Boru anahtarı, boru bağlantılarını sıkmak ve gevşetmek için kullanılan ve genellikle dökme çelikten imal edilen el aletleridir. Tesisat projelerinde ve tamir işlerinde yoğun olarak kullanılır. Farklı boru çaplarıyla çalışmak üzere tasarlanmış çok sayıda anahtar tipi bulunur. Düz, ofset ve ağır tip gibi en çok kullanılan modeller arasından, projeniz için en uygun boru anahtarını seçebilirsiniz.

Boru Anahtarı Nasıl Seçilir?

Boru anahtarları, sayısız boru tipi nedeniyle çok çeşitli boyutlarda üretilir. Ağır hizmet tipi olarak tasarlanan endüstriyel anahtarlar genellikle daha büyüktür ve ev içi kullanım için konforlu değildir. Anahtarınızı ev tadilat işlerinde kullanmak istiyorsanız 14-18 inç uzunluğunda ve 1 ila 6 inç borularla uyumlu anahtar modelleri tercih edebilir, küçük çaplı tesisat işlerinin üstesinden gelebilirsiniz. Bazı durumlarda anahtarı boruya uydurmak yorucu olabilir. Yaylı çene tasarımına sahip anahtar çeşitleri, mekaniklere kıyasla daha kolay ayarlanır. Bazı modeller yerine oturduktan sonra kilitlenebilir özelliğe sahiptir. Tesisat projeleri kimi durumlarda dar alanlarda çalışmanızı gerektirebilir. Böyle bir durumda geniş bir kafa tasarımına sahip anahtarların kullanımı zor olabilir. Daha fazla kavrama dişine ve dar bir kafaya sahip anahtar modelleri ile daha verimli çalışabilirsiniz. Anahtarın ne kadar açılması gerektiğini belirlemeyi kolaylaştırmak için çene kısmında kalıcı şekilde damgalanmış sayılar bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. Ayarlanabilir somun hareket ettikçe, mevcut çene açıklığı ile hangi boru çapına ulaştığınızı kolayca görebilirsiniz. Boru anahtarlarının kafa kısmı dökme çelikten, karbon çelikten veya dövme çelikten yapılır. Çelik malzeme daha uzun süre dayanıklılık sunarak, kırılma riskini önler. Anahtarlar dayanıklı malzemeye ek olarak genellikle koruyucu bir katmanla kaplanır. Böylece paslanmaya ve yıpranmaya karşı daha dayanıklı olması sağlanır.

Boru Anahtarı Çeşitleri Nelerdir?

Farklı boru anahtarı modelleri, farklı işler için özelleştirilmiştir. Projenizde yanlış anahtarı kullanmak, boruda ve bağlantı aksesuarlarında hasara neden olabilir. En popüler boru anahtarlarının temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak seçim yapmanızı kolaylaştırır. Düz boru anahtarı, genellikle en çok satın alınan ve kullanılan türdür. Düz anahtar ¾ ila 8 inç arasındaki boruları ayarlamak için kullanılır. Ağır hizmet tipi modellerde 60 inç kadar anahtar bulunabilir. Ofset anahtarı, dar çene tasarımı ile dar alanlarda son derece faydalıdır. Paralel kurulumlar gibi aleti hareket ettirmek için fazla yer olmadığı ofset anahtarları tercih edebilirsiniz. Ofset anahtarları arasında en popüler model İsveç boru anahtarı olarak bilinir. Çeneler, kullanıcının sınırlı alanda çalışmasına izin verecek şekilde tasarlanır. Ağır Tip 45° boru anahtarı modelleri, duvara çok yakın konumdayken rahat bir şekilde çalışabileceğiniz popüler modeller arasında yer alır. Boru çapına göre farklı inç aralıklarında satışa sunulur. Kaldıraçlı boru anahtarı modelleri, sökülmesi çok zor olan paslı ya da yıpranmış boruların olduğu eski altyapılarda yoğun olarak kullanılır. Aracın tasarımı, kullanıcının uyguladığı gücü arttırır ve borunun hasarsız bir şekilde gevşemesini sağlar.

Boru Anahtarı Nasıl Kullanılır?

Kırık bir boruyu tamir etmek oldukça yorucu bir iş olabilir. Bu nedenle satın alacağınız anahtarın ağırlığı, uzun süre kullanılabileceğiniz ağırlıkta olmalıdır. Aşırı ağır bir anahtar çok uzun süre tutulduğunda kaslarda gerilme ve ağrıya neden olur. Sadece boru anahtarı değil, herhangi bir el aletinin rahat tutulabilecek, ergonomik bir tasarıma sahip olmalıdır. Anahtarla çalışırken ellerinizin terlemesi kaçınılmazdır. Bu nedenle birçok anahtar, plastik kaplı bir tutamak bölümüne sahiptir. Kaliteli malzemelerle tasarlanmış tutamaklar, ellerinizi yıpratmadan konforlu bir şekilde çalışmanızı sağlar. Boru anahtarları, sert koşullarla başa çıkmak için tasarlandığından, yoğun ve düzenli bakım gerektirmez. Öte yandan bakım işini çok uzun süre ihmal etmeniz performans sorunlarına neden olabilir. Boru anahtarlarınızı uzun yıllar boyunca, en iyi şekilde kullanmak için her kullanımdan sonra aleti temizlemelisiniz. Kafa ve diş bölümünü temizlemek için tel bir fırça kullanabilirsiniz. Hareketli parçaları olan boru anahtarlarını yağlamak aşınma sürecini yavaşlatır. Nem, tüm metaller için doğal bir aşındırıcıdır. Yağ tabakası korozyonu önlemeye yardımcı olsa da, boru anahtarınızı kuru bir yerde ve alet kutusunda saklayarak oksitlenme riskini en aza indirebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Boru Anahtarı Fiyatları

466 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. İzeltaş Boru Anahtarları
  2. Ridgid Boru Anahtarları
  3. Elta Boru Anahtarları
  4. SUPER EGO Boru Anahtarları
  5. Yakar Boru Anahtarları
  6. Haktaş Boru Anahtarları
  7. Ceta Form Boru Anahtarları
  8. Beta Tools Boru Anahtarları
  9. Kayasan Boru Anahtarları
  10. Troy Boru Anahtarları
  11. Eltos Boru Anahtarları
  12. Knipex Boru Anahtarları
  13. Milwaukee Boru Anahtarları
  14. Rothenberger Boru Anahtarları
  15. Big Master Boru Anahtarları
  16. Unıor Boru Anahtarları
  17. Art Boru Anahtarları
  18. Eclipse Boru Anahtarları
  19. Sait Demirci Boru Anahtarları
  20. Aypek Boru Anahtarları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003178/60002092
Başa dön