Oyun Halısı ve Matı

Oyun Halısıyla Hayat Çok Daha Kolay

Bebekleriniz doğdukları andan itibaren size güven duymak, sevginizi hissetmek ister. İki yaşına kadar geçen dönemde gelişen güven duygusu sayesinde bebeğiniz hayata daha sağlıkla ve güvenle bakabilir. Kokunuz ve sıcaklığınızla başlayan ve siz onunla ilgilendikçe pekişen güven duygusuyla bebeğiniz hep sizinle olmak ister. Ancak bebeğinizi beslemek, ev işleriyle ilgilenmek, temizlik yapmak gibi günlük işler için sizin de biraz olsun nefes almanız gerekir. O esnada ise bebeğinizin güvende ve mutlu olduğundan emin olmak istersiniz. İşte, oyun halıları sayesinde bebeğiniz yanınızda eğlenirken siz de rutin işlerinizi halledebilirsiniz. Oyun matı da denilen ve birbirinden renkli, farklı özelliklere sahip oyun halıları, bebeğinizin gelişiminde eğitici, eğlendirici ve rahatlatıcı bir rol üstlenir. Bebeğinizin hareket etme yeteneğini kolaylaştıran oyun halıları hayal güçlerini de geliştirir.

Oyun Halılarıyla Bebeğiniz Daha Mutlu

Farklı kullanım şekilleri ve farklı özelliklere sahip oyun halılarında nasıl vakit geçireceklerine elbette bebekleriniz karar verecektir. İster oyun halısında yatacak, ister oyun figürleriyle oynayacak, ister müzik kutusunun tuşlarına basarak kendi şarkısını besteleyecek isterse de oyun halısının onun için hazırladığı şarkıları dinleyerek dans edecek. Birden çok işleve sahip oyun halıları ve aksesuarları, bebekleriniz 5 yaşına gelene kadar kullanıma uygundur. Yaş gruplarına göre bebeğiniz, oyun halısında kendi gelişimine ve zevklerine göre oyun halısında eğlenerek vakit geçirir.

Bebeğiniz ilk 6 ayında daha oturmaya ve emeklemeye başlayamaz, yürümek için ise henüz çok erkendir. Hemen hemen tüm zamanını yatarak geçiren bebeğiniz yer değiştiremez ve gördükleri şeylere ulaşamazlar. Siz eline oyuncaklar tutuştursanız da bebeğiniz onları eline alamaz, kavrayamaz, tutamaz. Bunun gibi imkansızlıkları fark eden bebekler, isteklerini yerine getiremeyip başarısız olunca mutsuz, huzursuz olurlar ve daha çok ilgi isterler. Sizin ilginiz de bu noktada devreye girer. Bebeğinizi oyun halısının yumuşak dokulu, rahat zeminine yatırma zamanı gelmiştir. Oyun halısında keyfi yerine gelen bebeğiniz ister sırt üstü ister yüz üstü uzanarak güvenle yatar ve oyun halısının oyun aksesuarlarıyla oynar. Dikkatini birbirinden renkli oyun figürlerine veren bebekler, asılı duran ayna, oyuncak bebekler ve çıngıraklara elini uzatarak dokunmaya çalışır. Zamanını oyun halısının renkli dünyasında geçiren bebeğiniz, oyuncaklara erişebilmek için yavaş yavaş yuvarlanmaya başlayacaktır.

İlk 6 aydan 1 yaşına kadar geçen sürede bebeğiniz yavaş yavaş oturmayı ve emeklemeyi sökmeye başlar. Bunda oyun halısının da yardımı olur. Bu sayede yavaş yavaş oyun halısında yer alan oyuncak ve figürlere uzanabilir ve onlara dokunarak onlarla oynayabilir. Oyun halısının yumuşak zemini üzerinde oturarak ya da oyun halısının alanından çıkarak kendi başına oynamaya başlayan bebeğinizin fazla uzaklaşmaması için oyun halınızın kenarlarını dik pozisyona getirebilirsiniz. Bu sayede oyun halısını kapalı bir alan haline getirebilir ve bebeğinizin güvende olmasını sağlayabilirsiniz. Oturmayı ve emeklemeyi oyun halısında öğrenen bebeğiniz oradan ayrılmak istemeyecektir. Oyun halısı modelleri arasında özellikle müzik barı bulunan oyun halıları, 6 ay-1 yaş arası bebeklerin oynamaktan zevk aldıkları modellerden biridir.

