Badminton raketi, oyunun temel ekipmanlarından biri olduğu için raketin özellikleri oyun performansını önemli ölçüde etkiler. En iyi performans için seçtiğiniz raket türünün oyun kabiliyetinize uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Oyun seviyenize göre amatör ya da profesyonel modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Badmintona yeni başlıyorsanız, ağırlık ve ağırlık merkezi gibi önemli detayları bilmek, en iyi badminton raketini satın alabilmenizi kolaylaştırır.

Badminton Raketi Nasıl Seçilir?

Raket seçerken, ilk dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri raket ağırlığıdır. Badminton raketlerinde, ağırlık genellikle “U” ile gösterilir. Sayı ne kadar küçük olursa, raketinin ağırlığı o kadar artar. 4U raket 80-84 gr; 3U raket 85-89 gr; 2U raket 90-94 gr ve 1U raket 95-100 gr ağırlığındadır. İyi bir badminton raketi için 80 ila 100 gr genellikle iyi bir ölçü olarak kabul edilir. Raket ağırlığı, oyuncunun seviyesine göre belirlenir. Yeni başlayanlar için hafif badminton raketleri tavsiye edilir. Hafif raketlerin kontrolü genellikle daha kolaydır. Badmintona yeni başlıyorsanız 3U (85 gr ila 89 gr) arasındaki raketleri tercih edebilirsiniz. Hafif raketler aynı zamanda daha hızlı vuruş hızına ve toparlanmaya izin verir. Bu sayede hızlı servisler atabilir ve kolayca farklı vuruşlara geçebilirsiniz. Hafif raketler bileğe ve omuzlara daha kolay uyum sağladığından, oyunlar sıranda yaralanma riskini azaltır. Tek oyuncular genellikle dengeyi sağlamak için 3U raketler gibi daha hafif raketler kullanırken, takım oyuncuları rakiplerine karşı daha hızlı tepki vermelerini sağlayan 4U raketler kullanır.

Badminton Raket Modelleri Nelerdir?

Badminton raketleri, ağırlığın dışında denge noktalarına veya raketin ağırlığının büyük oranda bulunduğu yere göre kategorize edilebilir. Raketinizin sahip olduğu denge türünü belirlemek için raketin sapının tam ortasından olacak şekilde parmağınızın üzerine koyabilir ve raketin hangi yöne doğru eğildiğini görebilirsiniz. Badminton raketlerinde, raket tipini belirleyen ve farklı oyun stillerinde kullanılan üç tip denge kategorisi vardır. Ağırlığın büyük kısmı baş bölgesinde toplanan raketler (head heavy) vuruşlardaki gücü artırabilir. Bu nedenle agresif oyun tarzına sahip oyuncular için uygundur. Ağırlık merkezinin sap kısmına kaydığı (head light) raketleri kontrol etmek ve vuruş yapmak çok daha kolaydır. Rakiplerin ataklarına karşı hızlı tepki vermesi gereken çift oyuncular arasında popülerdir. Bu tür raketlerin kullanımı ve salınması çok daha kolay olduğundan reaksiyon süresini azaltır. Aynı zamanda çok daha fazla hız sunar. Hem sap hem de baş tasarımı bakımından dengeli modeller, oyun stilleri henüz gelişmemiş amatör oyuncular için en iyi seçimdir. Oyunlarda deneyim kazandıkça diğer raket versiyonlarına geçebilirsiniz.

Badminton Raketi Nasıl Tutulur?

Tip ve büyüklük gibi genel tasarım özellikleri bakımından bir raketin tutuşunu etkileyen iki ana faktör vardır. Bunlar tutacak tipi ve boyutudur. Tutacaklar havlu ya da sentetik malzemeden üretilebilir. Havlu tutacaklar daha yumuşaktır ve teri emmek için daha iyidir. Ancak, bu onları mikrop ve bakteri biriktirmeye meyilli yapar. Bu nedenle havlu tutacaklarını sentetik muadillerine kıyasla sık sık değiştirmeniz gerekebilir. Öte yandan sentetik tutacaklar kaymaya karşı en iyi seçenektir. Bununla birlikte ter emme yeteneğinin düşük olması nedeniyle havlu modeller kadar konforlu değildir. Çoğu raket sapı dört ana boyutta gelir. Daha büyük saplar, daha fazla güç üretmek için daha sıkı bir his isteyen oyuncular tarafından tercih edilir. Öte yandan, daha iyi manevra kabiliyeti sağlamak için daha küçük saplar tercih edilir.

Badminton Raket Teli Nasıl Olur?

Ağırlık ve denge dışında, raketin yüzeyini kaplayan tellerin türü ve yapısı oyun performansını etkiler. Avucunuzu tellere doğru bastırarak raketin gerginliğini test edin. Tellerin 1 mm kadar geriye doğru esnemesi, çoğu oyuncu için ideal gerginlik seviyesidir. Vuruşlarınıza daha fazla kuvvet aktarma eğilimindeyseniz, telleriniz için daha yüksek bir gerilime ihtiyaç duyabilirsiniz. Bununla birlikte gerilim standartlarının sıcaklık nedeniyle bölgeden bölgeye değiştiğine dikkat edin. Sıcak yerlerde tellerin genişleme eğiliminde olması genellikle daha yüksek raket gerilimi gerektirir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Badminton Raketleri

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 197 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19032/19033