Çekiç

Çekiç

Çekiç nedir? Diye sorulduğunda bazen cevabı bilinmese de herkes çekicin nasıl bir şey olduğunu bilir. En azından çekiçlerin nasıl göründüğüyle ilgili hemen herkesin bir fikri vardır. Çekiçler, genel tanımını yapmak gerekirse, hırdavat malzemelerinin bulundukları yerlerden çıkarılması ve bazı noktalara çakışması için kullanılan bir meşe olarak anlatılabilir. İki fonksiyon özelliği sayesinde çekiçlerle beraber çivi üzerinden birden fazla işlem yapabilirsiniz. Çekiç günümüzde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaya devam etse de şimdilerde kim tarafından bulunduğu bilinmiyor. İnsanlar, uzman arkeologlar tarafından yapılan araştırmalara rağmen hangi tarihlerde icat edildiği konusunda kesin bir açıklama yapamıyorlar. Ancak taş devrinde yaşayan insanların o zamanlarda çekiç kullanıldığı biliniyor. Arkeologların çalışmalarıysa bu bilginin kesinliğini kanıtlar nitelikte. Elbette o zamanlarda kullanılan çekiçler model olarak şimdikilerden biraz daha farklı görünseler de aslında aynı amaç için kullanıldıkları söylenebilir. Geçmiş dönemlerde dövme işlemlerinde kullanılan ilk nesnenin taş olarak geçtiği de yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. İnsanoğlu, tarihin çok öncesinden bu yana çekiç kullanmaya devam etmektedir ve her dönemde daha işlevsel bir şekilde üretildiği görülebilir. Pek çok farklı işte kullanılan çekiçler, tarihi araştırmalarda rastlanan seçenekler arasındadır. Bunun için bir örnek göstermek gerekirse Pompei şehrinde yürütülen kazı çalışmalarında demirden yapılmış dövme araçları bulunmuştur. Arkeologlar bu araçların milattan sonrasına ait olduğunu söylüyorlar. Aynı şekilde çekicin geçmişine uzanan bu tarihi yolculukta, Romalılarda birbirinden farklı dövme aracına ve çivi modeline rastlanabiliyor. Bunun yanı sıra çekiçlerin ilk tasarımlarında çivi ve benzeri malzemelerin dövülmesi ve çalışması işleminde destek alındığı görülmektedir. Şimdilerde var olan bir diğer özelliği ise sökme işlemidir bu özelliğinin sonradan eklendiği söylenilebilir. Elbette bu sırada tüm fonksiyonlara sahip olarak üretilen çekiçlerin, farklı isimlerle de adlandırıldığı bilinmektedir. Çekiçler, çatallı ve tırnaklı şeklinde de anılıyorlardı. 

Tarih içerisinde sürekli olarak gelişim gösteren çekiçlerin, günümüzdeki haline benzeyen çeşidiyse 1940’lı yıllarda üretiliyordu. Amerikalı bir demirci, günümüz modellerinin ilham alındığı modellerden biri olan çekici tasarlayan kişi olarak tanınmaktadır. David Maydole tarafından üretilen çekiç modeli, şimdilerde farklı modellere ayrılmış ve farklı isimlerle beraber de anıldığı biliniyor. Baktığınızda dış görünümünün birbirine çok benzediğini görebilirsiniz. Ancak bu çekiç modellerinin bazı bölümleri birbirinden farklı olarak üretilmektedir. Sap kısımları ve dövme bölümleri kullanım alanına göre üretilebiliyor. Ayrıca çekiçlerin modelleri arasındaki tek fark estetik değildir. Boyutları ve ağırlıkları arasında belirli değişiklikler olduğu bilinmektedir. Bu işlevlerinin kullanım alanlarına göre değiştiği anlamına gelir. Tamir alanında çalışan kişilerin ekip çantalarına göz attığınızda çekiç modellerinin sadece bir tane değil birden fazla olduğunu görmeniz mümkündür. Tamir ve tadilat alanlarında en çok kullanılan ekipmanlardan biri olduğundan bu alanda çalışanların olmazsa olmaz malzemelerinden biri olarak bilinir. 