1 yaşına geldiğinde yavaş yavaş yürümeye başlayan bebeğiniz artık oyun halısı üzerinde sabit durmaz. Zaman zaman oyun halısından çıkmak istese de, oyun halısının oyuncakları ve renkli figürleri bebeğinizi hâlâ eğlendirecektir. Oyuncaklarını başka bir alana götürmek isteyebileceği gibi, oyun halısında yer alan piyano gibi barlarla ise oynamaya devam edecektir. Oyun halıları bebeğinizin motor hareket becerilerinin gelişmesine yardımcı olmasının yanı sıra, fiziksel olarak güçlenmesine ve daha sağlıklı olmasına destek olur.

Oyun Halılarının Özellikleri

Oyun halıları hijyen açısından cazip ürünlerdir. Kolaylıkla temizlenebilen oyun halılarına bebeklerinizi içinizi rahat şekilde bırakabilirsiniz. Oyun halılarını temizlemesi çok pratiktir çünkü oyun halılarının yüzeyler toz, kir, yemek kırıntısı ya da sıvı maddeleri üzerinde tutmayan bir dokuya sahiptir. Nemli bir bezle oyun halılarınızı temizleyebilirsiniz. Oyun halıları ayrıca antibakteriyel ve antialerjiktir. Bebekleriniz için temizlik ve alerji, küçük yaşlarda oldukça önemlidir. Bu durum dikkate alınarak özenle tasarlanan oyun halıları, toksik madde içermeyen kaliteli materyallerle ve özenle üretilir. Oyun halısı hem bebeğinizin sağlığına hem çevreye dost bir ürün olma özelliği taşır. Oyun halıları ayrıca darbelere karşı oldukça dayanıklı olur. Bebeğinizin hareket kabiliyetini geliştiren oyun halıları, zemini başta olmak üzere kullanılan tüm aksesuarlarında yumuşak dokulu ürünler içerir. Bu da bebeğinizin rahat etmesini ve canını acıtmamasını sağlar.

Oyun Halısı Modelleri

Oyun halılarının en önemli özelliği birbirinden farklı ve canlı renklere sahip olmalarıdır. Bu özellikleriyle oyun halılarının bebeğinizin gelişimi açısından önemli katkıları bulunur. Çocukların duyularını harekete geçirme özelliği olan renkler, oyun halılarında fazlasıyla kullanılır. Oyun halıları birçok aksesuara sahiptir. Bebekleriniz için başta eğlence olmak üzere birçok yönden artılar sunan bu aksesuarlar, oyun halıları tasarlanırken farklı yaş grupları için belirlenir. Gelişim evreleri her yaş için farklılık gösterdiğinden, her yaş grubu için farklı aksesuarlar, oyuncaklar ve figürler kullanılır. Papağan, aslan, fil gibi hayvan figürlerinin ağırlıklı olduğu oyun halılarında çıngırak, ayna, müzikli aksesuarlar ve dişlik gibi ürünlere yer verilir. Tüm aksesuarlar dayanıklı ve uzun ömürlü bantlarla oyun barına monte edilir. Böylelikle bebeğiniz otururken de yatarken de güven içinde olur. Bazı oyun halılarında, oyun minderi katlanabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede bebeğinizin oyun halısının dışına çıkmasının önüne geçebilirsiniz. Bebeğiniz, ilgisini çeken oyuncaklarla canlı renk ve desenlere sahip oyun halılarında mutlu şekilde eğlenebilir, dokunma, tutma, görme ve duyma becerilerini geliştirir.

