Kargaburun

Pense bir tür el aletidir. Kullanıcının bir nesneyi (genellikle çivi veya tel gibi bir şey) sıkıca kavramasını sağlar, böylece sıkılabilir veya gevşetilebilir, bükülebilir veya kesilebilir. 

Pense genellikle beş parçadan oluşur: İki sap, bir dayanak noktası ve iki çene. Dayanak noktasını çenelere daha yakın ve kullanıcının ellerinden daha uzağa yerleştirerek, parçalar kullanıcının kavrama gücünü artırarak bir nesneye uygulayabileceği kuvveti artırır.

Kargaburun Pense Nedir?

Bir dizi kargaburun pense, telin bükülmesi, şekillendirilmesi ve kesilmesini içeren her türlü görev için olmazsa olmaz bir araçtır. Onları diğer pense türlerinden ayıran farklı özelliklere sahiptir. Hem konfor hem de kontrol sağlayan kavisli saplarla donatılmışlardır. Akıllı, yaylı tasarımı el yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Tırtıklı dişlere sahip iğne burunlu uç, daha hassas bir iş için kolunuzun erişimini erişilmesi zor alanlara uzatmanıza olanak tanır. Bazı uzun erişimli çeşitler (13 inç uzunluğunda), normal tek pivotlu uzun erişimli penselere kıyasla dar alanlarda daha fazla çene açıklığı sağlayan çift pivotlu bir tasarıma sahiptir. Çok amaçlı olan kargaburun her evde olması gereken aletlerden biridir. Kargaburun fiyatları, kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Profesyonel kargaburun fiyatları daha yüksek olurken ev için kullanılması planlananlar ise daha ekonomik olabilir. 

Kargaburun Pense Nasıl Kullanılır ?

Kargaburun pense, dokulu dişleri kullanarak teli veya ince malzemeleri sıkıca kavramak, sıkmak, çevirmek için kullanılır. Bu aletle çalışırken saplar sıkıca kavranmalı ancak hafif kuvvet uygulanmalı. Büyük, sertleştirilmiş telleri kesmek için yeterince sağlam değildirler. Elektrik tellerinde kullanılmaması gerekir. Kargaburun pense, normal penselerin hantal olduğu dar noktalara ulaşmak için idealdir. Çoğu zanaatkar bu penseleri küçük nesnelerle yapılan ayrıntılı projeler için kullanır: 

 • Boncukları alıp dizmek, 
 • Taşları yerleştirmek, 
 • Küçük tokaları takmak gibi takı yapımı görevleri. 

Örneğin, son dönem evde el yapımı ürünler yapmak çok arttı. Karagaburun yardımıyla rahat bir şekilde küpe yapabilirsiniz. Kargaburun pense, balık kancası şeklindeki kulak tellerini püsküllerin içinden geçirmek ve püsküllerin üst halkalarını içeri sokmak, teli sıkıştırarak kapatmak ve bir çift küpe elde etmek için kullanılabilir. 

Pense Parçaları 

Bir pensenin ana parçalarını ve bunların ayrı ayrı işlevlerini anlamak önemlidir. Belirli uygulamalar için farklı penseler üretildiğinden, bu parçaların aletten alete değişebileceğini unutmayın. 

Çivi başlarını ve küçük nesneleri kavramak için ideal olan pensenin ucu genellikle çenenin geri kalanından daha dardır ve kullanıcılara küçük alanlarda manevra yapmak için daha fazla kontrol sağlar.

Boru Kavrama

Çenenin bu bölgesi genellikle kavramaya yardımcı olmak için küçük dişlere sahiptir. Boru gibi yuvarlak nesneleri tutmak için tasarlanmıştır.

Kesiciler

Kesiciler, telleri, kabloları kesmek ve plastik kılıfları sıyırmak için kullanılan çenenin ekstra keskin bir parçasıdır.

