‌Allen anahtarı, küçük L şeklinde tasarıma sahip, kullanımı en kolay anahtarlardan biridir. Enine kesitine bakıldığında, altıgen gibi görünür. Özel bir şekle sahip olduğu için, sadece özel altıgen vidalarla kullanılabilir. ‌Demonte mobilyaların montajında ve bisiklet tamirinde de yaygın olarak kullanılır. Özel L şeklindeki tasarımının yanı sıra küçük ve hafif olması, ulaşılması zor yerlere girmesini kolaylaştırır.

Allen Anahtarı Ne İşe Yarar?

Allen anahtarı, altıgen somun ya da cıvatalar için tasarlanmış özel bir el aletidir. En popüler kullanım alanı mobilya montajıdır. Kurulum süresini azalttığı ve kolay kullanılabildiği için demonte olarak tasarlanan mobilyaların montaj kitine dahil edilir. Anahtarın basit ve kullanışlı tasarımı, tüketicilere parçayı tam olarak monte etmek için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar. Mobilya kadar popüler olmasa da allen anahtarı bisikletlerde de kullanılır. Birçok bisiklet vidası, allen anahtarı ile kullanılabilecek şekilde tasarlanır. Birçok bisikletçinin çantasında hazır bulundurduğu küçük ve kullanışlı bir araçtır. Aletin “L şeklindeki” tasarımı, acil durumlarda hızlı onarım yapabilmeyi sağlar. Çift yönlü kullanıma sahiptir. Altıgen anahtarın kısa tarafı, daha fazla tork gerektiğinde, uzun tarafı ise uzunluk için kullanılır. Uzun taraf, genellikle erişilmesi zor olan derin deliklerdeki vidaları sabitlemek için kullanılır. Çok çeşitli allen anahtarı çeşitleri mevcuttur ve doğru türün seçilmesi projenizi önemli ölçüde kolaylaştırır.

‌Allen Anahtarı Nasıl Kullanılır?

Allen anahtarı, altıgen cıvatalar için büyük bir temas yüzeyi sunar ve böylece köşelerin aşınma ve yuvarlanma şansını azaltır. Anahtar cıvataya kolayca yerleşecek şekilde tasarlanmıştır. L şeklindeki özel tasarımı, anahtarın dar köşelerde çok faydalı olan bir açıyla döndürülmesine izin verir. Anahtarların yuvarlak milleri elinize rahatça oturur ve yorulmadan montaj işlemini yapabilmenizi kolaylaştırır. Paslanmaz çelikten üretilen ‌Allen anahtarları, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Aletlerin yüzeyinde paslanma oluşması, normal çelikten yapılmış vida ve cıvataları döndürmenizden kaynaklanır. Uygulanan basınç nedeniyle, çelik parçalar anahtarın içine girer ve oksijene maruz kaldıklarında paslanır. Çok büyük bir anahtar kullanmaya çalışmak bağlantı elemanına veya alete zarar verebileceğinden doğru boyutta anahtarın seçilmesi önemlidir. ‌Allen anahtarları yeterince dayanıklı malzemelerden üretilmekle birlikte, yanlış boyutta kullanıldığında anahtarın yuvası ve cıvata zarar görebilir. Anahtarı cıvatanın içine yerleştirmeden önce, kafanın temiz olduğundan emin olun. Gerekirse altıgen köşelerde biriken tozu silin. Bir cıvatayı sıkmadan veya gevşetmeden önce, ‌Allen anahtarının her bir tarafının sıkıca ve doğru şekilde hizalandığından daima emin olun. Aksi takdirde, cıvata başını soyabilir veya anahtara zarar verebilirsiniz.

‌Allen Anahtarı Nasıl Seçilir?

‌Allen anahtarı sadece, uyumlu altıgen cıvatalarla birlikte kullanılır. Anahtarın kısa bölümü cıvataya yerleştirilir ve uzun kol döndürülerek cıvata açılır ya da sıkılır. Anahtar yalnızca altıgen bir cıvataya sığabileceğinden, diğer herhangi bir bağlantı elemanını vidalamak için ‌Allen anahtarının kullanılmaması gerekir. Projeniz için ‌allen anahtarı seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken cıvata çapıdır. Hepsi aynı altıgen şekilli uca sahip olsalar da, birçok farklı ebatta ‌allen anahtarı mevcuttur. Kolay kullanım avantajı için ‌allen anahtarları genellikle setler halinde satışa sunulur. Altıgen anahtarlar standart olarak metrik boyutlarda üretilir. Tipik olarak bir set tipik 2 mm, 2,5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, ‌7 mm, 8 mm, 9 mm ve 10 mm çapında anahtarlar içerir. Anahtarın çap bilgisi, gövde üzerinde damga şeklinde bulur. Bununla birlikte tüm altıgen vidalar, anahtarlarda olduğu gibi çap damgasına sahip değildir. Bu durum, cıvata için uygun ‌allen anahtarını bulmayı biraz zorlaştırabilir. Hangi anahtarı kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, deneme ve yanılma ile boşa harcanan zamanı azaltmak için, setteki orta anahtarla başlayın. İhtiyacınıza göre daha büyük ya da daha küçük bir anahtar seçin.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Allen Anahtar Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 2393 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003178/13003183