Oyun halısı modelleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılır. En temel iki kategori ise bebek oyun halısı ve çocuk oyun halısıdır. Oyun halısı modelleri farklı yaş gruplarına göre tasarlanır. Bu nedenle oyun halılarında genellikle farklı özellikler bulunur. Bir oyun halısı satın almak istediğinizde çocuğunuzun yaş grubuna uygun oyun halısını seçmelisiniz. Bebek oyun halılarında bebeklerin duyularına hitap etmesi amacıyla canlı renkler tercih edilir. Emekleme dönemindeki bebekler de, bebek oyun halısı üzerinde yer alan canlı renk ve desenleri takip eder. Bu durum, bebeklerin emekleme süreçlerini daha sağlıklı geçirmelerini sağlar. Çocuk oyun halıları ise çocukların konsantrasyon ve odaklanma yetilerinin gelişmesine yardımcı olduğundan, bebek oyun halılarına nazaran daha özellikli tasarımlara sahiptir. Çocukların yaşam alanlarının karmaşık ve düzensiz olması çocuk gelişimine olumsuz etki ettiğinden çocuk halılarında eğitici ve kompakt modelleri tercih etmelisiniz.

Daha uzun ömürlü bir kullanım için oyun halısı modelleri arasında kolay yıkanabilen, kir ve toz tutmayan, leke bırakmayan modelleri tercih etmeniz gerekir. Oyun halınızın üzerindeki figür ve desenlerin belirgin ve öğretilebilir figürler olmasına dikkat ederseniz, çocuğunuza o figürlerin isimlerini öğretebilir ve oyun halınızı eğitici amaçlar için de kullanabilirsiniz. Hemen tüm oyun halısı çeşitleri yumuşak zemine sahiptir. Bazılarında ise yastık barı da bulunur. Eğer çocuğunuzun oyun halısında uyumasını isterseniz, yastıklı oyun halısı modellerinden birini seçmeniz doğru bir tercih olacaktır. Oyun halısının hangi materyalden üretildiği de bir o kadar önemlidir. Özellikle bebeğiniz için sert materyallerin kullanılmadığı oyun halısı modellerini seçmeniz gerekir. Oyun halısı modelleri tek tek ya da set halinde satıldığından, beğendiğiniz oyun halısının özelliklerini de dikkatli incelemelisiniz. Sesli, müzikli ya da ışıklı oyun halıları daha farklı eğlence ve eğitim olanakları sunduğundan daha çok çocuklar için uygunken, az sayıda aksesuara sahip, canlı renk ve desenleri olan oyun halıları sakinleştirici etkiye sahip olduğundan çoğunlukla bebekler içindir. Oyun halısı tercihinizi yaparken bebeğiniz ya da çocuğunuz için uygun yaş grubunu seçmeniz, çocuğunuzun gelişimine uygun olarak ileride oyun halınızı değiştirmenize de imkan tanır.

Müzikli Oyun Halıları Bebeğinizin Duygularını Canlandırıyor

Oyun halısı modelleri klasik ve müzikli olmak üzere ikiye ayrılır. Bebeğinizin zihinsel gelişiminin yanı sıra duygusal gelişimine de katkı sağlayan müzik aparatı, bazı oyun halısı modellerinde kendine yer bulur. Bebeğinizin psikolojik ve zihinsel gelişimini, davranışlarında uyumu yakalamasını ve dil gelişimini destekleyen müzik barı, oyun halılarında bebeklerinizin oynamaktan en çok keyif aldığı enstrümanlar arasındadır. Anne ve babaların en çok tercih ettiği oyun halısı modeli olan müzikli oyun halıları, üzerlerinde tuşların yer aldığı piyanosuyla bebeğinizin sadece duyularına değil kaslarının gelişimine de katkıda bulunur. Tuşlara kendisi basan bebeğiniz, piyanolu oyun halısı modelleri sayesinde katılımcı bir etkinlikle tanışmış olur ve el vücut dengesini oluşturmaya başlar. Ayrıca tuşlara basabilen bebekler piyanodan çıkan seslerle başarma duygusunu tadar ve erken yaşta ritim duyguları gelişmiş olur. İçinde kayıtlı birçok şarkı ve melodiyi de barındıran müzikli oyun halıları bebeğinize huzur verir ve onu daha sakin, mutlu ve ılımlı yapar.

