Voleybol Ayakkabısı

Ayakkabılar genellikle kullanım amaçlarına göre farklılıklar gösterebiliyor. Koşu, spor, klasik, topuklu, sandalet, bot, çizme gibi pek çok farklı alanda üretiliyor. Spor ayakkabıları da kendi arasında spor dallarına göre farklılık gösteriyor. Bunlar günlük spor, yürüyüş koşu, halı saha, krampon, basketbol, tenis, outdoor trekking, outdoor voleybol ayakkabıları şeklinde sınıflandırılabiliyor. Voleybol oyuncularının antrenmanlarda ya da maç esnalarında rahat edebilmelerini, dikey, yatay ve zıplama hareketlerini desteklemeyi amaçlayan voleybol ayakkabıları geniş bir ürün yelpazesine de sahip. Esnek yapılarıyla ön plana çıkan bu spor ayakkabı türü; tasarımlarına, yapıldıkları malzemelere, dayanıklılıklarına bağlı olarak çeşitleniyor. Her zevke hitap edecek türde üretimleri bulunuyor. Genellikle voleybol ayakkabıları esnek ve yastıklı bir yapıda bulunuyorlar. Yumuşak tabaları sayesinde oyuncuların rahat etmesi sağlanıyor. Kadın ve erkek voleybol ayakkabıları tercihe göre bağcıklı ya da bantlı olarak tercih edilebiliyor.

Outdoor Voleybol Ayakkabıları Modelleri

Ayak sağlığı için ayakkabı seçimi önemli. Özellikle de sporcular için; rahat hareket edebilmeleri, sporlarını icra ederken kendilerini iyi hissetmeleri, ayakkabıların onlara ağırlık yapmaması gibi konular önem arz ediyor. Günlük yürüyüşler için de spor ayakkabı seçimine özen göstermek, konfor sağlıyor. Bu eksende de ayakkabılar modellere ayrılıyor. 

Her tarza hitap eden, geniş ve dar ayak yapılarına göre çeşitlilik gösteren voleybol ayakkabıları ergonomik tasarımları ile ön plana çıkıyor. Kadın ve erkek sporculara yönelik farklı birçok model tasarlanıyor. Aynı zamanda hem erkek sporcuların hem de kadın sporcuların tercih edebileceği unisex ayakkabı seçenekleri de bulunuyor. Outdoor voleybol ayakkabı modelleri kullanılacağı zemine, ayak numaralarına, renklerine, yapıldığı malzemeye göre çeşitlilik gösterebiliyor. Dayanıklı ve sağlam yapıları ile esneklik sağlayan ayakkabılar da ortak amaç kullanıcının rahatlığı ve konforu olsa da birbirlerinden çok farklı olabiliyorlar. Örneğin iç ve dış mekân için tasarlanan ayakkabılarda zıtlıklar gözlemlenebiliyor. Kaymaz taban özelliği, yumuşak doku, sağlam tutuş, kavrama, hava alma, jel yastık gibi özellikler modeller arasında ayırt edici olabiliyor. Tasarım konusun da birbirinden ayrılan modeller logo, renk, desen çeşitlilikleri ile de her yaştan kullanıcıya hitap etmeyi amaçlıyorlar.

Outdoor Voleybol Ayakkabıları Özellikleri

İnce elenip sık dokunarak karar verilen ayakkabı türlerinden biri de şüphesiz voleybol ayakkabıları oluyor. Outdoor voleybol ayakkabı özellikleri kadın ve erkek kullanıcılarda değişebiliyor. Yapısal olarak dış taban, orta taban ve üst yüzey olarak üç kısımda inceleniyorlar. Kullanım zevkinize göre tercih edebileceğiniz süet, deri, bez gibi malzemelerden üretilen voleybol ayakkabılarının özelliklerini aşağıda belirtildiği şekilde inceleyebiliriz:

 • Dış Taban 

Genelde ayakkabılar kauçuktan yapılır. Bunun sebebi kapalı sahalarda oyuncunun hareketlerinin kısıtlanmaması ve daha güçlü olmasıdır. Taban yapıları oyun oynanacak zemine göre tasarlanır. Yeni gelişen teknoloji ile bazı firmalar çim alan için bile voleybol ayakkabısı üretimi sağlamaya başlamıştır.

