Bebeklerde Burun Aspiratörü ve Burun Temizleme Aparatı

Bebekler 6 aylık olana kadar ağızdan nefes alamazlar ve sağlık problemleri yaşamamaları için nefes yolunun her zaman açık olması oldukça önemlidir. Bebekler kendi kendilerine sümküremez ya da burnunu temizleyemez. Bu sebeple düzenli olarak bebeklerin burnu kontrol etmeli ve ihtiyaç halinde temizliği yapılmalıdır çünkü bazen nedeni anlaşılmayan ya da gaz sancısı sanılan ağlamalar bile burun tıkanıklığından kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda devreye giren burun aspiratörleri, bebeklerin burun yapısına ve hassasiyetlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Ergonomik yapıları hem kolay kullanım hem de kolay temizlik imkânı sunar.

Burun Aspiratörü bir İhtiyaç mıdır?

Bebeklerin rahat nefes alması için ortamdaki havanın kuru olmaması ve belirli bir sıcaklıkta olması gerekir. Her şartta bu ortamı sağlamak mümkün olmayabilir. Ayrıca alerji yüzünden ya da özellikle kış aylarında sıklıkla rastlanan soğuk algınlığı durumlarında normalden fazla burun salgısı üretimi olur. Bu ve buna benzer durumlarda yaşanan burun tıkanıklarına bir yetişkin tarafından müdahale edilmeli ve bebeğin konforu için sorun ortadan kaldırılmalıdır. Burun tıkanıklığı tek başına ciddi bir problem oluşturmasa da dolaylı olarak bebeklerde uyku kalitesinin düşmesine, yeterince süt ememesine ya da emerken veya yemek yerken fazla hava yutarak gaz sancısı yaşamasına, temizlenmemesi halinde sinüzit veya orta kulak iltihaplanmalarına, huzursuzluğa, gereksiz ağlama nöbetlerine ve sonuç olarak hem bebeğin hem de ailenin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Bu sebeple bebek/çocuk bakım ürünleri arasında bir burun aspiratörün yer alması oldukça faydalıdır. 

Burun Aspiratörü Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma prensiplerine göre temel olarak 2 farklı burun aspiratörü bulunur. Standart pompalı aspiratörler; pompasına basıldıktan sonra buruna yerleştirilir, ardından pompa gevşetilerek burun içerisindeki kalıntıların hava yardımıyla burundan çıkarılması sağlar. Nazal aspiratörler ise yine burundaki kalıntıların çıkarılması için havadan yararlanır. Farklı olarak aspiratörde ağızlık kısmı bulunur ve pompanın işlevini aspiratörü kullanan yetişkin üstlenir.

Burun Aspiratörü Kullanmak Zararlı mıdır?

Bebeklerin fizyolojik yapıları göz önüne alınarak tasarlanan burun aspiratörleri doğru kullanıldığında bebeğe bir zarar vermeyeceği gibi aksine hayat kalitesini yükseltmede önemli rol oynar.

Burun Aspiratörü Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?  

Burun tıkanıklıklarına müdahale kesinlikle yabancı ve sert cisimlerin yardımıyla yapılmamalıdır. Böyle bir müdahale, bebeği rahatlatmayacağı gibi canını yakabilir, ona zarar verebilir. Bu yüzden doğru ekipmanlarla ve talimatlara uygun olarak, bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Burun kalıntılarının hava yardımıyla çekilebilmesi için yumuşak olması gerekir. Bu da ilaç içermeyen serum fizyolojik ya da steril okyanus suyu gibi ürünlerle sağlanır. Bu sıvıların kullanım miktarları, son kullanma tarihi, açıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilmesi gerektiği gibi konularda ilgili talimatlara uymak oldukça önemlidir. Aspiratörlerin bebeğe zarar verilmeden kullanılabilmesi için uçlarının burun deliklerinin girişine yerleştirilmesi yeterlidir. Bebeğin burnunun tahriş olmaması için iç kısımlara doğru zorlanmamalı, nazik olunmalıdır. Burun aspiratörleri kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kesinlikle hijyendir. Bu durumda tek kullanımlık başlıklı ürünler tercih edilebileceği gibi, temizlemesi kolay olan ürünleri de tercih edilebilir. Burun aspiratörü temizliği ürünün kendine özgü başka bir temizleme talimatı yok ise genellikle sabun ve ılık suyla yapılır, bol suyla durulanmaları önemlidir. Tek kullanımlık başlıklı ürünlerde, enfeksiyon riskini önlemek için aynı uç tekrar tekrar kullanılmamalı, yenisiyle değiştirilmelidir. Mikrop ve enfeksiyon bulaşmasını engellemek için bir aspiratör yalnızca bir bebek için kullanılmalıdır. Yıpranmış ve zarar görmüş burun aspiratörleri kullanılmamalıdır.

Burun Aspiratörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun aspiratörlerinin bebeklerde uygulanması onları huzursuz edeceğinden en kısa sürede işlemin tamamlanabileceği ve en rahat kullanılabilecek ürünü seçmek gerekir. Ayrıca temizlik kolaylığı da yine seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli özelliktir. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Burun Aspiratörü Fiyatları

212 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bebedor Burun Aspiratörü
  2. Otribebe Burun Aspiratörü
  3. Rhinobebe Burun Aspiratörü
  4. Buyfun Burun Aspiratörü
  5. Chicco Burun Aspiratörü
  6. Wee Baby Burun Aspiratörü
  7. Optinell Burun Aspiratörü
  8. Bambino Burun Aspiratörü
  9. Bruno Burun Aspiratörü
  10. Baby Time Burun Aspiratörü
  11. ABDİ İBRAHİM Burun Aspiratörü
  12. BIO STORE Burun Aspiratörü
  13. Fizyo Burun Aspiratörü
  14. Milkway Burun Aspiratörü
  15. Nurse Harvey's Burun Aspiratörü
  16. BabySoft Burun Aspiratörü
  17. Biofiz Burun Aspiratörü
  18. Miraderm Burun Aspiratörü
  19. Nazal Burun Aspiratörü
  20. Nosefrida Burun Aspiratörü
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/80383015/301160/80383025
Başa dön