Eğitici ve Eğlenceli Oyun Halıları

Eğitici oyun halıları küçük yaştan başlayarak çocuklarınızın matematik, şekiller ve mantık gibi alanlarda birçok şey öğrenmesine yardımcı olur. Anne ve babaların da katılabilecekleri oyunlar aracılığıyla bebekleriniz öğrenmeye daha açık olur, öğrendiği her yeni bilgide başarmanın verdiği mutluluğu da tanır. Bulmacalar içeren puzzle oyun halısı modelleri, farklı geometrik şekillerin birleşmesinden meydana gelir ve bebekleriniz puzzle oyun halıları sayesinde şekillerle ilgili bilgi edinir. Bunun yanında sayı oyun halısı modelleri de sahip olduğu desenler ve sayı figürleriyle bebeğinizi rakamlara ve matematiğe aşinalığını artırır, sevmesini sağlar. Matematikle doğru ve mutlu bir ilişki kuran çocuklarınızın zihinsel gelişimleri de daha sağlıklı ve hızlı olur. Sesli oyun halıları içinde yer alan müzikli oyun halıları da çocuklarınızın beden ve zihin dengesini sağlamaya destek olur. Çocuklarınız trafik oyun halılarıyla temel trafik bilgilerini de öğrenebilir. Bunların yanı sıra yastıklı oyun halısı, safari oyun halısı, jimnastik oyun halısı, ışıklı oyun halısı, serüven oyun halısı ve yağmur ormanı oyun halısı gibi konsept oyun halısı modelleri de mevcuttur. Her biri çocuğunuzun zihinsel, duyusal, duygusal ve fiziksel gelişimine katkıda bulunurken eğlenmesini de sağlar. Ayrıca yapbozlu oyun halısı, minderli oyun halısı, Barbie’li oyun halısı, araba yarışı oyun halısı, seksek oyun halısı gibi eğitici oyun halısı modelleri de bulunur. Oyun parklı, çiftlik oyun halısı, kelebekli ve çizgi film karakterli oyun halısı, köpekli ve uzaylı oyun halısı, hurçlu ve ayıcıklı oyun halısı gibi konseptlere sahip birçok çeşit oyun halısı seçeneğiyle anne ve babalar da çocuklarına eşlik edebilir. Bebekler ve çocuklar için tasarlanan oyun halıları sayesinde siz de çocuklarınızla keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Oyun Halısıyla Çocuğunuz İçin Yeni Bir Yaşam Alanı Edinin

Oyun halısı sadece çocuğunuzun oyunla eğlenmesi ve öğrenmesi demek değildir. Oyun halısı aslında bebeğiniz ya da çocuğunuz için yeni bir yaşam alanı oluşturmak anlamına gelir. Özellikle çocuklar, evlerinde oyun halısı olduğu takdirde oyun oynamaya, eğlenmeye ve bir meşguliyet kazanmaya yönelik şartlanır ve tüm bunları kendilerine ait bir alanda yapacak olmaları noktasında da bilinçlenir. Bu sayede çocuklarınız erken yaşta sınır kavramından haberdar olur. Özel alanın anlamını sezgisel olarak da olsa erkenden algılayan çocuklar, ileride daha güçlü ve kendinden emin bir karakter için ilk adımı atmış olurlar.