 • Orta Taban

Voleybol ayakkabılarının orta taban kısmı esnek ve destek oluşturmaya yarayan köpük, jel veya hava yastıklarından elde edilir. Topuk ve ön ayak bölümü sporcular için oldukça önemlidir. Bu kısımların daha konforlu olması amaçlanır. Şok emen taban özelliği orta tabanda olması gerekir. Bu özellik diz ve dirseklerde gelebilecek tahribatları minimum seviyeye indirmeyi amaçlar.  

 • Üst Yüzey

Ayakkabıların üst yüzeylerinde genellikle ağ örgü içeren süet yapı tercih edilse de deri, bez ya da kumaş gibi yapılarla da üretilebilir. Kullanıcı kendi zevkine uygun ayakkabı tercihini yapar. Üst yüzey görsel anlamda bir önem taşır.

Kadın & Erkek Voleybol Ayakkabıları

Kadın voleybol ayakkabıları, tasarım ve renk seçenekleri açısından çok zengin oluyor. Ayrıca taban yapısı, kumaşı gibi özelliklerle farklı çeşitleri oluyor. Erkek voleybol ayakkabıları da kendi aralarında özellik bakımından ayrılıyorlar. Bunları da şu şekilde inceleyebiliriz:

Outdoor Kadın Voleybol Ayakkabıları 

Kadın voleybol ayakkabı modelleri için farklı birçok seçenek bulunuyor. Özellikle renkleri, taban yapıları ve boğaz kısımları farklı olabiliyor. Bu detaylar tasarımı etkiliyor. Diğer yandan genelde yapısal olarak birbirlerine benzerlik gösteriyorlar. Bunları inceleyelim:

 • Voleybol ayakkabıları kadın modelleri daha dar yapılı olarak üretiliyorlar.
 • Hafif oldukları gibi esnek ve estetik  yapıda tasarlanıyorlar.
 • Orta taban kısımlarında jel yastıklama vardır. Bu da şok emici olarak kullanıcıların karşına çıkıyor.
 • Zıplamaya, atlamaya uygun ve güç sağlayıcı modda tasarlanıyorlar.
 • Farklı boyut, renk ve tasarımlarla üretiliyorlar. Hemen her ayak numarasına göre kadın voleybol ayakkabısı bulmak mümkün. 
 • İç ve dış mekanda kullanımlar için uygunluk gösteriyorlar.

 

Outdoor Erkek Voleybol Ayakkabıları

Erkek kullanıcılar için tasarlanan voleybol ayakkabıları genel anlamda daynıklılık ve hareket kolaylığı sağlamayı amaçlayarak üretiliyorlar. Voleybol ayakkabısı erkek modelleri özelliklerini aşağıdaki gibi inceleyebiliriz:

 • Daha geniş kalıplı olarak üretiliyorlar.
 • Rahatlık, uyum ve dayanıklılık sağlamak için üst yüzey kısmı genelde sentetik deriden yapılıyor.
 • Taban kısımlarında kauçuk kullanılıyor.
 • Şok emilimi gerçekleşmesi için ön ayak kısımlarında ve iç bölgelerde yastıklama bulunuyor.
 • Ayakkabıların yastık ve dil kısımları özel malzemeler ile üretiliyor.
 • Birçok ayakkabı modeli için kolay bir temizleme imkânı bulunuyor.
 • Denge sağlanması ve kullanıcının performansın artması için topuk kısımlarında da yastıklama yapılıyor.
 • Farklı birçok renk tasarımı ile özgün modelleri bulunuyor.
 • İç ve dış mekanlarda kolaylıkla kullanılabiliyorlar.

