Çocuk Paten

Paten alırken çocuğunuz için sabit bir model değil de ayarlanabilir bir model seçtiğinizde ortalama olarak 4 farklı bedende kullanabilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe elle mekanizmayı ayarlayarak tam ona uygun hale getirebilirsiniz. Büyüyüp küçülebilir patenler birden fazla çocuklu aileler tarafından da tercih edilir. Yaşları birbirine yakın çocuklarınızın her birine ayrı ürün alamıyorsanız ayarlanabilir ürünler cep dostudur. Yaş grubuna ve ayak numarasına göre her seferinde ayarlama yaparak tüm çocuklarınızın keyifli bir şekilde sırasıyla kaymasını sağlayabilirsiniz.

Paten kayarken ürünün ayak ve bileği tam olarak kavraması sakatlanmaları önlemek adına önemlidir. Bilek ve ayak üstü destek bantları sayesinde çocukların ayağına ürünün tam oturması sağlanır. Bir bot görünümünde olan ürünlerin kullanım öncesi tam oturması için bilek bantlarını ayarlamalı ve aşırı sıkmaktan kaçınmalısınız. Paten tekerleği farklı genişlik ve sayılarda olabilir. Ürün tekerleri rahat şekilde dönebilir olarak tasarlandığından kayma sırasında tutukluk yapıp düşme gibi olaylara neden olmaz. Yavaş dönmesi için dar dingiller içerisine yerleştirilen ürünler de vardır. Bu tip modeller çok küçük çocukların hız yüzünden düşmemesi için tasarlanır ve kaymayı öğrendikten sonra genellikle terk edilir. Patenlerin tasarımında kullanılan arka fren ayak yaklaşık olarak 45 derece havalandırıldığı zaman yere sürter ve durmayı sağlar. Paten kayma stillerine hakim insanlar bu frenleri hiç kullanmaz. İlerlemiş paten becerisine sahip insanlar döner hareketler ile frenlediği için çocuğunuz da bir süre sonra bunları deneyimlemeye başlayabilir. İlerlemiş sürüş tekniklerini öğrendiğinde ağırlık yapmaması için freni sökülebilir olan tasarımlar tercih edilebilir.

Patenlerin güvenli kayma deneyimi için farklı kullanım stillerine sahip bağlama ve kilit tokaları bulunur. Genellikle çekilerek ayarlanan plastik kemer, tokalı mandal ile sıkıştırılarak sabitlenir. Ürünler çocukların kullanımı için üretildiğinden bir yetişkinin yardımında ihtiyaç duymadan tek başlarına giyip çıkarabilmeler için kaliteli ve kolay kullanımlı kayışlara sahiptir. Çok küçük çocukların henüz gücü yerinde olmadığı için sizin yardımınız gerekebilir. Genellikle çocuklar 6 yaşından sonra tek başına ürünü giyip çıkarabilir. Standart ve ayarlanabilir patenler tek başına ya da koruyucu ekipman içeren setler halinde bulunur. Ürünleri inceleyerek çocuğunuzun zevkine uygun olan renkli ve eğlenceli tasarımlara göz atabilirsiniz.

Çocuklar için Doğru Paten Seçimi

Çocukların hem spor yapmasını hem de eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan patenleri seçerken dikkat edebileceğiniz bazı tüyolar vardır. Gelişimini tamamlayan yetişkin ürünlerinin seçiminden farklı bir yol izlenir. Çocuğun gelişim çizgisine uyan ve büyümesini engellemeyecek modelleri bulmanız gerekir. Genellikle 3 yaşından sonra bir çocuk paten kullanabilecek olgunluğa erişmiş olur. “Quad skate” denilen 3-4 tekerli modeller, genellikle alışma aşamasında kullanılır ve dengeyi iyi bir şekilde kurmayı sağlar. Tekerler bu modellerde sağlı sollu ve önlü arkalı yerleştirilir. Küçük çocuklarda teker sayısının artırılması düşerek yaralanma riskini azaltır. Çocuğunuz kaymaya alıştığı zaman ise “inline skate” adı verilen aynı hat üzerinde tekerlerin sıralandığı modelleri tercih edebilirsiniz.

Hafiflik de çocuğun paten sürerken yorulmamasını sağlar ve harekete olan hâkimiyetini artırır. Hafif modeller arasında yer alan quad skate patenler sıklıkla küçük çocuklar için pratik kullanım imkânı sunar. Yerle olan sürtünmeyi etkileyen teker genişliği de hareket sırasında gösterilen eforu direkt olarak etkileyen unsurlar arasında yer alır. İnce tekerlekli quad skate modellerinin başlangıç aşamasında tercih edilme nedenlerinden bir diğeri de budur. Paten kayma süresi de genellikle seçim aşamasında etkili olan faktörler arasında yer alır. Kısa mesafeler için quad, uzun mesafeler için inline modelleri sporcular tarafından tavsiye edilir. Yine de ideal seçim, küçük yaştaki çocuklar için quad skate yani iki yanda teker dizisi olan modeller ile başlayarak, tek sıralı diziye sahip inline skate tasarıma geçilmesi olur.

