Slime

Slime Malzemeleri

Çocuklar için oyun hamuru olarak piyasaya sunulan, çılgın renkleri olan, ele veya etrafa yapışmayan ve bulaşmayan jelimsi yapısıyla yetişkinler için stres atma işlevi gören, “zıp zıp hamuru” diye de adlandırılan eğlenceli oyun hamuru slime, yapımı kolay hazır kitler veya yapılmış ambalajlı olarak satılmaktadır. 

İngilizce anlamı balçık olan ve sanki uzaylıların dünyamıza bıraktığı, “değiş Tonton” diye şekilden şekle geçecekmiş gibi bir gizemi içinde barındıran ve yıllarca popülaritesini kaybetmeyen oyun hamuru “Slime”ı her çocuğun elinde görmek mümkün.

İlk başlarda içeriğindeki birçok kimyasal yüzünden çocuklar için tehlikeli olabileceği endişesi yaşansa da günümüz kimya teknolojileri sayesinde deri temasından dolayı çocuklara zarar vermeyen içeriklerde hazır kitlerle satılmakta. Tüm hazır slime oyun hamuru kiti üreticileri; küçük yaş gruplarının oyuncağı olduğu, göz alıcı renk ve kaygan yumuşak dokusu sebebiyle ağıza alınıp çiğnenme ve yutma riskine karşın, anne ve babaları yaş grubu sınırlaması yapmadan, kontrolü elden bırakmaları, dikkatli ve her daim gözetim altında oynanması yönünde uyarıyor. 

Slime Nedir? 

70’li yılların ikinci yarısında polisakkarit guar sakızı ve sodyum tetraborat karışımı ile üretilmiş küçük çöp tenekesi görünümünde plastik kutularla hazır olarak satışa sunulmuş ve aradan geçen onlarca yıla rağmen popülaritesinden bir şey kaybetmeyen oyun hamuru.

İngilizce manası “balçık” olan, yarı yapışkan yarı akışkan, yapım aşamasında sihir varmışçasına çocukları cezbeden bir çeşit oyun hamuru. İstenilen renkte ve hatta simli parıltılı slime yapmak mümkün. Belli bir süre ışık gördükten sonra karanlıkta parlayan fosforlu çeşidi de hazır olarak satılmakta.

Slime Malzemeleri Seti

Hazır set olarak satılan Slime malzeme seti paketlerinde, sıvı boraks ya da sihirli sıvı adı altında polimer grubundan temel ürün, renklendirici jel veya renklendirilmiş tutkal, kıvam artırıcı gibi temel malzemelerden en az iki tanesi bulunur. Hatta bazı setlerde renkli simler, renkli küçük strafor topları gibi, eklenince Slime oyun hamurunu cezbedici görünmesini sağlayan ek malzemeler de bulunmakta.

Slime malzeme seti kutularında slime oyun hamuru yapma yöntemi detaylı anlatıldığı için ekstra malzeme gereksinimi duymadan kolayca yapılabilmektedir. 

Önceden set olarak aldığınız slime yapma malzemeleri bittiğinde, biten malzemeyi ayrı olarak da bulup alabilirsiniz. Slime çeşidini çoğaltmak veya yeni şeyler denemek içinde ayrı satılan ürünleri slime malzeme setinize ekleyerek de alabilirsiniz. Tümüyle sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Slime malzemeleri tutkalsız olsun diye ısrar eden ebeveynler için özel tutkalsız hazır kitler ve tutkalsız evde slime malzemeleri listesi oluşturulmuştur.

Evde Slime Malzemeleri

Evimizdeki malzemeleri kullanarak da çok kolay slime oyun hamuru yapabiliriz. En kolay slime yapma malzemeleri; ½ su bardağı tutkal, ½ su bardağı sıcak su, tercihen gıda boyası ve 1 yemek kaşığı deterjan, sıvı sabun veya şampuandır. İşin püf noktası karışımı doğru sırada ve iyi bir şekilde yapmak. Deterjanı sıcak suyun içinde eriyene kadar karıştırdıktan sonra karıştırmaya devam ederken tutkal eklenir. Slime oyun hamuru kıvamına gelene kadar karıştırma işlemi devam eder. En son yapmak istediğiniz renk için gıda boyasını, sim veya strafor topçukları ekleyerek, elde oynanabilir kıvama getirebilirsiniz.

Boraks ve tutkal içermeyen slime yapmak isterseniz, malzemeler; ¼ su bardağı kıvamı yoğun olan şampuan veya sıvı deterjan, ½ su bardağı mısır nişastası, isteğe bağlı gıda boyası yeterli olacaktır. Gıda boyası elinizi ve etrafı boyama riski olduğu için karışımı cam bir kapta, tahta karıştırıcı ile hazırlamanız önerilir. Yapımı çok kolaydır. Nişastayı cam kaba koyup üzerine şampuanın yarısını ilave edin. İstediğiniz renkte gıda boyasını bir iki damla ekledikten sonra tahta bir çubuk ile karıştırmaya başlayın. Karışım belli bir süre sonra kıvam almaya başlayacaktır. İstediğiniz kıvama gelene kadar geri kalan şampuan veya sıvı deterjanı yavaşça ekleyerek karıştırmaya devam edin. Kıvamı istediğiniz düzeye geldiğinde artık elinizle yoğurmaya devam edebilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika yoğurduğunuzda slime oyun hamurunuz oynamak için hazır olacaktır. Artık boyama riski de ortadan kalkmış olacaktır.

