Kukla

Çocuklar için eğlenceli bir oyuncak olan kukla, vantrolog performanslarından gölge oyunlarına kadar pek çok gösteride kullanılır. Çocuklar için kukla oyuncakları daha çok eğlenceli masalları ve öyküleri sahneleme aracı olup çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlamaya yarar. Sevimli hayvanlardan halk kahramanlarına, masal karakterlerinden uzaylılara kadar pek çok figürü konuşturma imkânı sunan kuklalar, eğitici hikayelere hayat verdiğinde özellikle okul öncesi eğitim için oldukça faydalıdır. Hitap ettiği yaş kitlesi ve kullanım amacına göre farklı kukla türleri vardır. Ürün yelpazesinin geniş olması ve çok sayıda marka tarafından üretilmesi nedeniyle kukla oyuncak fiyatları oldukça geniş bir aralığı temsil eder. Bununla birlikte miniklere hitap eden ve profesyonel kullanım için üretilmemiş olan kuklalar, hemen her bütçeye uygun fiyatlar ile kullanıcılara sunulur.

Kukla Özellikleri

Çocuklardan yetişkinlere kadar herkese hitap eden kuklalar, eğlence araçları olarak tasarlanmış olsalar da özellikle çocukların hayal gücü gelişimini destekleyen oyuncaklardır. “Kukla nedir? veya “Kukla nedir ve çeşitleri nelerdir?” gibi sorulara yanıt verebilmek için kuklaların genel özelliklerini açıklamak gerekir. Çocuklara hikayeler aracılığı ile pek çok şey öğretmeye yarayan kukla bebek oyuncakları, aynı zamanda empati yeteneğinin kazanılmasına da yardımcı olur. Mesleklerden tarihi figürlere, hayvanlardan aile üyelerine kadar pek çok şekilde üretilen söz konusu bebek kukla ürünleri, küçük çocukların konuşmaya başlamasına da katkı sağlar. Anne ve babaların yanı sıra anaokulu ve kreşlerde görev eğitimcilerin de faydalandığı söz konusu oyuncaklar, kağıt, çubuk, pelüş, bez kukla gibi pek çok alternatif sunar.

Ev tipi kullanıma uygun olarak üretilen kukla özellikleri açısından profesyonel kullanım için üretilen kuklalardan farklıdır. İpsiz olan ve genellikle sadece kumaş ile elyaf kullanılan söz konusu kuklalar genellikle fiziksel görünümüne ve ifadesine göre adlandırılır. Bu nedenle kukla isimleri, gülen, sevimli, üzgün ve utangaç kukla şeklindedir. Öte yandan küçük çocuklara hitap etmeyen ve daha çok korku hikayelerini canlandırmak için tercih edilen kuklalar da vardır. Söz konusu korkunç kukla ürünleri arasında ünlü korku filmlerinde yer alan karakterlerin kukla versiyonları ile cadılar bayramı konseptli oyuncaklar bulmak mümkündür.

Kukla Çeşitleri

Hitap ettiği yaş aralığı ve kullanıcı/seyirci kitlesine göre değişen özelliklere sahip kukla çeşitleri bulunur. Söz konusu oyuncaklar farklı özellikleri baz alınarak kategorize edildiği için “Kaç çeşit kukla vardır?” ve “Kukla çeşitleri nelerdir?” gibi sorulara net bir yanıt vermek mümkün değildir. Ancak kuklaları hareketli ve hareketsiz olmak üzere iki farklı kategoriye ayırmak mümkündür. Hareketli olan kuklalar, ipli veya oynayan kukla olarak adlandırılır ve kullanıcı tarafından ipler aracılığı ile hareket ettirilir. Bununla birlikte ağzı hareket eden kukla olarak bilinen oyuncak ise daha çok vantrologlar tarafından kullanılır. Hem ipli hem de ağzı oynayan kukla oyuncakları da vardır. Hareketli sevimli kukla olarak tasvir edilen bu oyuncaklar, kukla sahnesi adı verilen özel bir stant ile kullanılır.

Portable bir stant formunda olan söz konusu kukla sahnesi, çomak kukla modelleri için de uygundur. “Çomak kukla nedir?” sorusuna verilebilecek en sade yanıt ise “ahşap bir çubuk ucunda yer alan ve genellikle karton kağıt gibi malzemelerden yapılan figürlerdir” olur. Çomak kukla çeşitleri arasında keçeden yapılanlar da vardır. Parmak kuklalar ise el kukla çeşitleri arasında yer alır ve çomak kukla oyuncaklarının aksine parmağa takılarak kullanılır. Çok küçük çocuklar için üretilen bu oyuncaklar, masal anlatmak ve çocuğun ilgisini çekmek için renkli tasarımlara sahiptir. Söz konusu el kukla oyuncak modelleri arasında büyük, küçük kukla tasarımları bulmak mümkündür. Kukla kız gibi spesifik figürlerin yer aldığı ve ahşap oyuncak formunda olan sopalı, çubuklu kukla modelleri ise daha çok kukla tiyatrolarında kullanılır. Genel olarak kukla satın almadan önce kukla şekilleri kadar kukla türünün de göz önünde bulundurulmasında fayda vardır.