Çekiç Modelleri ve Özellikleri

Çekiç ne demek? Sorusuna karşılık olarak her zaman kullanım alanlarında yapıldığı işlevlerden bahsedilerek anlatılmaya başlanmaktadır. Çünkü çekiçlerin kullanım alanlarındaki işlevleri insanların sürekli olarak şahit olduğu detaylar arasında yer alır. Baktığınızda çekiçlerin her birinin de kendi kullanım amacına göre ayrı bir tasarımının olduğunu görebilirsiniz. Temelde birbirlerine çok benzeseler de incelediğinizde aralarındaki farklılıkları çok net bir biçimde görmeniz mümkündür. En çok kullanıldığı anlardan biri için de marangozluk gösterilebilir. Marangozluk alanında kullanılan çekiç seçenekleri öncelik olarak ahşap malzemelerin monte edilmesi sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca ağırlıklarına değinmek gerekirse 300 ile 800 gram arasında bir ağırlığının olduğunu söylemek daha doğrudur. Bazı seçeneklerini incelediğinizde üstünde özel kesiklerin bulunduğu görebilirsiniz. Bu kesikler keserlerin arka kısımlarında veyahut kafa kısımlarında yer almaktadır. Belirli bir alana çakılmış çivinin bu kesiğe geçirilerek, tek seferde çekip çıkarılması işleminde kullanıldığı söylenebilir. Bazı modellerinin daha gelişmiş özelliklere sahip bir biçimde mıknatıslarının olduğunu söylemek de doğrudur. Çivilerin ve benzeri yapı malzemelerinin çakılma işlemleri sırasında çivi mıknatıslı alana yerleştirilir. Sonrasında çakma işleminin çok daha kolay ve seri şekilde tamamlandığını görebilirsiniz. Genellikle marangoz aletlerinin sap kısmının farklı malzemelerden üretildiği de bilinmektedir. Bu malzemelere örnek olarak metal, tahta, fiberglasta gibi hammaddeler gösterilebilir. Sap kısımlarının herhangi bir malzeme çeşidiyle üretilmesinin ardından daha kolay bir kullanım için kauçuk ve polimer kullanımı söz konusudur. Böylece farklı alanlarda uyguladığınız çakma işlemleri sırasında çekicin elinizden kayması gibi problemleri ortadan kaldırmış olursunuz. Elbette bu işlemler sırasında ekstra bir çaba harcamanız gerekmez. 

Çekiç modellerinden biri olarak bilinen ve sürekli olarak kullanılan diğer bir model de mason modelleri olarak tanımlanmaktadır. Daha dikkatli baktığınızda marangoz aletlerinin aksine daha farklı bir dış tasarımının olduğunu görebilirsiniz. Sadece estetik açıdan değil kullanım alanı açısından farklılıklarının olduğu söylenebilir. Mason çekiçleri, inşaat alanında daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Taşların, betonların ve tuğlaların kırılması sırasında bu malzemelerden destek alındığı bilinir. Daha detaylı bahsetmek gerekirse, mason çekiçlerinde burun kısmı düz ve kareye benzer bir biçimde bulunmaktadır. Burun kısmıyla beraber malzemelerin yontma işlemleri tamamlanabilir. Diğer tarafında sivri bir ucun bulunmasının yanında uç kısmı sayılan malzemelerin kırılması için kullanılmaktadır. Daha fazla detaya inmek gerekirse mason için farklı modellerin bulunduğu söylenebilir. 