Çeneler

Boyut ve şekil bakımından büyük farklılıklar gösteren çene, pensenin kavrama için kullanılan çalışma ucudur. Çene genellikle çelik alaşımdan yapılır ve daha iyi kavrama için dokulandırılır.

Pivot Noktası Veya Dayanak Noktası

Pivot veya dayanak noktası iki kolun birleştiği yerdir. Bu, bir kaldıraç noktası sağlar ve kolların açılıp kapanmasını sağlar. Aynı zamanda yapacağınız işlemi rahat bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur. 

Kollar

Saplar, pensenin tuttuğunuz kısmıdır. Bunlar kavisli veya düz olabilir ve genellikle ellerinizin kaymaması için bir tutma yeri ile donatılmıştır.

Pense Çeşitleri 

Pense, telleri kesmekten cıvataları tutmaya ve çivileri çıkarmaya kadar birçok farklı uygulama için tasarlanmıştır. Bu nedenle çok çeşitli şekil ve boyutlara sahiptirler.

 • Su Pompası Pensesi 

İngiltere'de genellikle su pompası pensesi olarak adlandırılan, ancak bazen açılı burunlu, dilli ve oluklu veya oluklu eklemli pense olarak da bilinen bu penseler, borular gibi daha büyük nesneler üzerinde çalışmak için idealdir. Bu penseler 45 ila 60 derecelik tırtıklı çenelere, genişleyebilen ağızlara sahiptir ve çeşitli boyutları vardır.

 • Kesme, Sıkma ve Sıyırma Pensesi

Son derece keskin bir uca ve sağlam saplara sahip olan bu pense, çeşitli kabloları kesmenin yanı sıra kıvırma ve sıyırma için idealdir. Elektrikçiler veya evde kablo tesisatına dayalı işler yapanlar için vazgeçilmez bir alettir. Yankesiciler kavisli, kısa burunlara sahiptir ve uç kesiciler tel, perçin ve cıvatalarda kullanılabilir.

 • Kilitleme Pensesi

Kilitleme pensesi, kaymasını önlemek için pensenizi kilitlemenizi sağlayan tırtıklı bir vida ile bir anahtarınkine benzer bir işlev görür. Bazen mengene olarak da adlandırılan bu penseler, tutuşu kaybetmeden çekmenize veya bükmenize olanak sağlar. Kilitli penseler tırtıklı çenelere sahiptir ve kilidi açmak için bir serbest bırakma mekanizması bulunur.

 • Uzun Kargaburun Pense

Bazen kargaburun pense olarak da adlandırılan uzun burunlu penseler, mücevher yapımı, dar alanlarda çalışma veya küçük çaplı telleri kesmek için idealdir. Ulaşılması zor alanlara erişimi kolaylaştıran uzun, ince çenelere sahiptirler.

 • Çit Penseleri

İki tel kesici ve çekiçleme için kullanılabilen ağır bir kafaya sahip olan çit pensesi, öncelikle çitler üzerinde çalışmak için tasarlanmıştır.

 • Kombinasyon Pensesi

Kendi işini yapanlar için ideal olan kombine pense, kullanıcının kesme, kıvırma, sıyırma ve bükme dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri tamamlamasına olanak tanır. Diğer penselere göre daha az özelleşmişlerdir ancak yine de çeşitli pratik işler için uygundurlar.

 • Sirklip Penseler

Segman pensesi, bazen segman olarak da adlandırılan tutma halkalarını sabitlemek ve çıkarmak için kullanılır. Genellikle motorlar, pistonlar veya türbinler üzerinde çalışan mühendisler tarafından kullanılırlar.

 • Ördek Gagası Pensesi 

Uzun burunlu penselere benzer şekilde, ördek gagalı penseler küçük alanlara ulaşmak için kullanılır. İnce, düz çeneleri kullanıcıya daha fazla hareket alanı sağlar ve güvenlik telleriyle çalışmak için mükemmeldir.