Kukla Modelleri

Çok fazla türü bulunduğu için kullanıcılara oldukça zengin bir ürün yelpazesi vadeden kukla modelleri, özellikle minikler için sonsuz seçenek sunar. Örneğin, minik kukla olarak da bilinen ve bebekler için kukla arayanlara hitap eden parmak kuklalar, keçe, kumaş ve silikon gibi farklı malzemelerden üretilir. Tekli olarak kullanıcıların beğenisine sunulan söz konusu kukla oyuncak modelleri arasında birden fazla ürünün yer aldığı parmak kukla seti de bulunur. Ele giyilen kukla olarak tanımlanan ve el kukla seti olarak da kullanıcılara sunulan el kukla modelleri en çok tercih edilenler arasındadır. Sallanan oyuncaklar arasında yer alan ve kullanıcının yardımı ile hareket eden oynar kukla modelleri de yoğun ilgi görür. Tüm bunların yanı sıra alt kısmı külah şeklinde olan ve çocukların merakını cezbettiği için yoğun ilgi gören ürünler saklanan kukla olarak bilinir. Çocukların sevdiği kukla modelleri arasında farklı yüz ifadelerine sahip oyuncaklar öne çıkar. Bu oyuncaklar arasında gülen, şaşıran ve ağlayan kukla gibi modeller yer alır. Kullanıcılara çok sayıda alternatif sunan söz konusu oyuncaklar, farklı materyaller kullanılarak yapılır ve farklı bir kullanım süreci gerektirir. Bu nedenle özellikle çocuklar için kukla alınacak ise küçük, büyük kukla satın almadan önce nasıl kullanıldığı ve hangi malzemelerden üretildiği dikkate alınmalıdır.

Kukla Fiyatları

Yerli ve yabancı çok sayıda marka tarafından üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulan kuklalar, ürün çeşidine göre fiyatlandırılır. Bu sebeple bütçe dostu kuklalar olduğu gibi farklı şekilde fiyatlandırılan kuklalar da vardır. Örneğin, ahşaptan üretilen büyük kukla fiyatları ile pelüş el kukla fiyatları birbirinden farklıdır. Öte yandan, genel olarak küçük çocuklar için üretilen kukla fiyatları, hemen her bütçeye hitap edecek düzeydedir. “Kukla nereden alabilirim?” sorusunu yanıtlamadan önce kukla satışı yapan online kukla satış yerleri sayesinde pek çok kukla modeline ulaşılabileceği unutulmamalıdır. Bu sayede ahşap veya pelüş kukla satın almadan önce hem ürünler hem de fiyatlar hakkında bilgi edinmek mümkündür. Siz de çocuğunuzu eğlendirmek veya profesyonel performans sergilemek için “kukla satın almak istiyorum” diyorsanız, “Kukla nereden alınır?” ve “Kukla nerede satılır?” sorularına cevap olarak pek çok kukla modelini yakından inceleyebilir, dilediğinizi seçerek kukla siparişi verebilirsiniz.

Kukla satın almadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

Eğer çocuk için kukla alınacak ise çocuğun yaş grubuna uygun kukla modelleri tercih edilmelidir. Ayrıca, çocuğun sevdiği hayvanlar, kahramanlar ve karakterler ile kuklanın hangi malzemeden yapıldığı, malzeme kalitesi, ölçüleri ve ek fonksiyonları da dikkate alınmalıdır.

Parmak kuklalar hangi yaş grubu için uygundur?

Tekli veya set olarak kullanıcıların beğenisine sunulan parmak kuklalar, genel olarak 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Çocukların hayal gücünü beslemesi açısından eğlenceli figürler ve sevimli hayvanlar şeklinde pek çok parmak kuklası vardır.

Kuklalar nasıl temizlenir?

Ahşap kuklaların nemli bir bez ile silinmesi yeterlidir. Tamamı kumaş olan parmak ve el kuklaları ise düşük ısıda elde yıkamaya uygundur. Öte yandan vantrolog kuklaları ve ipli büyük kuklaların giysileri çıkarılamıyor ise kuru temizleme yöntemleri ile hijyenik hale getirilmesi önerilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kukla Modelleri

562 ürün listeleniyor
Tox
Anki Toys
Beleduc
Sunman
Uçaneller Kuklaevi
Anadolu Oyuncak
Adalinhome
Edutoys
Lisinya
Kızılkaya oyuncak
Bircan Oyuncak
Gfc Life Store
Mg Store
Colezium
Kukla Fabrikası
Happy Junior
Bir-Can
Kiddy World
Melissa&Doug
Nani Toys
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Toplam 37 / 562 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?