Oyun halıları bebeklerin ilk andan itibaren ilgi gösterdikleri ürünlerdir. Bebeklerin ve çocukların küçük yaşlarda en çok yaşadıkları şey can sıkıntısıdır. Özellikle sürekli bir şeylerle meşgul olmak isteyen çocuklar için en ideal çözümlerden biri olan oyun halıları bebek ve çocukların evde sıkılmamaları için onlara bir seçenek sunar. Sadece kendilerine ait olan oyuncaklarıyla yine kendilerine ait bir alanda oynama şansı elde eden çocuklar oyun halısında kendilerini daha özgür hisseder. Oyun halılarının konsept tasarımları da çocukların özgürleşmesine yardımcı olur. Konsept tasarımlar aynı zamanda çocukların hayal güçlerini de zenginleştirir. Bir bahçe, orman ya da mahalle görünümündeki oyun halıları sayesinde çocuklar, gerçek bir sokağı ayaklarının altında hisseder. Bu durum çocuklara hayal güçlerini geliştirmeleri ve özgürleşmeleri için doğru sonuçlar veren bir özgürlük hissiyatı verir. Sanki sokaktaymış gibi oyuncaklarıyla oynayan çocukların böylece alan duygusu da gelişir. Oyun halısı modelleri arasında nispeten daha geniş alana yayılan büyük boy oyun halıları da bulunur. Bu sayede çocuklar ev içinde eğlenebilmeyi ve özgürce hareket etme duygusunu tanır. Bu tarz oyun halıları sadece evlerde değil aynı zamanda kreşler ve çocukların oyun oynadıkları kapalı dış mekanlarda da fazlasıyla tercih edilir. Büyük alana sahip oyun halıları sayesinde çocuklar arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayabilir, grup oyunlarını tecrübe edebilir.

Çocukların kendilerine ait bir yaşam alanına sahip olması, psikolojik ve pedagojik açıdan da tavsiye edilir. Yaşam alanlarının farkına varmalarını sağlayan oyun halılarıyla çocuklar boş ve verimsiz vakit geçirme tehlikesinden de kurtulmuş olur. Bu sayede çocuklar, teknolojinin gelişmesiyle küçük yaşlardan itibaren kullanılan telefon, bilgisayar, tablet gibi cihazlara bağımlı olma tehlikesinden de uzak kalmış olur.

Bebek oyun halısı ve çocuk oyun halısı arasındaki farklar nelerdir?

Bebek oyun halısı ve çocuk oyun halısı birbirinden farklılık gösterir. Bunun en önemli nedeni oyun halısının bebekler ve çocuklar üzerindeki etkilerinin farklı olmasıdır. Bebekler oyun halılarında çocuklara kıyasla daha sakin olur. Çocuk oyun halısı modelleri ise daha çok çocukların hayal güçlerini geliştirmeye ve onları eğitmeye yönelik olarak tasarlanır ve daha büyük ölçülerde olur. Arabalı, rakamlı, kelimeli, hayvan figürlü ve yine canlı renklere sahip çocuk oyun halılarında çocuklar daha kolay hareket eder.

Oyun halıları ne tür tasarımlara sahiptir?

Oyun halısı modelleri çeşitli geometrik şekillerde olabilir. Aksesuarlar, çeşitli figürler ve küçük oyuncaklarla süslü oyun halıları dairesel bir şekle sahip olabilir. Ancak oyun halıları ağırlıklı olarak kare ve dikdörtgen tasarımda olur. Evinizin ve odalarınızın yapısına ve büyüklüğüne göre kare ya da dikdörtgen tasarıma sahip oyun halılardan birini seçebilirsiniz.

Oyun halısı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Alacağınız oyun halısının bebek ya da çocuğunuzun yaş grubuna uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz büyüdükçe, gelişimine uygun oyun halısı modellerini tercih edebilirsiniz. Oyun halısı, çocuğunuzun gelişiminin yanı sıra düzeni için de gereklidir. Bu nedenle alacağınız oyun halısının büyüklüğünü evinizin uygunluğuna göre seçmeniz en doğru karar olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bebek Oyun Halısı & Aktivite Merkezi & Oyun Matı

1170 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 38 / 1170 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?