Çocuklar gelişimi sürekli devam ettiğinden genellikle ayarlanabilir ürünler ile daha uzun süreli kullanım imkânı bulurlar. Önden ve geriden boyutu ayarlanarak, numarası değişen ayarlanabilir modeller tercih edilebilir. Çocuğunuz büyüyene kadar paten modelini değiştirmek istiyorsanız o zaman tam numaraya sahip ürünlere yönelebilirsiniz. Beden seçimi yaparken genellikle kullandığı spor ayakkabı numarasının bir üst ölçüsünün sipariş verilmesi tavsiye edilir. Bir üst numara alınması hem çocuğun ayağını sıkmamasını garantiye alır hem de bir süre rahat şekilde yenisi alınana kadar kullanılabilir. Verilen beden tablosu ve özellik açıklamaları seçim aşamasında yardımcı olarak doğru kararın verilmesini sağlar.

Çocuk Paten Koruyucu Setin Önemi

Eğlenceli vakit geçirmek için paten kullanmayı tercih eden çocuklar için koruyucu ekipman bulundurmak elzemdir. Özellikle yeni öğrenmeye başlayan çocuklar defalarca kez düşebilir ve yaralanma riski olabilir. Uzun süredir patan kayan bir çocuk da tehlikeli hareketler denemeye hevesli olabilir. Bu nedenle patenle beraber set halinde ya da ayrı olarak koruyucu ekipmana sahip olmanız önerilir. Set içerisinde düştüğü zaman kendini korumak için yere ilk temas eden dizler için ekipman bulunur. Arka lastik bantları sayesinde dizlerini bükse dahi rahatsız etmeyen ve farklı bedenlere uyum sağlayan dizliklerin ön kısmı koruma kalkanına sahiptir.

Set içerisinde bulunan diğer eklem koruma ürünü ise dirsekler için kullanılır. Arka lastikleri ile ayarlanabilir olan ekipman yine düşme sırasında kolaylıkla çarpabileceği kol dirsekleri koruma amacıyla kullanılır. Takması ve çıkarması oldukça kolay olan ürünler çocuk tarafından tek başına olduğu zamanlarda bile giyilebilir. Koruyucu ekipmanlar arasında el bileklerini ve avuç içlerini koruyan donanımlar da bulunur. Kesik bir eldiven görünümünde olan ürünler düşme anında refleks olarak avuç içleri yere konulduğu zaman oluşması muhtemel hasarları azaltmayı hedefler. Yerde bulunan çakıl ve kesici nesnelerden kaynaklanan hasarı engellemek, sürtünme ve düşmenin darbesini hafifletmek amacıyla kullanılır.

Baş içerisinde beyin bulunduğundan tüm vücut içinde en çok dikkat edilmesi ve korunması gereken uzuvlar arasında yer alır. Kafa travması insanın hayatında birçok şeyi değiştirebilir. Bu nedenle koruyucu kask kullanılmadan paten sürüşü yapılması tavsiye edilmez. Lastik ve kumaş kemerler ile çene altından ayarlanabilir olan kasklar düşme ve kaza riskinde çocuğun yaralanma riskini azaltmayı, darbeyi emmeyi ve delici unsurlardan uzat tutmayı hedefler.

Setler ayrı olarak içerisindeki parçalara göre seçilerek alınabilir. Paten ile bir arada olan koruma ekipmanları, genellikle renk ve desen uyumu açısından birbirine benzer tasarlanır ve tam bir takım görünümü verir. Set ve patenler koruma ve saklama çantası içerisinde olabilir. Çantalı ürünler kullanılmadığı zamanlarda taşıma ve saklama avantajı sunarak parçaların düzenli olmasını sağlar ve kaybolmayı önler.

Paten Kullanımında Dikkat Edilenler

Çocuklarınız için seçtiğiniz patenin doğru ve uygun olması kadar kullanımında da bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Çocuğa ilk önce nasıl düşmesi gerektiğini öğretmek patenin belki de ilk kuralları arasında yer alır. Doğru düşme tekniği ile koruyucu ekipmanlar bir araya geldiği zaman güvenli bir sürüş ortaya çıkar. Çocuğunuza paten seçimi yaparken görselliğine ve özelliklerine dikkat edebilir, kullanım sırasında avantaj sağlayan ek fonksiyonlar tercih edebilirsiniz. Örneğin ışıklı patenler gece karanlık ortamlarda kayan çocuğun hem önünü görmesini hem de çevre tarafından görülmesini sağlar. Işıklı patenler genellikle pilli olarak kullanılır ve hem çocuğun hoşuna giden bir ışıltı yayar hem de onun güvenliğini artırır. Kullanım sırasında çocuğun sürüş kabiliyetine göre ürünün tekerlerinin değiştirilebilir olması da fonksiyonel tercihler arasında yer alabilir. Tekerleri hem inline (tek sıralı) hem de quad (iki yanda) kullanmaya olanak tanıyan modeller vardır. Basit aletler ve mekanizmanın düzeneğini kullanarak çocuğunuzun sürüş yeteneğine ya da keyfine göre o an teker düzeneğini değiştirebilirsiniz.