Bucarda olarak bilinen bir modeli vardır. Bucarda, uç kısmında çıkıntılar olan ve kesintilerin yer aldığı bir çekiç modeli olarak bilinir. Çakma işlemleri için kullanılan çekiç modellerinin bir diğeri için de kiremit çekiç gösterilebilir. Kiremit çekiçler, daha ince yapılması gereken tamir işlemlerinde kullanılmaktadır. Zemine seramik karo döşemeniz gerekiyorsa, bu döşeme işlemi sırasında kiremit çekiçten destek almanız çok daha uygundur. Çünkü bu tarz ince işlemlerinin tamamlanması sırasında sizlere yardımcı olabilecek bir ekipman olarak tanımlanır. Bu modelin ağırlığından bahsetmek gerekirse de en ağır 75 gram olduğu söylenebilir. Yani aslında bir hayli hafif ve kullanım alanlarında neden tercih edildiğini belli edecek kadar küçüktür. Kolay kontrol edilebilir yapısının yanı sıra hassas bir şekilde tamamlanması gereken el işlerinin olmazsa olmazlarından biri olduğu söylenebilir. Bahsedilmesi gereken diğer bir çekiç modeliyse çatılı ve çatı çekiç modeli olarak isimlendirilmektedir.

Çatılı çekiçlerin asıl kullanım amacı içerisinde delik açmak ve tahtaları kesmek yer alır. İncelediğinizde her iki ucunun birbirinden farklı şekilde tasarlandığını görebilirsiniz. Çünkü bir ucu çelik açma işlemi için kullanılırken ek olarak bükme işlemlerinde kullanılmaktadır. Genellikle bükme işlemlerinde kullanılan kısmın tasarımı daha sivri ve uzundur. Sap kısmının tasarlanması sırasında metal malzemelerden destek alındığı biliniyor. Ayrıca farklı birçok alanda işinize yarayabilecek bir model denilebilir. Sizlere farklı bir model olarak çatı modeli gösterilebilir. Çatı modelleri, ahşap malzemeden üretilmektedir. Ağırlığını öğrenmek istediğinizde karşınıza çıkan modellere göre bir oranla karşılaşırsınız. Çünkü ağırlıklar tamamen boyutlar bağlantılı olarak değişmektedir. Bu yüzden ağırlık ve boyutları yapacağınız işin derecesine göre rahat bir biçimde seçebilirsiniz. Farklı modellere ayrılan çekiçler için kullanım amacınız ve istediğiniz işlev bir hayli önemlidir. Tamirat ve tadilat alanında çalışacağınız alanı belirleyerek direkt olarak doğru çekiç modelleri seçilmiş olur.

Çekiç Kullanımı

Cekic cesitleri söz konusu olduğunda kullanımı kadar üretim detayları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Çekiçler belirli bölümlerden oluşur. Demir kısmı, sap kısmı gibi farklı alanlarının ve farklı üretim malzemelerinin olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden çekiçlerin üretimi sırasında tüm bu ayrı kısımlar bir araya getirilirler. Birleştirilme işleminin ardından özel fırın boyalarıyla yağlanma işlemi yapılmaktadır. Boyalarla yapılan yağlanma işleminin de birden fazla açıdan fayda sağladığı söylenebilir. Hem estetik görünüm açısından çok daha hoş olabilir hem de kullanım açısından aradığınız kolaylıkla bir araya gelme şansı elde edebilirsiniz. Genel olarak karşınıza çıkan çekiç renkleri arasında en çok bilinen kırmızı olsa bile kendi beğenilerinize ve seçimlerinize göre farklı renklerde çekiçlerin üretildiğini görmeniz mümkündür. Ürünlerin uç kısımlarında bulunan demirin ince yapısı, daha zarif bir tasarımının olmasına neden olan detaydır. Ayrıca ince tasarımlarla üretilen çekiçlerin daha küçük boyutlara sahip olan çivileri çakmanız konusunda kolaylık sağladığı söylenebilir. İncelediğinizde çekiçlerin diğer kısmının farklı zeminlerde kullanıma uyumlu olacak şekilde üretildiğini görmeniz mümkündür. Demir çekiç olarak tasarlanan çekiç modellerinin metal eşyaların tadilat işlemlerinde daha işlevsel olduğu görülebilir. Zaten farklı şekillerde üretilmesinin en büyük nedenlerinden biri de budur. 