En ucuz slime yapmak için evinizdeki malzemeleri kullanmanız avantajlı gözükse de her istenildiğinde yenisinin yapılma olanağının olması bir müddet sonra size daha pahalıya mal olabilir, aman dikkat. 

Slime Malzeme Fiyatları

Yapmak istediğiniz slime miktarı, renk çeşitleri, içine eklemeyi düşündüğünüz sim gibi görsel katkı malzemeleri maliyeti etkileyen unsurlardır. Hazır kitlerin yanında yapılmış ve kutularda ambalajlı hazır slime çeşitleri de mevcuttur ve bunlar kutu hacmine göre fiyat değişikliği göstermektedir. Oynamaya hazır slime oyun hamurlarında çok özel fosforlu ve karanlıkta parlayanları da mevcuttur. 

Alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör içeriğindeki madde ve materyaller olmalı. Alerji yapmayan, ciltte tahrişe sebep olmayan belgeli ve kaliteli marka ürünleri almanız çocuklarınızın sağlığı açısından önceliğiniz olmalıdır. Evinizde kendiniz yapma düşüncesiyle slime için malzeme seçerken de aynı duyarlılığı göstermeniz önemlidir. 

Slime; oynanmasından çok yapımı esnasındaki gizemli ve sihirli oluşumu ile çocukların ilgisini ve merakını cezbediyor. Küçük yaşta kimya ve deney eğitimi açısından çok önemli olduğunun da altını çizmekte fayda var. Satın aldığınız yapıma hazır slime malzeme setlerinin okul öncesi eğitim açısından bir yatırım olduğunu da düşünebilirsiniz

Slime Malzemeleri Nereden Alınır

Slime malzemeleri ve malzeme setlerini; en rahat bulabileceğiniz yerler, kırtasiye ve oyuncakçı dükkanlarıdır. Günümüzde birçok büyük süper market ve yapı marketlerde de satılabiliyor. Ama en kolay internet üzerinden çok kanallı internet mağazalarından satın alabilirsiniz. Çeşit çeşit ürünü ve setleri bu çok kanallı internet mağazalarından kolaylıkla inceleyerek seçebilirsiniz. Ben yapımıyla uğraşamam diyorsanız, o zaman hazır yapılmış ve ambalajlı slime oyun hamurunu sipariş verebilirsiniz.

Ama unutmayın, slime oynanmasından çok yapımı esnasındaki gizemli ve sihirli oluşumu ile çocukların ilgisini ve merakını cezbediyor. Küçük yaşta kimya ve deney eğitimi açısından çok önemli olduğunun da altını çizmekte fayda var. Yapımı hazır slime malzeme setlerini satın almanız okul öncesi çocuklarda bilime merak açısından daha çok önerilmektedir.

Slime Malzemeleri Nelerdir?

Orijinal ilk çıkışında ana malzemesi polisakkarit guar sakızı ve sodyum tetraborat olan Slime malzemeleri, daha sonraları Polimetil asetat (bir nevi tutkal), boraks ve su ile yapılmaya başlandı. Ev yapımı olanlarda tıraş köpüğü, bulaşık deterjanı, mısır nişastası gibi yaratıcı farklı ürünler de kullanıldı. 

Slime Zararlı mı, Zararsız mı?

Slime oyun hamuru için yapılan çalışmalarda net bir zararı olduğu gözlemlenmemiştir fakat eller vasıtasıyla deriye temas ettiği için, alerjik bünyelerde alerjik tetikleme yapabilir. İçinde daha az kimyasal bulunan güvenilir markaları tercih ederek olası alerjik etkilerden de korunabilirsiniz. 

Ayrıca, küçük yaş gruplarının oyuncağı olduğu ve göz alıcı renk ve kaygan yumuşak dokusu sebebiyle ağıza alınıp çiğnenme ve yutma riskine karşın, anne ve babaların dikkatli ve her daim gözetimi altında oynanması önem arz eder. 

Kendimiz Evdeki Malzemelerle Slime Yapabilir miyiz? 

Her ne kadar hazır kitlerin kıvamı ve dokusunda olmasa da çok benzerini evinizdeki mısır nişastası ve şampuan veya sıvı deterjanla slime yapabilirsiniz. Tercihen gıda boyaları ile de rengarenk slime çeşitleri yapmanız mümkün. Üstelik boraks ve tutkal gibi kimyasalları kullanmadan. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Slime Malzemeleri

394 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın