El Zımparaları

El Zımparası Fiyatları

Doğru zımparalama, ister ahşap ister metal veya alçıpan ile çalışın, en iyi yüzeyleri oluşturmanıza yardımcı olur. İşiniz için doğru zımpara kâğıdını seçerek istediğiniz yüzey özelliklerine sahip olabilirsiniz. Zımpara kâğıtları başta olmak üzere bloklar, şeritler ve diğer el zımparası çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Geniş bir yelpazede sunulan el zımparası fiyatları ile alet çantanızda olması gereken tüm zımparalara sahip olabilirsiniz.

El Zımparası Türleri

El zımparaları kâğıt, blok, rulo bez ya da şerit gibi farklı şekillere sahip olsa da işlevleri aynıdır. Yüzeyleri aşındırmak için farklı büyüklükteki partiküllere sahip el zımparalarını manuel ya da elektrikli aletlerle zımpara yapmak için kullanabilirsiniz. Elektrikli zımparalama aletleri ile kullanılan zımparalar, malzemeyi hızlı ve verimli bir şekilde çıkarır. Kusurlardan kurtulmak ve ahşap gibi malzemeleri şekillendirmek ve tesviye etmek için iyi bir seçimdir. Elektrikli zımparalama için tasarlanan zımparalar belirli elektrikli aletlere uyacak şekilde tasarlanmış tabakalar, diskler ve kayışlar halinde gelir. Bazı araçlar, boyuta göre kesilmiş kâğıtları da kabul eder. El zımparalama ürünleri başta ahşap işleme ve bitirme olmak üzere zımpara işlerinde daha hafif bir dokunuş sağlar. El zımparaları ile uygulama üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olabilirsiniz. Ayrıca motorlu zımpara makinesinin ulaşamayacağı alanları zımparalayabilirsiniz. El zımparası için zımpara kâğıdı, boyutlandırmak için kesilebilir tabakalar halinde gelir. Hem elle zımparalama hem de elektrikli zımparalama için zımpara kâğıdı kullanabilirsiniz.

Zımpara Kağıdı Çeşitleri

Belirli bir iş için hangi zımpara kağıdının en iyi sonucu vereceğini belirlemenin bir yolu, aşındırıcı malzemeleri ve özelliklerini bilmektir. Garnet gibi bazı kağıtlar doğal aşındırıcılar elle zımparalamak için iyidir. Ham ahşap üzerinde iyi sonuç verir, hafif çizikleri giderir ve yüzeyi son işlem için hazırlar, ancak hızla aşınır. Alüminyum oksit gibi insan yapımı zımparalar, ahşap, plastik, metal ve alçıpan üzerinde çalışmayı sağlayan yaygın bir zımpara kağıdı türüdür. Parçacıklar zımparalama sırasında kırılır ve sürekli olarak yeni, keskin kenarlar ortaya çıkar.

Alüminyum Oksit, Silisyum Karbür Zımparalar

Alüminyum oksit zımpara kâğıdı uzun ömürlü olduğu için elektrikli zımparalama için popüler bir seçimdir. Ayrıca elle zımparalamak için de kullanılabilir. Silisyum karbür zımpara kağıdı, malzemeyi alüminyum oksitten daha hızlı çıkarır, ancak uzun süre dayanmaz. Kaba zımparalama, boya veya pas giderme ve bitirme sırasında katlar arası zımparalama gibi işler için ahşap, plastik ve metal üzerinde kullanılır. Silisyum karbür ürünler genellikle zımparayı ıslatmanıza izin veren su geçirmez bir arka yüzeye sahiptir. Islak zımparalama, çalışma yüzeyi için sıvı kullanarak çizikleri en aza indirir. Bu teknik aynı zamanda zımparanın tozla tıkanmasını önlemeye yardımcı olur, gevşek aşındırıcı partikülleri giderir ve havadaki tozu azaltır.

Zirkonya ve Seramik Zımparalar

Zirkonya; ahşap, cam elyafı, metal ve boyalı yüzeyler için uygundur. Elektrikli zımparalama için kayışlar, pedler ve diskler şeklinde satılır. Alüminyum oksitten daha uzun ömürlüdür. Seramik zımparalar güçlü bir zımparalama performansı için kayış ve disk formlarında mevcuttur. Ahşap yüzeylerden agresif malzeme kaldırma için iyidir. Zirkonya gibi seramik zımparalar da alüminyum oksitten daha uzun ömürlüdür.

Zımpara Kağıdı Numaraları

Bir zımparalama ürününün kum sayısı, aşındırıcı parçacıkların boyutunu gösterir. Sayı ne kadar küçükse, aşındırıcı parçacıklar o kadar büyük olur ve daha fazla malzemeyi kaldırır. Bununla birlikte daha belirgin çizikler oluşturur. Daha büyük bir sayı, daha küçük parçacıkları gösterir. Zımpara daha az parçacık çıkarır ancak yüzeyde daha parlak bir görünüm bırakır. Zımparalama projeleri, daha düşük numaralı kumlardan başlayarak ve ölçeği daha ince, daha yüksek numaralı kumlara doğru hareket ettirerek birkaç tane boyutu kullanır. Her bir yüksek kum, bir önceki kumdan çizikleri kaldırır ve giderek daha pürüzsüz bir yüzey oluşturur.

Soru 1: Kağıt zımpara dışındaki zımpara seçenekleri nelerdir?

Cevap 1: Kağıt, zımpara kağıdı için geleneksel bir destektir, ancak daha iyi dayanıklılık sunan kumaş ve film gibi astarlar da bulabilirsiniz. Kağıt sırtlı ürünlerden farklı olarak, ıslak zımparalama için kumaş destekli ürünleri kullanabilirsiniz.

Soru 2: Hangi iş için hangi zımpara kullanılır?

Cevap 2: Ağır malzeme kaldırma için 24'den, otomotiv cilalarıyla çalışmak için 2000 ve ötesine kadar geniş bir zımpara kum numarası yelpazesi mevcuttur. 60 ile 220 arasındaki kum sayıları çoğu ev projesiyle çalışmak için uygundur. 36'dan 100'e kadar olan kum sayıları, malzemeyi kaldırmak için iyidir ve motorlu zımparalar için idealdir. 100 ile 180 arasındaki kum sayıları, hem elle zımparalamada hem de elektrikli zımparalamada iyi performans gösterir ve cila için uygun yüzey hazırlamak için tercih edilebilir. 180 ile 320 arasındaki kum sayıları son işlem için kullanılır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

El Zımparası Fiyatları

2204 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 2204 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?