Kadın ve Erkek Voleybol Ayakkabılarının Farkları

Voleybol ayakkabıları kadın ve erkek kullanıcılar için farklı özellikler ve nitelikler taşıyor. Detaylı inceleme yaptığımızda bu sonuçlar şu şekilde listelenebiliyor:

 • Bedensel ve fiziksel olarak farklılıklar gösteren erkek ve kadın kullanıcılar için en önemli farklardan biri ayakkabıların dar ve geniş yapılı olarak üretilmeleri oluyor.
 • Erkek voleybolcular için ayakkabıdan güç ve dayanıklılık önemli bir beklenti olurken kadın voleybolcular için sağlamlık, dayanıklılık ve hareketi kolaylaştırıcı yapıda olması önemlidir.
 • Kadın voleybolu erkek voleyboluna göre daha beceri gerektiriyor ayakkabılar burada da birbirinden ayrılabiliyor.
 • Kadın spor ayakkabılarının kendilerini daha kanıtlayıcı ve performansı gösterici yapıda olmaları da önemli.
 • Şok emilimi olması için ön ayak bölgesinde ve topuk kısmına yastıklama bulunuyor.
 • Erkekler için tasarlanan ayakkabıların geneli sentetik deriden üretilirken kadın sporcular için bu durum değişkenlik gösterebiliyor.
 • Ayrıyetten çekim gücü önemli bir etken olduğundan erkek kullanıcılar için kauçuk yapı ideal oluyor.
 • Aynı zamanda ısının çabuk uzaklaşması için ayakkabının üst kısmı sentetik deri malzemesi kullanılarak üretilmiştir.

Bu özelliklere dikkat ederek alacağınız voleybol ayakkabıları iç ve dış mekanlarda daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Outdoor Voleybol Ayakkabıları Nasıl Olmalı?

Genellikle kauçuktan üretilen voleybol ayakkabılarında olması gereken en önemli özellik rahatlık ve kullanıcılara konfor alanı sağlamak. Yapılan araştırmalar doğrultusunda; kauçuk ile üretilen ayakkabılarda salon zeminlerde sporcuların daha iyi çekiş gücüne sahip oldukları görülüyor. Sporcuların vücutlarının her bir noktasına çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle de voleybol oynayanların diz ve dirseklerinde herhangi bir tahribat olması büyük sorunlara yol açabiliyor. Bunu da minimum düzeye indirmek amacıyla ayakkabıların orta taban kısımlarının şok emen adı verilen bir yapıda olması gerekiyor. Bunlara ek olarak aşağıdaki maddeleri listeleyebiliriz:

 • Ayakkabıların dayanıklı olması önemli. Özellikle spor yaparken dayanıklılık büyük bir avantaj sunabiliyor. 
 • Yer tutuş özelliği bulunuyor olmalı. Böylece ıslak zeminde kayıp düşme riski azalıyor. 
 • Esnek materyallerden yapılmalı. Ayaklar içinde rahat hareket edebilmeli. Sıkışmışlık hissine neden olmamalı.
 • Ayağa tam oturmalı bol ve dar kalıpta olmamalı. Bunun için parmak ucu kontrol edilmeli. Ayak baş parmak ucu ayakkabı burun ucuna değmemeli. 
 • Hava ve nem transferi yapılabilmeli. Ayaklar içinde nefes almalı. 
 • Güvenlik ve konfor için yaka ve dil desteği olmalı.

 

Outdoor Voleybol Ayakkabıları Nasıl Temizlenir?

Spor ayakkabı temizliği genellikle zordur. Burada doğru malzemeleri kullanmak önemli. Örneğin; süet ayakkabı ile deri ayakkabının ya da kumaş bir ayakkabının temizliği ya da temizlenmesini sağlayan madde aynı olmayabiliyor. Renk farklılıkları da ayakkabıların temizliğinde önemli bir faktör oluyor. Mesela beyaz ayakkabılar daha hızlı kirlenebildiği öngörülür bir gerçek. Ayakkabılar için üretilen özel temizleme köpüklerini, temizleme medillerini ya da losyonlarını kullanabilirsiniz. Etiketinde yer alan temizleme talimatlarını da inceleyebilirsiniz. Evde ayakkabınızı kolayca temizleyebilmek için ürünü bir gazete üzerine alarak aynı zamanda etrafın temizliğini de sağlayabilirsiniz. Sonra ayakkabınız bağcıklı ise bunları da çıkarabilirsiniz. Bu şekilde içini ve dışını daha detaylı temizleyebilirsiniz. Voleybol ayakkabıları nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız önerilen bazı yöntemleri şu şekilde inceleyebilirsiniz:

 • Deri ayakkabıların temizliğinde lanolin, gliserin, balmumu maddeler kullanılabilir.
 • Bez ayakkabılar ılık su ile temizlenebilir.
 • Süet ayakkabılarda kirin dağılma ve ayakkabının içine işlemesi kolay olduğundan “süet fırçası” adı verilen fırça tercih edilebilir.
 • Diş fırçası ile derin noktalar detaylı olarak lekelerden kurtulabilir.
 • Küf lekeleri için gliserin, koku önleyici ve beyazlatıcı olarak da karbonat kullanılabilir.

