İşkence

İşkence, çeşitli parçaları sabit tutmak için kullanılan ahşap işleme, metal işleme ve diğer üretim uygulamalarında yoğun olarak kullanılan mekanik bir araçtır. Bazı modeller testere, planya ve delme gibi işlemler sırasında iş parçasını tutmak için doğrudan bir tezgâha sabitlenerek kullanılır. El işkenceleri ise daha çok küçük ve hareketli parçaları sabitlemek ya da birbirine sıkıştırmak için tercih edilir.

Ahşap ve Metal İşkence Modelleri

Ağaç işkenceleri arasında sık kullanılan model, tezgâh tipi işkencedir. Genellikle birkaç bileşenden oluşur. Bir iş parçasının tutulmasından sorumlu işkence elemanlarına çene adı verilir. Sabit ve birbirine paralel hareket eden iki parçadan oluşan çene bölümü, iş parçasının üzerine sıkıca tutturmak için bir vida mekanizması ile sabitlenir. Çeneler uygulamaya bağlı olarak ahşap, plastik veya metalden yapılabilir. Tezgah işkencelerinin her zaman çalışma tezgâhlarına takılması gerekmez. Çalışma yüzeyi sabit olduğu sürece, doğrudan herhangi bir yüzeye takılabilir. Tasarıma göre yıpranan çeneler zaman içinde değiştirilebilir. Bazı tezgâh işkenceleri aynı zamanda örs işlevi de görebilir.

Metal işkenceleri, metalleri eğelemek ve kesmek için kullanılır. Bazen dökme çelikten imal edilseler de büyük çoğunluğu dökme demirden yapılır. Dökme demir, sert, sağlam ve uygun fiyatlı olması nedeniyle popüler bir malzemedir. Çeneler genellikle değiştirilebilmeleri için sökülebilen parçalar halinde tasarlanır.  Yumuşak çene kapakları hassas işleri korumak için alüminyum, bakır, ahşap veya plastikten yapılır. Genellikle bir tezgâh üzerine vidalanarak kullanılır.

Orta ve Ağır Hizmet Tipi İşkence Modelleri

Ağır hizmet tipi işkenceler genellikle demirden yapılır, böylece daha ağır uygulamalara ve sık kullanımlara dayanabilir. Tasarımında öne çıkan özellikleri tırtıklı çelik çeneler, hassas kayar çubuk mekanizması ve dişli vidadır. Genellikle yıpranmalara karşı yedek çene setiyle birlikte gelir. Tipik bir ağır hizmet tipi işkencesi sabit olabilir veya 360 derecelik dönebilir. Boru çeneli tezgâh işkenceleri 360 derece dönebilen ve değiştirilebilen ikincil bir çelik boru çeneye sahiptir.

Ağır hizmet tipi dışında kalan profesyonel işkence çeşitleri, çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Dayanıklılık için genellikle demirden yapılan işkence, değiştirilebilir çelik üst çenelerin yanı sıra boru çenelere de sahiptir. Bir çoğunda ayrıca 360 derece dönebilen dahili bir örs bulunur. Çene yüzleri, uygulamaya bağlı olarak tırtıklı ve pürüzsüz taraflar arasında değiştirilebilir.

Boru İşkence Modelleri

Boru işkenceleri, tesisat borularını sabitlemek ya da borular kesilirken veya delme işlemi yapılırken güvenli bir şekilde tutmak için kullanılır. İşkence modeline göre değişmekle birlikte, boru işkenceleri boruları 3 mm çapa kadar veya 200 mm’ye kadar tutabilir. Menteşeli mekanizmalı boru işkenceleri, boruyu yerine sabitlemek için büyük bir vida kullanır. V şeklinde sabit bir alt çene ve hareketli bir üst çene, boruyu yerinde tutar. Her iki çenede daha iyi bir tutuş için tırtıklı yüzey bulunur.  Tezgâh üzerine monte edilebilir veya hareketli bir ‌tripod standı ile kullanılabilir. Genel olarak atölye dışında gerçekleşen projeler için stant kullanılır. Kolay taşıma için katlanabilir yapıya sahiptir.

Borularda kullanılan başlıca işkence tipi zincirli işkencedir. Boru, borunun etrafına sıkıca kenetlenen bir zincir tarafından, V şeklinde bir destek içinde tutulur. Zincir genellikle yüksek gerilimli çelikten yapılır. Zincirli boru işkenceleri düzensiz şekilli borular veya diğer nesnelerle iyi çalışır. Menteşeli işkencelere kıyasla, daha büyük bir çalışma aralığı ve kapasitesine sahip olma eğilimindedir. Çünkü yalnızca işkencenin çalışma aralığını sınırlayan tek şey zincirin uzunluğudur.  Zincirin geniş sıkıştırma yüzeyi, borunun tüm çevresinin güvenli bir şekilde tutabilir. Bununla birlikte, bir borunun zincirli işkence ile yerine sabitlenmesi diğer modellerden daha fazla zaman alır. Bunun nedeni, boruyu sıkıca yerine kenetlemek için zincirin aletin çeneleri arasına dikkatlice geçirilmesi gerekmesidir.                      


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İşkence Fiyatları ve Çeşitleri

966 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 966 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/60000229