 • Ayarlanabilir Penseler

Adından da anlaşılacağı gibi, ayarlanabilir penseler daha büyük nesnelere uyum sağlayacak şekilde ayarlanabilir, böylece kullanıcı aynı aletle daha fazla görevi tamamlayabilir. Hem profesyonel hem de ev kullanımı için uygundurlar.

 •  Mini Kargaburun Pense

Mini kargaburun pense özellikle kalabalık veya tellerin çok küçük olduğu alanlarda çalışırken faydalıdır. İnce telleri kesme yeteneklerinin yanı sıra, bıçakların uçlarıyla küçük telleri kavramak ve gerektiğinde bükmek veya başka şekilde manipüle etmek mümkündür. Bıçakların ve sapların birleştiği noktaya yakın bir kesme bölümü, tellerin plastik kapaklarını ve tellerin kendisini kesmek için idealdir. Bu alet küçük boncuklarla çalışmak için kullanışlıdır, tel içinden geçirilirken onları sıkıca yerinde tutar. Ayrıca tele bir toka takılabilmesi için telden bir halka oluşturmak için de kullanılabilir. Boncuklar genellikle çok küçük olduğundan, iplik geçirme işlemi sırasında bir tanesini sıkıca yerinde tutabilmek çok önemlidir. Mini kargaburun pense, çeşitli takı türlerini oluşturma sürecini büyük ölçüde hızlandırmak için kullanılabilir. Mini kargaburun pense hemen hemen her yerde bulunur. 

Kargaburun Pense Ne İçin Kullanılır ?

Kargaburun evde pek çok uygulama için kullanılabilir, ancak esas olarak kavrama, kesme, bükme ve sıyırma için kullanılırlar. 

Kavrama

Bir pensenin ana kullanım alanı kavramadır. Kullanıcılar sıkı bir tutuşla cıvataları gevşetebilir veya sıkabilir, nesneleri daha hassas bir şekilde tutabilir ve halka, pim ve çivi gibi sabitlemeleri çıkarabilir.

Kesme

Birçok pense, çene boyunca bilenmiş bıçaklarla birlikte gelir, böylece telleri kesmek, kırpmak veya koparmak için kullanılabilirler.

Bükme Veya Düzeltme

Pense, kullanıcının daha fazla kuvvet uygulamasını sağlayan mekanik bir avantaj sağlar. Bu da onları metali şekillendirmek, bükmek veya düzeltmek için ideal hale getirir. Elektrikçiler ve metal işçileri kabloları ve metal kaplamaları manipüle etmek için düzenli olarak pense kullanırlar.

Ekleme Veya Sıyırma

Elektrikçiler her zaman elektrik kablolarıyla uğraşırlar ve bu nedenle kabloları kesmek ve yalıtımlarını soymak için hızlı ve kolay bir yola ihtiyaç duyarlar. Bir elektrikçi, bir çift kombine veya sıyırma pensesi ile bir telin ucunu ortaya çıkarabilir ve saniyeler içinde iki kabloyu birbirine ekleyebilir.