 

Voleybol Sahası Ayakkabıyı Nasıl Etkiler?

Doğru özelliklere göre voleybol ayakkabısı seçmek hem kullanıcının performansına hem ayakkabının kullanım ömrüne olumlu etkiler sunuyor. Ayakkabıyı kullanacağınız zemin de önem arz eden nitelikler arasında yer alıyor. Sahanın yüzeyine dikkat etmek etkili sonuçlar elde etmenizde, hareket gücünüzün kısıtlanmamasında, dayanıklılık sağlanmasında, gelebilecek darbelere karşı önlem alınmasında önemlidir. Bu gibi durumlara profesyonel oyuncuların ekstra dikkat etmesi öneriliyor. Çimde, plajda, salonda, parke zeminde aynı ayakkabı türlerini kullanmak sakıncalı olabiliyor. Zemin tutuş özelliği oynanılan alana göre değişiyor. Dengeli şekilde oynamak, rahat hareket etmek ve konfor sağlamak için ortama uygun ayakkabı seçimi yapmaya dikkat edilmelidir. 

Outdoor Voleybol Ayakkabıları Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renkli tasarımları ile birçok farklı modele sahip olan voleybol ayakkabılarını satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında birçok önemli nokta bulunuyor. Sporcuların rahat bir şekilde hareket edebilmesinde rol oynayan ayakkabılar farklı zeminlere göre tasarlanıyor. Voleybol oynayacağınız ortama göre farklı özelliklerle üretiliyor. Sizde önce voleybolu nerede oynayacağınızı belirlemelisiniz. Doğru şekilde spor ayakkabı seçebilmek için oyun alanının zeminine dikkat etmek gerekiyor. Kum, çim ya da salon voleybolu tercihlerinize göre ayakkabıların ana malzemesi değişebiliyor. Örneğin; salon zeminlerinde kaymaz silikon ve kauçuk malzemeleri tercih ediliyor. Ayrıca voleybol ayakkabılarının hava alabilen malzemelerden yapılmış olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Buda ayak sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir durum. Açık ve kapalı alanlara uygun tabanlardan oluşan modeller, ergonomik yapısı ile rahat bir kullanım sağlar. Bunlara ek olarak ayakkabı seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da beden konusu oluyor. Ayağınızı sıkmaması ya bol olmaması gerekiyor. Hareketinizin kısıtlanmaması hem sizin için hem de oynayacağınız oyunların seyri için önemlidir. Özellikle de profesyonel oyuncular; oyun performanslarının yüksek olması, sağlıklı bir oyun süreci geçirmeleri, rahat ve kolay hareket etmeleri için doğru spor ayakkabısı seçimi yapmaya özen göstermelidir.

Voleybol Ayakkabısı Günlük Ayakkabı Olarak Giyilir mi?