Diğer modellerin keser modeline dönük şekilde tasarlanmasının en büyük nedeni çivilerin kolayca çıkarılabilmesini sağlamak olarak gösteriliyor. Yani aslında çekiçle çaktığınız çiviyi keser modelinde olduğu zaman aynı çekiçle çıkarabilirsiniz. Tadilat sırasında herhangi yanlış bir işlem uyguladığınızda bulunduğunuz konumu değiştirip sonra yeni bir ekipman arayışına girme durumundan kurtulmuş olursunuz. Hem zamandan tasarruf edebilir hem de ekstra iş yapmak zorunda kalmazsınız.Farklı kullanım alanları bulunan çekiçler bu örnekte de görüldüğü gibi üretim standartlarına ve şekillerine göre çok daha faydalı olabilir. Çekiçlerin üretim detayları her daim bir hayli önemlidir. 

Çekiçlerin tasarımları küçük çocuklar için her daim ilgi çekicidir. Özellikle ellerine aldıklarında kendilerine zarar verebilme riski oluşturduğundan genel olarak yasak koyulan bir malzeme olarak bilinir. Bu da, çocukların çok daha ilgisini çekmesine ve ulaşmak istemelerine neden olmaktadır. Söz konusu durumun önüne geçebilmek için de çekiç oyuncak modelleri üretilmektedir. Çocukların hem çekiçlere olan merakının giderilmesi hem de yapı malzemeleri konusunda oyun oynamak istediklerinde o alana olan yatkınlıklarının eğitilmesi konusunda işe yaramaktadır. Oyuncak olan çekiç modelleri kısmında karşınıza geniş bir oyuncak yelpazesi çıkabilir. Farklı renk seçenekleri ve tasarımlarla üretilen çekiçler, farklı malzemelerden de üretilmektedir. Bu sayede satın almak istediğinizde çocuğunuzun severek oynayacağı oyuncaklardan birini satın almış olabilirsiniz. Çocukların zeka gelişimine katkı sağlayabilecek çivi çakma ve benzeri oyunları oynamanız için de uygun bir oyuncaktır. Tıpkı gerçek çekiçlerde olduğu gibi farklı ölçülerle ve ağırlıklarla üretilen çeşitlerini bulabilirsiniz. 

Çekiç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekiçlerin kullanım alanının bir hayli geniş olduğu biliniyor. Farklı modellerinin ve çok amaçlı kullanım detaylarının bulunduğunu görebilirsiniz. Ayrıca geniş bir çeşitliliğinin olması bu konuda etkili olan detaydan biridir. Farklı kullanım alanları farklı tasarımlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu sırada çekiç almak istediğinizde bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Doğru bir şekilde temin ederek satın aldığınız ürünlerle de çok daha rahat edebilirsiniz. Çekiç satın almak istediğinizde öncelikli olarak kullanım alanınızı belirlemelisiniz. Çekici hangi alanda kullanacağınız ve fonksiyonlarının neler olmasını istediğiniz gibi konularda net olmanız gerekmektedir. Sonrasında kullanım alanlarınızın talep ettiği özelliklere sahip çekiç çeşitlerinden birini seçmelisiniz. Bu adımların sonucunda çemberi daraltmış ve doğru çekici bulmuş olursunuz. Ancak doğru çekici bulmuş olmanız memnuniyet açısından yeterli değildir. Almak istediğiniz çekiç modelinin hangi malzemeden yapıldığı, malzemesinin kalitesi gibi birçok detay belirleyici özellikler arasında yer alır. Eğer evinizde bir çekiç bulunmasını istiyorsanız, evde yapılması gereken küçük çaplı tadilat işlerinde kullanacaksanız hafif ve küçük boyutlarda bir çekiç tercih edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz çekicin kalitesinin yüksek olmasıysa yaptığınız işlemler sırasında çok daha rahat edebilmeniz mümkün hale getirir. Çekiçler, dayanıklı bir şekilde satın alındıklarında, uzun ömürlü bir şekilde de kullanılabilirler. Evinizde, her daim ihtiyaca uygun bir biçimde kullanabileceğiniz bir çekiciniz olmuş olur. Eğer profesyonel işlerde kullanmak üzere bir çekiç satın alıyorsanız, kullanacağınız alandaki verimine göre bir seçim yapmanız daha doğrudur. Bu sayede hem daha hızlı hem de daha net sonuçlara ulaşmanız mümkün olabilir. Tüm bu detaylara uyum sağladığınızda ihtiyaçlarınıza uygun bir çekiç temin etmiş olursunuz. Çekici satın almadan önce bu detayları kontrol ederken fiyatlandırmaları kontrol etmenizde fayda vardır. Bu sayede piyasada nasıl bir fiyat aralığının bulunduğundan haberdar olmuş olursunuz. Genel olarak hem kaliteli hem de bütçenizi sarsmayacak seçenekler bulmanız daha kolaydır. Beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayabileceğiniz farklı modellerle tüm işlerinizde daha iyi sonuç alma şansı elde edebilirsiniz. Çekiçler birçok farklı marka, model ve kalite standartlarıyla karşınıza çıktığından rahat etmeniz de mümkündür. 

