Tork Anahtarı

Törk Anahtarı Fiyatları

Tork olarak bilinen bu kavram hem fizikte hem de moment olarak da adlandırılan bir kelimedir. İki kuvvetin bir destek noktası üzerinden referans almasıyla birbirlerine göre dengede olmaları sağlanır. Bu durum ise tork ile açıklanır. Aynı zamanda bu aşamada dönme ve kaldırma gibi eylemler için de tork uygulamasının yapılması gerekir. Kaldırmak için kullanılan tork farklı amaçlarla şekillendirilmiş olsa dahi döndürme torku günlük yaşam içerisinde oldukça yaygın bir kullanımdır. Bisiklet, otomobil gibi günlük yaşam içerisinde kullanılan birçok mekanik parçaların üzerinde vidalar yer alır. Bu vidaların ise gerekli yuvalara tam anlamıyla oturması için montaj işlemi yapılır. Çevrilerek takılır. Bütün bu işlemler gerçekleşirken de tercih edilen el aletleri vardır. Bunlar anahtarlardır. 

Vidaların ise standart anahtarlar ile sıkılması genel olarak sık görülen bir durumdur. Ancak tüm vidalar için bu durum geçerli olmayacaktır. Özellikle hassas yapıda olan ve kadroların üzerindeki vidaların maksimum seviyede sıkılması oldukça önemli bir detaydır. Bu aşamada ise en dengeli ve kaliteli kullanım sağlamak adına tork anahtarı kullanımı yaygındır. Günlük hayatta da el aletleri arasında tork anahtarı takımı oldukça önemlidir. Bu anahtarlar sayesinde vidanın sıkılması ve uygulanması gereken maksimum gücü de belirlemek daha kolaydır. Bu alanda tercih edilen en kaliteli ürünleri deneyimleyerek işlemlerinizi istediğiniz gibi sonuçlandırabilirsiniz. 

Tork Anahtarı Nedir?

Tork anahtarı ne işe yarar ve nedir gibi sorular kullanıcılar tarafından merak edilen ve yanıtlanması istenen sorulardır. Tork anahtarı kullanımı genel olarak cıvata gibi elemanları istenilen tork değerlerine uygun olarak sıkmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu ürünler torkmetre olarak da bilinir. Tork anahtarı hangi alan içerisinde kullanıma uygulanacaksa ona göre öncesinde ayarlamaların yapılması önemlidir. Bu alet, vidaların aşırı sıkılarak kırılmasının önüne geçer. Böylece işlemleriniz sırasında tam anlamıyla istediğiniz sonucu elde etmiş olursunuz. Ayrıca gevşek olan vidalardan kaynaklanan hasarların da önüne geçerek sizlere yardımcı olur. 

Tork alyan anahtarı krom vanadyum alaşımına sahip olan çelik bir anahtardır. Oldukça yüksek kaliteye sahip olan ürünlerdir. Aynı zamanda dayanıklılığı ve sağlamlığı açısından da kullanıcıları için uzun süreli kullanım imkanları sunar. Satın alınan bu ürünlerin bir yandan temizliğinin ve bakımının da kolay olması aşınmaları önlemek adına krom kaplama ile yapılır. Tork aletinin ilk örnekleri ise 15. yüzyıla kadar uzanır. O zamanlardan günümüze kadar gelmiş ve geliştirilmiş olan bu ürünler günümüzdeki halini teknoloji ile almıştır. 

Tork anahtarları hem sanayi ortamında hem de birçok alanda olmak üzere bakım onarım işlemleri esnasında sıkça kullanılmaktadır. Tork ayarlanabilir anahtar altıgen modelleri de olan ve daha birçok farklı avantajlı modelleri olan ürünlerdir. Özellikle tork anahtarları otomotiv sektöründe araç güvenliğinin sağlanması adına kullanımı oldukça önemlidir. Doğru anahtarın kullanımıyla vidaların sıkılmasını sağlar ve güvenliği de koruma altına alır. Tork anahtarı ile doğru bir bağlantı yapılabilmesi için ayarlamaların da doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinden emin olmak gerekir. 

Vidalar dik gelecek şekilde torka konur ve bu şekilde de herhangi bir kayma sorunu yaşanmasının önüne geçer. Tork anahtarlarında bulunan ayarlı değerlere gelindiğinde ise işlemler durdurulmalıdır. Titreşim özellikleri kapsamında da istenen değerlere geldiğinizde bunu size kolaylıkla hissettirir. Cırcırlı tork anahtar modelleri gibi ürünleri vidaları kontrollü bir şekilde sıkmanıza yardımcı olur. Bu ürünler başka amaçlar için kullanılmamalıdır. Aksi halde alet zarar görebilir. Özellikle ürünlerin vida sökme işlemlerinde kullanılmaması gerekir. Tork anahtarı modelleri ise 0.1 Nm’den 4500 Nm’ye kadar çeşitlenen geniş bir hassasiyet aralığına sahip olan ürünlerdir. Birçok tork anahtarı kuru, temiz saklanılması adına kutularıyla birlikte gönderilen ürünlerdir. Ürünleri kutusunun içerisinde koruyarak uzun süreli bir şekilde kullanım avantajı sunar. Aynı zamanda tork başlıkları çeşitleri de farklı ölçülerde olabilir. Genel olarak da sap kısımları el yormaması adına plastik materyallerden yapılır. Plastik materyallerin arkasında da kilitleme sistemi vardır. 

