Balta

Balta

Bahçelerin gözdesi olan baltalar her evin olmazsa olmazı arasındadır. Özellikle kışlık ve yazlık evlerin en çok kullanılan ürünü diyebiliriz. Balta denilince akla ilk önce odun kesme işlemi gelse de aslında baltaların birçok görevi bulunur. Yani bir balta ile çeşitli işlemlerde kolaylık oluşturabilirsiniz. Balta kampların da vazgeçilmezidir. Arkadaşlarınızla katıldığınız bir kamp organizasyonunda ihtiyaç doğabilecek ürünler arasında kesinlikle baltalar yer alır. Balta ilkel çağdan günümüze kadar yaşamını sürdürmeyi başarmış nadir araç/gereçlerden biridir. İşlevinin önemi yüzyıllar geçse de baltanın önemini kaybetmemesini sağlamıştır. Siz de hayatı biraz daha kolaylaştırmak istiyorsanız bu kategoriden onlarca balta modellerini inceleyerek istediğiniz tarzdaki baltaya sahip olabilirsiniz. 

Balta Nedir?

Balta nedir? Sorusunun cevabını en yalın şekilde vermek gerekirse balta; demir, tahta, metal, fiber, ahşap gibi maddelerden yapılmış sap ile keskin demirden yapılmış bir uca sahip olan bir üründür. Bu ürün et, tahta, odun gibi çeşitli materyalleri ve yiyecekleri küçük parçalara bölmek için kullanılır. İlkel çağlarda da aynı şekilde insanların ihtiyacını karşılamak için icat edilmiş olan bu ürün kesinlikle bulunduğu ortamda fazlasıyla avantaj oluşturmaktadır. Şimdi siz de kategoriyi inceleyerek istediğiniz tarzda bir baltayı elde edebilir çeşitli ortamlarda da hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. 

Balta Fiyatları

Balta ihtiyaç gerektiren bir ürün olmasından dolayı her insanın mutlaka fiyat ve model araştırdığı bir üründür. Fiyatları değişken olan bu üründe değişiklik yaşanmasın ilk nedeni markadır. Balta markaları kendi markasına has tasarladıkları baltaları farklı fiyatlarla kullanıcıya sunar. Baltalarda marka aranmasının önemi işlevinin performansı ve dayanıklılığıdır. Baltalar teknolojik bir ürün olmamasına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı işlevini yapmak konusunda geri kalabilmektir. Bu yüzden baltalarda marka önemlidir. Markalar arasında en yüksek fiyata satan balta olsa bile bu fiyat oldukça uygundur. Baltalar düşünüldüğünün aksine ütopik rakamlara sahip değildir. Oldukça uygun ve cüzi rakamlar ile satışı gerçekleşir. Baltaların hangi materyalden yapıldığı da fiyatını etkileyen diğer bir unsurdur. 

Balta Çeşitleri

Balta iki parçadan oluşan ürünlerdendir. Tutmaya yarayan sap kısmı ile parçalamaya, kesmeye yarayan uç kısmı bulunur. Saplar ve uçların birçok çeşidi kendi piyasasında yer alır. Farklı sapların olması kullanım kolaylığını arttırmak içindir. Çünkü bir şeyi kesip, parçalarken baltanın sapına kol kuvveti kullanılarak bir baskı uygulanır. Kesme işlemleri için saplar önemli olduğu kadar uçlarda önemlidir. Uçların farklı olması farklı kullanım amaçlarından dolayıdır. Bazı balta çeşitleri et gibi gıdaları parçalamak için kullanılırken bazıları ise büyük ve ağır kütlesi olan odunları kesmek içindir. Bu yüzden ağız yani uç kısımları baltadan baltaya, markadan markaya değişkenlik gösterir. 

Sap Çeşitleri

Balta sapı balta seçimi yaparken dikkate alınan detaylardan biridir. Sap en az uç kadar önem arz eder. Balta sapları baltaların çeşitlere ayrılmasındaki en büyük faktördür aynı zamanda. Demir saplı olanlar daha dayanıklıdır. Demir saplı tercih edenler genellikle daha sert cisimleri kırmak isteyenlerdir. Demirin verdiği ağırlık ile güç kuvveti uygulanınca büyük ve sert cisimler daha kolay kesilip parçalanacaktır. Ahşap saplı olan baltalar en klasik olan modeldir. Yüzyıllar boyunca ahşap sap kullanılmış, kullanılmaya da devam ediyor. Balta sapları içerisinde kullanım bakımından en kolay olanı fiber saplı olanıdır. Fiber saplar sert bir plastikten yapılmıştır. Aynı zamanda elin balta sapını kavrayabilmesi için özel bir bölme de fiber saplarda yer alır. 