Kargaburun Pense Setleriyle Basit Tamirat

Penseler biz fark etmesek bile günlük hayattan profesyonel hayata kadar oldukça büyük bir kullanım alanı içerisinde bulunuyor . Bu kapsamda mühim bir el aleti olan penseler, farklı kullanım bölgelerine göre setler şeklinde sunulmakta ve bu haliyle kişiler arasında büyük ilgi uyandırmaktadır. Bilindiği gibi kargaburun penseler, elektrik ve elektronik devre sistemlerinde bazı analog anahtarlama elemanları gibi küçük parçaların ve bileşenlerin onarımı, değiştirilmesi veya revizyonu için kullanılan önemli el aletleri arasındadır. Buna ek olarak, bükme, kıvırma, kesme ve vida sarma gibi sıkça gerçekleştirilen modifikasyon hareketleri için pratik olan çeşitli kullanım alanları vardır. Kullanımlarını önemli kılan özelliklerden biri de ellerin kablolardan ve olası elektrik çarpmalarından korunmasıdır. Bu konuda önemli bir avantaj sunan kargaburun penselerin birçok farklı modeli bulunur ve her spesifik işlem için farklı tiplerin kullanılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle kullanıcılar genellikle ikili, üçlü, dörtlü gibi farklı modellerde oluşturulan, her ihtiyaca yönelik farklı işlevlere sahip pense türlerini bir araya getiren pense setlerini tercih ediyor. Bu sayede kitlerin içerisindeki ürünlere göz atarak alet çantalarınıza eklemek istediğiniz sivri uçlu pense çeşitlerini kitler halinde daha ucuz ve daha faydalı fiyatlarla edinebilirsiniz. Örneğin, sadece elektrik tesisatlarını ve devrelerini yenilemek için kullanacağınız farklı penselerden oluşan bir set istiyorsanız, yuvarlak kargaburun pense, elektrikçi kargaburun pensesi ve kavisli kargaburun pense içeren bir set seçmenizde fayda vardır. Elektrik tadilatının yanı sıra diğer uygulamalar için de kullanabileceğiniz genel amaçlı bir set istiyorsanız elektrikçi pensesi, mini pense ve ince uçlu pense içeren setlere bakabilir, genel kullanım için böyle bir set satın alabilirsiniz. Günlük yaşamda oldukça sık kullanılan kargaburun pense, sadece tadilat tamirat işleri dışında ince işçilik olan birçok iş içinde kargaburun pense türleri, birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Tüm kullanım alanları için en sağlıklı ve en pratik çözümü sağlayan donanımı olan kargaburun pense türleri kesinlikle kullanımı kolay bir hale getirerek kullanıcılarına zamandan kazanç sağlıyor. Ergonomik yapısı ve güvenli kullanımı kullanıcılarına büyük yardım sağlıyor.

Kargaburun Pense Fiyatları

Alet çantanızda yepyeni bir kargaburun pense seti ister misiniz ? Günümüzde birçok kişi alet çantasından kargaburun penseleri eksik etmiyor. Bunun için size ve bütçenize en uygun kargaburun penseyi seçmelisiniz. Kargaburun pense seçimleri sırasında birkaç husus bulunuyor. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde kullanıcılar aldıkları üründen memnun kalacaktır. Fiyat aralıkları, malzemenin güvenilirliği bu noktada oldukça önemlidir. Birbirinden farklı birçok marka bulunması sebebiyle kullanıcıların satın almadan önce en iyi ve en uygun kargaburun pense seçimini yapabilmeleri için araştırmalarını dikkatli yapmalılar. 

 • Kargaburun Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kargaburun ile yapılan kavrama, bükme ve şekil verme işlemlerinde, malzemelere aşırı kuvvet uygulanmamasına dikkat etmek gerekiyor. Aşırı kuvvet uygulanması tutulan malzemelerin hasar görmesine sebep olabiliyor.
 • Eğri ve Düz Uçlu Kargaburunların Farkları Nelerdir?

 • Takım çantalarının olmazsa olmazlarından düz uçlu kargaburunlar, farklı türden birçok tamirat, montaj ve çalışmalarda kullanılabiliyor. Eğri uçlu ürünler ise kavrama için belli açıda bir eğimin gerektiği ve düz uçlu kargaburunların yetersiz kaldığı durumlarda avantaj sağlıyor.
 • Kargaburun Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kargaburun satın alırken kullanım amacına uygun boyut ve uç yapısındaki ürünlerin tercih edilmesi önem taşıyor. Yapılan işe uygun olmayan ürünlerin tercih edilmesi, verim alınamamasına ve kargaburunların zarar görmesine yol açabiliyor.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kargaburun Fiyatları

835 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 835 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?