Tork Anahtarı Çeşitleri

Anahtar kullanımı özellikle çok daha az kuvvet uygulanarak vida gibi elemanları da rahatlıkla monte etmek adına oldukça kullanışlıdır. Kullanılan anahtarların da her birinin farklı özellikleri vardır. Böylece sahip oldukları özellikler sayesinde de işlemlerinizi yaparken ihtiyacınıza yönelik olanı tercih etmek zor olmayacaktır. Tercih edilen seçenekleri içerisinde dereceli tork anahtar modelleri, kolay kullanıma sahip olan hidrolik tork anahtarları ve cırcırlı tork anahtarı modelleridir. İzeltaş tork anahtarı ½ gibi kullanımlara sahip olan modelleri de bulabilirsiniz. 

Anahtar üzerinde yer alan ayarlar ve dereceler oldukça önemli detaylardır. Bu detaylar sayesinde hangi seviyeye kadar vidaları çevirmeniz gerektiğine yardımcı olur. Aynı zamanda çevirme sırasında uygulanan tork değerinin de olması gereken değeri geçmemesi sağlanmalıdır. Ayrıca bu aşamada vidaların sıkılması adına uygulanması gereken maksimum tork değeri de oldukça önemlidir. Bu belirtilen değer ise vidanın sıkılması ve açılması esnasında uygulanan tork miktarıdır. Kullandığınız torkun ise limit değerlerin üzerine çıkmıyor olması oldukça önemlidir. Aksi bir durum söz konusu olursa eğer vidaların kırılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Uzun süre boyunca da bir noktada sabit olarak görev yapmış olan vidaların sıkıştığı durumlarda ise tork uygulamasıyla vida kırılabilir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak kontrollü kuvvetin uygulanması önemlidir. ½ tork anahtarları ise bu anlamda en iyi seçeneklerden biridir. 

Tork Anahtarların Kullanım Alanları

Günümüzde birçok alanda mekanik aksanların kullanıldığını sık sık görebilirsiniz. Tercih edilen bu mekanik aksanların montajları için birbirinden farklı vidalar ve perçinler vardır. Vidaların ise bu noktada en önemli özelliklerinden biri de çevirerek monte edilebilir olmasıdır. Ancak çevirme işlemleri sırasında uygulanan kuvvet oldukça önemli bir detaydır. Tork adında bir büyüklük oluştururlar. Tork uygulanarak sıkılır veya açılması gereken vidalar için de 5 ila 50 Nm sahip olan tork anahtarları kullanılır. 

Kullanılan bu anahtarların özellikleri ise yeni nesil bisikletler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yeni nesil malzemelerin kullanılarak üretilmesiyle bisikletler tamamen karbondan üretilmiş olan kadroya sahiptir. Karbon malzemelerin ise en önemli özelliklerinden biri hafif olmalarıdır. Bu noktada karbon malzemenin hafifliği sağlıyor olması kendisini daha özenli kullanmaya teşvik eder. Karbon kasa üzerinde yer alan vidaların sıkılmasında ise hassas davranmak önemlidir. Kontrolsüz bir şekilde yüksek tork uygulanırsa sıkılan vidalar karbon kasalar üzerinde çatlaklara yol açar. Bu durumların önüne geçmek için ¼ tork anahtarı kullanmak en uygun seçeneklerden biridir. Bu sayede vida üzerinde uygulanması gereken maksimum tork seviyesi bilinir ve işlem sırasında hasar vermezsiniz. 9 parça tork alyan setleri de tercih ederek kullanacak olduğunuz her alan için uygun anahtarı kolaylıkla elde etmiş olursunuz.

Tork Anahtarı Hidrolik ve Elektrikli Modelleri

Anahtar kullanımı ile vida ve benzeri olan mekanik aksanların açılması veya kapatılması genel olarak kuvvet ister. Yüksek miktarlardaki kuvvet uygulanması gereken durumlarda ise tork anahtarı gibi çok daha kullanışlı aletler tercih edilir. Ayrıca teknolojinin de gelişmesiyle bu ürünler içerisinde elektronik hizmet veren seçenekler de yer alır. Çok fonksiyonlu akıllı lokma anahtar modelleri ile istediğiniz sonuca kolaylıkla ulaşım sağlarsınız. Özellikle de araba lastiklerini tutan vidaların sıkıştırılmasında da bu aletlerden yardım alınır. 