Uç Çeşitleri

Balta ucu balta modelleri için yön veren bir detaydır. Balta uçlarının keskinliği ve şekli modellerin çeşitliliğini arttırır. Balta uçlarının farklı olmasının sebebi kullanım amacıdır. Bazı balta uçları yatsı şeklindeyken bazı balta modellerinin ucunda hafif tırtıklar olmaktadır. Aynı şekilde bazı balta uçları ana gövdeden uç kısma doğru incelmektedir. Bazılarında ise tamamıyla aynı kalınlıktadır. Balta uçları demirden yapılır ve keskinleştirici özelliğini arttırmak için çeşitli formlara sokulur. Balta alırken uçlarını inceleyerek aradığınız ürünü daha rahatlıkla bulabilirsiniz. Beğendiğiniz modelin ürün açıklaması kısmından balta ucu ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Baltaların uçları ayrı olarak da satılabilmektedir. Elinize mevcut bir baltanız var ve ucundan memnun değilseniz balta uçlarına da kendi başına bu kategoriden sahip olabilirsiniz. 

Balta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balta genel olarak bakıldığında çok dikkat istemeyen ürünler olarak gözükse de aslında küçük detayların gözden kaçırılmaması gereken bir üründür. Dikkat etmeden gelişi güzel alınan baltalar kullanım bakımından size bir süre sonra zorluk çıkarabilir. Balta almadan önce baltayı ne amaçla kullanmak istediğinizi kararlaştırmalısınız. Çünkü baltaların işlevsellik özelliği modele göre değişkendir. Balta alırken dikkat edilmesi gereken diğer kısım sap kısmıdır. Sap kısımlarının özellikle incelenmesi gerekir. Çünkü kesme ve parçalama işlemi yaparken baltanın sapı kullanılarak belirli ölçüde kuvvet uygulanır. Tutuluşu pratik ve elde kaymayan modeller tercih edilmelidir. Baltanın ağız kısmının inceliği, kalınlığı, uzunluğu da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Baltaların uç kısımları özellikle bazı materyalleri kesmek için özenle üretilmiştir. Kullanım amacı işte bu yüzden dikkatli edilmesi gereken husustur. 

Balta Nerelerde Kullanılabilir?

Balta denilince akla sadece odun kesmek gelebilir. Fakat baltalar odun kesmekten çok daha fazlasına sahiptir. Kemikli etin parçalara ayrılmasında balta önemli rol üstlenmektedir. Kasap, büyük restoranların mutfaklarında sterilize edilmiş baltalara rastlamak mümkündür. Dağ ve kamp tutkunlarının etkinliğe katılmadan önce yanına aldıkları araç ve gereçlerin içerisinde baltalarda yer almaktadır. Balta ile hem yakacak ihtiyaçları giderilmekte hem de çeşitli işlemlerde kullanılmaktadır. Yangın söndürme sistemlerinin içerisinde baltalar da yer alır. Acil çıkış kapısı oluşturmak için baltalara ihtiyaç duyulur. Baltalar sadece buralarla sınırlı kalmayıp evde, işte hatta arabada bile bulunması gereken bir üründür. 

Baltaların Garanti Belgesi Var mı?

Baltaların Garanti belgesi bulunmaktadır. Tabi ki bu durum her balta için geçerli değildir. Markadan markaya garanti belgesi değişmektedir. Bazı modellerde markadan kaynaklı garanti belgesi bulunmazken bazı markaların balta ürünlerinde garanti belgesi bulunur. Baltaların garanti süreleri de yine aynı şekilde markaya göre değişiklik gösterir. Bazı baltaların garanti süresi 12 ay iken bazılarının 24 aydır. Ürün açıklama kısmından seçtiğiniz baltanın garanti süresini öğrenebilirsiniz. Garanti belgesi olan balta modelleri ile uzun süreli kullanımı garantilemiş olursunuz. Bu demek değildir ki garanti belgesi olamayan baltalar dayanıksızdır. En az garanti belgesi olanlar kadar garanti belgesi olamayan baltalar da dayanıklıdır. Sadece baltanın ömrü belirli bir süreye kadar garantilenmiş olur.

Baltalar Kamp İçin Uygun mudur?

Baltalar kamp için evet uygundur. Bütün balta çeşitlerini rahatlıkla kamplarda kullanabilirsiniz. Genellikle özellik olarak kamp baltası adıyla anılan ürünler kısa saplı ve küçük boyutludur. Ağırlığının hafif olması kamp sırasında size sorun oluşturmamak için tasarlanmıştır. Balta saplarının rengi stabil değildir. Farklı renklere sahip birçok çeşit baltaya bu kategori içerisinden de ulaşabilirsiniz. Baltaların diğer çeşitlerini de kamp sırasında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Onlarca balta çeşidinin yer aldığı bu kategoride istediğiniz tarz baltayı elinizde bulmuş gibi olacaksınız. Siz de güvenli ve kolay alışverişin imkanlarından yararlanarak bir tıkla istediğiniz baltayı istediğiniz adrese göndertebilir, baltanın sahibi olabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Balta

540 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 540 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/60000256