Çekiç Fiyatları

Çekiç fiyatları incelendiğinde karşınıza birçok seçenek çıkabiliyor. Bu seçenekler içerisinde de size uygun olan modeli bulabiliyorsunuz. Çekiç satın almak istediğinizde de karşınıza birden fazla detayın çıktığını görebilirsiniz. Çekiç fiyatları konusunda belirleyici özelliklerden biri elbette ki çekiç kullanımında yararlanılan malzemeler. Çekiç modellerinde yer alan hammaddeler fiyatlar üzerinde değişikliklere neden olabiliyor. Demir çekiç ve diğer çelik modeller arasında fiyat farklılıklarına yol açan en büyük faktörlerden biri budur. Hatta çekiç yapımında çelik kullanılıyorsa, bu size biraz daha pahalı olabilir. Diğer yandan ahşap ve plastik saplı ürünlerin de fiyatlar üzerinde değişikliğe neden olduğu bilinmektedir. Çekiç fiyatlarının piyasası konusunda markalar belirleyici etkenler olsalar dahi kalite her zaman ön planda duruyor. Kaliteli seçeneklerin her daim daha farklı fiyat kategorisinde yer aldığını görebilirsiniz. Genel olarak incelediğinizdeyse kendi alanınızda aradığınız çekiçleri uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Çekiçler, bütçenizi sarsacak fiyatlarla satılmazlar. Genel aralığın içerisinde sizin için en uygun fiyat seçeneklerinin yer aldığını görmüş olursunuz. Unutulmaması gereken bir detay da kaliteli malzemelerin her daim daha sağlam ve uzun süreli kullanıma uyumlu olduğudur. Hammaddeleri beklenildiği kadar kaliteli olmayan ürünlerden birini sadece çok daha uygun diye satın alırsanız, kısa süre içerisinde kullanılmaz hale gelebileceğinden yenisine, tekrar bütçe ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun olmaması için de çekiçlerin markalarını gözden geçirmeli, ürün özelliklerine ve detaylarına göz atmalısınız. Çekiç fiyat detayları, bu aşamada belirleyici bir faktör olabilir. 

Oyuncak Çekiç Var Mı?

Çekiçlerin oyuncak çeşitleri de bulunmaktadır. Çocukların belirli bir yaş seviyesine ulaştıklarında oynayabilecekleri oyuncaklardan biri olmasının yanı sıra oyuncak da olsa gerçeğine benzer şekilde üretilmektedir. 

Çekiç Kırılır Mı?

Çekiçlerin sağlamlığı ve dayanıklılık seviyesi üretildiği modele göre değişiklik gösterir. Bu yüzden kırılma durumu modelden modele değişebilir. Uygulanan darbeye göre de kırılma ihtimali bulunmaktadır. Elbette bu kırılma sapı için geçerlidir. 

Çekiç Modelleri Neye Göre Sınıflandırılır?

Çekiç modelleri öncelikli olarak kullanıldıkları alana göre ayrılırlar. Sonrasında var olan tasarımları, üretildikleri hammaddeler gibi farklı detayların yer aldığını görebilirsiniz. Farklı modeller içerisinde de gruplandırılmaların olmasının yanı sıra çekiçler genel olarak aynı amaca hizmet edip daha farklı görünümler ve işlevler barındırırlar. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çekiç

2116 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 62 / 2116 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?