleskop kullanmaya yeni başlayan kullanıcıların en çok karşılaştığı sorunlardan olan obje bulma sorununu ortadan kaldırıyor. Teleskopların üzerine kolayca entegre ederek hemen kullanmaya başlayabileceğiniz starpointer bulucu ekipmanları, yakınlaştırma gücünün ana gözlem ekipmanına göre daha düşük seviyelerde olması sayesinde geniş açı görüş imkânı sağlıyor. Hedef bulucu dürbünü kullanarak incelemek istediğiniz objenin yakınlarındaki diğer objeleri de görebilir ve gök cisimlerini gözlem referansları olarak kullanıp gökyüzünü daha hızlı biçimde öğrenebilirsiniz.

Ay filtresi gibi ışık filtreleme görevini başarıyla yerine getiren aksesuarlar da aynalı, mercekli teleskop malzemeleri arasında sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle yüksek ışık toplama kapasitesine sahip teleskoplarla yapılan uzun süreli Ay gözlemleri, aşırı ışık miktarı nedeniyle gözlem kalitesini düşürebiliyor. Teleskobun topladığı ışığı belirli bir miktarda düşürmeye yarayan Ay filtresi sayesinde Ay gözlemleri hem daha konforlu hem de daha keyifli hâle geliyor. Üstelik Ay filtresi ile çektiğiniz Ay fotoğraflarının kalitesinin de arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Güneş Gözlemleri Yapmayı Sağlayan Teleskop Filtreleri

Teleskop kullanımı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken bir nokta da teleskopla güneş gözlemi olarak öne çıkıyor. Filtresiz biçimde teleskopla Güneş gözlemi yapmak göze kalıcı ve ciddi zararlar verebildiğinden imkânsız hâle geliyor. Ancak Güneş ışığını yeterli düzeyde filtrelemeye yardımcı olan Güneş filtresi sayesinde istediğiniz zaman Güneş gözlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sarı ve turuncu renklerde Güneş görüntüsü sağlayan güneş filtrelerini, Güneş üzerindeki lekeleri ve Güneş’in yapısını daha detaylı biçimde incelemek için tercih edebilirsiniz. Üstelik Güneş filtresini, mercek ve barlow lensler ile birlikte kullanmayı da düşünebilirsiniz.

“Teleskop parçaları nelerdir?” sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise farklı oranlarda büyütme ve yakınlaştırma sağlayan mercekler olarak öne çıkıyor. Tak - çıkar biçiminde üretilen teleskop merceklerini dilediğiniz gibi değiştirerek teleskobun yakınlaştırma oranını gözlemlemek istediğiniz objeye göre özelleştirebilirsiniz. Örneğin, Ay gibi gökyüzünde daha büyük bir açısal çapa sahip cisimleri gözlemek için geniş açı lensleri tercih edebilir, derin uzay objeleri için ise daha yüksek yakınlaştırma oranına sahip göz lenslerini kullanabilirsiniz.

Siz de gökyüzünü daha yakından tanımak için farklı özelliklerde üretilen teleskoplara göz atabilir, teleskop ya da dürbün gibi gözlem ekipmanlarınızı geliştirmek için “Teleskop malzemeleri nereden alınır?” sorusunun cevabı olan Hepsiburada üzerinden teleskop aksesuarlarını keşfedebilirsiniz. Astronomiye ilgi duyan her yaştan gökyüzü gözlemcisine uygun biçimde üretilen teleskop malzemelerini, kullanmak istediğiniz ekipmanın modeline göre seçebilirsiniz. Birbirinden kaliteli teleskop malzemelerini sahip olduğunuz teleskobun gücünü artırmak ya da kullanım kolaylığı sağlamak üzere tercih edebilirsiniz.