Salon ayakkabılarından olan voleybol ayakkabıları günlük olarak giyilir mi sorusu kullanıcıların merak ettikleri noktalar arasında yer alıyor.  Bu tip özel amaçlar için üretilen spor ayakkabıları günlük kullanımlarda da tercih edilebiliyorlar. Tabi bu ayakkabının kullanım şeklinde, kullanışlı olup olmadığına, yapısına, hafifliğine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Sporcular gibi diğer kullanıcılarda günlük olarak kullanmak için voleybol ayakkabısı almayı tercih edebiliyorlar. Yapılan değerlendirmeler sonucu bu durumun en çok kadın kullanıcılarda oluştuğu görülüyor. Günlük hareketler daha çok yürüme ile sınırlanıyorsa bu tarz özel ayakkabıları kullanmak bir dezavantaj teşkil etmiyor. Ancak yaşantınızda hareket gücü gerektiren işlerde çalışıyorsanız, sürekli ayakta kalıyorsanız bu durum ayakkabıların ön kısımlarının yıpranmasına sebep olabiliyor. Voleybol sporu için tasarlanan bu ayakkabılarda ayağı desteklemek ve dayanıklılık sağlamak esas olduğunda dar kalıp olarak üretiliyorlar. Uzun yürüyüşler yapmayı seviyorsanız ve bu amaçla almayı düşünüyorsanız voleybol ayakkabıları bunlar için pek uygun olmayabiliyor. Daha farklı hafif ve esnek ayakkabılar tercih edilmesi öneriliyor. Araştırmacılar alınan ya da alınacak ayakkabıların amacına uygun kullanıldıklarında daha iyi sonuçlar verdiğini, uzun ömürlü olduklarını ve yüksek performans sağladıklarını söylüyorlar. Bu sebeple voleybol için üretilen modellerin gündelik zamanlarda kullanılması çok fazla önerilmiyor. Başka bir durum ise sporcuların hem maç ya da antrenman esnasında ayakkabıyı kullanıp hem de günlük yaşamlarında kullanmaları. Bu da ayakkabıyı yıpratan ve ondan alınacak destek gücünü azaltan bir sebep oluyor. Özellikle de sürekli bu sporla uğraşan bireylerin dikkat etmesi gereken bir nokta diyebiliriz.

Outdoor Voleybol Ayakkabıları Fiyatları

Outdoor voleybol ayakkabısı fiyatları modele, üretiminde kullanılan malzemeye ve sporculara sunduğu konfor, tasarım özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Her bütçeye uygun geniş bir fiyat aralıkları bulunuyor. Geniş beden aralığına da sahip oluyorlar. Kullanışlı yapıları ile rahatlık veren kullanım deneyimi sunarlar. Öncelikli olarak ayakkabıda aradığınız özellikleri belirledikten sonra kendinize bir fiyat aralığı belirleyebilirsiniz. Marka, cinsiyet, beden, renk gibi filtrelemeler sağlayabilirsiniz. Bu filtreleme sistemi ile daha düzenli bir alışveriş sağlarken fiyat kategorisini de artan veya azalan sıralı olarak listeleyebilirsiniz. Standart biçimdeki voleybol ayakkabılarının, daha fonksiyonel olarak tasarlanan ayakkabı modellerine göre ekonomik fiyatlarda olabileceği görülüyor. Aynı zamanda bir voleybol ayakkabısının yapısı, yapımında kullanılan malzemeleri, sağladığı rahatlık kısacası işlevsel tüm özellikleri o ayakkabının fiyatı hakkında da bilgi veriyor diyebiliriz. Voleybol ayakkabıların fiyatlarını öğrenmek, detaylı bilgi edinmek için Hepsiburada.com ile araştırma yapabilirsiniz. Ürünlere fiyat alarmı da kurabilirsiniz.

Outdoor Voleybol Ayakkabıları Yorumları

Outdoor voleybol ayakkabısı yorumları alacağınız ürün hakkında sizlere birçok konuda yardımcı olabiliyor. Sporcuların ya da voleybol ayakkabısını kullanan diğer kullanıcıların deneyimledikleri şeyler satın almadan önce bir yol gösterici oluyor. Geniş beden aralığı sunan modeller hakkında kararsız kaldığınız durumlarda fikir edinebiliyorsunuz. Daha önce online alışveriş ile ayakkabı satın almadıysanız, denemeden almak konusunda tereddütleriniz varsa kullanıcı yorumlarına bakarak yardım alabilirsiniz. Bu ürünler hakkındaki yorumlar ve değerlendirmeler incelendiği zaman; ürün rahat mı, tavsiye ediliyor mu, beden tercihi nasıl yapılmalı, temizliği kolay mı, uzun süreli kullanımlar için uygun mu, kullanım sonrası memnun kalındı mı, hangi durumlarda alınmalı hangi durumlarda alınmamalı gibi birçok değerlendirme ile karşılaşabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu sonuçlar alışveriş sürecinizde size yardımcı olabilir. Ayrıyetten herhangi bir ürünü satın aldıktan sonra olumlu ya da olumsuz dönütlerinizi yorum olarak ekleyebilir ve değerlendirme puanı verebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Outdoor Voleybol Ayakkabıları

174 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 174 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/369685/384551/60005517