Vidaların açılması için hidrolik sistemlerde kullanılan anahtarlar tercih edilmektedir. Hidrolik mekanizmalar ise günümüzde hayatın her alanında mekanik işlere yardım etmek için kullanılan ürünlerden biridir. Aletlerin bu anlamda sahip oldukları özel mekanizmalar ile uygulanan kuvvetin büyük bir kısmını da üstlenen hidrolik sistemler kullanıcıların çok az bir kuvvet ile oldukça sert vidalar çevirebilmesine yardımcı olur. Bu uygulamalar yalnızca araç lastikleri için kullanılmaz. Aynı zamanda bisikletlerde ve farklı makine parçalarında da kolaylıkla uygulanabilir. Taşınabilir dijital büyük tork anahtarı gibi modelleri de tercih edebilirsiniz. 

Hidrolik seçeneklere bir alternatif olarak elektrikli modellerin de kullanımı yaygındır. Sahip oldukları elektrik motorları sayesinde vidaların oldukça kolay bir şekilde açılmasına yardımcı olur. Bu anlamda kullanıcılar için de oldukça kullanışlı bir seçenektir. Tork anahtar tavsiyeleri arasında da en çok, taşınabilir olmaları ve uzun tork anahtarı olmaları ön planda olan seçeneklerden biridir. 

Tork Anahtarı Fiyatları

Kullanılan tork sıkma anahtarları içerisinde birçok farklı ürün seçenekleri bulunur. Tork anahtarı fiyatları ise bu ürün seçenekleri kapsamında özellikleri ve sahip oldukları fonksiyonları kapsamında farklılık gösterir. Örneğin; mini tork anahtarı seçenekleri genel olarak pratik kullanımları ile ön plana çıkan ürünlerdir. Aynı zamanda her yere kolay bir şekilde zahmetsizce taşınıyor olması da artıdır. Böylece tüm işlemleriniz sırasında ihtiyacınız olması halinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Ayarlanabilir olan tork seçenekleri ise farklı boyutlara sahip olan ürünlerdir. Bu anahtarların ise en önemli özelliklerinden biri de fonksiyonel ve kullanışlı olmalarıdır. Bir vida elemanı üzerine uygulanması gereken tork miktarları kolaylıkla ayarlanabilir.. Bununla birlikte sürekli olarak sabit tork uygulanması da sağlanabilir bir seçenektir. Tork anahtarı fiyatı her bütçeye uygun seçeneklerle karşınıza çıkar. 

Yapılan ayarlarda özellikle kullanılan vida elemanlarının üreticileri tarafından yapılan öneriler dikkate alınır. Bu sayede vidanın güvenli sınırlar içerisinde kullanımı oldukça mümkündür. Bu ürünler arasında yer alan fonksiyon ve özelliklerin farkları ise değişik fiyat seçenekleriyle karşınıza çıkar. Ürünler içerisinde en kaliteli olan seçenekleri uygun fiyat alternatiflerinden faydalanarak satın alabilirsiniz. 

Tork Anahtarı Bakım Önerileri

Tork aletleri bağlantı elemanları, tork uygulaması için üretilmiş olan malzemelerdir. Tork sapı ise bir mekanizmaya bağlıdır. Gösterge ise istenen tork değerine ulaşıldığı zaman çevrilme işlemini sonlandırır. Doğru tork değerlerini kalibre etmek adına tork anahtarlarının kullanımları önemlidir. Aynı zamanda tork anahtarlarından güvenli bir performans alıyor olmanız da önemli noktalardan biridir. Bu nedenle zaman zaman hassas ölçümler sağladıklarından emin olmak adına düzenli kalibre edilmesi gerekir. Torkların kullanımı özellikle araç aksanlarının değişimlerinde daha sık kullanılır. Bu sebepten ötürü doğru değeri yansıtıyor olmaları bir hayli önem taşımaktadır. 

Tork Anahtarı Kullanımı Kolay mıdır?

Tork anahtarı kullanımı son derece basittir. Aynı zamanda sizlerin işlemlerinizi de en basit hale getirerek yardımcı olan ürünlerdir. Vidaları doğru derecelerde sıkarak mekanizmalara zarar vermemenize yardımcı olur

Tork Anahtarı Farklı Boyutlarda mıdır?

Tork anahtarları içerisinde farklı boyutlar ve avantajlı kullanımlar vardır. Her alana uygun farklı kullanımlara sahip olan tork anahtarlarından faydalanabilirsiniz. Böylece işlemlerinizi yaparken zorlanmadan pratik bir şekilde bitirmiş olursunuz. 

Tork Anahtarı Her Alanda Kullanıma Uygun mudur?

Tork anahtarları birçok meslek grubunda ve çalışma alanlarında sıkça kullanılan ürünlerdir. Böylece hemen her alanda kullanım açısından uygun aletlerdir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Törk Anahtarı Fiyatları

869 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 869 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003178/60002444