Temassız Ateş Ölçer Çelitleri

Sağlık konusundaki teknolojik gelişmeler her geçen gün hızla artarken evlerimize kadar giren sağlık teknolojisi ürünleri de hayat kurtarıcı nitelikleriyle göz dolduruyor. Özellikle çocuklu ailelerin en sık karşılaştığı sağlık problemi olan ateş, önlem alınmadığı takdirde ciddi sıkıntılara sebep olması ile biliniyor. Ateş ölçerler bu temel sağlık probleminin kontrol altında tutulması, dolayısıyla da risklerin azaltılması açısından her evde mutlaka bulundurulması gereken sağlık gereçlerinin başında geliyor.

Ateş Ölçer Nedir?

Ateş ölçer ya da diğer adı ile termometre, vücut sıcaklığını ölçen cihazlara verilen genel isimdir. Birçok ateş ölçer türü olmakla birlikte yakın zamana kadar kullanılan cıvalı cam termometreler, içlerindeki cıvanın, kırılma sonucu etrafa saçılabileceği ihtimali nedeni ile artık kullanılmamaktadır. Cam ateş ölçerlerin yerini almaya başlayan elektronik ürünler, uygun fiyatları ve kolay ulaşılabilirlikleri ile sıkça tercih edilmektedir.

Sağladıkları hız ve güvenilir ölçüm avantajları ile de ön plana çıkan yeni nesil ateş ölçerler çoğunlukla saniyeler içinde sonuç veriyor. Günümüzün en çok tercih edilen ateş ölçerleri kulaktan ya da alından ölçüm yapabilirken, ihtiyaca göre temassız ya da ışıklı modeller de bulunabiliyor.

Özellikle çocukların uykularını bölmeden ölçüm yapabilme özelliği ile ön plana çıkan temassız termometreler gibi küçük bebekler için özel olarak üretilen emzik şeklindeki ateş ölçerler de yoğun ilgi görüyor. Bu tip ateş ölçerler kolay taşınabilme özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Kızılötesi kulaktan ateş ölçerler ise verdikleri güvenilir sonuç ile biliniyor.

37,5 – 35,9 dereceler arası vücut ısısının yükseldiğine işaret etse de çoğunlukla 38 derecenin üzeri ateş olarak kabul edilmektedir. 39,5 – 40 derece vücut sıcaklığı doktorlar tarafından yüksek ateş olarak değerlendirilirken, 40 derecenin üzeri tehlikeli sayılmaktadır. Ateş ölçerler de bu veriler ışığında bilgi toplamak üzere tasarlanmaktadır. Kimi ateş ölçerler yüksek ateş algıladığında sesli ya da ışıklı uyarı da verebilmektedir.

Ateş Ölçer Kullanımı

Ateşi ölçülecek kişinin durumuna en uygun ateş ölçüm yöntemini seçmek önemli olsa da ateş en sık kulaktan, ağızdan, kol altından, alından ya da makattan ölçülür. Ateş ölçerken seçilen bölgeye göre sıcaklık değişebileceğinden, en önemli unsur ölçümün her defasında aynı bölgeden yapılmasıdır.

Ateş ölçer kullanımı ateşin ölçüleceği bölgeye ve kullanılacak cihaza göre farklılık gösteriyor. Kulaktan yapılan ölçümler özellikle anne babalar için kolaylığı ve hızı sayesinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmasıyla biliniyor.

Kulaktan ateş ölçümü yaparken üzerine yatılan kulağı tercih ettiğinizde ölçümün her zaman bir miktar yüksek olabileceğini hatırlamalısınız. Bu nedenle üzerine yatılmakta olan kulağı değil, diğerini tercih etmeniz daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayabilir. Yine de kulakta enfeksiyon olması durumunda da iki kulak arasında derece farklı olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Kulaktan ölçüm yapan ateş ölçerleriniz filtreli ise filtresini her kullanımın ardından değiştirmenizin önemli olduğunu da bilmelisiniz. Filtresi değiştirilmiş ateş ölçeri kulağa nazikçe yerleştirdikten sonra kullanım kılavuzunda belirtilen konumda ateş ölçümü yapabilirsiniz. Ateş takibi yapıyorsanız her zaman aynı kulaktan ölçüm yapmaya da dikkat etmelisiniz.

Tüm bunların yanında ateşi ölçülecek kişinin çok soğukta ya da sıcakta kalmış olması, banyo ya da duştan yeni çıkmış olması, kulak damlası kullanması gibi faktörler de kulaktan yapılan ateş ölçümlerini etkileyebilir. Bu durumda ölçüm yapmadan önce bir süre beklemenin daha sağlıklı sonuç alınmasında önemli rol oynar.

Alından ateş ölçerleri kullanırken ateş kaşın üzerindeki cilt bölgesinden ölçülmelidir. Ateşi alından ölçmek için ihtiyaca göre cilde temas eden ya da temassız ateş ölçerler tercih edilebilir. Ateş ölçümünde cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen hususlara dikkat edilmesi, doğru sonuç alınabilmesi açısından büyük önem taşır. Bununla birlikte kulaktan ateş ölçerlerde olduğu gibi hastanın da cihazın da aşırı sıcak ya da soğuğa maruz kalmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Kol altından yapılan ölçümlerde ateş ölçerin cilde mutlaka temas etmesi gerekmektedir. Bu yüzden çok küçük çocuklarda doğru sonuç almanın zorlaştığı bu yöntemi doğru şekilde uygulamak için ateş ölçerin hastanın koltuk altına iyice yerleştiğinden emin olmak gerekmektedir. Ateş ölçerin ölçüm sonuna kadar yerinden kıpırdamaması için kolun hareketsiz kalması da mühimdir.

Ağızdan ölçümde ateş ölçerin dilin altına doğru yerleştirilmesi gerekirken, makattan ölçümde nazik davranılması önem taşır. Bebeğinizin ateşini rektal ölçümle belirlerken termometrenin ucuna kayganlaştırıcı jel sürmeniz de tavsiye edilmektedir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Ateş Ölçer

606 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Braun Ateş Ölçer
  2. Omron Ateş Ölçer
  3. Xiaomi Ateş Ölçer
  4. Chicco Ateş Ölçer
  5. Weewell Ateş Ölçer
  6. Kanz Ateş Ölçer
  7. Wee Baby Ateş Ölçer
  8. Motorola Ateş Ölçer
  9. Loobex Ateş Ölçer
  10. Buyfun Ateş Ölçer
  11. MBW Ateş Ölçer
  12. Mesilife Ateş Ölçer
  13. XS Ateş Ölçer
  14. Beurer Ateş Ölçer
  15. Berrcom Ateş Ölçer
  16. Dikang Ateş Ölçer
  17. Medisana Ateş Ölçer
  18. Aicare Ateş Ölçer
  19. Jumper Ateş Ölçer
  20. Prexiso Ateş Ölçer
 4. Ölçüm Modeli
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483639/80383015/301160/80483224
Başa dön