Duvar KağıtlarıOyuncu KoltuğuYazıcıModemMonitörOyun BilgisayarıLaptop ÇantaKlavyeMouseMasaüstü BilgisayarEkran KartıKulaklık3D YazıcıAnakartProjeksiyon CihazıAkıllı BileklikBluetooth HoparlörUydu AlıcısıBuzdolabıYabancı DizilerCumhuriyet AltınıHesap MakinesiÇeyrek AltınKramponElektrikli BisikletKırtasiye ÜrünleriTakvimAnimasyon FilmleriPlaystation 5Koltuk TakımıSaatKronometreHaritaPusulaDavetiyeSözlükYatak Odası Takımları22 Ayar BilezikBisikletGalatasaray FormalarıKurutma MakinesiKöpek ÜrünleriKedi EşyalarıYatak Odası TakımlarıFırınVantilatörAyakkabıScooterAltın BileklikÇalışma MasasıErkek Spor AyakkabıZeytinyağıPazar ArabasıAltın KolyeTesettür ElbiselerKamp SandalyesiDireksiyon SetiBanyo DolaplarıTesettür AbiyeProtein TozuTost MakinesiTam AltınJakuziTıraş MakinesiAnkastre SetGardropFiltre Kahve MakineleriOkul ÇantasıMutfak MaşasıFutbol TopuMotosikletMutfak DolabıDerin DondurucuMotosikletDuşakabinAvizeKitaplıkMutfak MasasıKomedi FilmleriAyakkabılıkDuşakabinUzaktan Kumandalı ArabaBasketbol AyakkabılarıBuhar MakinesiSandalyeHediyeSırt ÇantalarıBasketbol AyakkabısıTesettür GiyimBlenderTopuklu AyakkabıNargileHalıSu Arıtma CihazlarıDuvar SaatleriSandalyeSırt ÇantasıSaç Kurutma MakinesiAltın KüpeLambaderBeşiktaş FormasıKedi MamasıYabancı FilmBalıkPufMasaj AletiDikey SüpürgeJartiyerMikrodalga FırınÇadırHalı Yıkama MakinasıNavigasyonŞemsiyelikFeraceTürkçe SözlüklerPastaWaffle MakinesiÇapa MakineleriŞifonyerMouse PadZigon SehpaKoşu BandıGenç OdasıOrta SehpaKadın Spor AyakkabıErkek CüzdanBattaniyeKaynak MakineleriStor PerdelerSu SebiliGelinlikYatakPatenTesettür TakımAltın BilezikHalı Saha AyakkabısıHazır SistemBahçe MobilyasıKreatinBarkod OkuyucuTesbihErkek TişörtÇocuk BisikletiDoğum Günü HediyesiHazır SistemlerErkek Kol SaatiDüdüklü TencereMama SandalyesiYemek MasasıBilgisayar MasasıErkek ParfümüDiş BeyazlatıcıTek Kişilik BazalarKolajenMakyaj MasasıKlozetKülçe AltınNevresim TakımıJeneratörPortmantoÇocuk OdasıOyuncak ArabaÇakmakMikrofonÇaydanlıkOyuncu KulaklıklarıFiltre KahveUyku TulumuErkek GömlekAküPançoMasa LambasıMelodikaPiyanoKamp MasasıYemek Takımlarıİngilizce SözlükKolyeGümüş KolyeOyuncak BebekAspiratörÇok Amaçlı DolapŞarjlı SüpürgeElektro GitarKedi KumuDuş BaşlığıAltın YüzükTermosifonFormaBilezikDikiş MakinesiAlyansMayoKulak Üstü KulaklıkKahvaltı TakımlarıAna KucağıÜtüDambıl SetiYapay ÇiçekDavlumbazBebek BeşiğiBasketbol TopuGözlükErkek Eşofman TakımıErkek PantolonT-ShirtErkek CeketTabloAteş ÖlçerAbajurYağmurlukŞekerBileklikFrench PressOcakYağmurlukAynaAnahtarlıkScooter MotorErkek BileklikSehpaGitarFon PerdeKalemliklerBıçakTavan VantilatörleriPerdeKemerGebelik TestiKomodinKlozet KapağıYatak ÖrtüsüSehpaLokma TakımıOyun HavalarıTürk KahvesiMutfak BataryasıAtv MotorÇocuk FilmleriKıyma MakinesiBuharlı TemizleyiciŞişme YatakTeleskopKompresörOfis KoltuklarıPiercingAbajurGenç Odası TakımlarıKuluçka MakinesiYüzükŞişme HavuzKöşe Koltuk TakımıATV MotorMutfak RobotuTV SehpasıIslak MendilGümüş BileklikTakım ÇantaKiler DolabıTereyağPlakalıkTakım ÇantalarıPikapTrambolinTuvalet KağıdıMakarna ÇeşitleriKöpek MamasıErkek KolyeOfis MobilyalarıTesettür MayoKehribar TesbihlerErkek TerlikDambılSosyal BilgilerÇim Biçme MakinesiDövmeŞofbenKemanBankYeşilçam FilmleriKapıPeluş OyuncakBüyük Beden AbiyeKimonoKutu OyunKaykaySemaverSilikon TabancasıŞapkaElektrikli MotosikletMatkapProbiyotikİnci KolyeOto TeypMeyve SıkacağıEl FeneriArmut KoltukErkek Güneş GözlüğüKek KalıbıKutu Oyunu
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Teleskop Aksesuarları

2419 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Yurt Dışından Ürünler
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 43 / 2419 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?