Paten kullanımında dikkat edilen unsurlardan biri de zeminin durumudur. Düz yüzeyli, çakıl, toprak ve çimen olmayan zeminde kullanım hem ürünün ömrünü uzatır hem de patene uygun bir zemin seçilmiş olur. Arnavut kaldırımlı olan yollar, genellikle birbirinden farklı yüksekliğe sahip taşlardan oluştuğu için her sarsılmada ürüne zarar verebileceğinden kullanımı tavsiye edilmez. Daha küçük çocuklar için dört tekerli ve bileksiz olan modelleri satın alabilir, sizin desteğiniz ile kayma alıştırmaları yapabilirsiniz. İçerisinde bot olmayan sadece tekerden oluşan ürünler de alıştırma aşamasında çocuk ve yetişkinler tarafından kullanılabilir.

Paten kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bilek bantlarının doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Ne çok sıkı ne çok gevşek ayarlanması gereken bantların ideal sıkılığı bulmanın yolları vardır. Parmak testi olarak bilinen yöntemde bantlar ayarlandıktan sonra içerisinde çocuğun işaret parmağını sokması istenir. Tam bir parmak genişliği genellikle ideal sıkılığı verir. Yöntemi denerken kendi parmağınızı kullanmanız çocuk ürünleri için gereğinden fazla bolluk oluşmasına sebep olabilir.

Çocuk Paten Temizlik ve Bakımı

Standart bir çocuk pateni genellikle bot, tekerlek, fren, kayışlar ve rulmandan oluşur. Kullanılan alanın tozlu ve kirli olması, yerin ıslak olması ve terleme gibi sebeplerden patenler bir süre sonra zor dönmeye ve işlevini yitirmeye başlayabilir. Patenin modeline göre farklı temizleme uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Bot kısmı sökülebilir olanlarda ayakkabıya denk gelen parça ayrılarak temizlik yapılır. Botlar standart bir spor ayakkabıyı nasıl temizliyorsanız o şekilde ıslak bezle silme ve fırçalama ile temizlenerek kurumaya bırakılabilir. Bot kısmı ayrılmıyorsa içerisinde yer alan sünger doku ve astar ıslak bezle silinerek kurumaya bırakılır. Tekerler de ıslak bezle ya da aşırı suya maruz bırakmadan yıkanarak temizlenebilir parçalar arasında yer alır. Tekerlerin sökülmesi genellikle işinizi hızlı ve pratik şekilde bitirmenizi sağlar. Ayrıca tekerlerin bağlı olduğu dingil kısmının da içerisindeki tozların çıkarılması için gerekir. Tekeri sökmek için tornavida kullanabilir, vidayı çevirerek çıkarabilirsiniz. Metal olan parçaların suya temas etmesi pas ve korozyona neden olabileceğinden benzin ile temizlenmesi tavsiye edilir. Temizleme sonrası kirlerden kurtulan metal parçaları, makine yağı ile yağlamak tekerlerin dönme işlevinin artmasını ve kolay bir şekilde kaymayı sağlar. Kayışlar ve ayarlanabilir modellerde bulunan plastik aksamlar ıslak bez ve mendil ile kolaylıkla silinebilir. Fren kullanımı devam eden bir modelde genellikle aşınma nedeniyle kirler plastik yüzey içerisine işleyebilir. Çıkarılabilir frenlerin ana yapıdan ayrıldıktan sonra ılık ve deterjanlı suda bekletilmesi yerleşmiş inatçı lekeleri çıkaran bir yöntemdir.

Çocuklarınız için satın aldığınız patenleri belirli aralıklarla temizlemek ve yağlamak kullanım sırasında onlara kolaylık sağlar ve aldıkları keyfi artırır. Çocuğunuzun beğenisine göre rengârenk desen ve renklerde seçtiğiniz ürünlerin bakımını da düzenli yaparsanız oldukça uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz. Temizlenmeyen parçalar arasında sıkışan toz ve partiküller bir zaman sonra plastik ve metal aksamda çürüme nedeniyle yüzey hasarı oluşmasına sebep olabilir. Temizlik, bakım ve doğru saklama yöntemlerini uygulayarak çocuğunuzun keyif aldığı oyuncağının sağlam olmasını sağlayabilirsiniz. Şık ve kaliteli ürünleri inceleyerek aradığınız özellikleri bünyesinde bulunduran paten ve ekipmanları, tekli ve set halinde avantajlı fiyata satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Patenleri

354 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 354 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?